- 126 - HAARLEMMERMEER Polder wezen. Let lage gedeeltc des lands gelijkt een groot landelijk Venetiii en de nieeste boerderijen hebben door breede bevaavbare sloo- ten met de voornaamste kanalen gemeenschap. TJit dit voor- beeld -ziet men, hoe de landbouw op den weg van vooruitgang voor geene inspanning terugdeinst, om de opbrengst te ver- meerderen. Terwijl men elders tot onder de evenacktslijn de uitwerpselen van zeevogels gaat opzoekenwelke daar sedert duizende jaren opgestapeld liggendoet men hier zijn voordeel met de vvijkplaatsen eertijds door de eerste Duitsche stammen of mogelijk zelfs door volken uit den voor-historischen tijd aangelegd. Alleen moet de landbouwer indachtig zijndat de terpen evenmin als de guano onuitputtelijke schatten aanbie- den, en dat het raadzaam is maatregelen te nemen om, zoodra dit noodig zal zijn, die te kunnen ontberen. l)e Eriesche huisdieren zijn vermaard. De koeijen behoeven voor die van Holland niet onder te doen. Evenwel begint men korthoorn stieren iu te voerenten einde een gekruist ras te verkrijgendat, volgens het zeggen wel niet evenveel melk, maar meer room oplevert (3) en tevens gemakkelijker vet wordt. (4) Op de landbouw-tentoonstellingdie in ditzelfde jaar door de Eriesche landbouw-maatschapoij gehouden werd was ik in de gelegenheid om uitstekend korthoorn rundvee te bewonderen dat een ijverig en bekwaam landhuishoudkundige de heer van Andringa de Kempenaer, zelf onder de edelste stammen in Engeland was gaan uitkiezen. De Eriesche paar- den, zwart van haar, met kleinen levendigen kop en langen zwanenhalszijn uitmuntende trekdierenondanks hunne al te platte hoevendraven zij goed en sommige winnen het zslfs in deze soort van gang van alle andere rassen, uitgezonderd mogelijk de vermaarde Amerikaansche harddravers. De hard- draverijen of wedrennen, waar de paarden die hierin uitmun- ten in snelheid met elkander wedijveren, zijn de eigenaardige feesten van deze streek. De gansche bevolking neemt er deel aan en juicht den overwinnaar toe. In alle gemeenten van eenige beteekenis is daarvoor een afzonderlijke baan bestemd het zijn twee evenwijdig loopende, regte wegen, waar de paarden achtereenvolgens twee aan twee loopen, in diervoege dat de eerst aangekomenen telkens weder met elkander den wedstrijd aangaan, totdat de overwinning verzekerd is aan dat paard, dat in alle proefritten de zege heeft behaald. Het voordeel dezer harddraverijenwier oorsprong tot de hooge oudheid moet opklimmen, is hierin gelegen dat de paarden, die er deel aan nemen, boerenpaarden zijn, die overigens voor het gewone werk op de boerderij worden gebruikt. Zoo zoekt men een arbeidsras te veredelen, door het by andere degelijker hoedanigheden ook nog in snelheid te doen uitmunten. Daar de met klinkers bestrate wegen zeer goed en gemakkelijk zijn en al het zware vervoer te water geschiedt, wennen de boeren hunne paarden steeds in Snellen draf te loopen. Zelden ziet gij ze stapvoets rijdenhet hooi zelfs wordt op een draf binnen gehaald. Op het ijs en in den wagen houdt de Hol lander van snel te gaan. Hij laat dan de bedaardheid, die hem van natuur eigen is, varen; hij wordt door den lust tot rennen weggesleept en door de duizeliug der beweging bevan- genin dien wilden voerman, die onophoudelijk de paarden sneller aandrijft, zoudt gij dan met moeite den bedaarden man herkennen die zich nooit haast, en die met den tragen gang der trekschuit volkomen tevreden is. De beste Eriesche paarden zijn die, welke op het eiland Ameland in de door duinen beschutte weiden worden aangefokt (5). Zij hebben schraler pooten dan deze, en over het geheel wel iets van de zuidelijke rassen. Men meent te midden van de golven der Noordzee zekere sporen terug te vinden van het bloed der Andaluzische genetten, welke eertijds door de Spanjaarden hierliecn werden gevoerd. Het Friesche schaap is opmerkelijk groot van stuk; het draagt zulk een zware wolvacht, dat de kop en de pooten bijkans daaronder verdwijnen. Men zou het een levende wolbaal kunnen noemen. Hoewel de wol niet fijn is, wordt het ras toeh op prijs gesteld wegens den over- vloed van melk die het oplevert. In Eriesland worden, even als in Holland, zeer rijke boe ren gevondendoch niet zoovelenorndat het aantal grond- eigenaars kleiner is. De aanhoudende verhooging der pachten heeft de pachters verhinderd hun voordeel te doen met de toenemende waardewelke de producten verkregen hebben, sedert de opening der stoombootvaart op Engeland (6). Het weiland in de Greidstreek wordt tegenwoordig voor 80 tot 100 gulden de bunder gepacht. Bij dien huurprijs kan dewinst van den boer niet groot meer zijnte meer daar de longziekte onder het vee nog niet geheel en al verdwenen is, zoo al3 blijkt uit het aantal onheilspellende bordjes, die aan de hek- ken der boerderijen zijn aangeslagen om aan de voorbijgan- gers bekend te makendat de ziekte daar heerscht. In 1858 sleepte zij nog meer dan 4000 hoornbeesten weg, dat is 2 ten 100 van het vee dat in die provincie gevonden wordt. De pachten worden in den regel slechts voor den tijd van zeven jaren aangegaanen als het contract is afgeloopen, heeft de verpachting dikwijls bij opbcd plaatsdaar de eige- (3) Op de cenDale school to Gemblour, in Bclgieheeft men eene gelijke hoeveelheid room verkregen van Hollandsche koeijen, die 20 kan en van korthoorn koeijen, die slechts 16 kan gaven. (4) Dit blijft ecliter tot de uitzondoringen behoorenen de verkregen uitkomsten bij de melkerij schijnen het over het algemeen niet aan te moedigen. (Vert.) (5) Op mijne reis van Leeuwarden naar Zwolle was de calichewaarin vvij met ons vijven zaten, de voerman er onder begrepen, met twee oude paarden hespannen, van welke bet eene kreupel en het andere blind was. Zij legden den weg van twintig mijlen in elf uren af, en dat in bet heetst van den zomer, zonder te zweeten of een oogenblik uit te blazen, en des anderen daags deden zij weder denzelfden togt, dus veertig mijlen in twee dagen. Die onvermoeide beesten waren onge- vecr een twintig jaar geleden op het eiland Ameland geboren. (6) En vooral door de afschaffing van de inkomende regten op land- Eouwvoortbrengselen in Engeland. (Vert.) naar hier niet te vreezen heeft, dat men den grond zal uit- putten, zoo als het van bouvvlanden te duchten is. Zoo heeft in de weidestreek van de Poeven als die langs de Zuiderzee, dezelfde soort van cultuur, hetzelfde stelsel van verpachting met dezelfde nadeelige gevolgen voor den huurder voortge- bragt; en in Eriesland niet minder dan in Lombardijewordt daarover menige klagt vernomen. Van eene andere zijoe moet men erkennen, dat de Eriesche pachter van de groene streek een zeer gemakkelijk leven leidtalleen in den tijd van het hooijen wordt van hem een buitengewone bedrijvigheid gevor- derd. Het overige des jaars bestuurt de koningin der boer derij, de boerin met gouden diadeem, de werkplaats der landbouwproductiedat wil zeggende melkkamer en het karnhuis. Haar man bezoekt de markten, zijne vriendende harddraverijenof hij rigt zijne harddravers af. Hij verwaar- loost evenmin de beschaving van zijn verstandwaartoe hij goeden aanleg en vatbaarheid heeft. Hij is trotsch op zijne aloude vrijhedenop zijn eigenaardige taal, op zijne namen die met hun welluidenden uitgang op a het Gothisch in de gedachte roepen, op den adel van zijnen stam, dien hij voor den eersten houdt onder de volksstammen van het groote Duitsche gezin; met fierheid vermeldt hij de doorluchtige per- sonen, die Eriesland tot bakermat hebben gehad, zoo als de twee dichters Gijsbert Japiks en Salverda, den beroemden phi- loloog Tiberius Eemslerhuis en diens zoon Transden bemin- nelijken en diepzinnigen wijsgeer, dien madame de Stael gaarne den Hollandschen Plato noemde. Kortom, de toestand der pachters is nog ver van slecht. Hunne knechts en meiden van welke de eerstgenoemden meer dan 100 gulden, en de laatste 7 5 gulden verdienen en goed den kost krijgen zijn evenmin te beklagen; maar het lot der arbeiders is minder gelukkig. Ofschoon zij des zomers een gulden daags, en in den hooitijd nog meer verdienen, kunnen zij des winters moeijelijk de ellende ontgaanomdat er dan volmaakt gebrek aan arbeid is. "Wij hebben reeds gelegenheid gehad om op te merkenhoe doorgaans in de landen, die met vruchtbare gronden gezegend zijnde eenvoudige boerenarbeider het beste lot meestal niet heeft, tenzij wanneer de nijverheid hem nog bovendien gelegenheid tot arbeid geeft. UIT ZU ID-HOLLAND. Jdlij 1864. Het nadeel van een ongunstig voorjaar doet zich gewoon- Iijk nog lang gevoelenzoo is het ook dit jaar. Het schrale lenteweder maakte dat het vee laat in de vveide kwam en toen zelfs nog maar karig den kost vonden al is er tot op hedeu nog geen gebrek geweest, overvloed was en is er ook in geenen deele. Hooi is er weinig gevvonnen, zoowel omdat menigeen zijne hooilanden heeft moetpn inscharen, als omdat het ongunstige voorjaar ook het hooigras weinig deed groeijen. Wat er nog geoogst is, komt vrij goed binnen, vooral het niet al te vroeg gemaaide. De gewassen te velde beloven veel, wat betreft de zomer- vruchtende wintergewassen daarentegen weinig. Met het snijden van het koolzaad zal weldra een begin worden gemaakt. Het koude voorjaar is oorzaak dat ook dit werk later dan gewoonlijk komt. Vermoedelijk zal het beschot uiterst gering zijnmaar men verwacht dat hooge prijzen hierin eenige tegemoetkoming zullen geven. De meeste landbouwers in dezen omtrek zijn druk bezig met het koolzaadland voor den volgenden oogst te bewerken; enkelen zijn er bij wien het zaad reeds gezaaid is. De wol is bijna overal verkocht, en meestal tegen goeden prijs; 1.75 tot 2 toch is. veel voor polderwoldie immer zwart en vuil is. De daling, die er voor eenige weken in dit artikel was, heeft sinds eene groote week weder voor rijzing plants gemaakt. Vette zuiglammeren zijn er dit jaar weinigdie er waren zijn tot zeer hooge prijzen voor Engeland opgekocht. Ook de vette schapen zijn hoog in prijs; de mageren daarentegen zijn gemakkelijk te bekomen. Evenzoo is bet met het rundvee. Al wat vet is, vooral goede vette waar, vindt genegen koopers; het magere vee daarentegen is laag in prijs, inzonderheid tweede en derde kwaliteit melkkoeijen. Vette varkens staan niet hoog. Die niet te zwaar zijn, worden echter vlug verkocht voor den uitvoer naar Engeland. De paarden zijn sedert de eerste voorjaarsmarkten heel wat goedkooper geworden. Met uitzondering van diewelke voor den uitvoer naar Erankrijk geschikt zijngelden^ zij weinig. De duurte van hooi maakt dat men verwacht, dat de prijs zoowel der jarige fokpaarden als der oude werkpaarden dezen herfst zeer laag zal zijn. De vee-uitvoer naar Erankrijk was in de laatste weken niet drukde Engelsche uitvoer daarentegen was zeer levendig zoowel in vette varkens, lammeren, schapen en runderenals ook in jong vee. In de laatste week zijn er veel 2 /2-jarige stieren verzondenwaaronder zeer goede. Ook kersen en aardappelen werden er veel verscheept. De gezondheidstoestand van het vee mag in alien deele vol- doende genoemd worden. Nergens toch hoort men in deze streken van heerschende of besmettelijke ziekten. Ook de sporadische ziekte-gevallen zijn weinig in getal. De prijs der landerijen blijft ook in deze omgeving steeds stijgende. Zoo zijn er in den Zuid-Plas-Polder reeds voor- beelden van perceelen land, die meer dan 2000 per bundei opbragten, terwijl menig stuk land voor jaren verpacht is tegen/ 70 tot./100 per bunder. Het hoofdbestuur der Geldersche Maatsckappij van Land- bomo heeft bekend gemaakt, dat, om gewigtige redenen, op verzoek der regelingskommissiede 9de algemeene vergadering en tentoonstellingen te Harderwijk eene week zijn uitgesteld, en dus zullen gehouden worden Woensdag 17 Augustus: Algemeene en sectie-vergaderingen, tentoonstelling van vruehten enz.concert en vaux-hall. Donderdag 18 Augustus: Algemeene vergadering, tentoon stelling van veevruehtenbloemen enz.algemeene maaltijd. In Amerika wenscht men het zich bij den hooibouw nog gemakkelijker te maken dan thans reeds het geval is, bij gebruik van grasmaai-werktuigenhooischudderspaarden- harkenenz. Men heeft daar namelijk thans een werktuig uitgevonden voor het hooiladen. Het gaat op deze wijze: ter zijde van den wagen is een bordop wieltjes, waarmede men langs het zwad rijdt en het hooi opschept. Aan het achter- einde van het bord is een Jacobsladder of ladder zonder einde, die door het voortrijden van den wagen in beweging wordt gebragt en het hooi omhoog voert, waar het door een arbeider wordt aangepakt en geladen. M A B K T E N. Maandag 1 Augustus Stierenmarkt in de Beemster. Dingsdag 2 Paardenmarkt Woensdag 3 Kunder- of Veemarkt Het staan- of marktgeld voor elk rund of paard is 10 cents. De loting voor de plaatsen van jonge stieren zal plaats hebben op Zondag 31 Julij, 's avonds ten 7 ureen die voor de ter-markt-stelling van ander rundvee, op Dingsdag 2 Au gustus, 's avonds ten 6 ure. De harddraverij van boerenpaarden, op den 26sten dezer gehouden, had onder begunstiging van goed weder plaats en liep in goede orde af. Te betreuren was het, dat dit land- bouwfeest door zoo weinig belangstellenden werd bijgewoond terwijl toch door het bestuur alle moeite was aangewend om zoowel door het uitloven van fraaije en doelmatige prijzen ah door het zorgen voor goede muzijk en de regeling van hetgeen verder vereischt werd, de eerste harddraverij welke aan het Venneperdorp werd gehoudenin luister te doen wedijveren met die, welke in vorige jaren aan het Kruispunt plaats hadden. Tien paarden dongen mede naar de uitgeloofde prijzen. De prijszijnde eene fraaije marmeren pendule, werd be haald door het paard Brave, toebehoorende aan den heer de Jongen bereden door B. de Jong. De eerste premieeen zilveren cilinder-horologie met ket- tingdoor het paard Snel, toebehoorende aan den heer Versluijsen bereden door B. van Gasselen. De tweede premie, een gemonteerde baleinen zweepdoor het paard Sar, toebehoorende aan A. van Santen, en bereden door hem zelven. Commissarissen bebben zich echter verpligt geziende eerste premie voorloopig niet uit te reiken omdat het win- nende paard vroeger als harddraver gebruikt is geworden, en het bewijs ontbrak of het als zoodanig ook prijzen had be haald hetgeen strijdig zoude zijn met de bepalingen, waarop de harddraverij even als vroeger jaren plaats vond. Het bestuur heeft zich 14 dagen voorbehouden om de zaak nader te onderzoeken en noodigt bij deze degenen uitdie met het voorleden van genoemd paard bekend mogten zijn inlichtingen dienaangaande te willen verstrekken aan den heer J. C. van de Blocquerij Jr.penningmeester der afdeeling Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Wij vestigen de aandacht op een belangrijk opstel in de laatste nommers van het Bijblad van de Landboutc Courant medegedeeldvan den heer H. Bosker Bijdrage tot de kermis van nieuwe ingedijkte grondenontleend aan den polder Nieuw- land op Wierirtgen, waarin hij zijn wedervaren bij het in kultuur brengen daarvan verhaalt en de vele moeijelijkheden die daarbij waren te overwinnen. Het ware zeer gewenscht, dat dit meer geschiedde. Sints vele eeuwen worden in ons land meren en plassen drooggemaakt en nieuwe gronden idgedijkt, en in zeer vele gevallen hoort men van de verliezen en teleur- stellingendaarbij ondervondengewagenzoodat het bijna tot een spreekwoord is geworden, dat nieuwe gronden eerst in de derde hand winstgevend worden. Hoewel dit spreek woord nu wel altijd geen waar woord is, en er ook vele gunstige uitzonderingen zijnwaarbij men hetzij ten gevolge van het medewerken der omstandighedenof wel door een zaakkundige behandeling van den grondreeds terstond vrueh ten van zijn arbeid en renten van zijn kapitaal zagzoo is het nietterain zeker, dat ook van nadeelige uitkomsten der eerste ontginncrs en bebouwers tal van voorbeelden zijn aan te halen. Zoo velen zelfsdat men dikwerf den moed bewon- dert van hendie zich op nieuw aan de moeijelijke taak van het in kultuur brengen van gronden wagen. Nu zijn daar onder zeker vele gevallen, waarin de slechte uitkomsten niet te voorzien zijn geweest of wel het gevolg waren van onvermijdelijke rampen, maar met het meerendee is dit gewoonlijk het geval nieten naderhand weet men het aan te wijzen, welke de oorzaken waren van het misl'ukken en hoe die te voorkomen waren geweestindien men vroegere ervaring geraadpleegd had. Doch het raadplegen van die ervaring is meestal niet ge makkelijk. Meer dan ergens is het hier waar, dat de wijs- heid der vaderen voor de kinderen verloren gaat. Als eenmaai de met veel verlies of moeiten vruchtbaar gemaakte gronden, in goeden staat van kultuur zijnis het geleden leed spoedrg

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2