- 80 - Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 3 tot en met 17 Mei 1864. Haarlemmermeer-Polder Landbouw. KORT VERSLAG -enkele gevallen van longziekte waargenomenonder de schapen ondervond men liier en daar nadeelen van den worm op de liuid. In 1863 zijn de hierna vermelde bundertallen beteeld ge- weest met de daarbij genoemde gewassen en waarvan de op- brengst was als volgt getal opbrengst gezamenlijke buudera. per bunder. mudden. Tarwe2161 25 mudden 54,050 Bo^e439 25 11,875 Garst180 40 7,200 Haver2804 40 112,160 Koolzaad266 25 6,650 Envten87 25 2,175 Boonen116 25 2,900 Aardappelen. 292 300 77,600 Wortelen98 300 29,400 Meekrap226 onbekend. •yias1627 onbekend. Er waren voorts 7757 bunders graslandhooi en klaver; bet gewas daavvan was vrij goed. Er zijn ruim 31 bunders eiken- en ander hakhout en rijs- liout; een gedeelte daarvan groeit goed, een ander gedeelte voldoet niet aan de verwachting. De veeteelt neemt toe; De veestapel was in IS63 niet ongunstig. In 1863 waren aanwezig 14 hengsten, 999 ruinen, 1216 merrien313 veulens, 135 stiercn542 ossen 3984 koeijen499 pinken en vaarzen, 2308 kalveren7 ezels8781 schapen, 4961 lammeren 1746 varkens, 554 bokken en geiten. Ilet pluimvee bestond in 1863 in ongeveer 8343 kippen, 1535 eendenen 1160 ganzen. In 1863, den 11 Junij, is alhier voor de eerste maal eene wolmarkt gehouden, daarop werden aangevoerd ongeveer 1400 vachten, zoo op monster als bij aangevoerde partijen; de prijs was van 1,30 tot /1,60 per Ned. pond. Men rekent de opbrengst van wol niet minder voordeelig dan in het vorig jaar. Op de veemarktcn te Haarlemmermeer werden in 1863 aangevoerd Voorjaars-Veeraarkt. 1 April, 42 koeijen, 5 paarden, 15 scna- pen, 7 varkens en 1 geit. Paardenmarkt. 17 Junij, 1 koe, 205 paarden en 78 schapen. Nniaars Yee- en Paardenmarkt. 4 November, 510 koeijen, 87 paarden, 76 schapen en 8 varkens. 11 November, 216 koeijen, 39 paarden, 16 schapen en 4 varkens. 18 November, 50 koeijen, 8 paarden en 12 schapen. 25 No vember17 koeijen, 5 paarden en 4 varkens. V.erveeningJug I en Fisscherij. In 1863 zijn ten kantore van den rijks-ontvanger afgegeven 126 consenten tot verveening, en wel voor: 6745 veen- stokken turf, le. soort, le. klasse; 125.710 duizendtallen turf, le. soort, 3e. klasse; 3794 hoopen kluiten turf, 2e. soort3°. klasse. Daarop zijn gegraven geworden59,111 ton turf, le. soort, 3e. klasse; 493,001 ton turf, le soort, 3e klasse; 20,340 ton turf, 2e. soort, 3e. klasse. Den 12den dezer heeft aan het provinciaal gouvernement van Noord-Holland de aanbesteding plaats gehad voor het bouwen eener school en onderwijzerswoning in deze gemeente, op Abenes. De minste inschrijver is geweest B. van der Vlugt, te Haar lemmermeer, voor 12,997. Naar men verneemt is de beer Mr. J. -P. Amersfoordt naar Parijs vertrokken om in persoon Z. M. den Keizer Napoleon III voor de hem verleende onderscheiding dank te betuigen. Donderdag den 12den dezer heeft eene bijeenkomst plaats gehad van het comite voor het ontwerpen van een aanleg van spoorwegen door Haarlemmermeer; het prospectus van dit ontwerp zal waarschijnlijk spoedig in druk verschijnen. GEB0REN: Johannes, zoon van C. Zwaneveld (ongehuwd). Johanna, dochter van \V. Kasberg cn A. v. Zcist. Franciscus zoon van T. Lam- mers en J. van Mares. Catharina, dochter van A. Kooring en T. Sale- mons. Fhijsje, dochter van L. v. Seters en W. Koole. Adriaan, zoon van A. Breure en A. K. Maris. Maaike, dochter van B. Buurman met E. Hoogendoorn. A. van der Steen met A. de Haari. D. van .Tuijl met \Y. van Gulik. G. Teunisse met G. Binkhorst. GETR0UWDC. Korsman met N. Brouwer. J. de Vries met W. Ilaverkamp. P. Zuiderduin met M. Koning. J. van Egmond met M. Poelgeest. J. N. Siljee met G. Boon. K. Vries met G. Meijn. G. P. Beljes met H. van Aalst. P. Stravers met M. E. Teuiing. J. Poen met A. Mienis. D. van Houten met A. van Zinderen. Bij de op den 18den Mei 1. 1. plaats gehad hebbende her- stemming voor twee Hoofd-ingelanden van den Haarlemmer- meerpolder, zijn in het geheel uitgebragt 378 stemmen. Daarvan verkreeg de heer A. Falkenburg 206de heer R. P. Bultman 170, de heer P. J. Ott de Fries 144 en de heer P. Knaap Gz. 142 stemmen; weshalve beide eerst- genoemde heeren tot Hoofd-ingelanden zijn verkozen. Gecrtruida Anna Maria, dochter van J. Baten en It. Jansen. en Johanna, dochter van W. de Groot en M. Thepen. Tannelje, dochter van A. Visbeen en H. de Groen. Dirk, zoon van J. Bier en D. Blaauw. Johanna Berdina, dochter van C. Smelter en H. G. Mulders. Cornqlis, zoon van J. Vriesman en A. Holland. Dingena, dochter van C. v. d. Ilout en J. Somers. Arie, zoon van D. Oldenburg en B. de Haan. Cornells, zoon van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. Adrianus, zoon van B. Maas en A. Winkel. Maatje, dochter van .1. Alderlieste en K. C. van der Wal. Maria Elisabeth, dochter van VV. Koekhoven en A. Dorbeck. Cornells, zoon van P. de Geus en C. de Haan. Stephanus, zoon van A. Meijer en M. Okko. Susan Adelbert Corneille, zoon van D. Rijncnberg en J. H. Veenendaal. Johanna Cornelia, dochter van A. van Son en P. Verheul. Maria Johanna, dochter van G Clement en J. Vermeij. Sientje, dochter van A. den Boer en N. van Dijk. Lena, dochter van C. Buitetaar en G. v. d. Berg. OVERLEDEN: Jan, oud 4 jaren, zoon van J. Oostwouder en J. Beem- sterboer. Jacob, oud 26 jaren, zoon van P. Rus en P. Palenstcin. Martijnlje Kooimans, oud 29 jaren, gehuwd geweest met M. v. Ravestein. Aiendje, oud 20 jaren, dochter van H. Santifort cn T. Hundervanger. Vroukje, oud 7 dagen dochter van H Blanksma en W. Baartman. "Wilhelmus, oud 6 weken, zoon van V. Huisinga. Johannes, oud 1 jaren, zoon van C. v. Egmond -en M. Schrama. Maria, oud 18 jaren, dochter van J. Dirken en H. C. Veithorst. Jan, oud 22 jaren, zoon van A. Pater en J. Zee. 0NDERTR0UWDS. van Duijn met M. Kostman. J. Biesheuvel met J. van Gulik. W. Westcndorp met M. A. van Opsdal. A. van Rijs- wijk met J Neutcbooin. J. de Waal met A de Raden. C. Groot U I T GBONINGEN. Het Westerkwartier, April 1864. Dit gedeelte van de provincie Groningen strekt zich op eene aanzienlijke lengte uit langs de Eriesche grenzenen is het Westelijk gedeelte van genoemde provincie. Het Hoendiep, loopende van destad Groningen naar Eries- landgeeft ongeveer de scheiding aan tusschen de hooger en lager gelegen en tusschen de klei-, en de zand- en veen- gronden. De kleigronden liggen ten Noorden en de zand- en veengronden ten Zuiden van dit kanaal. De waterstand laat hier tot dusver nog veel te wenschen overdocb zal nu weldra verbeterd worden. Laugs het Hoen diepook aan de Noordzijde, zijn de landen zeer laag gelegfen en moeten door watermolens droog gehouden worden. Van hier in eene Noordelijke rigting naar het Eeitdiepwordt de grond hooger en vruchtbaarder. De kleigronden zijn hier zeer verschillendvooral ook in de moeijelijkheid van bewerking. Te Aduardden Ilam en Noordho<a is de klei buitengewoon zwaar, zoodat het land daar nog voor korte jaren met zes paarden geploegd moest worden. Ik moet hierbij herinnerendat de ploegen toen ook nog zeer ondoelmatig ingerigt waren en deze nu sedert dien tijd aanmerkelijk verbeterd zijn. Langs het Eeitdiep zijn de gronden zachter en eenigzins zavelachtigen in het Noord-Westelijk gedeelte treft men de Waardster en Jiuigezandster polders aandie zeer vrucht- baar en bijzonder voor koolzaad geschikt zijn. Eerstgenoemde polder werd in het jaar 1660 en de laalstgenoemde in 1794 binnengedijkt. Het spreekt wel van zelf, waar de gronden zoo veel ver- schillendat daar ook de koop- en huurprijzen ver uiteen moeten loopen. Wanneer wij eene boerderij in de beste streken van het Westerkwartier nemen, ter grootte van 40 bunders, bezwaard met /8.00 vaste huur, waarvan pi. m. gedeelte bouw en groenland ismet eene goede behuizingdan bedraagt de koopprijs gemiddeld van 1100.00 tot 1200.00 per bunder. Enkele losse stukken worden wel veel hooger verkocht vooral wanneer deze in de nabijheid van dorpen gelegen, of oude weilanden zijn. Wordt nu zulk een boerderij voor 6 jaren verhuurd, dan brengt die pi. m. f 80.00 per bunder op, en enkele oude graslanden voor een jaar/ 120.00 a/ 130.00. Langs de Eriesche grenzen wordt veel groenland gehouden ongeveer tegen /5 bouwland, en veel en best rundvee. Hier wordt ook veel werk gemaakt van de zuivelbereiding en levert men beter boter dan in eenig ander deel van de pro vincie Groningen. De vruchtopvoIghig is hier zeer verschillend en ook niet vast. Voor de algemeenste mag echter de navolgende gehouden worden: Men begint hier veelal met 1°. roode klaver, 2°. kool zaad, 3°. wintergarst4°. boonen, 5°. haver, 6°. vlas, 7°. tarwe of weder roode klaver. Ook verbouwt men weldoch vroeger meer dan nu, na 3°. wintergarstaardappelen en vervolgens tarwe of haver; doch door het steeds weder te voorschijn komen van de aardappelziektekomt men hier meer en meer van terug. Het broken wordt liier meer en meer afgeschaft en wordt zelden meer aangetroffen. Deze kostbare en, velen zeggen noodelooze bewerking van den grond, wordt vervangen door den klaverbouw en de rijenleelt. Is het land evenwel, door bijzondere omstandighedenzeer vuil van onkruiden geworden, of wil men belangrijke versra- vingen doen, dan wordt de braak soms nog noodzakelijk geacht en hierna koolzaad en vervolgens wintergarst enz. ver- bouwd. Sommige landbouwers zijn nog zeer tegen de vlasteelt inge- nomen, hoofdzakelijk omdat hieraan zoo veel werkzaamheden verbonden zijn. Deze hebben nog vrij algemeen de volgende vruchtopvolging 1°. braak of roode klaver, 2°. koolzaad, 3°. wintergarst, 4°. boo nen, 5°. haver, 6°. tarwe en hierna klaverdoch in dit geval geeft de tarwe doorgaans niet veel. Naast koolzaad en tarwe mag de teelt van vlas in deze streken voorzeker onder de belangrijkste gerekend worden. De vlasteelt levert veel werk op, vooral ook voor vrouwen en kinderendie veel van het gewoon landwerk niet kunnen verrigten. Zij geeft goede rekening in streken, waar ten alien tijd over genoegzaam handenarbeid te beschikken iswaar dit niet het geval is kan de vlasbouw soms moeijelijkheden opleve- renomdat het in den regel gebeurt dat de eerste werkzaam heden aau den oogst hiervan verbondentegelijk invallen met den oogst van andere gewassen en hierdoor dan noodzakelijk eenige vertraging in de werkzaamheden moet ontstaan, die welligt geen uitstel toelaten. Hieraan mag het daarom ook toegeschreven worden, dat de vlasteelthoe voordeelig ookin deze en vele andere stre ken geene meerdere uitbreiding erlangt. In de gemeenten Aduard en Zuidhorn werden verleden jaar eenige bunders ongeroot vlas opgekocht voor Belgische rekening, voor/4 a/ 500,00 het bunder. Zoo de koopers hierbij goede rekening vinden en deze handel in ongeroot vlas hier in het vervolg regel mogt worden, dan zullen lioogst waarschijnlijk gaandeweg meer bunders met vlas beteeld worden. Hier wordt ook veel werk van den klaverbouw gemaakt. Op eene boerderij van 40 bunders waarvan p. m. bouw en weiland is, heeft men gewoonlijk 6 a 7 bunders met klaver, de grootste helft roode en bet overig gedeelte wilte. De roode klaver wordt gedeeltelijk groen opgevoederd aan de paarden, bij wijze van stalvoedering, en gedeeltelijk tot hooi gemaakt voor winter-voeder; de witte klaver weidt men gewoonlijk den jaar en ploegt die daarna weder om voor koolzaad. [Wordt vervolgd.) VAN DEN Gezondheidstoestand van het Vee, alhier en in den omtrek, gedurende het eerste kwartaal des jaars 1864. Bij het paard kwamen gedurende dit tijdsverloop geene besmetlelijke ziekten voorook geen heerschendetenzij men de vrij menigvuldige gevallen van hoestklaarblijkelijk veroorzaakt door de aanhoudende Noorden en Noord-oosten windendaaron- der mogt willen rekenen. Onder de overige ziekten kwamen nog eenige weinige gevallen voor van koliekhet voederen van boonenstroo (hier omstreeks wel de meest algemeene oorzaak dier ongesteldheidheeft trouwens het meest in den voor-, minder in den nawinter plaats. Een paarddat met tarwestroo gevoed was stierf daaraanik heb al meermalen opgemerkt, dat dit stroo meer aanleiding geeft tot drooge ophoopingen in de dikke darmen, dan ander wit stroo en meen dit toe te mogen schrijven daaraan, dat het, sclioon in mindere mate, dezelfde eigenschap bezit als de tarwe, om n. 1. de darmontlasting te vertragen, Overigens bleek het bij de lijkopening duidelijk, dat het gevaar dier ziekte reeds geweken, maar dat het paard gestorven was aan eene bijkomende longontsteking, veroorzaakt zooals naderband uitkwamdoor het ingeven der dranken door den neus. Wanneer zal men die hoogst verkeerde ge- woonte toch nalaten en bedenken datzoo het ingeven van vloeibare geneesmiddelen door den mond reeds gevaarlijk is als dan het ingeven door den neus, wel in de meeste geval len doodelijk zijn moet. Ook een eeejarig veulen stierf kort na het doorstaan van een koliek; aan dit was droog kaf ge- voerdhardnekkiger verstoppingen dan daaruit kunnen ont staan heb ik bij paarden en koeijen nooit meer gezien en ik stel het daarom ongeveer gelijk met een vergift; maar waarom het dan ook niet natgemaakt? water is toch altijd voorhanden en onkostbaar, of is die moeite soms te groot r Toch zou het veulen nog behouden gebleven zijn maar in den herfst reeds achterlijkkon het dezen schok niet weerstaan en stierf van zwakte. Een paard leed aan eene slepende le- veraandoeninggepaard met of liever gevolgd door doorloop die kwaal was, men erkende het zelf, het gevolg van een onmatig gebruik in den herfst; dus, eigen schulden daar wordt men het meest om gemaand, zegt het spreekwoord. Een ander, eene veulenmerriegeraakte uitermate hevig be- vangendoordien menvan den hengst terugkeerendeer te sterk mede gereden en het daarop in eene tochtige schuur geplaatst had; is«het reeds eene verkeerde gewoonte om een paarddat pas besprongen ishard te laten loopenwaarlijk de natuurdrift werkt te sterk bij het dierdan dat men het nog zou behoeven aan te sporen om naar zijn veulen terug te keeren; integendeel, men moest dit veeleer beteugelen dan daaraan toe te geven. Zwelling van bet harde verhemelte komt bij de paarden nog al- eens voor, en wel altijd meer 's winters dan zomersditmaal waren de gevallen daarvan ongemeen menigvuldig, en zij ging bij een paard vergezeld van hitte en roodheid der mondholte, zwelling der tong en eene overvloedige afscheiding van voehten; alien verschijnse- lendie aan het mondzeer denken deden. Maar dat heerscht nu gelukkig niet meerzegt ge zeker niet waar lezer? Heerschenneen! maar enkele gevallen er van kwamen toch hier en daar nog voorop eenen stal zelfs onderscheidene. Alle oprperking verdient, dat het zich tot dien eenen stal, hoewel midden in eene veerijke gemeente gelegen, bepaaldeen dat het op dien en de weinige andere stallen elders, allee'n het vee aantastte dat aangekocht was en waarvan men veelal met zekerheid wistdat het vroeger nog niet aan die ziekte geleden hadal het overige vee dier eigenaarsdat vroeger de ziekte doorgestaan had of er toen niet vatbaar voor bleek, bleef verschoond. Verder leed een rund aan eenen slependen doorloop, vermoedelijk veroorzaakt door de aanwezigheid van heeremoes in het hooide anderen er reeds lang aan gewoon, hadden daar geen hinder van. Nog eene andere koe had dezellde ongesteldheidbij deze was ze het gevolg van eene aangeboren zwakte der ingewan- den, die erfelijk bleek te zijn, wijl men hare moeder en hare zuster beiden er reeds om had weg moeten doen. Twee runderen werden erustig ongesteld door het vatten van koude; eene openstaande staldeur aan de windzijde was er de oorzaak van. Uit diezelfde oorzaak ontstaan op dien- zelfden stal schier iederen winter ongesteldhedentoch schijnt men er niet wijzer door te worden. Ook een pink op eenen anderen staldie vlak bij de deur stondwaar het hooi

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2