118 A f HfbiVvi H AARLEMMERMEER Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 5 tot en met 12 Julij 1864. Rijnland. Gebei rteaissea der Week f£| Bat1 vlas is over het algeraeen ook veel bijgekomen en ovcr- ?..,-»«nthans de stoutste verwachtingen, weike men daarvan mogt koesteren Omtrent Sint-Jan is de tijd dat alhier liet meeste vlas dat de verbouwers niet zelf bewerken, te velde wordt verkocht, dit geschiedt steeds per gemet (44 roeden 75 ellen) zaaijen- veldsche maater was dit jaar eene buitengemeen willige stemming, zoodat in weinige dagen al het te koop zijnde vlas voor hooge prijzen verkocht was, en wel voor/ISO tot/250 per gemet, gemiddeld zeker/30 a/35 booger dan bet vorise jaar, terwijl men toch als zeker kan aannemen dat de kwaliteit en deugdzaamheid van het gewas aanmerkejijk minder dan toen zal wezendoor eene tweewassige opkomst.die, al- hoewel oogenscbijnlijk veel hersteld, toch bij de latere be- werking steeds zeer nadeelig is; de vlasboeren mogen dus wel op een hoogen prijs van het bewerkte vlas liopen, om wederom goede rekening te makendaar de verdiensten van bet vorige jaar ben tbans zeer boog stemden. Het gras in de weiden is door den regen ook veel bijge komen, zoodat bet vee tbans voldoend voedsel beeft. De hooioogst is begonnen, docb wordt door bet verander- lijke, veelal°natte weder zeer bemoeijelijktzoodat er nog maar' zeer weinig hooi binnen is gebragt; de afkomst van de booilanden valt over het algeineen zeer tegenhet is zeer te wenscben dot dit weinige n'u nog maar goed moge worden ingeoogst, daar het er anders met het voeder voor het vee tegen den aanstaanden winter treurig uitziet. Vooral bet booijen der gripskantenbetwelk bier algemeen geschiedt,. en voor vele landbouwers den hoofdvoorraad van hooi uitmaakt, is bij eene natte weersgesteldheid zeer bezvvaarlijk, daar bet hooi veelal tusschen de hooge granen zeer moeijelijk droogt en spoedig bederft. Het wieden en bebakken der granen en peulvruchtendat bier steeds met de grootste zorg plaats heeft, is tbans nage- noeg afgeloopen; het gaat tegenwoordig bezwaarlijk om hier- voor steeds de vereischte werklieden te erlangendoor bet steeds meer uitbreiden der kultunr van de suikerbieten is er doorgaans des zomers gebrek aan voldoende wieders, zoodat het dagloon, betwelk vroeger steeds./0.40 was, thans reeds tot /0.50 en/0.55 is gestegendit een en ander heeft ten gevolge, dat de zuiverheid der landerijen, bij vroeger gere- kend° thans hier en daar wel wat te wenscben overlaat; de een kan geen volk krijgenden anderen is het daggeld te boog, waardoor men wel soms wat te ligt de oogen sluit voor' een vervuilden akker, die men zich vroeger zou gescliaamd hebben ban het oog der voorbijgangers bloot te stellen. De heeren de Bruyn 8f C°. hebben als bestuurders-vennooten der Maalschappij van landbouw en Industrievoor die Maat- schappij voor eenigen tijd een aanzienlijken aankoop van lan derijen gedaannamelijk vier bonwhoeven onder de gemeente Terheiden, zijnde pi. m. 140 bunders, met bet voornemen die zelven te exploiteren op de wijze, zoo als dit thans met zoo veel succes in het Noorden van Erankrijk en in Belgie plaats heeft; de overvloed van veevoeder en mest, welke de suiker- fabriek voortbrengt, is uitmuntend geschikt om die landerijen in een buitengewonen staat van vruchtbaarheid te brengen waardoor men" in de gelegenbeid zal zijn jaarlijks eene aan- zienlijke hoeveelheid beetwortelen voor die fabriek te verbou- wen, en minder afhankelijk wordt van de landbouwers, welke meestal hun minste land voor hooge prijzen trachten te verhuien, zoodat dikwijls een schraal gewas daarvan bet gevolg is. Het is dan ook eene erkende waarbeid, betwelk de landbouw in het Noorden van Frankrijk zoo schitterend bewijst, dat de vereeniging van landbouw en industrie tbans bij de boog op- gedrevene°koop- en pachtprijzen der landerijen, de beste en zekerste weg is, om daarmede nog het meest mogelijke voor- deel te bebalen. De heeren de Bruijnzoo zeer op de hoogte der tegenwoordige industrie staande, hebben dit mijns inziens te regt ingezienen zullen hunne schoone fabriek daardoor nog verdei-Ddienstbaar aan den landbouw maken, en zeker eene inrigtingtot nu toe eenig in ons vaderlanddaarstellen. hebben gebruik gemaakt. Thans toch is er met moeite 2 te bedingen. De veldgewassen blijven hier een vrij gunstig uiterlijk be- waren, vooral de tarwe, haver en boonenook de zomergarst, hoewel hier eene uitzonderingstaat goed. Het wieden is van de meesten afgeloopen, doch heeft tot 20 toe bij de zomergewassen per bunder gekosthetgeen bij eeu daggeld (voor vrouwen) van 20 tot 40 cents, nog al boog is te noemen. De prijs van de boteren ook die van bet veeblijft vrij vol doende; en dat men dit in deze streken vrij wel eens is, heeft eene veiling van ongeveer 300 bunders land bier nog in kort bewezen. Gewoon binnendijksch klei gras- en bouwland bragt in eene kolom van 38 bunders 64,000 in koop op. Een andere kolom van ongeveer 11/2 bunders werd voor ruim f 25,000, natuurlijk zonder de onkosten van 11 a 12 pet. gemijnd. Neemt men in aanmerking dat geen dezer gronden geheel van roobol (unjer) is vrij te pleitendat zij alien gelegen zijn in eenen polderdie slechts eene gebrekkige natuurlijke waterlozing bezit, dan geloof ik dat velen dit met mij zeer duur zullen noemen. Aan bet congres te Haarlem hebben weinigen uit deze streken deelgenomen. De geringe behoefte die sommigen liever de meeste landbouwers, hebben aan wrijving van ge- dachtenhet vaste geloof dat ieders uil een valk is, dat, zooals wij bij ons gewend zijn het beste is, doet het verlangen naar zoodanige bijeenkomstdie vooral indirect zoo nuttig werkt, gering zijn. Het is zeer te betreuren, doch zou wel- ligt, door aan het congres steeds eene tentoonstelling te ver- binden, kunnen verholpen worden. Zijn die van degelijken aarddan worden zij door de boeren in elk gedeelte van het jaarzelfs in het drukste gaarne bezocht. Men ziet hier in dezen tijd en iets later dikwijls in de tarwe het verschijusel dat velen der beste halmen knikken en een stuk als bijzonder door eenen harden wind schijnt getrof- fen. Men neemt dit waar bepaald bij het verbouwen van tarwe na haver en zomergarsten ook wanneer de tarwe te spoedig, b. v. binnen drie jaren, op denzelfden akker terug- komt. Dit kan zeer schadelijk zijn en wordt hier bestempeld met den banalen naam van „de ziekte in de weit De naweiden worden duurder dan andere jaren verpacht niet het minst door het voornemen om het vee lang in den herfst buiten te laten. Ook de tienden zullen waarschijnlijk ondanks een gering graangevvaseene goede opbrengst geven aan den eigenaar. Wanneer zal de landbouwer daar toch eens van bevrijd worden, Voor een gedeelte is deze schadelijke belasting ook oorzaakdat er veel vast weiland wordt aangelegd. Volblofd Engelsche ram-lammeren vinden hier bij de boeren gretig koopers. Men is van het nut der veredeling bij de schapen ondanks zich zelven overtuigd. Wonder dat het hierbij ophoudt en men er, wat het rundvee betreft, in deze streken bijna vrees voor heeft, Ook hier hebben verkeerd gegevCn voorbeelden zeer nadeelig gewerkt. In de boschrijke streken alhier klaagt men insgelijks gewel- dig over het schrale weder, hetwelk wij dit voorjaar gehad hebben. Van het nieuw aangepoote plantsoen is naauwelijks de helft aangeslagen niet alleen van eiken-elzen- en beiken- hout maar ook van dennen. De boomgaarden blijven, ondanks de plaats gehad hebbende stormen eene groote op brengst beloven. VAN DEN IJSSELZOOM. Julij 1864. Welk landbouwer herinnert zich niet in den winter van 1857 meermalen van de boeren gehoord te hebben„vroeger waren wij zoo wijs niet, maar de nood heeft ons geleerd met meer arbeid en minder voeder ons vee voordeeliger te onderhoudenEn voorzeker hebben de hooge hooiprijzen en de groote schaarschte van voeder toen menigeen den weg aangewezen van snijden en soppen, dien hij later met vrueht ook in overvloedige jaren is blijven volgen. Misschien zal ook van die zijde dit jaar thans vruchtbaar kunnen zijn en op de ontwikkeling van den veehouder gunstig werken, even als hooge pachten juist vaak het middel zijn om den denkenden huurder het beste laudbouwstelsel te wijzen. Hoe het ook zijhet beste doen wij zekerwanneer wij onsuitziende naar voldoende plaatsvervangingzoo goed mogelijk over den hooioogst, die zeker gering is en door het wislelvallige weder niet beter wordt, troosten. Men betaalt hier van /15 tot 25 per 500 Ned. ponden naar kwaliteit. Een prijs op stamdie zelfs onder de gunstigste omstandig- heden geene rekening geven kan. Moge het hiermede gaan als met de eigenaren van akker- maals-bosschendie bij de afschaffing der brandstoflfen-belas- ting ook beducht waren voor hunne baten, maar toch door de "toenemende duurte der schors nitnemend gerust gesteld werden. Hier ten minste is het hout op stam duurder per voer betaald dan, het vorig jaar. Wat de wol betreft zijneven als in de meeste gevallen zij er het best aan toe geweestdie het eerst verkocht hebben en van de eerste kooplust a/2,30 tot 2,50 per-Ned. pond Te Antwerpen zal van 21 tot 28 Augustus eene algemeene tentoonstelling van landbouw-werktuigen en gereedschappen en eene provinciale vee-tentoonstelling worden gehouden Voor de werktuigen zijn ongeveer 6000 francs aan geld- prijzen en ruim een honderdtal medailles uitgeloofd; voor het vee 1700 francs aan geldprijzen en ruim 50 medailles. Deze tentoonstelling valt zamen met de groote feesten der kunst-vereenigingendie daar ter stede zullen worden gehouden. GEBOREN- Geertruida, docliter van A. Smorenburg (wed. A. Rijkers). Johannes llendrik, zoon van B Krap en C. Hildebrand. Grietje, doch- ter van J. II. Scheffer en K. Hoogland. Theodora, dochter van G. Bies- heuvel en G. Komen. Adrians, dochter van B. Griekspoor en L. da Groot. Ilendrikus, zoon van W. Mol en K. Schoo. Anna Maria Katharina, dochter van A. Timmers en B. de Wilde. Petrus Jasper, zoon van P. v. Bijn en A. v. d. Bosch. Johanna, dochter van J Acker- mans en II. Speelmans. Uirkje dochter van D. de Jong en M. Knor. Simon, zoon van S. Berkhout en S. v. Velde. Anna, dochter van J. Schmidt en M. v. d. Zalm. - Johanna, dochter van A Speelmans en II. van Babel. Agatha, dochter van W. Schouten en W. Koolhaas. Johanna, dochter van C. Maaskant en L. v. d. Boon. Alida, dochter van P. v. Gerven en B Smit. OVERLEDEN: Jacob Kats oud 72 jaren, geliuwd geweest met A. Snijder. Marijljeoud bijna 10 jaren, dochter van W. Melz en A. Basjes. Jan, oud 16 maanden, zoon van W. Spaargaren en J. Vreeken. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 2 kinderen van I. Faas en L. Verdonk. ONDERTROUWDJ. de Groot met J. M. Huij. G. de Zwart met D. de Wit. GETROUWD: G. de Koter met T. van Brakel. D- Koo'J met G. Bier VEREENIGDE VERGADERING, gehouden op Dingsdag 12 Julij 1864, in het Gemeenlandshuis te Leiden. Tegenwoordig 21 leden. Be notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgtkeurd. 1". De vergadering ontvangt de navolgende mededeelingenwelke as kennisgeving worden aangenonien a. Verlenging van de concessie voer de heffing der brug- en scnutgel- den aan de Overtoomsche sluis gedurende een jaar, en herigt dat deze heffing door het bestuur der stad Amsterdam is verpacht geworden voor een bedrag van/15,550, waarvan aan Rijnland een derde te goed komt; de pachlsom bedraagt ongeveer 1500 meer dan hij de vorige verpachting. b. Goedkeuring tot aflossing van waarborg-kapitalen onder Soeterwoude. c. Kennisgeving dat door Gedeputeerde Staten het besluit der vergade ring omtrent de niet toelating van den heer van Sillert, als hoofdinge- land-plaalsvervanger voor het 16e district is bekrachtigd, dat genoemde heer niet in hooger beroep zal komen, en dien ten gevolge een nieuwe vrije verkiezing zal plaats hebben in gemeld district den 21 Julij e. k. d. Omtrent den stand der aanhangige procedures betrekkelijk het wei- geren van het bctalen van het bundergeld wordt herigt, dat die tegen de ingelanden van de polders Oukoop, Widens en Sluipwijk in het voordeel van Rijnland zijn beeindigd; terwijl die tegen Nieuwkoop en Noorden nog in behandeling Is bij het hof van Zuid-Holland. e. Dat hij de driemaandelijkschc opneming van de kas van den rent- meester gebleken is, dat aldaar voorhanden was een bedrag van/37,073.80. 2°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden tot het afkoopbaar stellen eener recognitie van 30 cents, tegen de twintigste penningwaarvoor aanvrage geschied is. De vergadering vereenigt zich zonder hoofdeiijke stemming met dit voorstel. 3°. Voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om aan hen doorloopende niagliging te verieenen tot het doen uitvoeren van zoodanige werken op Rijnlands-grondeigendommenals waartoe krachtens art. 95 van het regle- ment de rnagtiging der vereenigde vergadering vereisclit wordt. Deze rnagtiging wordt verleend. 4°. Voorstel tot het doen van een overschrijving van 695 uit den post van onvoorziene uitgaven op den post volgn°. 42a (andere kosten gevallen op dc invordering van het bundergeld), ten einde hieruit te kunnen kwijten de vervolgingskosten tegen al de nalatige ingelanden van den polder Nieuwkoop en Noorden, opdat hangende de procedure de lermijn voor de uitvaardiging der dwangbevelen niet zou komen te vervailen. Op voorstel der financieie kommissie verleent de vergadering hare rnagtiging. 5° Voorstel tot het doen van een overschrijving uit den post onvoor ziene uitgaven op den post volgn". 49 (restitutio van te veel betaald bundergeld), tot een bedrag van 1,406.74, ten einde daaruit te kunnen kwijten de aan ingelanden van (Ion SchinkeIpolder toegestane vrijdom van het halve bundergeld voor 20 jaren, krachtens art. 154 van het reglement, en in<»aande met 1 Januarij 1858, terwijl door genoemde ingelanden de voile'omslag gedurende de jaren 1858, 1859, 1860 en 1861 is voldaan. geworden. Op voorstel der financieie kommissie wordt hesloten deze overschrijving goed te keuren. 6°. Voorstel van d'tjkgraaf en hoogheemradenom een stuk grond van den berm van den Spaarndamschen dijk, groot 75 Rijnl. roeden, tegen bctaling van eene som van honderd gulden over te dragen aan den tcgen- woordigen bezitter, daar omtrent den eigendom van genoemd perceeilje geschil ontstaan is en de regten van Rijnland op hetzelve moeijelijk kunnen bewezen worden. Zonder hoofdeiijke stemming wordt dit voorstel aangenomen 7°. Tbans komt ter tafel het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Hollandomtrent het beplanten der duinen in de provinciegedag- teekend van den 29 Junij 1864. Bij dit besluit geven Gedeputeerde Staten te kennen dat zij ten gevolge van bij hen ingekomen klagten over den slcchten toestand der duinen in de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort, dienaangaande een onderzoek hebben doen instcllon door den hoofdingenieur van den waterstaat, waar- uit gebleken isdat bij gebreke van de noodige maafregelen van voorz.org op verschillende plaatsen in die duinen sterk toenemende vcrstuivingen worden aangetroffenwaardoor die duinen vdrachteren, en de bebouwde streken in en nabij dezelve gelegen grootelijks en in toenemende mate worden benadeeld. Dat alzoo onmiddellijke beteugeling dier verstnivingen noodzakelijk is, ter vermijding van onevenredig groote kosten, welke later tot herslel uer veroorzaakte schade zouden gevorderd worden, en deze welligt zelf met meer voor herstel vathaar zou zijn, daar het te verwachten is, dat hij gebreke van spoedige voorziening, het duin binnen korten tijd over grooter onpervlakte in beweging zal geraken, tot nadeel zoowel van de thans nog be»rocsde streken als van do bebouwde omstreken, terwijl de nu nog aanvvezige helm door do steeds toenemende verstnivingen meer en meer hedolven wordt en sterft. Dat tot beteugeling dier verstuivingen een aantal plekken (26 in getal) met helm beplant, of hij gebreke daarvan, met stroo behooren te worden voorzien. Dat bij art. 113 van het reglement voor Rijnland aan dijkgraaf en hoog- heemraden is opgedragen te zorgen, dat de duinen of zeeweringen door afsluivingen niet verachteren en dat de omhggende landen daardoor zoo min mogelijk worden benadeeld. Dat Gedeputeerde Staten tevens gelet hebben op art. 7 der wet van 12 Julij 1855 Staatsblad n®. 102), en dien ten gevolge aan het bestuur van Rijnland bevelen de genoemde noodzakelijke werken of zelf te onder- nemen, 6f door de onderhoudspligtigenzoo er zijn, te doen verngten, met dien verstande dat, wanneer niet al die werken tegelijkertyd kunnen worden ondernomen, de plaatsen waar het eerst voorziening vereischt wordt en die als zoodanig zijn aangeduid, het spoedigst woiden hersteld. De diikgraaf zegt, dat daar dit besluit van Gedeputeerde Staten aan het bestuur van Rijnland gerigt is, dijkgraaf en hoogheemraden gemeend hebben het zonder preadvies aan de overwegingen dor vereemgue verga dering te moeten onderwerpen. Op voorstel van drie leden, gaat de Vergadering over tot het sluiten der deuren. Bij de heropening der deuren stelt de Heer Cevers van Endepees voor het navolgende aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te Bii het verschil van gevoelendat bestaat tusschen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en van Zuid-Holland omtrent den uitleg van .Art 113 van het Reglement, en hij de mogelijkheid dat de Kon.ng deswegens zal moeten beslissen verzoekt de Vereenigde Vergadering .van Rijnland, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, in afwach- ting der eindbeslissing van het geschilhun bevel voorloopig schorsen terwijl zij indien deswegens geen of geen bevredigend antwoord mogt .ingekomen zijn voor den 26sten Julij 1864 zich genoodzaakt zal gc- voelen zich in regten tegen het voormelde bevel te verzetten Dit voorstel wordt in omvraag gebragt en met 18 tegen 3 stemmen 331VerfeTwordcn Dijkgraaf en Hoogheemraden gemagtigd alle zoodanigs maatregelen te nemen welke, met het oog op een onhevred'gend an woord van Gedeputeerde Staten, in het helang der zaak noodig en nut tig mogten zijn. De Vergadering wordt hierna gesloten. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Het Encelsclie ministerie heeft bij den aanval van de con- servatieve-partijomtrent de gehouden gedragsl.jn in de Deen- sche kwestieeene tamelijke meerderheid in het Lagerhuis behoudenwaaruit men afleidt dat de natie over het algemeen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2