90 - La J r o g v n m w «t Haarlemmermeer-Polder Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Rijn land. NDBOCW. OLDER WE ZEN. iieid van Amsterdam, zullen daarby zeker nog raedewerken ora aan het 19de congres een talrijk bezoek te verzekeren. VAN HET XlXde NEDERLANDSCH LANDHUISHOUDKUNDIG CONGEES, te Haarlem, 1864, van Maandag 20 tot Vrijdag 24 Junij. Maandag 20 Junij. Ontvangst der leden van het Congres ten zes uur 's namid- dags op het RaadLuis door het Bestuur. Vormen der Afdee- lingen kiezen van hare Besturen en regeling van de volgorde der Werkzaamheden. Ten 7 /2 uurAvond-Bijeenkomst in de Earienkamp. Muziek van tioee Orchesten. Dingsdag 21 Junij. Vergadering der Afdeelingen ten 9 uur. Opening van het Congres en houden der eerste Algemeene Vergadering in de Doopsgezinde Kerk ten 1 uur. Open Tafel ten 4 uur in de Groote Zaal der Societeit Ver- eeniging. Ten 7 x/2 uurConcert in de Ilartekamp. Groot Orchest van den Heer Stumpff. Woensdag 22 Junij. Vergadering der Afdeelingen ten 9 uur. Opening der Afdeeling Koloniale Landbouw ten 10 uur. Open Tafel ten 4 uur, in de Groote Zaal der Societeit Vereeniging. Des avonds TVater-Muziek op het Zuider Buiten-Spaarne. Donderdag 23 Junij. Vergadering der Afdeelingen ten 9 ure. Bezoek aan den Eaarlemmermeerp olderwaar aan het Kruisdorp zal gehouden worden eene Markt van Landbouwicerktuigenalwaar gelecen- lieid zal zijn tot het uitstallen en beproeven der werktuigen op het open veld, van 20 tot 25 Junij. Tot inzenden worden alio Binnen- en Buitenlandsche Fabrie- kanten van Werktuigen en Gereedschappen voor Landbouwo-e- bruik uitgenoodigd. Be Sloomploeg van den Heer Amersfoordt zal daar tevens in werking zijn. \'oorts zal aan het Kruisdorp plaats hebben Keuring van Jonge Paardendoor de Afdeeling Iiaarlemmermeer der llol- landsche ilaatschappij van Landbouwdie alle Paardenfokkers zonder onderscheid uitnoodigt de Paarden door hen gefokt of die sints halfjarigen leeftijd in hun bezit zijn, ter mededin- ging in te zenden. Zoowel voor Zadel- en Bijtuigpaardenals voor Landbouw- paarden, geboren in 1860, 1861 en 1862 zullen voldoende prijzen worden uitgeloofd; tevens zal er zijn Monstering der Bekhengsten, te Haarlemmermeer en den omtrek gestationneerd terwijl er gelegenheid zal bestaan tot Bezigliging van helang- rijke Boerderijen in den polder. Ten 7 ure Concert in de Ilartekamp. Groot Orchest van den Heer Stumpff. Verlichting der Dreef van we^e de stad Haarlem. Vrijdag 24 Junij. Vergadering der Afdeelingen ten 9 ure. Tweede alge meene Vergadering en sluiting van het Congres, ten 11 ure. Togt naar Velsen en Omslreken en bezigtiging van Boerde rijen en Buitenplaatsen. Grande Fete de Nuit, aan de Congresleden aangeboden door de Societeit Vereeniging. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand April 1864, dd. 14 Mei (bij ons ontvangen 24 Mei)ont- leenen wij het volgende A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN In werking zijn geweestvermogen uron. pomp, ketels. slagen slag. p. min. in paard.kr Cruquius 69 met 7 en 8 makende 24.093 of 5.820 inet 326 Lijnden. 48 7 8 14.667 5.092 285 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Belg. Ruhr. gallipoli. patent. Cruquius780 40 6 114 L'jndcn18 5 10| lie Leeghwaler is niet in werking geweest. In deze maand zijn geleverd 10,490 mud Ruhrkolen. Aan het einde der maand was in voorraad 1656J mud Engelsche en 24,875 mud Ruhr kolen, te zamen 26,531 mud. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT IS: a. Aan don Leeghwater zijn door het personeel in twee der pomp- balansen nieuwe rollen geslokec 5 stuks nieuwe schalmen en pompket- tingen gemaakt, ter vervanging van even zooveel schalmen, die bij de laatste werking gebroken waren en een nieuwe gesmeed ijzeren rolpaal vervaardigd in de laatste helft der maand April is men begonnen met het ledig ma-ken van de funderingsput, door middel van het aanwezig ztjnde cenirifugaal pompje, gedreven door de loeomobieltot het nazien en herstellen der pompharten en zuigers. b. Bij den stilsland van den Cruquius zijn door het personeel schoon- gemaakt do ketels n°. 8 en 9. In de smederij zijn wijders door het personeel gemaakt een nieuwe gesmeed ijzeren voetstang voor de evenwigts-stoomklep30 stuks schroef- bouten en moeren voor de pompzuigers; 14 stuks beugelbouten met schroefdraad1 smids hamer; 5 stuks gesmeed ijzeren strijkstokkcu voor het ineten van grind 12 stuks bikhamers voor het schoonmaken van ke tels on verschillendc klcino gereedschappen benoudigd voor het gebruik in de smederij. c. Tijdens den stilstand van den Lijnden zijn door het personeel de pakkingbossen der afsluiters tusschen de ketels en de stoomkast vorpakt; cenige bouten en moeren voor de pompzuigers in voorraad gemaakt; de ketels n°. 1 en 2 schoongemaakt en ingesmeerd en de ondervloer van de fundering der machine van modder gezuiverd. C. OMTRENT ANDERE WERKEN De wegea verkoeren in goeden staat van onderhoud. De wegwerkers zijn op sommige wegen met het afsteken der graskanten bezig geweest. Voor het onderhoud is gedurende deze maand geleverd 381$ kubieke el grind en 525 kubieke el fijne puiri. De ponten en roeibooten zijn bij het einde dezer maand door den aan- nemer in voldoenden staat van onderhoud opgelevcrd. Aan do hrnggen zijn enkeie herstellingen verrigt; de assistent-brug- wachter bij de Aalsmeerder rolbrug is ontslagen wijl deze brug thans gemakkelijk werkt. De ringvaartboorden zijn bij het einde der maand in goeden toestand door den aannemer opgeleverd. Gedurende deze maand is van wege de aannemers Gebr. Schneider en Lasldrager gevverkt aan de windwerken der ijzeren wagenbrug bij Lisse. De brug laat zicli echter nog moeijelijk bewegenlietgeen alleen aan de gebrekkige wijze is te wijten, waarop het windwerk is gesteld. De ver- anderingen door de aannemers aan de windwerken gemaakt, hebben daar- in geene verbetering gebragt. Met het verhoogen en gelijkmaken van den Ringdijk en het aanvullen der uitwegen wordt geregeld voortgegaan. Van de verdieping der togten is reeds een goed deel verrigt. Met het versterken der groote bruggen in den polder is door de aan nemers een aanvang gemaakt. Voor de nieuw te begrinden wegen is op alien een aanvang gemaakt met do aarden baandie over 3800 strekkende ellen gereed is. Vergelijking met vorige Jaren. Apbil. Uren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt Gevallen regenin strepen Verdampingin strepen Gemiddelde waterstand Hoogste stand aau het Kruisdorp 1864 117 5.521 1226 15.18 115.35 4.93 4.86 1863 6.106 847 21.40 99.60 4.88 4.79 1862 241$ 6.023 2630 40.84 92.67 4.83 4.71 1861 534 6.056 6261 47.57 88.88 4.76 4.56 Er viel deze maand nagenoeg geen regen terwijl de verdamping on- der den invloed der drooge Noord-Oosten winden zeer groot was. Met weinig uren werking en gering steenkolen-verbruik kon dan ook bet wa ter op een zeer laag peillager dan in een der vorige jarenworden gehouden. van 17 tot en met 24 Mei 1864. GEBOREN; Agatha, dochter van H. Hofmans en J. de Vos. Lucia Geertruida, dochter van N. J. Immink en N. van Tol. Cornelis, zoon van A. Langereis en L. Nierop. Cornelis Adrianus, zoon van G. Bouw- man en P. Visser. Johanna, dochter van F. Sauer en J de Groot. Johannes, zoon van J. Splinter en A. van Rooijen. Adriana Cornelia, dochter van 1J Koole en D. J. van Leeuwen. Trijnlje, dochter van M. de Vries en N. Randjes, Petronella, dochter van C. Spijker en M. de Boer. OVERLEDEN: Cornelis, oud 5 weken, zoon C. Tanis en H. M. Jansen Pieterlje, oud 33 jaren, dochter van G. Verhoefen Pieter Groene- veld, oud 50 jaren, geliuwd geweest met M. London. Lena, oud 1 jaar, dochter van VV. v. Krimpen en G. v. d. Helm. Segerina, oud bijna 3 jaren, dochter van P. Rombout en J. Noorloos. Johanna, oud 2 maanden, dochter van G. D. de Wilde en M. Schaap (overleden). Jan Kool, oud 72 jaren, weduwnaar van K. v. d Stelt. Johannes Vermeulenoud 29 jaren, gehuwd geweest met J. llulte. Klaas Quant, oud 51 jaren weduwnaar van M. Brouwer. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van W. Zorge en A. Bogerd. 1 kind van J. v. d. Lee en J. Peters. 1. kind van C. Kats en W. Schaap. 0NDERTR0DWDB. van Worcum met M. Blom. G. Weijers met J. Groenenberg. J. van der Pol met A. Eijk. GETBOUWD: S. van Duijn met M. Kostman. J. Biesheuvel met J. van Gulik. W. Westendorp met M. A. van Opstal. P. van der Wijst met D. van Akkeren. Voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, te liouden op Vrijdag 27 Mei 1864, des voormiddags ten l0'/2 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden, zijn aan de orde gesteld de volgende punten 1. Installatie van den heer van Stralen. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling van het gaarderboek voor 1864. 4. Voorstel tot aflossing van waarborg-kapitaal. 5. Idem omtrent gemaakte kosten van een dwangbevel. 6. Bapport van de Commissie omtrent de keur. 7. Installatie der leden, welke, met 1°. Junij moetende aftredenweder zijn herbenoemd. in deze geen verandering gebragt worden, zoo zou er vrees voor doorbraken ontstaan, waardoor duizenden bunders vrucht- baar land onmiddelijk onder water zouden worden gezet. Naar men verneemt hebben dijkgraaf en beemraden van den polder Nieuwkoop besloten, omin overleg met de besturen der polders gelegen langs de Aar, een gedeelte van den Am- stel, en die welke daarmede in onmiddelijke aanraking ko- menbij de Hooge Regering aan te dringen op een beter toezigt op de stoomvaart langs die wateren of te verzoeken dat in het onderhoud der kaden worde voorzienbuiten kos ten van ingelanden dier polders, welke nimmer geboord zijn over eene stoomvaart langs bunne poldersen waartoe dat vaarwater door ben geheel ongeschikt wordt geacht. Dit be- sluit werd genomen op grond van den tegenwoordigen toe- stand der kaden langs de Aar, van af Gouwsluis tot aan het Tolhuis nabij Nieuwveen, waarvan men zegt dat bijna het gebeele buiten-talud der kaden (nadat er reeds duizenden gul dens zijn besteed door ingelanden) is afgespoeldterwijl daar ter plaatse, bij den gewonen waterstand van Rijnlands boe- zem, ruim 2 el water wordt gepeild, nabij de kruin. Mogt HIT ZEELAND. Goes, Mei 1864. Mijne laatste berigten hadden grootendeels den toestand van landbouw en veeteelt in het afgeloopen jaar tot onder- werp en beletten mij daardoor mededeelingen te doen omtrent hetgeen daarin dezer dagen is op te merken. De stand der wintergewassen is over bet algemeenna al hetgeen is omgeploegdvoldoende te noemen, met uitzonde- ring evenwel van bet koolzaad, dat zeer spillig naar boven gaat en met veel insecten in de bloemen bezet is, waarvan eene slechte vruchtaanzetting het gevolg is. Minstens van het in bet vorige najaar uitgezaaide koolzaadhetgeen bijna uitsluitend in gemeste braak geschiedt.is uitgeploegd; slechts een zeer klein gedeelte dier oppervlakte is herzaaid met zomer- koolzaadbet meerendeel echter met zomergarstterwijl en- kelen erwten gezaaid hebben. Kon men uit de gelijkegezonde opkomst van de gezaaide zomervruchten eenen goeden oogst voorspellendan zoude het uitzigt daarop zeker zijnwant waarheen men zich hier ook begeeftoveral ziet men bet voorjaarswerk met eenen goeden uitslag bekroondslechts het vlas had wel wat vroeger regen gewenseht. De jong uitgeplante meekrapkiemen zijn bijna zonder uitzonderingoveral flink gevat en reeds goed aan het doorgroeijen; enkeie landbouwers beginnen dan ook nu reeds de jonge meede met den scbrepel aan te aarden, welke bewerking zich door de mulheid van den grond buiten- gewoon vroeg en goed laat verrigten. Ook de oude meekrap is uitmuntend door den winter gekomen en leverde forsche gezonde kiemen. Na eenen langdurigen stilstand in den groei, begint bet gras^ in de weiden goed bij te komenvele paarden en melk- koeijen loopen dan ook reeds buiten en de liefhebbers van versche grasboter kunnen zich bet hart weer ophalen. Voor vele landbouwers is echter helaasde grasmaand eene maand te laat ingetreden; voor er nog voldoend gras was, waren z'j" genoodzaakt bun vee in de weide te doen en zoowel daaraan als aan bunne melkbeesten is bunne zonde duidelijk te zien. Ook de boomgaarden beloven veel en spreiden eenen onge- wonen rijkdom van bloesem ten toon, die heerlijk met het jonge groen der olmenboomen te zamen werkt, om ons, land bouwers, nu en dan van een schilderachtig landschap te doen genieten en er onwillekeurig toe benen leidt, de boerderij voor een enkel oogenblik door eenen anderen dan een' finan- cieelen bril te bekijken. Dat evenwel al dat mooije, die forsche groei, ons aan financienaan geld doet denkenzou niemand verwonderen wanneer hij ons bezig zag des Zaturdags met de arbeiders af te rekenenwant met de vruchten tiert ook het onkruid weligen menige arm wordt gevorderd om met scbrepel en hak onzen akker te reinigen. In deze tijden op eene boer derij van 50 a 60 bunders, 15 a 20 wieders bij voortduring in het werk te hebben, is bepaald noodzakelijkwe getroosten ons dit evenwel met het oog op de oude spreuk Wieden en delven Betaalt zicli zelven. De voorraad op stal gemest vee is nagenoeg opgeruimd in den laatsten tijd echter tegen aanzienlijk mindere prijzen dan in den loop van den winter betaald werdenvoor puike kwaliteit van runderen kan men moeijelijk meer dan f 0,54 a f 0,58 per ned. pond schoon aan den haak bedingenter wijl men een maand of drie vroeger met gemak tot f 0,60 verkocht. De kwestie van den dag is nu de prijs, dien men voor de wol besteedt, en zeer wordt door den gewonen landbouwer het gemis gevoeld aan goede vertrouwde binnenlandsche markt- berigten van dit artikel. De verkoop daarvan geschiedt bier per steen van 3 ned. ponden, waarvoor men van 5 tot 5,30, of 1,65 tot 1,75 per ned. pond besteedt, zijnde dit de prijs van de wol der oudere scbapen en der lammeren zooals de gebeele kudde die oplevert, bij een. Men is hier steeds gewoon ook de lammeren te scberen en rekent dat de gewigtshoeveelheid, waarin de lammerwol, die eene gewone kudde geefttot die der oudere schapen staat, 1 op 4 a 5 is. Dit is waarscbijnlijk de oorzaak dat men hier in den regel beneden de wolprijzen blijft, die men b. v. in Waard en Groet en andere deelen van Holland betaalt. De meekrapprijzen blijven tamelijk vast, doch zonder ver- hoogingniettegenstaande de geheele voorraad racine en verre- weg bet grootste deel der poeders opgeruimd is. Racine wordt niet meer getoond. Goed verwende vaten onberoofde worden tot f 19 ,/i per 50 ned. pd. betaald; in minder puik goed gaat niets om. VAN DE VELTJWE. Mei 1864. De drooge weersgesteldheid, ofschoon voor de graslanden nadeelig, heeft het mogelijk gemaakt de akkers voor het zomer- koren beboorlijk te bewerken en van wortel-onkruiden te zuiveren. De haver is goed te veld gekomen en met den boekweitbouw heeft men thans de handen vol werk. De win- terrogge, die niet van het land verdwenen was en nog digt genoeg stond, heeft zich door het warme weder zeer hersteld. Zij staat echter dun en vooral de late zal zeer kort stroo vormenzoodat men eene geringe stroo-opbrengst te gemoet ziet.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2