WEEKBLAD 1864. Vrijdag, 17 Juivij. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD V W Wjlde Jaargaug Landhuishoudkundig Congres. Haarlemmermeer ip Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. XlXde NEDERLANDSCH BIJEENKOMST HAARLEMMEKMKEK PRIJS YAK HET ABONNEIENT in het Jaarj> g, Alle ToezendingeuJe Redactie betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdiedacteurte Haarlem Kruisstraat, YYijk 6, N°. 513. De Afdeeling Koloniale Landbouw, Elkdie met den toestand van 's lands financien bekend is, vveet welk een belangrijke invloed het cijfer van het kolo- niaal batig slot op het stellen der begrooting uitoefent en hoevele zvvaar drukkende belastingen zijn kunnen worden afgeschaft en eene belangrijke schulddelging plaats heeft kunnen hebben ten gevolge der belangrijke bateu, die de Oost-Indien in de laatste jarenreeks hebben afgeworpen. Die baten nu berusten geheel op de voordeelendie de bebouwing der gronden van het vruehtbare Java afvverpten afgescheiden van elke anrlere beschouwing, heeft alzoo Neder- land groot belang bij de toenemende ontwikkeling en verbe- tering der kultuur op Java. Die verbetering van den landbouw aldaar is tevens de meest vaste grondslagom met niet minder middellijke en onmiddel- lijke voordeelen als tot nu toe door Nederland genoten werden tevens de inlanders tot meer welvaart en hoogere beschaving te brengen, en de verhouding van het moederland tot de Oost-Indische bezittingen meer en meer eene van geheel weder- zijdsch belang te doen worden. Dit wordt steeds levendiger gevoeld, en de belangstel ling van velen in den Oosterschen landbouw ontstaat geens- zins alleen uit den wenseh naar voordeel, maar ook uit de overtuiging, dat alleen door eene goede wijze van kultuur, waarbij de landbonwer het loon van zijn werken geniet, Java op den duur voor Nederland eene bron van welvaart kan blijven, en aan de verpligting van ons land, om de inland- sche bevolking tot toenemende ontwikkeling te brengenkan worden voldaau. Zulks is ook de aanleiding geweest, om voor eenige jaren bij het Landhuishoudkundig congres te voegen eene afdeeling voor den kolonialen landbouwdie dan ook de eerste jaren terstond veel belangstelling heeft ondervonden. Door de meer venvij- derde ligging der plaatsen van bijeenkomstwas dit in de beide laatste jaren minder het gevaldocb Haarlem is weder de I pleats bij uitnemendheid om deze afdeeling krachtig te doen herleven. Door oud-landbouwers uit Java, door belanghebbenden bij de kultuur-ondernemingen aldaardoor onze volksvertegen- woordigersdie de koloniale kwestie ter barte gaatzal voor- zeker gaarne gebruik worden gemaakt van deze gelegenheid tot eene vrije bespreking der belangen van den Oosterschen landbouw, waarbij men zich op het onzijdig landbouwkundig terreinafgescheiden zooveel mogelijk van politieke zienswijze zal kunnen ontmoeten. Ook op Java wordt blijkbaar deze belangstelling in het moederland omtrent de verbetering van den Javaanschen land bouw zeer op prijs gestelden is herhaaldelijk door mannen van invloed den wenseh uitgesproken, dat deze afdeeling van het jaarlijksch congres aanleiding mogt geven tot verspreiding van meer kennis in Nederland omtrent den landbouwtoestand op Java, hetgeen op de inzigten der volksvertegenwoordiging en het regeringsbeleid van veel invloed zou kunnen zijn, en tevens door het opwekken van meerdere belangstelling alhier, voor Java rijke vruchten zou dragen. Een bewijsdat de besprekingen op het congres niet zon- der gevolg blijven, vindt men in het plan tot het uitzenden van voor de Oost geschikte landbouwwerktuigen uit Nederland waaromtrent een belangrijk en uitvoerig rapport aan dit con- gresbestuur is ingediend, en welke zaak op het 19de congres vermoedelijk tot goeden uitslag zal worden gebragt. Van die belangstelling op Java heeft dit bestuur ook de overtuiging erlangddoor het inkomen van verschillende zaak- rijke en belangrijke rapportennaar aanleiding der ter over- weging gestelde onderwerpen. De behandelde onderwerpen zijnde bijzonder gunstige uit- komsten met het zwarte suikerriet verkregende bemesting van het suikerriet, de indigo-kultuurde invloed van den aanleg van spoorwegen op Javae. a. m. Eenige der belangrijkste rapporten zijn gedruktten einde die op de vergadering uit te deelen en een onderwerp van bespreking te kunnen vormen. V ijl het in den regel moeijelijk isom voor meerdere dagen PRIJS DER ADVERTENTieiX van 1—6 regels75 Cents. elke regel meer12% Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. vele personen te vereenigenzoo is voor de afdeeling Koloniale Landbouw voorloopig alleen als tijd van bijeenkomst gesteld Woensdag 22 Junij ten 10 uur, terwijl de leden dan zelven zullen kunnen beslissenof zij de beraadslagingen op een volgenden dag wenschen voort te zetten. De afdeeling kiest haar eigen bestuur en is geheel vrij in de kenze der onderwerpen van bespreking, zoodat ook zaken, niet op het programma vermeld, aan de orde gesteld en in behandeling kunnen worden genomen. Zij moet dus beschouwd worden als een geheel vrije bijeen komst van belangstellenden in den kolonialen landbouw, tot onderlinge bespreking van gewigtige onderwerpen op dit ge- biedwaarbij de verschillende meeningen en rigtingen zich kunnen laten gelden. Daar op den gfestelden tijd de afdeeling Volkshuishoudkunde niet vergadert, zullen de Congresleden van deze sectie, die daarin belang stellen, deze vergadering kunnen bijwonen. Ilet is te hopen, dat deze regeling er toe moge bijdragen om een talrijk bezoek van Oost- en West-Indische specialiteiten op dien dag te Haarlem te vereenigen en de afdeeling Koloniale Landbouw op nieuw tot ^en gewigtig dee! van het Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres te verheffen. HET BEZOEK der CONGRESLEDEN op 23 Junij. Wij zien met groot genoegen, dat in Haarlemmermeer veel opgewektheid bestaat, om op Donderdag 23 Junij aan de le den van het congres een waardige ontvangst te bereidenen velen eene aangename gelegenheid aan te bieden om met dezen belangrijken polder kennis te maken, en te doen zien hoe deze nog zoo korten tijd geleden onder het water bedolven land- streek tot een hoogen trap van landbouwontwikkeling is gekomen. Aan den onvermoeiden ijver van den burgemeester van die gemeente, aan de krachtige belangstelling van het bestuur der landbouwafdeeling aldaar, aan de goede gezindheid der in- gezetenen om de ontworpen plannen te helpen tot stand brengen en te bevorderen, is men daarvoor bijzonderen dank verschuldigd. Ongetwijfeld zal dit alles beloond worden door een talrijk bezoek van Congresleden uit alle provincien des rijks, die zeker met iDgenomenheid en groote belangstelling deze landbouw- bijeenkomst zullen komen bijwonen. De stoomkracht, die in dezen polder het reuzenwerk der droogmaking en drooghoudlng op tot nu toe ongekende schaal verrigt, is hier ook vroeger dan in eenige andere streek van ons land bij den landbouw inheemsch gewordenen bier het allereerst op de bebouwing der gronden toegepast. Die stoom kracht zal men op de werktuigenmarkt op de meest verscheiden wijze werkzaam zien. De paardenfokkerij begint in dezen polder en voor den omtrek van veel gewigt te wordendank zij ook de zorg van vele aanzienlijke grondbezitters in deze omgeving.die dit door het houden van uitnemende bengsten aanmoedigen. Wat de fokkerij bier is, en wat zij worden kan, zal dien dag aan bet Kruisdorp door de tentoonstelling van jonge paarden en het monsteren der dekhengsten kunnen blijken. De Haarlemmermeer kenmerkt zich door de afwisselende bouwtrant zijner boerderijen, waar men op geringen afstand de verscheiden wijze van inrigting in verschillende provincien kan aanschouwen. Met groote bereidwilligheid hebben een aantal grondeige- naars of landbouwers limine boerderijen ter bezigtiging aange- bodenwaartoe men bij voorkeur die heeft aangezocht, welke in den reisweg tusschen het Kruisdorp en Haarlem zijn gelegen. Uit het programma blijkt, dat men van die vereenigingDder verschillende landbouwwijzen op deze nieuw ontgonnen plek gronds eene zinrijke voorstelling heeft willen geven. Het is ook juist het voorregt van dezen polderdat men daardoor met oude toestanden en geijkte gewoonten leert brekendat iederin nieuwep toestand en omgeving geplaatst en door verscheidenheid van kultuurwijze omringdtot ver- gelijken en denken geuoopt wordt, en men dus steeds meer en meer van al het oude slechts het goede leert behouden, en ontvankelijk wordt voor bet nieuwe en betere. De dag van den 23 Junij brengt de Haarlemmermeer als onder de oogen van geheel Nederlanden als men dan ziet hoe deze polder, na eerst een reeks van moeijelijke jaren te hebben doorgeworsteldthans ruim een tiental jaren na de droogmaking in uitmuntenden toestand verkeert, wat het droog- houden betreft, geheel van met groote kosten hard gemaakte wegen is doorsneden; wanneer men die goede, voor een deel uitmuntende boerenwoningen aanschouwten allerwege de blijken van goede bebouwing der gronden en toenemende wel vaart der bewoners aanschouwt, en van^de hooge koop- en pachtprijzen der gronden hoort gevvagendan zal men erken- nendat hier met zeldzame volharding in zeerjkorten tijd veel tot stand werd gebragt, en dat de Haarlemmermeer- polder met regt het bewijs levert, dat onder onzen Holland- schen landbouwersstand een krachtige en naar vooruitgang strevende geest heerscht en de grondeigenaars getoond hebben niet alleen eene plaatsing voor hunne kapitalen te zoekenmaar dat het ook hun streven was om op onbe- krompen wijze hun eigen dom te verbeteren en tot de krach tige ontwikkeling en welvaart dezer landstreek bij te dragen. AAN II1JT Kruisdorp te Kaarlemmermeer, Donderdag 23 Junij 1864. PROGRAMMA. A oormiddags elf en een half uur Ontvangst der Congres- len in de Hervormde Kerk aan het Kruisdorpdoor de Dames Besehermvrouwen en Eerejuffers, gekleed in de kleeder- dragten van den boerinnenstand der elf Nederlandsche pro vincien. Twaalf uur: Aanspraak van den Onder-Voorzitter van het Congres, Burgemeester der gemeente Haarlemmermeer. Optogt naar de plaats, waar zal worden opgerigt de eerste seinpaal der Haarlemmermeer-Spoorweg-Maatschappij. Een uurOprigling van dien paal. Een en een half uurBezoek der tentoonstelling van jonge paardengehouden door de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbomo. Twee uur: Bezoek der markt van werktuigen. Beproeven van stoompompen, stoomdorschenstoommalen, stoomploegen en andere werktuigen. Zoo mogelijk ook van de stoom-brandspuit. Drie uurRingrijden door de leden der afdeeling Haarlem mermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouwom prijzen uitgeloofd door de gemeente Haarlemmermeer. Gemeenschappelijke maaltijd der Congresleden en hunne vrouwen in de school van het Kruisdorp. J. P. Amersfoordt, Onder-Voorzitter. SPOORWEG door HAARLEMMERMEER. Wij hebben reeds vroeger gemeld dat er plan bestaat tot oprigting eener llaarlemmermeer-spoorwegmaalschappij. Het is ontworpen door Mr. J. P. Amersfoordt, terwijl met hem als Commissarissen optreden de beeren J. TV. M. van de Poll, dijkgraaf van den HaarlemmermeerpolderS. de Clercq TVz. heemraad van den Haarlemmermeerpolder; A. van Lennep, hoofd- ingeland van Rijnland, en P. Keer Jr., te Amsterdam. De lijnen, die men voornemens is te maken, zijn: 1°. AmsterdamHaarlemmermeerLeiden, met een zijtak naar Gouda; (aansluiting te Leiden bij den Hollandschen spoor- weg, te Gouda bij den Rijnspoorweg); 2°. ZandvoortHaar lemmermeerBreukelen(aansluiting te Heemstede bij den Hollandschen spoorweg, te Breukelen bij den Rijnspoorweg). De voordeelen der ontworpen lijnen zijn 1°. verkorte afstand tusschen de hoofdstad, de residentie en den koek van Hol land; 2°. verkorte afstand tusschen de twee groote koopsteden; 3°. verbinding van de bestaande spoorwegen met de Noordzee 4°. verbinding van Zandvoort met Haarlem en Amsterdam; 5°. vereeniging van den Hollandschen spoorweg met den Rijn spoorweg, bet Y en de Zuiderzee; 6°. verbinding van Haar lem met Utrecht; 7°. verbindiDg te Amsterdam van den Hol landschen spoorweg, Rijnspoorweg en Llaarlemmermeerspoorweg. Bovendien zullen de ontworpen lijnen van invloed kunnen zijn op de droogmaking van plassen en het ontginnen der duinen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1