■■■■■■■■Hi 100 Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw Gereurtemssen der w EEK - r-r - - -OW■- sesa Ontvangsten. Volgn". 3G. Hoofdst. I. Ait. 1. De dienst van 1863 levert pen vermoedelijk batig snldo op van ruim 19000van well; saldo ecn gedeelte ad 10000.strekt tot ver- iioooiri" van' het artikel Aanleg van Nieuwe Werkenzijnde de begrin- din^ van ecnige vakken Lengtewegen het overige tot betaling van den 2de°n en laatsten tcrmijn voor de herstelling van de rolbrug te Lisse. Volgn0. 49. Hoofdst. V. Art. 1. De verkoop van onroerende gocderen is geraamd op 11000. Zoo als in volgn". 30 bierboven is vermeldheeft de verkooping tot bedcn opgebragt 31292.14 Zoodat meer is ontvangen 14292.17£ Bijkgraaf en Eeemraden van den Ilaarlemmermeerpolder, J. W. M. van de Poll, Bijkgraof. E. W. van Brederode Secretaris. van 7 tot en met 21 Junij 1864. GEBOREN: Willcmzoon van J. van Bakel en C. van Opzeeland. Pctronella, dochter van J. Buijn en G. Buijn. Gijsbfert Pieler, zoon van J. van Wcclde en M. van Dijk. Jan, zoon van G. Nieuweveon en A. Krap. Cornelia, dochter van E. Spreeuw en A. C. de die le Clercq. Alidadochter van P. Geldhoff en P. Stol. Jacob, zoon van I. Hout- koope'r en E. de Jong. Maria, dochter van M. van Leeuvven en M. T. Jansen. Jacobus, zoon van T. Blommestein en E. Heins. Adrianus, zoon van P. Beers en E. Stokman. Cornelia Apoloniadochter van 11. van Itijn en C. Damman. Ilendricus, zoon van P. Klaassen en C. Dies. Margaretlia Jacoba, dochter van A. Noorloos en M. A. v. d. Boek. Jacob, zoon van J. Mantel en M. Tanis. Aafjedochter van K. Basses en T. Kosler. Adrians Clazina, dochter van E. Boellaard en A den Ilaan. Simon Petrus, zoon van S. de Groot en A. Amelsc. Gerardus, zoon van E. de Ruig en E. Parlevliet. Ilendricus, zoon van J. Trouwe en A. Handgraaff. Willempje, dochter van J. Vonk en G. Versleeg. OVERLEDEN: Maaljeoud 1 maamldochter van J. Alleriieste en C. K. v. d. Wal. Sientje, oud 11 jaren, dochter van K. den Breejen en J. de Wit (overleden). Trijnlje, oud 9 maanden dochter van G. Schellingerhout en B. Houweiing. Melis, oud 2£ jaar, zoon van P. Spaans en J. Hoogstraten. Jacob, oud 2£ jaar, zoon van D. van Ef- trik en G. Boele. Lourentia Cuneraoud 2 maanden, dochter van G. Stoop en J. Rleeker. Dirk, oud 4 maanden, zoon van D. van Eftrik en G. Boele. Jansje, oud 4 maanden dochter van N. v. d. Paauw en N. v. Rijn. Johannes, oud 5 maanden, zoon van C Hermans en E. van Dijk. Klaas, oud bijna 2£ jaarzoon van K. Benjamin en G. Docks. Maria, oud 5 maanden, dochter van P. Geurts en A. Leeriderts. Jacob, oud 8 dagen, zoon van L. Houtkooper en E. de Jong. Pieler, oud 25 jaren, zoon van E. Vorst en IJ. Slot. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van J. Baars en G. Korlekaas. ONDERTROUWDK. Vasterihout met S. Eveneens. J. Adams met A. Buffers (wed. J. Bolee). G. de Koter met T. van Brake). GETROUWD: L. Rus met T. Bood. H. Jansen met T. Roos. Het 19de Congres is thans te Haarlem bijeen. Het aantal leden nit andere provincien is niet bijzonder grootmaar van de gelrouwe congresbezoekers is toch het meerendeel aanwezig. Van hen die de toelichting van versehillende ondenverpen op zich hebben genomen, zijn nog al eenigen afvvezig, die om versehillende redenen niet hebben kunnen komen. De afdee- lingen, vooral akkerbouw en volkshuishoudlcundehebben eenige vrij goed bezoehte vergaderingen gehouden. Bij akkerbouw zijn de ondenverpen der zijdeteelt, van den roofbouvvde kolonien van weldadigheid en de beetwortelteelt nog al uitvoerig en zaakrijk besproken. Verscheidene der toelicbters hadden zich grondig voor de behandeling voorbereid. Woensdag is de af- deeling koloniale landbouw van 102 uur bijeen geweest, waarin nog al belangrijke mededeelingen zijn gedaan; ver scheidene invloedrijke personen op koloniaal gebiedwaren voor deze gelegenbeid uit den Haag overgekomen. De eerste algemeene vergadering werd in de Doopsgezinde kerk met een talrijk opgekomen ledental gehoudenen door een belangrijke rede van den voorzitter van het Congres Mr. C. Bock, geopendwaarin hij voornamelijk op de eigen- aardigheden van den landbouw in deze provincie de aandacbt vestigde. Voorts werden in die bijeenkomst eenige rapporten: van vroegere congressen afkomstig, besproken, en de zaak der tienden bebandeldnaar aanleiding van de op Maandag gehou den vergadering van bet Tiepdverbond en het voorstel van den beer Fransen van de Fuite. De weinig bier verbouwd wordende Rogge staat eenigzins gunstiger dan de tarvve, doch is toch noch verre van zwaar, en zal ook in de beste gevallen maar een middelmatig gewas opleveren. De stand der zomergewassen is over bet algemeen gunstigerde erwten en paardenboonen staan goed en beloven voor zooverre men er thans over kan oordeelen een voldoend gewas. De haver verlangt naar meer regenen kanzoo die niet te lang weg blijft, nog voldoende worden. Het vlas is over het algemeen slechts zeer middelmatig, vele stukken staan te dun en tweewassigen het koude schrale weder op het einde van Mei en in het begin van Junij, heeft de groei zeer tegen gehoudenzoodat men op vele plaatsen reeds van kwade koppen begint te sprekenin alle geval zal de vlasoogst verre beneden die van het vorige jaar blijven, en dit is te gevoeliger vermits er eene groote uitgestrektheid daarmede is beteeld. De suikerbieten staan over het algemeen vrij voldoendeal- hoewel het koude weder de groei ook veel heeft tegengehou- den, en sommige stukken vooral die, waar deze plant bet vorige jaar ook werd geteeld, veel door de worm hebben geleden. De meekrap staat over het algemeen goed, deze plant schijnt door de anders zoo nadeelige winter weinig of niet geleden te hebbenook de uitgeplante kiemen zijn goed aangeslagen en groeijen voldoende. Het grasgewas is en blijft schraalzoodat over bet algemeen het vee geen overvloed in de weiden heeft, doch wat nog bedenkelijker is, de vooruitzigten van den hooioogst zijn be- droevenddaar de meeste hooilanden nog niet veel meer dan eene goede weide voor het vee opleverenen over veertien dagen is de tijd daar dat met het maaijen, vooral op de ele verpachte perceelendie voor 1 Julij moeten gemaaid zijn, een begin behoort gemaakt te worden. Het zuivel gewin isniettegenstaande het schrale grasgewas, buitengemeen gunstig; het schijnt dat het bij koude hooge winden gegroeide gras voedzamer is, dan hetgeen bij zeer groei- .zaam weder veel spoediger opscbiet. De veehandel is voor het tegenwoordige in eene slappe stem ming vet vee is er ook in deze streken niet meer voorhan- den terwijl bet magere en afwijkende soorten niet dan voor veel lageren prijs zijn te verkoopen. Vee van eerste kwaliteit blijft evenwel steeds duur, dit ondervond steller dezes nog onlangSdaar hij op het einde van Mei aan een Belgiseh veehandelaardie te vergeefs naar Holland was geweest om puik fokvee voor den heer P. Border in Vlaanderen te zoe- ken 4 tweejarige vaarzen verkocht voor 190,per stuk en 2 kalveren zeven maanden oud, voor 90,per stuk; terwijl hij een stier, nog geen twee jaren oud met/ 200, betaald kreeg. De vette varkens zijn ook zeer gezocht, doch weinig meer voorhanden. Den 9den dezer had de jaarlijksche, in deze streken be- roemde, paardenmarkt te Willemstad plaatser waren zeer veel paarden aangevoerd waaionder trouwens veel van afwij kende kwaliteitde handel was zeer lusteloos en er zijn be- trekkelijk weinig paarden verkocht; oude aftandsehe paarden, evenwel nog zeer geschikt om te werken, werden voor 50 tot 100 verkocht. UIT NOORD-BRABAND. Zevenbergen, 13 Junij 1864. Het voortdurende koude, schrale en drooge weder dit ge heele voorjaar, bijna zonder voorbeeld geheerscht bebbende heeft ook in deze streken de nadeelige gevolgen ruimschoots doen ondervindenen het laat zich aanzien dat de oogst van 1864 verre beneden het middelmatige zal blijven. Ik zal de stand der onderscheidene gewassenzoo als die zich voor het tegenwoordige vertoont, hier laten volgen Koolzaad. De weinige overgeblevene perceelendie aan den vernielenden invloed van den winter waren onlsnapt, hebben zich zeer onvoordeelig ontwikkeldde bloei was uitermate schraal en ongunstig, voornamelijk veroorzaakt door de ont zaggelijke menigte glanskeverswelke voortdurend de bloem knoppen teisterden, daarbij komt nu nog dat de weinig over- gebleveue perceelen zich slecht en ziekelijk ontivikkelen waardoor de opbrengst zeer min zal wezenen de beste stukken mijns inziens niet meer dan 10 a 12 mud per bunder zullen opleveren. Tarwe. Ook de stand der overgeblevene tarwe is zeer ongunstig; ze staat veelal dun en ongelijk, en alhoewel de groei in den laatsten tijd is verbeterd, durf ik gerust ver klaren, in de twintig jaren dat ik deze streken bewoon nimmer een zoo ongunstig tarwe-gqwas gezien te hebbendat zeker bij weinig stroo een onvoldoende beschot zal opleveren den. De zwarte poldergrond is voor deze teelt zeker meer gesehikt dan eenige andere grondsoort in deze provinciezij geeft op dezen bodembij minder mest, meer ponden dan op eenig andere. DE WORM DER SCHAPEN. Naar aanleiding van het artikelonder bovenstaand op- sehrift voorkomende in het Weekblad van 10 Junij, acht ik mij geroepen te verklarendat onze waarnemingen en onze ondervinding geheel overeenstemmen met die van de heeren mes en van Laer. Volgens mijne beschouwing kan de vraag: waarom gekruiste schapen meer dan inlandsche aan de worm onderhevig zijn, beantwoord worden door het feit, dat ge kruiste sehapen meer aan doorloop (dunne of slappe mest) onderhevig zijn dan inlandsche sehapenwaarschijnlijk een gevolg van liun mindere kieschheid op het voederwaardoor zij meer en alles vretenen dan ook sneller vleesch en vet aanzetten dan de inlandsche. De gekruiste sehapen zijn in de laatste jaren sterk ver- menigvuldigden daarom welligt ook de groene blinkende vlieg, die zoo gaarne het stinkende achterkwartier van bet schaap bezoekt, om daar zijne eijeren neder te leggen. Schijnbaar kwade zaken hebben dikwerf toch ook hunne goede zijdeals men slechts gelieft op te merken. Zoo ook hier. De worm dwingt den schapenhouder dagelijks zijne schapen met veel aandacht te gaan gadeslaanontdekt hij wormhij zal die gemakkelijk verwijderenontdekt hij die niet, misschien merkt hij wel iets anders op, dat hij zonder de vrees voor de worm niet zou hebben gezien. De mensch en ook de schapenhouder is van nature lui ik heb dan ook wel eens door landbouwers en veehouders hooren beweren, dat schapen houden zoo gemakkelijk was; men had er niets aan te doen, dan ze van tijd tot tijd te tellen. Dat gemak is nu over, en het is goed ook. De schapen geven thans veel voordeel, het is dubbel noodig dat zij met zorg worden behandeld. Volgens onze ondervinding is het beste middel tegen het kwaad, de schapen gedurig onder het oog te houden, zoodra men larven ontdekt die onmiddellijk verwijderen, en de plaats waar zij gevonden worden duchtig insmeren met warm gemaakte carottesous (in de fabriek van de Heeren Catnozzi te Amster dam in beste kwaliteit te bekomen tegen 50 cents per Ned. kan). Dit vocht doodt de larve onmiddellijkgeneest de aangedane huid en doet geen schade aan de wol. Als voorbehoedmiddel diene het zoo schoon mogelijk hou den van de achterpootenen welligt zou het van tijd tot tijd bestrijken van de omgeving van den staart met eenig sterk riekend vochtde vliegen van de schapen kunnen afhouden. Wij willen zulks beproeven. D. C. IN HET BD1TEN- EN BINNENLAND. UIT Eindelijk is dan ZUID-HOLLAND. nu toch het zomerweder ingetredenen daarmede is er gras in de weiden gekomen, hoewel het bij velen nog schraal is en er in deze streken slechts op enkele ten opzigte van waterstand en windstreek bijzonder gunstig gelegen stukken land, wezenlijk ruimte van gras is. Het graan groeit snel en welig, zoodat men reden heeft een goeden oogst van zomerkoren te verwachten. Het winter- koren komt ook wat bijofscboon de stukkendie in de lente niet orageploegd werdentoch te veel van den winter geleden hebben om meer dan een half besehot te kunnen beloven. Ook het zaad dat overbleef belooft weinig. De hevige nachtvorsten in het laatst der vorige maand deden op de ligtere gronden veel kwaad aan de aardappelen. Gelukkig hebben zij den groei vrij wel hervat, terwijl die, welke van de vorst geen nadeel ondervondenbij nitstek goed staan. Mangelwortelen en de verdere wortelgewassen staan alien gunstig. De in het laatst der vorige en in het begin dezer maand gegroeide hennip is over het algemeen goed opgekomen en wast tierig. Deze kultuur, welke van ouds in de Krimpener- waard te huis behoort, begint zich ook buiten dien Waard meer en meer uit te breiden. Welligt is de katoen-schaarschte liierop niet zonder invloedofschoon de hennip-prijzen deze lente niet vooruitgegaan zijn. Vooral op de ligte, zwarte poldergrondenwaar het vlas bijna nimmer slaagt, is de hennipteelt eene zeer aanbevelenswaardige kultuur. Eene andere tak van kultuur, voor weinige jaren in Zuid- Holland geheel onbekendbegint zich ook langzamerhand meer uit te breiden: de tabakskultuur namelijk. Nadat de heer J. B. Snellen in 1851 de eerste tabaks-plantagie onder Moordrecht had aangelegd, bleef hij langen tijd de eenige Zuid-Hollandsche tabaks-planterthans echtcr wordt er ook onder Nootdorp, Soetermeer, Zegwaard en Bleiswijk tabak geplant. De Amerikaansche oorlog en de daaruit gevolgde hooge tabaksprijzen maken den tegenwoordigen tijd zeer geschikt voor het aanleggen van plantagienin den eersten tijd toch is het gewas zelden van goede kwaliteit, terwijl de eerste inrigting nog al wat kost, de werklieden voor een gedeelte tegen hoog loon van elders moeten komenvoor een ander deel gantsch onbedreven zijn, zoodat, wanneer dit een en ander niet zoo wat goed gemaakt wordt door hooge prijzen verlies voor de hand ligt, en menigeen afgeschrikt zal wor- Aangaande de zaken in Sleeswijk-Holstein is men nog niet veel vooruit gekomen. In de op 18 Junij gehouden zitting der conference is door graaf Bernslorjf van wege Pruissen de verklaring afgelegddat, als de vijandelijkheden hervat wer den en de Deensehe regering weder de Pruissische havens blokkeertPruissen zich van de overeenkomst aangegaan in 1856 ontslagen zal achtenen alzoo kapers zal uitrusten. Deze verklaring ontmoette algemeene afkeuring. Engeland stelde daarop voor, om het vinden eener grenslinie in Slees- wijk, tusschen de linien van Apenrade en van de Sleeop te dragen aan scheidsliedenwelk voorstel door de onzijdigen werd ondersteund. De gezant van Denemarken opperde wel bezwarenmaar wilde eerst nadere instruction vragen. Oos- tenrijk vvenscht de zaak spoedig tot een einde te brengen en nam mede het voorstel aan. Evenzoo de Pruissische gezant doch met de bepaalde verklaringdat aan eene grensseheiding niet kon worden gedacht zonder dat de bevolking deswege geraadpleegd was. DenemarkenPuisland en Zweden verklaar- den zich hier sterk tegendoch de gemagtigde van het Duitsch- Verbond schaarde zich persoonlijk aan de zijde van Pruissen aangezien hij op dat punt nog van geen bepaalde instructien voorzien was. Keizer Napoleon zou het opdragen hiervan aan een scheids- regter hebben goedgekeurdmaar bepaald hebben geweigerd die taak op zich te nemen. Latere berigten meldendat Pruissen de door Engeland voorgestelde grenslinie verwerpt, geene onzijdige mogendheid als scheidsregter aanneemt, en weigert zich aan eenige scheids- regterlijke uitspraak als beslisservd en verpligtend te onder- werpenmaar ze alleen in overweging wil nemenen keurt voorts de verlenging van de wapenschorsing voor twee maan den, en niet Linger, goed. Ten gevolge hiervan gelooft men nu dat de conferentie voor het laatst vergadert en de vijan delijkheden Maandag aanstaande met vernieuwde woede zullen worden hervat; te meer, daar Erankrijk het voorstel van graaf Russell, om het weder uitbarsten van den oorlog door gemeenschappelijke militaire handelingen in de Oostzee te be- letten heeft van de hand gewezen. Volgens een Kopenhaagsch blad zouden de Pruissische troe- pen in Jutland zelfs in last hebben om wanneer de vijande lijkheden weder een aanvang mogten nemen, met de meeste gestrengheid te werk te gaan; het rundvee, de paarden en alle tilbare have weg te voerenden oogst op het veld af te maaijen eu de dorpen en steden in brand te steken. Na vijftien zittingen te hebben gehoudenheeft de Bel- gische Kamer een einde gemaakt aan de debatten over de kabinets-krisis. Met 57 tegen 56 stemmen heeft zij de motie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2