WEERBLA Mi3mM wmm Vrijdag, 0 Mei« VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD \ijfde Jaargang Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. WjWU// Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. HAAftLEIHKIERNGEIC i if;;1 8} A< *r'i '*R PRIJS VAIV II ET ABONNEJIENT in het Jaary g Alle Toezendingeu moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Amsterdam, HeerengrachtKK 178. Wegens den Hemelvaartsdag wordt dit Nommer een dag later uitgegeven). Het eerste nummer der Mededeelingen en Berigten van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwis dezer dagen aan de leden toegezonden. Daarin komt ook voor het programma voor de Algemeene Tentoonstelling, welke dit jaar te Leiden zal worden gehouden. Het blijkt daaruit, dat de veetentoonstelling weder tot eenen dag beperkt is geworden, en wel van 11 tot 2 >/2, dus slechts gedurende 31/2 uur. Ter naauwernood alzoo de tijdmen weet het bij ondervinding, om alles eens vlugtig rond te loopenmaar geheel onvoldoende om alles, of zelfs een enkele veesoort goed op te nemen. Het minder talrijk bezoek op den tweeden dag te Haarlem, en klagten van tentoonstellers over de verpligting om het vee een nacht over te laten blijven, zijn daarvan gelooven wjj de oorzaakterwijl, naar wij vermeenen, de afdeelingen volgens ingekomen berigten, meerendeels getoond hebben geen groot gewigt aan het tweedaags tentoonstellen te hechten. Gaarne hadden wij echter bij dit programma een woord van het hoofd- bestuur daaromtrent vernomen,' en gehoord of werkelijk de bezwaren overwegend en onoverkomelijk zijn te achtenen of het gemis aan genoegzame belangstelling en erkenning van het nut bij deze eerste proefneming als een afdoend oordeel over de zaak is te beschouwen, die, naar het ons voorkomt; als men er eens aan gewoon was gewordenzeker meerder bijval zou hebben gevonden. Ook zou er welligt nog eens de proefneming kunnen zijn geschied of misschien het verdeelen der vee-tentoonstelling over twee dagenb. v. de paarden en schapen op den eersten dag en van het rundvee en de varkens op den tweeden dag, beter doel zou treffen. Het is waar, voor een grooten toeloop en alzoo ook voor de kas is zeker het bijeenbrengen van alles op een dag verkieselijkmaar het nut der tentoonstelling zal ongetwijfeld grooter zijn als men aan een geringer aantal gelegenheid geeft goed te zien, dan wanneer men zich in die enkele uren rondom het vee verdringt en heel weinig of oppervlakkig ziet. Wij erkennen gaarne, dat een goede oplossing der moeijelijkheid niet gemakkelijk is; maar het bestuur keert zeker, na getoond te hebben naar ver- betering te willen trachten, wel wat spoedig tot de oude manier met zijn erkend gebrek terug. Het doen betalen van inleggelden is echter in stand gehouden. Aan belangrijke en talrijke prijsuitlovingen ontbreekt het met; vooral de paarden zijn goed bedaeht, ruim/2000 tegen 1240 voorleden jaar, en daaronder een viertal eerste prijzen van /200, het rundvee ruim f 1400 alzoo ongeveer als voorleden jaar, en de schapen ruim 550 en alzoo een hon- derd gulden meer dan te Haarlem. In verhouding tot de be- langrijkheid der verschillende takken van veefokkerij voor deze piovincie, zijn de paarden misschien wel wat overbevoordeeld en zouden we liever voor de schapen wat meer hebben zien afgezonderd. Wel heeft hierbij, in verbetering met vroeger een scheiding van inlandsch en vreemd ras plaats gehaddoch wijl de lust tot verbetering en veredeling zich tegenwoordig zoo bij voorkeur bij deze veesoort openbaart, is zeker het nog verder scheiden en het daardoor bevorderen van de zoo noo- dige rassenkennisten einde bij die veredeling met oordeel te werk te gaanzeer gewenscht. Is daarentegen de splitsing bij het rundvee niet wel wat ver doorgedreven Is er namelijk genoegzamen grond tot bijzondere prijzen voor dragtige zoogenaamde Brabantsche koeijendat wil zeggenvoor uitvoer naar Brabant of Frank- njk geschikt, en ook voor vroegkalversdie in October of November moeten kalven. Wij geven onze zienswijze gaarne voor beter, doch wij zouden achten, dat men in de scheiding niet verder moet gaan dan verschil van ras en ouderdomof van belangrijk verschil in gebruikswijzezooals van ploec- en koets- of rijpaard. De akkerbouw-tentoonstelling is in zijne vroegere glorie hersteld; door velen wordt daaraan, vooral aan de prijsuit- loving daarvooruit landbouwkundig oogpunt weinig waarde gehechten de Engelschengelijk bekendhouden er zich zelden mede op, doch in elk geval kan hiervan met juistheid gezegd worden: baat het niet, zoo schaadt het niet", en PRIJS DER ADVERTENTieiT van 1—6 regels75 Cents. elke regel meer12'/,,, Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. goed gerangschikt brengt het tot de opluistering bijzoodat de kosten en prijzen alligt vergoed worden, en er toch ook dikwerf wat nieuws of puiks te zien valt. Ware het niet welligt raadzaam geweest de wonderboonen van Navaoe nog de eer der prijsuitloving niet waardig te keuren voor hunne wonderbaarlijkheid ook hier proefondervindelijk eenigzins ge- bleken zij; het feit zelf, wij geven het gaarne toe, is zeer onschuldig; maar de grondslag er van, het te spoedig waarde hechten aan overdreven aanprijzing van dergelijke wonderzaken, verdient voorzeker geen aanmoediging; men wordt het be- pioeven moede bij zooveel waarvan de uitkomst ver beneden de belofte blijft, en dat men de uitvinders niet over het paard moet tillengetuigt de moeite die Rooibrenk aan tal van binnen- en buitenlandsche landbouw-tijdschriften geeft, om te verklaren en te bewijzendat zij heel weinig vertrouwen in zijne uitvinding, en vooral in zijne wetenschappelijke ver- klaring daarvan, stellen. Dat de eerste prijs voor zuivelbereiding een fraaije pendule is, is zeker niet oneigenaardig. Menig vreemdeling zou zich zeker over die keus zeer verwonderenzoo hem niet werd medegedeeld dat die Hollandsche kunst van zuivelbereiding het zoo ver gebragt heeft, dat welvaart en beschaving daarvan de noodzakelijke gevolgen zijn, zoodat zij, die des morgens in melk- en kaaskamer bezig isdes namiddags of op den rustdag met regt_ mag nederzitten in een vertrekwaar een fiaaije pendule niet misstaat. Het i3 echter niet het eenig voorwerp van weelde, waarnaar onze Hollandsche boerinnen dingen mogenwij hopen toch dat de suikervaas met zilver gemonteerduitgeloofd door mevr. Amersfoordtgeboren Dijfc voor de vijf stuks kleine Edamraer kaasgemaakt in de llaar- lemmermeer, de aanleiding moge zijn tot een wedstrijd ge durende den zomertijd in dezen polder om puike kaas°te maken. Als vroeger worden weder goede prijzen voor de verzame- lingen van werktuigen uitgeloofd 200 100 en 50; met regt eene billijke tegemoetkoming in de kosten van tentoon stellen, evenwel volgt ook nu weder een rij van bijzondere werktuigenwaarvan de beste of het beste moet worden be- kroond. De beste ploeg? De beste egge? Moeijelijke vraag- stukken, en die ook nu wel weder, even als vroeger, niet op de tentoonstelling zullen worden uitgemaakt, en het de keur- meesters lastig zullen maken. Wil men buiten de verzame- lingen nog bijzondere werktuigen bekroonen, zou het dan niet beter zijn om daarin aan keurmeesters geheel vrije hand te laten en ze vooral niet te noodzaken om van meerdere werk tuigen, hoewel voor hetzelfde doel, toch dikwerf zoo ver- schillend van maaksel, te verklaren dat een het beste is. Laat men ze vrijdan kunnen zij onderscheiding toekennen aan hetgeen proefondervindelijk goed bleek of hetgeen werkelijk nieuw en doelmatig schijnt, en zijn zij niet tot die moeijelijke vergelijking van verscheiden verdienste verpligt. Zij kunnen dan aan den eenen ploeg een prijs toekennen om het goed gevormde schaar en risteraan een under om de goedkoopte bij soliede konstruktie; aan het eene dorschwerktnigomdat er bepaald aan te wijzen nuttige verbeteringen aan zijn ge maakt, aan het andere omdat de geregelde afzet voor de doel- matigheid pleitenz. Zij kunnen dan met reden handelen en daarvan reden geven, terwijl zij nu ongewild dikwerf onrede- lijke bekrooningen moeten doen. Met veel genoegen zien wij een prijs uitgeloofd voor de planteekening van arbeiderswoningeneen uitmuntend denk- beeld; in Engeland wordt het hoe langs zoo meer erkend, dat voor een ruim deel de goede woning den goeden arbeider vormt, en een goed en doelmatig plan geeft ligt menig grond- eigenaar den lust er zoo eenige voor zijne arbeiders te doen bouwen. Vier woningen onder een dak zou echter onze keuze niet zijn; het is waar dat het goedkooper isen een dubbeltje wekelijksche huishuur minder is een arbeider niet onverschillig; maar op het land heeft men overigens de ruimtewat grond is bij eene arbeiderswoning een eerst vereischte, en elke woning in het midden van dien grond afgezonderd te bouwen, heeft zeker veel voor; vooral wat het behoud der lieve vrede be- treftdie, bij het zoo in klein bestek bijeenwonen, vooral als het talrijke huisgezinnen zijnniet zoo gemakkelijk te bewaren is. Geen last van de buren is een voordeel van het landleven dat zeker ook de arbeider op prijs stelt. De internationale wedstrijd van zaaiwerktuigen op Endegeest te houden, zal niet publiek zijn; wil men zorgvuldige proeven nemendan kan het wel niet anders geschikt wordenmaar ware het mogelijk, dan zou het zeker zeer gewenscht zijn, dat diezelfde werktuigen een volgendcn dag in het pnbliek werken konden. Het doel van den wedstrijd is zeker in de eerste plaats eene goede, vergelijkende beproeving, die het nut van den rijenbouw, door de verkregen uitkomst van den oogst aantoont; maar die gelegenheid zou toch ook tevens kunnen strekken om velen die werktuigen te laten zien zaaijen en ook daarbij kan men toch reeds tot een vrij goed oordeel omtrent de doelmatigheid van het werktuig komenvooral zij die reeds met den rijenbouw bekend zijn en dus vergelijkihg kunnen maken. Het programma, in zijn geheel, opent dus weder de ge legenheid voor eene zeer volledige tentoonstelling van den Ilollandschen landbouw in al zijn onderdeelen. De gunstige van Leiden in het midden zoowel van bouw- als wei- destrekenhet gemak van het vervoer daarheenzoowel te water als te land geven gegronde hoop tot ruime en belangrijke toezendingenen het laat zich verwachten dat deze vijftiende algemeene tentoonstelling welligt "weder al de voorgaande over- treffen zal. De ondervinding van het verloopen jaar, door de lage prijzen van het graan en van eenige andere producten opgedaan, geeft onzen landbouw toch weder een nuttige en wel te behartigen les. De boeren zitten hier voor het meeren- deel op hooge paehten en zware lasten, en het land moet dus veel opbrengcn om nog wat over te houden, en de duurder levenswijs, waaraan ook de landbouwers langzamerhand gewend rakente kunnen volhouden. Bij lageren prijs der produkten valt het dus niet gemakkelijk goede rekening te makenmaar men ziet daarbij tevens dat de beste waar dan ook het best op prijs blijft en puike kwaliteit altijd nog grif en met voor deel wordt afgezet. Waar dus het land hooge opbrengst geven moet behoort men niet alleen voor ruime opbrengstmaar ook voor uitnemende kwaliteit zorg te dragen. De puikste tarwe geldt bij lagere markten spoedig/ 1 a/2 per mud meer dan ordinaire; best vee blijft ook bij slappen handel gewoonlijk veel geld waard. Om dus te weten of men, wat dit betreft, op de hoogte blijft, zijn de tentoonstellingen een uitmuntend middel; men kan dan de waardie men gewoonlijk ter markt brengtver- gelijken met hetgeen men ter markt zou kunnen brengenals men de meest naauwlettende zorg draagt voor puik zaaizaad uitmuntende fokdieren en zorgvuldige bekandeling van de gewassen en de zuivelbereiding. Het is niet alleen alzoo om den lust tot uitmunten dat men tentoonstellen moet. Eigenliefde maakt dikwerf blind. Laat dus ieder hetgeen hij het best voortbrengten waarover hij meent tevreden te kunnen zijn, ter tentoonstelling zenden. Het vee, daar men op eigen stal niets op aan te merken vond, maakt dikwerf naast de met den eersten prijs bekroonden geen gunstige figuur en waarom men voor zijn graanwaarvoor men den hoogsten marktprijs meende te kunnen bedingen, dien niet verkreeg, wordt dikwerf eerst duidelijk als men het vlak naast andere puike monsters ziet staan. Niet alleen voor zelfvoldoening., maar ook ter leering, moet men tentoonstellen, en men zal dan dikwerf een nuttige les ontvangen en met het goede voor» nemen lderna beter huiswaarls keeren. UIT WAARD EN GROET. Mei 1864. Mogt de landbouwer zich verheugen over eene vroege en naar wensch volbragte voorjaars bezaaijing, het koude en gure weder was oorzaak van vele teleurstellingen. De gezaaide granen en zaden ontwikkelden zich langzaam, en dit gaf aan de insekten ruimschoots gelegenheid om de jonge planten in kunnen groei te belemmerenof geheel te vernielen. Hier en bijna overal hoort men klagen over de schadelijke insekten de overgebleven tarwe heeft veel van de ritnaald te lijden eenige stukken zijn weder omgeploegd en op nieuw gezaaid hadden wij met deze tegenwoordige koude regen, dan zou de schade door insekten groot kunnen worden. Algemeen wordt er dan ook naar warmer en meer vruchtbaar weder verlangdbij de meeste veehouders raakt het hooi open het gras ziet er nog dor en treurig uit; de prijs van het hooi is dan ook in den laatsten tijd tot eene buitengewone

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1