1! Ill Het 19de Nederl, Landhuishoudkimdig Congres Haarlemmermeer-Polder. Gebeurteivisseiv der Week Openbare Verkoopuyg Zoo men de boonen poot in gaten die-met een stok ge- maakt zijn, dan heeft men gewoonlijk vijf dubbele rijen op een akker, met een onderlingen afstand in de rijen van 6 oude duimeu. De groote waahche boonen, hier altijd in rijen gepoot, wor- den in den regel niet meer dan voor eigen gebruik, als winter-veevoeder verbouwdvooral door landbouwersdie ver van een koornmolen verwijderd wonen en alzoo niet dan hoogst •moeijelijk hunne granen kunnen laten breken of malen. Schapen worden hier op de ingepolderde gronden zeer weinig gehouden. Meer evenwel op de kwelderlandendie in het Noorden van het Westerkwartier veel jangetroffen worden en waarop de aanfok en weiderij van schapen met veel voordeel geschieden kan. Men kruist hier ook wel met Engelsche schapen van Leicester-rasdie Veel beter en spoediger vet wordendoch voor de wol- en melk-prodnctie minder voordeelig zijn. Ook zijn hier in den allerlaatsten tijd Lincoln-schapen inge- voerd, waarvan echter nog geen genoegsame uitkomsten be- kend zijn. De wol was dit jaar zeer duur en werd algemeen verkocht voor 1.50 tot 1.65 het Ned. pond. Rundvee komt hier menigvuldig en van zeer goede hoedanig- heid vooren er worden zeer goede weilanden aangetroffen. Vele landen zijn hiervoor uitmuntend geschikt en leveren bij uitstek goede zuivel op. Het rundvee groeit hier algemeen groot en zwaar en is hoog in prijs. De soort van rundvee komt veel met het Friesche overeen, Eene rijke veestapel geeft aanleiding, dat er's winters veel mest gemaakt wordt; maardaar de zomerstalvoedering hier nog niet of zeer weioig ingevoerd is, dan alleen voor de paarden wordt er niet zoo veel mest gemaakt als misschien wenschelijk zou zijn, Aanvoer van mest van elders heeft hier bijna niet plaats; de landbouwers vergenoegen zich met die van de burgersin hunne nabijheid, aan te koopen. De gewassen waren over het algemeen zeer goed te noemen. Tarwe gaf op de beste gronden een beschot van 26 mud per bunder; op de zwaardere gronden 20 a 22 mud, en op •de zandgTonden pi. m. 17 mud, wegende van 68 tot 71 pond, op de kleine schaal. Rogge groeide minder voordeelig en leverde op de klei 22 mud; op de zandgronden was het gewas iets beter en gaf 26 mud per bunder, van 68 tot 70 pond. Wintergant groeide te sterk en gaf zeer veel en slap stroo waardoor de graan-opbrengst beneden middelmatig bleef, ge- middeld tusschen 40 en 50 mud per bunder, van 50 tot 5 7 pond. Diklce haver was algemeen goed in het gewas en leverde 60 mnd per bunder op, wegen 46 pond. Van voerhaver werd 60 a 70 mud per bunder geoogst, van p. m. 40 pond. Veen boekweit werd veel in het Zuiden van het Westerkwar tier geteeldvooral op de aldaar voorkomende heidegronden die ten dien einde vooraf gebrand worden. Hoewel het weder voor het branden en uitzaaijen zeer geschikt was, is dit gewas echter geheel mislukt, ten gevolge van de late nachtvorsten. De zandboekweit daarentegen gelukte beter, en gaf een be schot van 16 mud per bunder van goede kwaliteit. Koolzaad stond algemeen zeer goeden gaf een beschot van 30 tot 40 mud per bunder van beste kwaliteit. Viae heeft een zeer voordeelige oogst opgeleverd, per bun der p. m. 14 mud zaad van uitmuntende kwaliteit, en 200 a 240 tot zelfs 300 bundels per bunder van de beste stukken. De piijzen van het vlas waren zeer hoog, en bedroegen van 1,75 tot/2,50 per bundel, zoodat er voorbeelden be- kend zijn dat de ruwe opbrengst van den bunder750,00 be- dragen heeft, alledn van het vlas. Ook de lijnzaad prijzen waren hoog, zoodat de vlasteelt in deze streken buitengewoon voordeelig geweest is. Boonen groeiden zeer goed; de paardenboonen hebben van 30 tot 40 mud, en de groote waalsche boonen 60 mud per bunder opgebragt. Aardappelen waren deugdzaam en meelrijker dan vroeger; de opbrengst op de kleigronden van 150 tot 200 muden op de zandgronden 250 mud per bunder. De klaver- en weilanden hebben algemeen veel veevoeder op geleverd, en de opbrengst van zuivel mag met die der beste jaren gefijk gesteld worden. zal hebben nagelaten. Zulk een drukke en woelige bijeenkomst, zoovele duizenden vereenigd op die anders zoo kalme en stille plek gronds, gaf een eigenaardigen indruk. De feestrede van den heer burgemeesterdoor de genoo- digden met eenig ongeduld afgewacht, eer de plaats van bijeen komst zijne deuren ontsloot, was zeer geschikt om de aanwe- zigen goed te stemmen, hetgeen door het levendig tafereel zeer verhoogd werd. Er was daar dan ook genoeg afleiding voor oog en oor, om niet al te streng van oordeel te zijnomtrent de wijze van inrigting, waarbij het denkbeeld van het houden van een volksfeest voor deze gemeente wel zeker de meest leidende gedachte was geweest, zoodat de werktuigenmarkt dan ook meer als eenige opluistering daarbij moest worden aangemerkt. Beter geslaagd mogt de tentoonstelling van jonge paarden heetendie zeker door de paardenkenners onder de Congres- leden en bezoekers met belangstelling werd bezigtigd. Hier- onder deelen wij den afloop der prijsuitloving mede. Een honderdtal der aanwezigen zat later in het met zeer veel smaak versierde sehoolgebouw aan tafel, waarbij veel opge- ruimdheid heerschte, die door het bijzijn van de meesten der eerejuffers, in de verschillende provinciale kleederdragtenen het instellen van feestdronken door haar, niet weinig werd verlevendigd. Vele der congresleden waren reeds vroeger vertrokken om langs anderen weg den Haarlemmermeer-polder door te trekken en eenige boerderijen te bezigtigen, terwijl anderen reeds in den vroegen morgen de Badhoeve hadden bezocht, waar de stoomploeg werkte. De togt naar Velsen den volgenden dag door een dertigtal medegemaakten met een maaltijd te Velserend besloten, liep ook naar genoegen af. Ook de avondbijeenkomsten in den Hertenlcamp en de Socie- teit Fereeniging, gaven goede gelegenheid tot gezellig zamenzijn, waarvan ook zeer algemeen gebruik werd gemaakt, al lokte het weder ook nog niet zoo zeer tot deze zomersche genoegens uit. De opkomst van leden uit de overige provincien was althans niet minder dan in vorige jaren, en de getrouwe congresbe- zoekers, zij die daar meest elk jaar zijn aan te treffen en eenigzins het kernpunt der vereeniging uitmakenwaren ook meest alien weder tegenwoordig en droegen er krachtig toe bij om het congres aan zijne roeping te doen beantwoorden. Prijs-toewljzing bij de Paardenkeurlng. lste CategorieN°. 11 llengst Vincent, van den heer Ge- vers van Endegeest. 2de Categorie: N°. 6, bruine Hengst, van den heer A. lste Categorie: 4jarige: Prijsbruine Buin (afk. van Pri- mo), van den heer C. RikaartPremie, Schimmel (afk. van Pirate)van baron van Verschuer 3 j a r i g ePrijsbruine Merrie Alma (afk. van Pirate), van baron van Verschuer; Premie, bruine Merrie (afk. van Brillant), van den heer A. H. van Wiclcevoort Crommelin; 2jarige: Prijs, bruine Merrie Dora (afk. van Pirate), van baron van Verschuer; Premie, bruine Merrie (afk. van Brillant), van den heer Ge- vers van Endegeest. 2de Categorie: 4jarige: Prijs, zwarte Merrie (afk. van de Bonnij), van den heer de Range; Premie, bruine Merrie (afk. van Primo), van den heer II. Meijer3jarige: Prijs, zwarte Merrie (afk. van Eriso), van den heer II. J. Mulder Premie, Schimmel Buinvan den heer J. Erkelens; 2 j a r i g e Prijs, bruine Hengst (afk. van Friso) van'den heer A. 'tHooft; Premie, bruine Merrie, van den heer G. Speijers. De wapenschorsing die den 26sten eindigde is niet verlengd geworden en de vijandelijkheden zijn op nieuw hervat. Den 29sten zijn de Pruissen van Sonderburg over den Alsensund getrokken, en wordt dit eiland door de Denendie tenm werden geslagenontruimd. Het wordt gezegd dat de Duitsche mogendheden geheel Jut land willen bezetten, en dit in pand Mullen nemen om daar belastingen ten behoeve der krijgskas te heffen. Het Oostenrijksche eskader dat ter reede aan den Helder lag is naar zee gestoomd, zoodat eerlang ligt weder een zee- slag kan worden te gemoet gezien. Omtrent de houdingwelke door Engeland zal worden aan- genomen blijft men nog in het onzekere verkeeren. Waarschijnlijk zal men daar echter niet tot het verleenen van hulp aan De- nemarken besluiten dan wanneer men op de medewerking van Frankrijk rekenen kan. Bij het Engelsche volk neemt echter de goede gezindheid jegens Denemarken steeds toezoodat bij een nieuwe neder- laag van dezenhet Engelsche ministerie wel door de pu- blieke opinie zou worden gedworigen, om voor hen partij te trekken. - Den 25sten dezer is de toning van Wurtemburg in 84jarigen ouderdom overleden. Zijn uiteinde was kalm. Bijna vijftig jaren regeerde hij over het landgedurende welken tijd hij in ruime mate de achting en genegenheid zijner onderdanen genoot. In Amerika wordt de oorlog met kracht voortgezet. De Noordelijken hebben weder eenige voordeelen behaald en slui- ten Bichmond steeds naauwer in. In Haarlem is bij de herstemming op 28 dezer gekozen tot lid van de Tweede Kamer Mr. A. S. van Nierop, en tot lid van den Gemeenteraad Mr. B. Enschede. Z. M. den Koning heeft uit eigen fondsen eene jaarlijk- sche bijdrage van 500 beschikbaar gesteld voor de Maat- schappij van JFeldadigheid. In den Buiksloter Hamdie voor anderhalf jaar door het doorbreken van den IJdijk overstroomde, en eerst voor- leden najaar weder droog werd, staat thans op 185 bunders een veel belovend mostaardgewas te bloeijen; welligt de groot- ste uitgestrektheid die immer aan een stuk met dit gewas werd beteeld. EN HET BEZOEK TE HAABLEMMEBMEEB. Uitvoerig verslag te geven van hetgeen het Congres te hooren en te zien gaf, zullen wij maar niet beproeven. Voor hen die het bijwoonden is dit onnoodig en aan onze overige lezers zouden wij slechts onvolledige of oppervlakkige mede- deelingen kunnen doen. Over het algemeen zal echter de ge houden bijeenkomst te Haarlem waarschijnlijk goede en aange- name indrukken hebben nagelatenalhoewel zeker ook nu weder, zoowel het bestuur als de leden zullen erkennen, dat er verbetering mogelijk blijft en men het niet altijd zoo maken anals men het wenschen zou. De beraadslagingen op de verschillende bijeenkomsten zullen voorzeker niet zonder vrueht bbjven; maar het was te betreuren dat daaraan door de land bouwers uit den omtreken inzonderheid uit Haarlemmermeer, zoo weinig is deelgenomen. Leeuwarden had zich in dit op- zigt het vorig jaar zeer gunstig onderscheiden. De dag te Haarlemmermeer was met regt een aardige en genoegelijke dagdie zeker bij velen aangename herinneringen De afloop der veiling van de landbouw-exploitatie van ruim 180 bunders bouw- en weiland, den 25sten Junij te Haar lem in het logement de Gouden Leeuwgehoudenis ge weest als volgt lste PerceelQ, 13 en 14 half, 30 bunders bouw- en wei land, in bod 31,700. 2de Perceel: Q 15 en 14 half, met de gebouwen en 30 bun ders bouw- en weiland, in bod 38,100. 3de Perceel: Q 30 en 29 half, met schapenstalherders- en arbeiderswoning, en 30 bunders bouwland, in bod 35,300 afgemijnd op 200. Me Perceel: Q 28 en 29 half, 30 bunders bouwland, in bod 34,200.afgemijnd op 200. 5de Perceel: Q 27 en 26 half, 30 bunders bouw- en wei land, in bod 34,000. 6de Perceel: Q 25 en 26 half, 30 bunders bouwland in bod 31,100.— De drie onder-combinatienelk van 60 bunders, zijn niet in bod verhoogdnoch afgemijnd. De generate combinatie van 180 bunders, staande, met de plokgeldenop 206,844.niet in bod verhoogd, is af gemijnd op 10,000.De middenprijs per bunder bedraa^t derhalve 1204. De PACHTEBS van de Perceelen Grasgewas van den Ilaarlemmermeerpolderworden in hun belang aangespoord het Onkruidstaande op de door hen gepachte PerceelenAF TE MAAIJENbij gebreke waarvan het Polderbestuur gebruik zal maken van de regten bij de Verpachtingsvooricaarden bedongen. Haarlem, 21 Junij 1864. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. E. "VRVAN BREDERODE, Secretaris. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. De kwestie der grensscheiding tusschen Denemarken en de Hertogdommen is op de conferentie niet tot eene vrede lievende oplossing kunnen worden gebragten daar ook Denemarken meer gezind scheen de kans van den oorlog op nieuw te be proeven terwijl tusschen Frankrijk en Engeland geen krachtige overeenstemming bestondheeft zij onverrigter zake uit een moeten gaan. in de Ilerberg genaamd de Hoop", in het Venniperdorp, te Haarlemmermeerten overstaan van den te Heemstede ge- vestigden Notaris J. Dolleman, op TFoensdag den 20sten Julij 1864, des middags ten 12 ure, van: N°. 1. Twee IIUIZEN, waarvan een ingerigt tot TVagenmakerijmet ruime TFerkplaats en Woonhuis, en het andere ingerigt tot drie Woningen, benevens het Opstalregt van den grond, staande en gelegen in de Lisserbroek-FeenderijGemeente Haarlemmer meer aan den Bingdijk om den Ilaarlemmermeerpoldernabij de Lisserrolbrug, Kad. Sectie G, Nos. 763 tot 766, groot 12 roeden 50 ellen. Zijnde de Wagenmakerij en het Woon huis onverhuurden de 3 Woningen te zamen verhuurd voor 2.75 in de week. N°. 2. Twee HUIZEN, ieder inge rigt tot 3 Woningenbenevens het Opstalregt van het Erf en een stuk uitmuntenden TEELGBOND, staande en gelegen in den Haarlemmermeerpolder aan den Bingdijk, nabij de Leegh- waler, Gemeente Haarlemmermeer, tegenover de KaagKad. Sectie O, Nos. 527 en 528 groot 27 roeden. Te zamen verhuurd voor6 in de week. Te aanvaarden 1 Augustus 1864, bij de betaling der Kooppenningen. Inlichtingen zijn te be- komen ten Kantore van voornoemden Notaris en van de No- tarissen J. L. VAN DEB MOEB te Haarlemmermeer en D. J. VAN STOCKUM te Lisse. Londen, 27 Junij. Graanmarkt. Het weder was niet zoo gunstig voor den plantengroei als to wenschen ware, voornamelijk in dezen kri- tischen tijd van het bloeijen der graangewassenwaartoe de koude nach- ten en het ruwe, winderige weder niet gunstig waren. Intusschen kan er toch van werkelijke schade niet berigt worden; terwijl ook de opgaven uit Zuid-Europa nieltegenslaande het afwisselend weder, niet ongunstig luiden. De ongunslige politickc vooruitzigten zijn niet zonder invloed op de marklen gebleven en hebben den tarwe-prijs doen stijgenwaartoe wel reden bestaatdaar omtrent den volgenden oogst nog weinig zeker- heid is, de voorraad niet groot is en de lage prijzen den invoer belem- meren. Het afschepen van tarwe naar Frankrijk heeft de afgeloopen week voortgeduurdwaar de markten hooger zijn gestegen dan bij ons. Op de Nederlandsche en Belgische markten bepaalt zich de handel tot die voor het verbruik, maar wordt van daar weinig uitgevoerd. Ook Amerika zendt weinig af en de prijs blijft daar stijgen wijl de oogst niet zeer belovend is en de oorlog geen einde schijnt to nemen. Tee. De geheele aanvoer uit bet buitenland gedurende de vorwe week bedroeg 11,956 sluks.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3