- 70 - Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 27 April tot en met 3 Mei 1864. Haarlemmermeer-Polder boogie gestegen. Ilet weinigje koolzaad, dat nog is blijven staan, schiet spillig met kleine bladen oinhoog, en doet eene geriuge opbrengat verwaclitende roggedie tocli altijd de strengste koude kail verdragen, staat tegenwoordig zoo schraal en inager, als of ze van de vorst geleden heeft. Tusschen Alkmaar en Haarlem en nog meer plaatsen waar veel rogge verbouwd wordt, ziet men gewoonlijk om dezen tijd, dit gewas welig tieren en wassen, heden is alles nog schraal en inager en het is duidelijk te ziendat er vooral behoefte aan warmte bestaat. Het is een vreerad verschijnsel dat het vlas met koud weder en naehtvorsten zoo ferm groeit dit gewas, dat gewoonlijk bij koud weder slecht gedijt, geeft heden alle hoop op een goeden oogst. Ook de meekrap (zoo gevoelig voor de koude) is goedde kiemen zijn wel is waar een weinig geel van kleurdoch staan ferm en in over- vloed boven den gronden de landbouwers maken zich gereed om met eenige dagen met het zetten te beginnen. Het land voor jonge meekrap bestemdkon uitmuntend bewerkt en van onkruid gezuiverd worden. In Waard en Groet worden dit voorjaar proeven met meekrapzaadin plaats van met kiemen genomengenoemd zaad is door tussehenkomst van de heeren TP. C. Poule, nit Smirna ontboden en hier gezaaidmet belangstelling ziet men de uitkomst van deze proeven te ge- moet. Het planten der meekrap met kiemen, gesehiedt alge- meen op bedden van 80 tot 90 Ned. duimen breed, de kiemen worden op 80 tot 3 5 Ned. duimen tusschenruimte gezet en dan 4 of 5 kiemen nevens elkanderook zijn er die op dezelfde breedte zonder beddeneen merkbaar teeken op het land makenen de kiemen op gelijk veld plantenwat het voordeeligste is durf ik niet beslissen, doch het is zeker dat men zonder bedden minder moeite met de paarden heeft, doch ook meer geraar dat bij droog weder het land te sterk uitdroogt zijn er bedden gemaaktdan is er gelegenheid zoo het noodig is, den droogen grond der bedden te eggen dat in het audere geval onmogelijk is; was de grond tijdens het planten altijd vochtig genoeg, dan zou ik de voorkeur aan het planten op het vlakke veld geven. Het vette vee blijft goed in prijs en het puike wordt heden voor 65 cents per Ned. pond verkocht; de afgekalfdc of nog nan de uring staande koeijen, zijn mede zeer gezocht en worden tot goede prijzen verkocht. De guste of gelde koeijen zijn bijna zonder vraag, en 1 of 2 jarige beesten zonder handel, en het is te vreezen dat de handel hierin nog eenigen tijd slap en zonder kooplust zal zijn. De goede en gezonde schapen worden, niettegenstnande het weinige gras dat er voorhanden is, duur verkocht; de wol is tot eenen ongehoorden prijs gestegenen kan heden met den scheertijd te leverenvoor 2 per Ned pond verkocht worden, ook voor jonge lammeren bestaat le- vendige vraag voornamelijk voor gekruist ras. UIT DE UTRECHTSCHE KLEISTREEK. April 1864. Even als in residentie steden het eene of andere politieke vraagstuk of gebeurtenis gezegd wordt het gesprek van den dag te zijn, zoo ook is tegenwoordig bij de boeren de voort durende schraalte van het weder in ieders mond en hoe zou dit ook anders kunnen zijn, immers het vooruitzigt is tot nog toe voor hen niet zeer verblijdendvooral de veehouder ie er op dit oogenblik erg aan toe; het wintervoeder begint hard op te korten en de weilanden zijn nog zoo schaarsch van gras voorzien dat het inscliaren op den gewonen tijd bezwaar- lijk zal gaaner zijn zelfs weiden welke ter naauwernood een half schaar kunnen voorzien; wanneer het schrale weder nog hanger aanlioudt zullen vele boeren nog voerage moeten koo pen; het hooi is dan ook hoog in prijs, daar deze maand reed3 van 35 tot 40 gulden voor het voer van 1500 ponden is betaald; tengevolge hiervan wareu de beestenmarkten druk bezocht doch de verkoop zeer flaauw, alleen in goed jon melkvee was nog eenige handel. Bij de bouwboeren ziet het er voor het vee nog niet zoo erg uitdaar, hoewel de dorsch is afgeloopen, deze nog wat stroo in voorraad hebben hetgeen onder voordeelige omstandigheden voor meet (strooi- sel onder de paarden) bestemd isen dit wordt nu met toe- voeder van raap- of lijnkoek en een weinig hooi aan de beesten gegeven. Met de winterkoorn-gewassen gaat het slecht; het koolzaad dat bij een gunstig voorjaar zich nog veel had kun nen herstellen ziet er treurig uit, de meeste stronken maken een of twee lange scheutenwelke reeds beginnen te bloeijen terwijl zich onder aan den stronk vele jonge scheuten doen zien, die eerst de lengte van 1 a 1 /2 palm hebbenwelke dus veel later aankomen waardoor het zaad ongelijk rijp wordt en de oogst wordt bemoeijelijkt. Eenige dagen geleden sprak iklangs een zoodanig stnk koolzaad gaande, over dit zelfde punt met een ouden boer door zijne voorliefde voor het verbouwen van koolzaad wel eens den zaadboer genoemd, die mij verhaalde dat hij een tien of twaalftnl jaren geleden met zijn zaadbouw in dezelfde omstandigheden had verkeerd, ja nog erger dan thans zelfs zoo, dat hij er tweemaal met den ploeg was heengegaan om het onder te ploegen doch telkens was teruggekeerdin den maaitijd was het zaad dan ook ongelijk rijp geworden doch hij had door een paar oude daggelders steeds het rijpe laten maaijen of liever snijdenmet dat gevolg dat hij een uitmun- teude opbrengst van bijna 30 mud per bunder verkreeg, zoodat hij, dit tegen 17 gulden het mud verkocht hebbende zijne moeite en kosten ruimschoots beloond zag; sedert dien tijd had hij nimraer zijn zaad ondergeploegd en zich tot nog toe niet over dat besluit beklaagd. Ik laat het nan de lezers over hunne beschouwingen hier- over te makenmi} kwam deze wijze van handelen belangrijk genoeg voor oro dezelve hier mede te deelen. Tarwe, garst en rogge maken bijna geene vordcringen en schieten langzaam en spillig op. Ilet zomerkoorn als boonen erwten, haver, wikken linzen enzdat alles uitmuntend is te veld gebragt, laat niets te wenschen overde klaver het vorige jaar in het koorn gezaaid is bijna geheel weg, wel ziet men hier en daar nog een klein stukje liggen, ter grootte van een halven, dikwijls maar een kwart bunder, waar de klaver nog iets is aangeslagen en hetgeen bestemd is om te grazen, doch dit mag geen naam hebben, het vooruitzigt op de voerage voor den volgenden winter is dus alles behalve schoon. De vruchtboomen daarentegen beloven dit jaar verbazend veelwanneer geene voorjaarsstormen ons den bloesem ontrooft en de vruchtzetting onder gunstige omstandigheden mag plaats hebben, zal er in jaren niet zooveel vruchten geweest zijn dan dit jaar. Sedert eenige jaren gebruikt men veel gier ter bemesting der boomgaarden, ter welker verzameling gemetselde gierput- ten achter koe-, paardenstal en varkenshokken worden ge maakt, hetwelk een bijzonder goede bemesting vooral voor de boomen is. De overtuiging dat gier vooral ook voor gras- land de beste meststof isvestigt zich dan ook hoe langer zoo meer, en toch niettegenstaande de tastbare bewijzen van de uitmuntende werking dezer vloeibare specie, vindt men nog een groot aantal boeren bij wien dezelve in de mestvaalt loopt en, ja indien de berigtgever uit Goes in het vorige nummer van dit TPeekblad den zuren appel niet had doorgebeten en bekend haddat ook daar nog boeren gevonden worden die het beste bestanddeel hunner mest in daartoe opzettelijk ge- gravene slooten doen wegvloeijenik geloof niet dat ik den moed gehad zou hebben deze treurige waarheid, ja, eene schande voor onzen tijd, bekend te maken; en wat krijgt men ten antwoord wanneer men zoodanigen boer zijne verkeerde bandelwijze onder het oog brengt, gewoonlijk is het, ja het pompwater en het regenwater van het erf loopt daar allemaal bij elkanderen dan is het zoo dun en waterig dat het de moeite niet waard is om het er uit te halen. Wel heeft men tijd en geld over om zoodanige gieraftappingen te maken en te onderhouden, doch om behoorlijke waterleidingen te maken welk kapitaal 25% zou opleveren daaraan wordt niet eens gedachtveel minder nog aan hetgeen zij op deze wijze aan hun land te kort doen. Met genoegen kan ik echter ook meldendat het getal gierbewaarders in deze provincie reeds verreweg de overhand heeft, doch nog niet diegenen welke hunne mestvaalten ook doelmatig hebben ingerigt tot het bewaren van het uitleksel, dit zijn nog maar enkeledoch die enkele zijn van het goede er van overtuigd en het zijn boeren, dat wil bij den gewonen landman ook nog iets zeggenwant waren het heeren of heerenboeren dan zou hij het spoedig met den naam van nieuwe kunsten" bestempelenmaar in Keesbuur heeft hij meer vertrouwen en laat zich van dezen ook veel spoediger overtuigendaarom zij het aan grootere grondeigenaars maar vooral aan rentmeesters aanbevolensoortgelijke zaken des noods met geweld in te voerenlater wordt het nuttige er van ingezien en wijdt men u dank. poleonwaarin hij u mededeeltdatop zijn voorstelde Keizer u heeft geschonken het Bidderkruis van het Legioen van Eer. De Vorst heeft zich gelukkig gevoeld door aldus op u te roepen een teeken van de voldoening van Zijne Kei- zerlijke Majesteitvoor de diensten die gij bewijst aan den landbouw van alle landen en voor die welke gij herhaalde- lijk hebt bewezen aan het Consulaat-Generaal van Erankrijk te Amsterdam. Ik ben het niet minder, door u deze eervolle onderscheiding te mogen mededeelen en de eerste te zijn om u daarmede geluk te wenschen. Ik zal zorg dragen u over eenige dagen te zenden (zoodra ik die zal ontvangen hebben) de aanstel- lingen en de eereteekenen van uwen nieuwen graad. Ontvang, Mijnheer, de verzekering van mijne gevoelens van hoogachting, (get.) Ch. Baudin. Het advies van Mr. Amersfoordt werd op verschillende tijdstippen verlangd door den Consul-Generaal voor de regering van Frankrijk, over de volgende punten 1. Vrijheid van handel in Slagtvee. 2. Vrijheid van Graanhandel, en het bewaren van Cranen. 3. Over de inrigting van een Landhouw-Wetboek (Code Rural). 4. Over bet ontginnen van Woeste Gronden, en het droogmaken van Plassen. 5. Over het ploegen. Paris, le 28 Avril 1864. Den 29 April werd in het koffijhuis hetPosje, op het Rok- m, te Amsterdam, aanbesteedHet aansluiten en afmaken van den ringdijk, langs het ringkanaal van den Haarlemmer- meerpolder, benoodigd voor de droogmaking van hetLutke- meerin twee perceeleu. Aanoemer werd voor het eerste perceel de heer J. C. van der Kleijvoor/ 8373, en voor het tweede de heer J. Kooyvoor 2363. Op de vrijdagsche wekelijksche veeveiling van den Heer Sexton te Harwich was een goede toevloed van koopers. Inlandsch en korthoorn vee gold /-168 tot/ 2 52 Hollandsch jongvee 60 tot 120 en llollandsche koeijen 120 tot/168. Een tal van 94 llollandsche vette varkens werd voor 33 tot 51 per stuk verkocht. Haarlemmermeer ontving de twee Parijs, 28 April 1864. La Ilayece 29 Avril 1864. De Burgemeester volgende brieven Legation de Trance aux Pays-Bas. Monsieur 1 Je m'empresse de vous envoyer ci-joint une lettre que je viens de recevoir pour vous de Monsieur le Prince Napoleon et par laquelle il vous annonce que, sur sa proposition, l'Empereur vous a conf£re la Croix, de Chevalier de la Legion d'Honneur. Le Trince a ete heureux d'appeler ainsi sur vous une marque de la satisfaction de Sa Majeste Imperiale pour les services que vous rendez a l'agricnlture de tous les pays et pour ceux que vous avez a diverses reprisesrendus au Consulat General de Fiance a Amsterdam. Je ne le suis pas moins d'avoir a vous faire part de cette honorable distinction et d'etre le premier a vous en feliciter. J'aurai soin de vous transmettre sous quelques joursaussitot qu'ils me seront par venus le brevet et les insignes de votre nouveau grade. Becevez, Monsieur, l'assurance de mes sentiments tres dis- tingues. (signe) Ch. Baddin. (Vertaald) GezanUchap van Frankrijk in de Nederlanden. Mijnheer Ik haast mij n hiernevens te zenden een brief, welken ik zoo even voor u heb ontvangen van Z. K. H. den Prins Na- Monsieur Amersfoordt, Maire au lac de Harlem. Monsieur 1 Je suis heureux de vous annoncer que sur ma demande, l'Empereur a bien voulu vous nommer Chevalier de l'Ordre de la Legion d'Honneur. C'est un grand plaisir pour moi de vous avoir fait accorder cette distinction si bien justifiee par vos travaux que j'ai pu apprecier et de vous donner ce temoignage du bon souvenir, que je conserve de ma visite au lac de Harlem. Le decret qui vous nomme a ete signe hier-matinje vous ferai envoyer votre brevet des que la Chancellerie me l'auras reinis. Recevez, Monsieur, l'expression de mon bon souvenir et de mes sentimens tres distingues. (sign6) Napoleon (Jerome). (Vertaald) Den Heer Amersfoordt. Burgemeester van Haarlemmermeer. Mijnheer 1 Ik ben gelukkig met u aan te kondigen, dat op mijne voordragt, de Keizer u wel heeft willen benoemen tot Bidder van het Legioen van Eer. Het is voor mij een groot genoegen u deze onderscheiding te hebben doen toekennen, welke zoo wel wordt geregtvaardigd door uwe werken welke ik heb kun nen waarderen, en u dit getuigenis te geven van de aangename her- innering,welke ik bewaar van mijn bezoek in het Haarlemmermeer. Het decreet, dat u benoemtis gisteren morgen geteekend ik zal u doen toezenden uw brevet, zoodra ik het van de kanselary zal hebben ontvangen. Ontvang, Mijnheer, de uitdrukking van mijne goede herin- neringen en van mijne gevoelens van onderscheiding. (get.) Napoleon (Jerome). GEBOREN: Egbert Maurits, zoon van If. van den Vijver en A. Blijker. Maria, dochler van Z. Mcsman en M. van der Goes. Adriaanzoon van T. Groen en N. Mijlis. Bertram Hendrik, zoon van P. Corts en P. C. Switser. Joanna Catharina, dochter van J. van der Hulst en J C. de Koning. Marinus, zoon van H. Verbalen en H. Tettero. Elisabeth Geertruida, dochter van W. Meirmans en C G. Breedijk. Vroukje, dochter van H. Blanksma en W. Baartman. OVERLEDEN Adriaan Rozebrandoud 36 jarengehuwd geweest met J. van der Zaal Aaltje van Duyker, oud 29 jaren, gehuwd geweest met P. Balkenende. Apolonia Bakker, oud 43 jaren, gehuwd geweest met C. Roster. Cornelis Elgobertus, oud 3 weken, zoon van C. Voorbij en N. Bulk. Ilendrik, oud 4 maandenzoon van L. Speeimans en C. v. Babel. Pieter, oud 3 jaren, zoon van H. Godvliet en A. v. d. Kwast. ONDERTROUWD Geene. GETUOUWD: H. Bood met J. Blees. D. Versluijs met A. Roubos. 's Gravenhage29 April 1864. J van Wicringen met J. Buijs. Naar wij vernemen heeft Dingsdag 11. eene bijeenkomst in Haarlemmermeer plaats gehad tot het bespreken der kandida- ten voor de verkiezing van hoofd-ingelanden welke den vol genden dag zou plaats hebben. Kiezers waren daartoe bij gedrukte circulaires van de hee ren van Vunren c. s. uitgenoodigddie zeiden daartoe door verschillende grondeigenaars te zijn opgewekt. Op de vergadering, die onder het voorzitterschap van Mr. J. P. Amersfoordt plaats vond, waren ook verscheidene der kandidaten aanwezig. Tevens is daar het voornemen gevormd, om voor de pol- derverkiezingen eene vrije kiesvereeniging te vormeninzon- derheid voor Haarlemmermeer en Haarlem. Bij de verkiezing van den 4den Mei j.l. zijn tot hoofd- ingelanden herkozenJhr. H. G. Barnaart met 235 en A. H Hooft met 224 van de 285 uitgebragte stemraen. In de plaats van Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg is met 173 stemmen gekozen de heer J. J. Korthals. Volgens het nieuwe bijzonder reglement is gekozen de heer A. TPijnands, met 160 stemraen; terwijl eene herstemming zal

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2