HET RUNDVEE, A. BADE COMP., AlWlltlBtllB G. J. HENGEVELD. 87 19de NEDEHLANDSCH IiANDHPISHOTJMPNDIG C0NGRES. Markt van Landbouwwerktuigen Kerning van Jonge Paarden, DEKHENGST. Gebeurteivissen der Week op Mingsdag den 31 Mei 1861, des middags ten 12 ure, ten Baadhuize. 1°. Het uitvoer en van eenige Onderlioudswerken aan de Scholen en Onderwijzerswoningen. 2°. Het maken van een Brandspuithuisje. 3°. Het leveren van Biggelzand. SOORTEN, RASSEN en VEREDELING, Franco Amsterdam. ingedragen werdkreeg eene keelontsteking door zoo telkens op dien togt te staan. Yan drie runderen, die elk twee kalvers voortbragtenstierven er twee; alien waren gedurende de dragt sterk vermagerd, en ofschoonzoover ik weet althans, een er van, wijl men een tweeling verwachtte, krachtiger dan gewoonlijk gevoed werd om der natuur te hulp te komen, bezweek dit toch ook. Nog een rund leed aan eene gestoorde en moeijelijke spijsvertering, ten gevolge van het voeren van ongebakken of ongekookt roggedeeg; ik herhaal hier ten over- vloede, dat ik dit onder de moeijelijk te verteren bijvoeders tel en het daarom afkeur, Eindelijk stierf ook nog eene koe, die voor het ter wereld brengen van een buitengewoon zwaar kalf, onvermogend was om te kunnen rijzen. Het gebeurt menigwerf dat het vee op stal een zeker huiduitslag krijgt, dat zich meest tot het achterstel bepaalt en bij voorkeur, zoo niet bij uitsluiting, de met wit haar bedekte deelen aandoet; die uitslag guntdoor de jeukte waarmede ze gepaard gaat aan de dieren geen rust en doet ze vermageren; overigens komt ze veel minder voor bij koeijen, die alleen met hooi, dan bij die welke geheel of gedeeltelijk ook met stroovooral haverstroo, gevoed worden. Een jonge geheel witharige stier, van Engelsch ras, die haver tot toevoeder kreeg, leed aan deze lastige ongesteldheid in eene hooge mate en was over het geheele ligchaam met korsten als bedekt; onthouding der haver en het wasschen met onverdunde Hoccumensis deden hem vrij spoedig geheel herstellen. Op drie gezonde stallen werden op het einde van Jannarij 34 stuks vee, waaronder 8 dragtig en 26 ednjarig waren, met goed gevolg door mij ingeent; het was op dezelfde stal len waar ik ieder jaar het jonge of het aangekochte vee inent die hoogst nuttige voorzorgsmaatregel vindt hier omstreeks dus nog altijd weinig, veel te weinig bijval. Daar zijn veehouders, die zeggen er toe over te zullen gaanwanneer de ziekte ongeboopt weder in deze environs mogt uitbreken; dan, zoo vraag ik, waartoe zoo Ian" ge- wacht Dat toch de longziekte nog niet opgehouden heeft te be- staanbleek nog onlangstoen ze in eene naburige provincie en grensgemeente, die vroeger jaren lang sterk door haar ge- teisterd werd, onverwacht weder uitbrak, maar zich nu tot eenen slal bepaalde, wijl het vee op de boerderijen in de onmiddellijke nabijheid ingeent was! Z'eg mewat dunkt u daarvan NieuwveenBloeimaand 1864. D. van Hulst. UIT ZUID-HOLLAND. Mei 1864. Even als in zoo menige andere streek van ons vaderland ziet het er ook hier met de vooruitzigten van den aanstaanden oogst alles belialve bemoedigend uit. Veel wintergraan toch dat door den strengen winter heel wat geledeu had, zoude zich nog zeer goed hebben kunnen herstellen, zoo wij een groeizaam voorjaar gehad hadden, terwijl het nu door de j voorbeeldelooze droogte der laatste weken nog meer achteruit i gegaan is, zoo zelfs, dat onderscheidene akkers nog in het laatst der vorige en zelfs in het begin dezer maand moesten worden uitgeploegd; hetgeen eene niet geringe schade is, j vooral ook omdat de zomergewassendie nu op deze akkers kwamendoor den laten zaaitijd weinig kans op eenen over- vloedigeu oogst laten. Ook het weinige koolzaad dat de winter heeft doorgestaan belooft een schraal beschot; het begon laat te bloeijen en draagt weinig bloesera. En is de droogte voor de wintergewassen nadeelig, niet minder is dit het geval voor de zomervruchten. Vooral de haver, en ook inzonderheid de jonge mangelworlelenbeide boofdgewassen in deze omgeving, hebben buitengewoon veel geleden, vooreerst door de droogte op zich zelve, maar eigen- lijk nog meer door de daarmede immer gepaard gaande^in- secten-plaag. Inzonderheid doet de zoogenaamde geele worm hier veel kwaad. Gras is er zeer weinig, wat vooreerst eenen laten en alligt schralen hooibouw zal geven, maar ten tweede maakt, dat menigeen met zijn vee geen raad weet, daar het voer op is, en er in de weide nog weinig of niets te vreten is. De en- kele dagen regen die wij hadden, zouden hieraan veel goed hebben kunnen doen, zoo ze door mild weer gevolgd waren, maar de lucht bleef schraler dan ooit. Een en ander heeft uit den aard der zaak eenen zeer na- deeligen invloed op de prijzen ter veemarkt. A1 het rundvee 'n u §0e^00P> met uitzondering van eerste kwaliteit Rrabandsche koeijendie er echter bijna niet zijn en extra beste, jarige vare koeijen, met heel veel vleeschdie no" voor Augustus ter slagtbank kunnen gaan. De uitvoer naar Engeland blijft drukhetgeen de prijzen van vette yarkens en schapen wat heeft doen verbeteren. an meer invloed op den prijs der schapen is welligt no", de hooge gedachten die men van de wolmarkt, tegen den aanstaanden seheertijd, koestert. De kooplieden loopen druk om vvol, en de boeren eischen hooge prijzen, 2 a 2,50 per Aed. pond, doch van geslotene verkoopen hoort men no" niet De gezondheidstoestand van het vee blijft vrij goed, ofschoon ook de weersgesteldheid daarop niet zonder invloed bleef. Menige ontstekingsziekte toch vertoonde zich in den laatsten tijd, vooral bij paarden. partijen op de conferentie is kunnen verkregen worden. Om- trent de regeliug van den regerings toestand van Sleeswijk en Ilolstein is geen toenadering vail deirkwijze. De telegraaf berigt nu, dat de zittingen der conferentie tot den 28sten verdaagd zijn. De voornaamste Engelsche bladen zien daarin een zeer ongunstig teeken voor eene vredelievende oplossing, en vreezen voor een hervatten der vijandelijkheden op 12 Junij; in dat geval zou Engeland zich bezwaarlijk van de inmenging in den strijd kunnen onthouden. Men vermoedt, dat er meer verstandhouding tusschen Rusland en Pruissen en Oostenrijk hestaat, dan door de hou- ding en verklaringen van eerstgenoemde mogendheid gebleken iszoodat wanneer de oorlog hervat mogt wordenRusland welligt zich bij deze zou aansluiten. In Frankrijk daarentegen te oordeelen naar de redevoe- ringen van Bouher in de wetgevende vergadering, en van Per- signij bij het landbouwfeest te Roanne, blijft bij de regering de stemming zeer vredesgezinden rekent men daar dat de Londensche conferentie tot een goed einde zal kunnen worden gebragt. Er zijn troepen uit Frankrijk naar Algerie gezonden om den aldaar sedert eenigen tijd uitgebroken opstand te bedwingen. Ilet was vroeger onbeslist gelaten of de staatsspoorweg van het Nieuwe-Diep, van af Alkmaar, door de Zaanstreek naar Amsterdam zou loopenof wel bij Haarlem zou aansluiten. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten-Generaal van 18 Mei, was ingekomen en is aangenomen eene onteigenings- wet voor den spoorweg van Alkmaar naar den IJdijk^de weg zal alzoo door de Zaanstreek, als de kortste verbinding van Noord-Holland met de hoofdstad loopen, Vermoedelijk zal echter nu door de Hollandsche Spoorweg-Haatschappij eene aan- sluiting met de lijn Alkmaar-Nieuwe-Diep te Castricum worden tot stand gebragt. De Tweede Kamer is na afloop van gemelde zitting uiteengegaan. Tot leden van Provincial Staten van Noord-Holland, voor Amsterdam, zijn verkozen Mr. Aug. Philips en P. IP. Cramer us Op de beide Pinksterdageri zijn over den Hollandschen IJzeren Spoorweg vervoerd, ongeveer 40,000 reizigers, waar- van alleen op den tweeden dag 29,000. Aan he? station te s Gravenhage zijn op den tweeden dag aangekomen en ver- trokken ongeveer 16,500 reizigers. Te Gottingen is door eenige landhuishoudkundigen het besluit genomen zich tot de regering te wenden, met het verzoekom de boeren die veengrond bezittenaan te schrijven, dat zij niet meer des voorjaars, maar in den herfst veen brandendaar het uit naauwkeurige onderzoekingen gebleken is, dat de veendamp schadelijk is voor den bloesem der boomen en andere gewassen dat hij de kracht der zonnestralen breekt en de onweders, die soms vruchtbnre regens mede- brengen verdeelt. [Gtron. Courant.) Dit Congres wordt gehouden te Haarlem, van Binqsdaq 21 tot Vrijdag 24 Junij. Het Bestuur wekt alle belangstellenden op tot het bijwonen daarvan en hoopt zooveel mogelijk zorg te dragen, dat er gelegenheid zij tot belangrijk en aangenaara zamenzijn. 1! oensdag 22 Junij zal inzonderheid bestemd zijn tot eene vrije bespreking der beiangen van den KOLONIALEN L A N D B O U VV. Donderdag 23 Junij zal een bezoek worden gebragt aan den Haarlemmermeerpolder, waar aan het Kruisdorp zal gehouden worden eene met gelegenheid tot uitstalling en beproeving op het open veld. Tot inzending worden alle binnen- en buitenlandsche Fabiiekanten van Werktuigen en Gereedschappen voor land- bouwgebruik uitgenoodigden eene door de Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maalschappij van Landbouwwaarvoor goede prijzen, zoowel voor Zadel- en Rijtuig- als voor Landbouw-Paarden zijn uitgeloofd. Alle Paardenfokkerszonder onderscheid, worden uitgenoodigd de Paarden^ door hen gefokt of die sints halfjarigen leeftijd in hun bezit zijn, ter mededinging in te zenden. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Het besluit tot het schorsen der vijandelijkheden schijnt voor het oogenblik de eenige overeenstemmingdie tusschen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen, ten dage en plaatse voormeld, PUBLIEK AAN- BESTEDEN: Te zamen in 5 Perceelen. Het BESTEK ligt ter lezing ter Secretarie en in de voor naamste Herbergen. Burgemeester en Wethouders van HaarlemmermeerHaarlemmermeer 17 Mei 1864. A. 't HOOFT, Lo.-Burgemeester. EGGINKSecretaris. Ilet Programma der If erlczaamheden van het Congres wordt op vrachtvrije aan vraag bij den Heer M. J. van Olst, Penningmeester, te Haarlem, of by den Boekhandelaar J. J. van Bredeuode aldaar, gratis toegezonden. Voor inlichtingen of opgaven betreffende de Werktuigen- Markt, wende men zich tot den Heer Mr. J. P. Amersfoordt Badhoevete Haarlemmermeer; en voor de Keuring van Paarden tot den Heer J. G. Schone, Sloterweg bij den Spaarnwouder- dwarsweg, te Haarlemmermeer. Het Bestuur van het 19de Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres Mr. C. FOCKVoorzitter. C. E. de CLERCQSecretaris. Bij DE ERVEN LOOSJES, Boekhankelaars en Boek- drukkers te Haarlem, is verschenen ZUNE VERSCHILLENDE DOOR Uitgegeven door de Nederlandscho Maatschappij bevordering van Nijverheid. Eerste Aflevering. Prijs/0.85. De MOLENS, ter bereiding van Wrongel voor Zoele en Komijne ICaas, bekroond met de ZILFEREN MEDAILLE zijn verkrijgbaar bij P. LAMBERT, te Slolen (Noord-Holl Prijs 2© Dezelve zijn bij vele Landbouwers met uitmuntend gevol" in gebruik. Nieuicezijds Voorburgwal te Amsterdam, verkoopen alle soorten van LINNEN, MOSCOVISCHE MATTEN, GONJES en andere ZAKKEN. RIJST- en KOFFIJ-ZAKKEN worden door hen tot de hoogste prijzen ingekocht, De OndergeteekendenAgenten der NEDERLANDSCHK ALGEMEENE VERZEKERING-MAATSCHAPPIJgevestigd te Tiel, berigten aan alien die daar belang in raogten stellen dat bij hen, even als in vorige jaren, VERZEKERING is aan te gaan tegen verlies door HAGELSLAG op alle te veld staande GEWASSENop vaste Premien, zonder meer. Nadere inlichting op franco aanvrage. Hillegom16 Mei 1864. P. VAN WAVEREN Jz. ZOON. Beschikbaar op de Ilofstede Anna Hoeve" de donker- bruine, schoon gevormde driejarige DEKHENGST SIWAS, gefokt uit zuiver Vlaarascken Hengst en Geldersche Merrie. Dekgeld 4 en 25 cents voor den Stalknecht. Hoofdkanaalhoek Vijf huizerwegI- - 3<z> Lonclcn, 16 Mei. Graanmarkt. Hoewel de week met koude en regen aanving en men reeds voor te veel nat begon te vreezen, inzon derheid voor de Winter-Tarwe, zoo bragt de tweede helft zacht en bijna zomeisch weder. De gunstige invloed voor bet grasland is onberekenbaar en een goede hooioogst schijnt nagenoeg verzekerd. Ook het zomergraan is geheel van gcdaante veranderd en alle piantengroei heeft krachlige vor- dering gemaakt. De Tarwe zal nu vodr bet in bloei komen weinig vocht meer belioeven. Toen de kwestie van het ophouden der vijandelijkheden nog onbeslist was, hadden de prijzen eene bepaald stijgende beweging, ook op de Londensche markt; maar sints eene meer vrodelicveude poli- tiek op de conferentie de overhand heeft verkregen, en de hlokkade der Duitschc havens is opgeheven, is de Tarwehandel tot de vorige slapto feruggevallen en gaat daarin nagenoeg niet om. De laatste middenprijs heeft weder het allerlaagste standpunt hereikt, maar het laat zich ver- wachten dat verkoopers tot zoo laag afgeven niet gezind zullen zijn sints de politieke kwestien nog ver van gcregeld zijn en in Europa nog zooveel smeulend vuur is. Te Dantzig vicl tot den 7den dezer nog

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3