WEEK 11 L A II ■a 1864. /s'rfgwfo N°. 51 VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD VuiJD AG 29 JULIJ. Vijfde J aargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. GEMIDDELDE Maandelijksche WaterstandenWater-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het IJoogheemraadschap van Rijnland. S*!? *r maarlemmermeek PRIJS VAN HET ABON1VEME1VT in het Jaaryg Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. JUNU PRIJS DER ADVERTENTieN van 1 6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 '/2 Cents. Zegelregx bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden i M I Boezemstanden 5.3 Verval in de Sluizen. J Tijd van loozing t> i-i Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. r Gewerkt gedurende 9 g I Opbrengst 0.5? i Uitgemalen gj 0 j Gestopt voor hoog water. L id. voor Slnisgang. - Spaarndam. Halfweg. 0,08 -f A. P. Gouda. 0,312 A.P. 0,624 A.P. 0,635 A.P. 0,037. 8. 539,757. West. 0,627 A.P. Zuid-West. 113,1 -f A.P. 0,285 A.P. 0,537 A.P. Katwijk. 0,898 A.P. 0,763 A.P. 0,672 A.P. West. AANTEEKENINGEN. Leidsehendam. Rijnland 0.656 A.P. Delfland 0.37 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.642 A.P. Woerden 0.513 A.P. De waterlozing te Spaarndam had met de gewone belemraeringen plants. Ingelaten te Gouda door de sluis van het stoomgemaal 5,424263. Si i DE PRIESCHE LANDBOR W. (Uit de Reisherinneringen van E. de Laveleye. Als wijna dus een vlugtigen blik op Noord-Holland te i en geworpen, de Zuiderzee oversteken, treffen wij aan de kusten dier binnenzee, van Leeuwarden in Friesland tot aan gene zijde van den IJssel, een nieuwe streek van wei- landen aan, die nagenoeg hetzelfde voorkomen hebbenmaar m waarde zeer ongelijk zijn. Yooreerst de vette klei-weilanden van Westergo, vervolgens strekken zicb tusschen de boutrijke boogte van Gaasterland en de Drentsehe heidenvlakten, zoover bet oog reiktde veenachtige weilanden van Zevenwolden en Giethoorn uit; daarna, tusschen bet Zvvarte Water en den IJssel, de groote polder Mastenbroek, en eindelijk aan de monden zelven van den IJsselde zoo vruchtbare zee-aanslib- bingen van bet Kamper-eiland. Het is die groene gordel van landerijendien wij thans eeiis willen doorloopen. Als men van Leeuwarden naar Sneek gaat, trekt men het rijkste gedeelte van de Greidstreekdat is de groene streek van Friesland door. Aan alle zijden ziet men in het land op nagenoeg gelijken afstand van elkander, boschjes uitsteken waarachter zich de Friesche Mem, de haardstede van den Fries de oude hoeve zijner voorouders, verbergt. He boomgaard in welks midden het woonhuis verrijst, is door een sloot omgeven. Het huis, met breeden gevel, van baksteenen gebouwd en waaraan de groene vensterluiken een vrolijk voorkomen geven, zuikt echter als 't ware gekeel en al weg onder het ontzaggelijk gioote rieten dak van de schuur waartegen het is aangebouwd Hie statige schuur, die alleen tot berging van hooi dient boezemt den vreemdeling die haar betreedt, eerbied in. Boor reusachtige stijlen voor Noordsch dennenhout geschraagd, ge- ykt zij op het schip eener kerk. Langs de eene geheele zijde loopt de koestaldie door een houten beschot van het overige gedeelte der schuur is afgescheiden. Het eigenaardige van den stal, zoo als die doorgaans in Friesland is ingerigt en dat door de benaming grupstal wordt aangeduid, is liierin gele°-en, dat achter de standplaatsen der koeijen een diep riool is, het- welk dient om de uitwerpselen op te vangen en af te voeren. Het vee, dat bij tweetallen tusschen houten schotten vastge- bonden staatkrijgt nooit stroo om op te liggende grond is met steenen bevloerd, en men bindt hunne staarten vast opdat zij zich met vuil zouden maken. Heze inrigting van den stal, aan welke men in Friesland zeer gehechtis, maakt inderdaad een zonderhngen indrukzij bevordert de zindelijkheid, maar er gaan ook ernstige ongemakken mede gepaardvooral om des winters aan de beesten hun rantsoen water en hooi te seven. ij gebrek aan stroo, maakt men een mesthoop door aarde, die men uit de slooten haalt, met den mest te vermen- gen en men bewaart die voor de booilanden. Op een hoeve van 30 tot 35 bunders houdt men gewoonlijk 66a paard en zeventig stuks rundvee. (I) Men rekent nagenoeg een melkkoe per bunder. Men ontmoet in de weiden ook wel acbt of tien melkschapenbuitengemeen groot van stuk, van wier melk kleine platte en zeer vette kazen worden gemaakt, die in de Friesche steden als lekkernij gezocht zijn. Nergens wordt beter hooi gemaakt dan in Friesland. Over het algemeen wacht men elders, tot het gras in het zaad is, voor men bet maait; bier hooit men zeer vroeg, omdat men bij ondervinding weet' dat de betere hoedanigbeid rijkelijk het verlies aan hoeveelheid veigoeden zal, en dat bovendien het uagras veel vroeger en runner zal zijn, Ongelukkig ontbreekt bet in die welige°streek aan handen voor het booijen. He daglooners zijn schaarsch, ryant gewoonlijk is er voor hen geen werk; een boerenknecht en twee meiden,^ die op de boerderij wonen, zijn voldoende om voor de koeijen te zorgen, Wel stroomen er uit Brenthe en Hannover troepen van grasmaaijers been; maar deze lian- teren den ganscben dag de zeis, niet de hark. Het gevolg biervan is, dat het jonge en saprijke gras niet dikwijls genoeg wordt omgekeerd en in alle rigtingen aan de zon en den wind blootgesteld, en dus somtijds bet hooi wordt binnengehaald, zonder volkomen droog te zijn. Ban begint de ontzaggelijke hooimassa die in de schuur is opgestapeld, te broeijen, wordt heet, vat vuur, en als de vlam tot het hout overslaat, wordt de geheele boerderij in de aseh gelegd. Bit ongeval bet hooibroeijen komt in Friesland veel menigvuldiger voor, danyrgens elders. Haar de oorzaak bekend is, valt bet niet moeijelijk het geneesmiddel er voor te vinden. Bit zou daarin bestaan, dat de hooischudder, een uitmuntend werktuig van Engelscbe uitvinding, en dat reeds door verscheidene Filesche landbouwers met het meeste voordeel gebruikt wordt, algemeen werd ingevoerd. In Holland, zoo als men gezien heeft, dient de melk vooral om kaas te maken; de boter is een product van bijkomend belang. Hier is het juist omgekeerd, de boter is bet lioofd- product; het maken van kaas uit de gekarnde melk wordt bier als eene bijzaak beschouwd. Vooral in het maken van boter kan de Friesche boerin die keurige zindelijkheid, die zorgvuldigheid aan den dag leggen, die haar zoo zeer eigen zijn. Niet ieder die wilmag de melkkamer betredenzij is een heiligdom, waaruit de oningewijde, die door de eene of andere schadelijke uitwaseming den room zou kunnen doen verzuren, buiten gesloten wordt. Als men in die melkkamer, die steeds op het Noorden ligt en dcs zomers aangenaam koel is, toegelaten wordt, dan ziet men eene geheele reeks vlakke mouten van rood koper in nette orde gerangschikt, tot aan den rand met versch gemolken melk gevuldwaaruit reeds een dikke roomlaag begint op te stijgen. Boorgaans wordt de karn in beweging gebragt door een paard, dat in een molen loopt. Be Friesche boter is zoo voortreffelijk, at zij op de markt van Londen, waarheen zij in aanzienlijke (1) pit is zeker eene vergissing, da.ir dit getal ongetwijfeld te groot is, tenzij daar, waar veel vee wordt aangefokt en daaronder alzoo een aantal kalveren en jong vee begrepen is. (vert hoeveelheid wordt uitgevoerd, den hoogsten prijs geldt. Be hoeveelheid boter op verschillende plaatsen dezer provincie ter markt gebragt, bedroeg in 1860 zeven millioen Ned. pond, welke tegen den gemHdelden prijs van 1.20 eene som van bijna 8 /2 millioen su.,uen beeft opgebragt. Hier moet nog bijgevoegd worden een half millioen guldens voor den ver- koop van 2 millioen Ned. pond lappe-Icaasdie ook naar Engeland wordt uitgevoerd, waar zij door de arbeiders in de kolenmijnen verbruikt wordt. Aardig is het aan de waag der voornaaraste steden de tallooze massa vaatjes boter te zien welke daar aankomen. Bie vaatjes van Russiseb eikenhout worden onderzoclit, en nadat de boter door een beeedigden keurmeester is geproefd, gewogenom te zien of zij het vereischte gewigt van 20 of 40 Ned. pond hebben; vervol- gens^ worden zij met bet stads wapen gestempeld en haar Harlingen verzondenvan waar een stoomboot ze naar de oevers van den Theems overbrengt. Men kan zich niet ver- beelden wat Londen verslindt die reus met 3 millioen monden, voor welke dagelijks door honderden vaartuigen en duizenden wagens moet worden aangevoerd wat er van noode is om zijne tallooze behoeften te bevredigen. Behalve boter, kaas en vee, krijgt Londen uit Friesland cichorei, aardappe- len, appelen, aalbessenkanariezaad, waarvan men stijfsel voor katoenen stoffen maakt, haver, koolzaad en zelfs tot kleine schelpdieren (alikruiken)die door de visschers zelven worden versmaad. Sedert eenige jaren is de vruebtbaarheid der Greidstreek aanmerkelijk toegenomen door het gebruik maken van een middel, dat gebeel van plaatselijken aard is, en dat wij niet met stilzwijgen mogen voorbij gaan. In de provincien Fries land en Groningen treft men aan de geheele kust der Noord zee, van afstand tot afstand kleine heuvels aan ter hoogte van 4 tot 5 Ned. el, op welke soms dorpen zijn gebouwd, zoo als Warffum en Holwierda. Bie heuvels, daar te lande wierden of terpen genoemd, zijn bet werk van menschenhan- den, en als men er in graaft, vindt men er, behalve afwis- selende mestlagenvoorwerpen die tot bet bronzen lijdperk en mogelijk zelfs tot het steenen tijdperk opklhnmen (2). Men beeft er ook eenige Karthaagsche oudheden opgegravenwelke ten bewijze strekken dat in zeer oude tijden die koena zee- vaarders deze afgelegen kust hebben aangedaan. Bie terpen hebben ongetwijfeld tot toevlugtsoord gediend, waar de aloude bewoners^ met bun vee bij hoog water de wijk namen. Zij zullen die heuveltjes van lieverlede met kleiaartle uit den omtrek hebben opgehoogd; en zoo er thans geen spoor meer gevonden wordt van laagtenwelke het uitgraven van die aarde bad moeten doen ontstaan, dan komt dit daardoor, dat de zeetoen nog door geene dijken ingetoomddie bolten met haar slib zal hebben aangevuld, zoo als nog heden ten dage geschiedt, als men land ontgint in eene streek, die bij hoog water onderloopt. Beze terpen, welke uit een kalk- achtige klei bestaanmet mestlagen gemengdmoeten vele bestanddeelen inhouden, die de vruchtbaarheid bevorderen. Men heeft dan ook die terp-aarde op het weiland uitgespreid waar zij uitmuntende werking heeft gedaan. Niet alleen is het gras in hoeveelheid toegenomenmaar bet is ook in hoe- danigheid merkelijk verbeterd, omdat betere planten, de witte klaver bij voorbeeld, den grond bedekt hebben. Be terp-aarde kost ter plaats zelve 1 gulden de kubieke el, en er worden 90 kub. el vereischt om een bunder land be- hoorlijk te rnesten. Lr zijn terpen die op die wijze van twin- tig tot vijf-en-twintig duizend gulden hebben opgebragt, en meer dan een boerdie weinig vermoedde welke scbatten besloten lagen in die groote molshoopen, waardoor de regel- matige ligging vnn zijn weiland gestoord werdis daardoor rijk geworden. Het gebruik dier terp-aarde heeft in den land- bouw eene geheele omwenteling te weeg gebragt. Be boeren in het Zuiden koopen van de boeren der noordelijke landstreek de terp-aarde, welke dezen niet behoeven, en verkoopen hun in rail daarvoor uitmuntenden mest van de bouwlanden. Be gemakkelijke gemeenschap, die er bestaat, begunstigt die voor- deelige ruilingen, die bijna alien per schuit geschieden want (2) De hcer Westerhoff, te Warffum, heeft eene zeer merkwaardige verzameling bijeengebragt van voorwerpen, die in de terpen gevonden zijn; en in onze dagen, waarin al wat op de voor-historische tijdperken betrekking heeft zoo levendig de aandacht trekt, zou het van belang zijn die door eene beschrijving met afbeeldingen meer algemeen bekend te maken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1