W E E R B L A I) 1864. Vrijdag 27 Mei. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Landhuishoudkundig Congres. rs3 \\jfde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Maaet 1864. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Idoogheemraadschap van Rijnland. 2 5 HAARLEMMERMEER «VW- PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingeu moeten geschfeden aan den Hoofdredacteur te Amsterdam, HeerengrachtKK 178. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels75 Cents. elke regel meer\2/2 Zegelregt liij elke plaatsing 35 Cents. WAARNEMINGEN. WAARGENOMEN TE Spaarndam. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden A hi) j Boezemstanden 3.S J Verval in de Sluizen. O van 'oozing p f-i Iloeveelheid geloosd De meest heerschcnde wind. 1 r Gewerkt gedurende S I Opbrengst hi) Uitgemalen g fj I Gestopt voor hoog water, k id. voor Slui9gang. 0,06 -j- A.P. 0,27 A.P. 0,49 A.P. 0,572 A.P. 0,105. 96+ 24,135089. Oost. 83|. 0,405. 6,444672. 29+ Halfweg. 0,016 4- A.P. 0,26 A.P. 0,507 A.P. 0,623 A.P. 0,04. 105. 10,083577. Noord-Oost. 105+ 0,56089. 5,603815. 15—50. 60—05. Gouda. 1,168 A.P. 33 0,123 A.P. 0,413 A.P. Znid-West. 112—55. 1,063. 3,560738. 26—42. Katwijk. 0,892 A.P. 0,813 A.P. 0,504 A.P. 0,676 A.P. 0,10. 194+ 23,748506. Noord. AANTEEKENINGEN. Leidschondam. Rijnland 0.431 A.P. Delfland 0.253 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.433 A.P. Woerden 0.431 A.P. Van Woerden op Rijnland af- gevloeid gedurende 476 uren. HET 19de NEDERLANDSCH Voor korfen tijd werd aangekondigddat het Duitsche Landbpnw-Congres dit jaar, uiihoofde der tijdsomstanrligheden niet bijeen zal komen. Gelukkiger dan Duitschland in dit opzigt, mag Nederland 00k weder dit jaar te midden van voorspoed en vrede de onafgebroken reeks zijner Landbouw- Congressen voortzetten. Het is toch 00k een verblijdend teeken van lust en welvaart, wanneer bewoners van de verschillende oorden van bet land gedurende enkele dagen in een midden- punt zamenkomenom met elkander te bespreken en te be- raadslagen hoe de belangen van een zoo gewigtigen tak van volkswelvaart het best kunnen worden bevorderd. Het toont dat hier reeas die eenheid van volksbestnan aanwezig isdie, noch door overdreven provincialisme, noch door vijandig ver- schil van godsdienstige of politieke denkwijzen gestoord, bet eendragtelijk zamenstemmen en zamenwerken voor het alge- meene volkswelzijn mogelijk maakt; eene eenheid, die elders zoo als in Frankrijk, slecbts door de gelijkvovmigheid der administratieve regeling wordt verkregen, of, zoo als in Duitschland, een droombeeld blijft dat men vruchteloos najaagt en dat bij opgewonden stemming tot daden van grove onregt- vaardigheid verleidt en onbewust oogmerken dient, die de bevordering der ware eenheid, op vrije toetreding gegrond, geenszins ten doel bebben. Het is ecbter een bekend verschijnsel, dat men de voor- deelen, waarvan men bet voile bezit geniet of genieten kan, zelden op de wezenlijke waarde schat of althans daarvan niet zoo gretig gebruik maakt als het geval is, wanneer men die voorregten gebeel of ten deele ontberen moet. Zoo 00k bier. In Frankrijk, waar het regt van vereeniging en vergadering een soort van gunst is, die de regering slechts in die^ mate verleent als zij oorbaar en voor bare veilig- heid niet gevaarlijk achtvindt die behoefte aan groote ver- eenigingen in de landbouw-zamenkomsten voor een deel bare bevrediging. In Duitschlandwaar zoo vele grenzen zoo vele regeringsbepalingenzoo veel jaloezij de stamverwanten scheidt, is bet landbouw-congres het sein om voor een korte poos al die scheidsmuren te verbreken en broederlijk zaraen te zijD. AVij, Nederlandersdaarentegen genieten de lusten en 00k de Listen van het bijna onbeperkte regt van vereeniging en vergadering vol op; ja, wij zuchten dikwerf onder al de ver- pligtingen die bet ons oplegt en den tijd die het ons rooft; die drang tot zamenkomen werkt hier daarom minder sterk en wanneer een nieuw jaar de gewone reeks van uitnoodigin- gen daartoe doet boorenworden die met kalmte, zoo niet met onverschilligheid vernomen. Daarom is 00k juist het niet gebrnik maken van zijne voor regten een der gevaren van de gebeel vrije en onbedwongen toestand, waarin wij in zoo vele opzigten verkeeren, en het cr<5 p- o' S. *3 C3 P o> B H is daarom een eerste pligt die te blijven hoogschatten en daarvoor dezelfde geestdrift te gevoelendie elders vooral door het gevoel van het gemis daaraan wordt levendig gehouden. Daarbij komt, dat juist de landbouwersstand van zulke zamenkomsten dubbele voordeelen trekken kan. De landbouw leidt uit den aard van zijne beoefening tot eenzelvigheiden dit geeft aanleiding lot te groote ingenomenbeid met eigen handel- en denkwijzen; men sluit zich langzamerhand in een eigen kring van gedachten op, en houdt de oogen niet meer open voor al wat rondom ons geschiedt en waaruit toch zoo veel te leeren valt. De landbouw is voorts een zeer onaf- bankelijk beroep; in zijn dagelijkschen arbeid is men vrijop zijn eigen erf heer en koning, en om bet dagelijkscbe brood te verdienen behoeft men niet ieder naar de oogen te zien, of om gunsten te bedelen. Dit voorregt van het vak, het meest den vrijen mensch waardig, wordt genoegzaam erkend, maar die onafhankelijkheid brengt 00k wel tot gebrek aan die be hoefte van aaneensluitingwelke b. v. in de steden van zelven ontstaat; bet zamenwerken voor gemeenschappelijke belangen, vooral waar geldelijke ondersteuning r.oodig is, is op het platteland gewoonlijk lang zoo levendig niet, dan in de steden. Om die redeneii is bet zoo nuttig, dat de landman 00k nu en dan eens huis en hof verlaat, zicb uit zijn gewone omgeving begeeft en nieuwe indrukken gaat opnemen. Waar- lijk het zal geen verloren tijd zijn, zelfs het bloote afwezig zijn heeft zijn nut; teruggekeerd zal men oplettend worden op veel dingendie men vroeger niet opmerkte omdat men ze alle dagen zag; en dat bet voor elken landbouwer nuttig is om eens met zijne vakgenooten uit andere streken kennis t®_ maken en te spreken of om te zien hoe men het elders bij bouwerij en veehouderij aanlegt en alzoo van plaatselijke vooroordeelen vrij te worden, daarinede zal wel ieder bet eens zijn, die slechts den moed heeft het besluit te nemen om tot de vrouw te zeggen, dat bij er toch 00k eens op uit moet. Het is wel eene wat lange en omslagtige mleiding geworden als opwekking aan velen om het landbouw-congres te Haarlem eens te komen bezoeken; maar dat bezoek kan 00k nimmer talrijk en algemeen zijn, zoo het alleen geschiedt omdat de een wel eens een reisje wil maken, een ander daar eenige kennissen denkt te ontmoeten, of een derde eens wat ontspan- ning hebben wil. Neenzal het congres aan zijn doel beant- woorden, dan moet althans bet meerendeel om beter beweeg- redenen daarheen komen, en de beste van die is voorzeker, dat men levendig van het nut doordrongen is, dat de land- bouwersals zij elkander goed verstaan en ondersteunenzich 00k wederzijdsch van veel nut kunnen zijnwijl zij vele en ge- wigtige gemeenschappelijke belangen hebben; dat men daarom de eenige gelegenheid in een geheel jaar, waar landbouwers van gebeel Nederland zamenkomen, niet moet verzuimenen dat men dit niet moet doen alleen om de verwachting voor zich zelven daarvan nut en voordeel te hebbenmaar om het edeler beginsel, waardoor men zaken en vereenigingen bevordert, waarvan men voor het algemeen de strekking en den invloed nuttig acht. Het zijn toch inzonderheid de congres-ledendie het con gres moeten vormen en daarvan de ziel moeten uitmaken. Dit jaar in het bijzonder, zal dit hoofdkarakter van hetrcongres op den voorgrond treden; de hoofdzaak toch zal zijn het hou- den der bijeenkomsten en het vriendscbappelijk zamenzijn. Veelal was aan bet congres, door de zorg der plaatselijke landbouw-maatschappijeene grootere tentoonstelling verbonden. Dit kon bier niet geschieden, wijl juist in bet vorig nnjaar de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw harcralgemeene ver gadering en tentoonstelling te Haarlem hield, en deze een paar maanden na het congres in het zoo nabij gelegen Leiden plaats heeft. Het congres-bestuur zelf, beperkt in zijne gelde lijke middelenkon dit evenmin doen. Hoewel nn het zamen- treffen van Congres en tentoonstelling veel voor kan bebben, zoo is bet toch 00k weder niet wenscbelijk, dat die dagen zoo vervuld zijn door hetgeen er te zien en bij te wonen valt, dat daardoor de beraadslagingen van het congres, die toch hoofddoel moeten blijven, daardoor meer bijzaak worden. Naar aanleiding 00k van de wenschen op vroegere con- gressen geuitis het programma eenigzins anders ingerigt. Het aantal punten van bebandeling is veel verkleinden men heeft daarbij vermeden de onderwerpen van te plaatselijk en beperkt belang, die beter op vergaderingen van provinciale maatschappijen en afdeelingen behandeld worden. Men heeft zooveel mogelijk gekozen onderwerpen van wijder strekking, waarbij gebeel de Nederlandsche landbouw belang heeft. Die onderwerpen zijn eenigzins uitvoeriger ontwikkeld dan anders geschiedde en zullen voorts door de voorstellers of door per- sonendie zicb daartoe welwillend bebben bereid verklaard, eerst eenigzins worden toegelicht, ten einde eene meer uit- voerige en grondige bespreking mogelijk te maken. Het congres is dikwerf de plaats geweest waar goede of nieuwe denkbeelden het eerst meer algemeen ingang hebben gevondenwaarvan zich later de goede gevolgen hebben ver- toond. Onder de aangegeven onderwerpen zijn er voorzeker verscheidenenzooals b. v. landbouw-reizen veerassen Iandbouw-krediet zijderups e. a.m., die daartoe 00k ditmaal weder aanleiding kunnen geven. Het geringer aantal zal voorts zeker van zelf te weeg brengendat de congres-leden daarover meer opzettelijk hunne gedachten laten gaan en zich een eigen zienswijze vormen. Het bezoek der omstreken is dikwerf een voorname bijreden tot het bijwonen van bet congres. Het spreekt van zelf, dat in dit geval daarbij de merkwaardige Haarlemmermeer-polder op den voorgrond trad. Uit de meer verwijderde provincien zullen toch zeker vele leden zijn, die, daar nog onbekend, gaarne daartoe deze gelegenheid zullen gebruiken. In Haarlemmermeer zelf heeft men dit te verwachten bezoek nog grooter belangrijkheid wenschen te geven, door het houden eener werktuigenmarktpaardenkeuring enz." Op een volgenden dag zal er tevens 00k gelegenheid zijn, om eene geheel andere streek en wijze van landbouwen, de omgeving van Velsen, gemeenschappelijk te bezoeken. De prijsuitloving ter Haarlemsche kaasmarkt, in het pro gramma vermeld, zal geen voortgang hebben, omdat door het late saizoen er weinig kans bestond dat er goeden voor- raad rijpe kaas tegen den gestelden tijd zou zijn en men dus liever daarvan heeft afgeziendan eene keuring te doen, die 'olgens bet oordeel van kenners zeer moeijelijk met juistheid zou kunnen geschieden. Men heeft aan de feestelijkheden in die dagen geene te groote uitbreiding willen geven en gewenscht dat die alleen het kenmerk zouden dragen, dat voor het congres past, gele genheid tot gezellig en aangenaam zamenzijn gedurende de avonduren. Op de congressen beeft het veel voor, dat men zooveel mogelijk te zamen blijft en zieh niet te veel verspreidt; met bet oog daarop is 00k als plaats van zamenkomen slechts eene societeit gekozen, namelijk de Vereenigingdie daartoe zeer welwillend vergnnning gaf; daar zal 00k de namiddagen die men in Haarlem doorbrengt, open tafel zijn voor de congresleden. Het congres te Haarlem zal dus even als de vorigen veelzij- dige gelegenheid aanbieden om aan de verschillende oogmerken der bezoekers te voldoen. De gemakkelijke reisgelegenheden naar Haarlemde fraaije omstreken van die stadde naby-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1