WEEbBL A l> 1864. Vrijdag, 5 Augustus. Hk 52jr< VAN 2 AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Yijf&e Saargaug Landbouw. \VXMZ/' Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. AARLEI PRIJS YAW HET ABONNEMENT ia het Jaary 6. Alle Toezendingeude Kedactie betreffende, moeten gescbieden aan den Hoofdredacteurte Haablem, Kruisstraat, Wijlc 6, N°. 513. PRIJS DER ADYERTENTiePf van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 /2 Cents. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdao. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. UIT ZEELAND. Goes, Julij 1864. Niettegenstaande de ongunstige venvachtingen van verreweg het meerendeel onzer landbouwersdie in de hand gewerkt werden door het voortdurend schrale weder, is de staat van bijna alie gewassen op dit oogenblik zeer gunstig te noemen en bestaat er zoodoende uitzigt op eenen meer dan gemid- delden oogst. Vooral de tarwe laat zich zeer gunstig aanzien en is bijna nergens gelegerd, hetgeen voor onze bouwerijen heel wat wil zeggen, want tarwe-cultunr is hier meestentijds hoofdzaak zoo zelfs, dat daaraan wel wat veel opgeofferd wordt. In den regel toch zaaijen de oude boeren om het andere jaar tarwe en zelden rogge, of andere halmgewassenzoodat bij eene 6jarige vruchtwisseling met het 7de jaar als braak, 3 malen tarwe wordt gezaaideene cultuur die dus wel wat uitputtend is te noemen. Wintergarstvoor zoover die door den winter is gekomen staat goeden hier en daar is men reeds bezig die te snijden R°ggej vooral de wat dik gezaaidevoldoet op het oog zeer goed, en zal door haren langzamen groei uitmuntend hard stroo, voor de bekramming der dijkwerkenopleveren. Zomergarst staat overal goed en heeft vooral op de gemeste landenwaar het koolzaad uitgeploegd was, dit jaar uitmun tend weder gehad. Haver is op de ligtere gronden wel wat spillig opgegaan, doch belooft op de zwaardere gronden een goed gewas. Paardenboonen en erwten staan uitmuntend, en mogten we tot na den oogst niet te veel regen krijgen, dan znllen de laatsten bijna algemeen een ongehoord beschot opleveren. Winterkoolzaad waarvan sleehts weinig is blijven liggen is algemeen slecht en reeds grootendeels gesneden. Zomerkool- zaad staat uitnemend goed, doch hier en daar begint zich de luis te openbaren. Eenjarige en tweejarige meekrap heeft eene goede kleur, doch de eerste verlangt naar regen. Op eene enkele plaats is men reeds met het delven der driejarige meede begonnen, die evenwel zeer tegen valt en boven in den hals rottig en daar- door zwart is. De klaver is algemeen slecht en door de aanhoudende droogte belooft de tweede snede niet veel. Over de opkomst van de dit jaar uitgezaaide hoort men vele klagten. Eene gunstige uitzondering daarop maakt die klaver welke in het vlas is gezaaidterwijl men daarover ook reeds beter kan oordeelen aangezien het grootste gedeelte van het vlas al getrokken is. Over het algemeen was dit zeer slecht en sleehts een enkel blok kon bij verkoop 400 per bunder op- brengen. De meeste verkoopprijzen liepen van /225 tot/300 per bunder. De meeste hakvruchten laten zich goed aanzienaardappels staan uitmuntenden sleehts op eene enkele plaats hoort men spreken van de ziekte. Mangelwortelspaardepeen en turnips groeijen goed, zoo ook de suikerbieten. De hooi oogst is algemeen afgeloopen en viel zeer tegen, zoodat zuinigheid noodzakelijk zal zijn. Krijgen we niet spoedig regen, dan zullen de naweideu niet veel opleveren. Menigeen, die zich aan oude gewoonten gebonden acht, en zich itlleen van het volgen daarvan goede gevolgen voorstelt, is heden (St. Jacob) bezig zijne braak met koolzaad te bezaaijenl hoewel velen toch ook beginnen dit later te doen. UIT DE UTRECHTSCHE KLEIST REEK. Julij 1864. De oogst is begonnen, en spoedig zal het beslist zijn of ■die al dan niet onder de gunstige zal kunnen worden gerangschikt. Met het grasgewas zal dat zeker wel het geval niet zijn, want hoe gunstig ook in de afgeloopen maand het weder voor ■de te veld slaande gewassen wasde weilanden en vooral het ■stgroeo verlangt naar regenen reikhalzend ziet men uit naar het oogenblik dat het vee op de naweide kan worden gedaan daar de weilanden hoe langer hoe minder gras beginnen te geven! In het westelijk deel dezer provincie, dat voor het meeren deel uit laag land bestaat en waar de zuivelbereiding de hoofdtak van het bestaan uitmaaktis het beter gesteldde Julij-warmte heeft weldadig op die lage gronden gewerkt en is daar thans al geen overvloed van gras, zoo is er toch geen bepaald gebrek. Het etgroen belooft daar nog eene goede naweideen mogt de hoeveelheid kaas dit jaar ook al zoo groot niet zijn als men dat andere jaren wel gewend wasde prijzen zijn daaren- tegen ook weder hooger en houden zich goed staande; daar den geheelen zomer, naarmate de kazen grooter of kleiner zijn, van 22 tot 24 gulden voor de 50 kilo betaald werd. Het koolzaad, hoewel veertien dagen later komende dan het vorige jaar, is eindelijk rijp geworden en is men thans aan het dorschenvoor zooverre mij bekend isen dat is nog maar weinig, wijl het meeste nog buiten ligt, is de kwaliteit redelijk goed en de korrel grover dan men die verwacht had; dit laatste kan echter meer plaatselijk zijn daar den 26sten dezer maandterwijl al het zaad gemaaid en goed droog lag, een paar flinke regenbuijen in deze streek gevallen zijn, welke zeer voordeelig op de zwelling van den korrel hebben gewerkt. De tarwe staat over het geheel gunstig en belooft een goed gewas; hier en daar klaagt men over roestof zooals men hier zegt, de rooi in de tarwe, welke niet alleen het blad en den stengel maar ook de aren aandoet. Men beschouwt vrij algemeen liet heete weder van den laatsten tijd als oorzaak van dit verschijnselhet is te hopen dat een weinig regen den voortgang hiervan moge stuiten, wijl zulks een zeer nadeeligen invloed op het beschot der tarwe zou kunnen hebben. Veel rogge is reeds gemaaid en dagelijks wordt de sikkel ijverig gebruikt, zoodat ook dit gewas spoedig in de bergen zal kunnen verzameld worden het beschot belooft zeer goed te zullen zijnen hoewel het stroo niet grof is en door de zwaarte der aren zeer gebogen is, ziet men bet maar bij uit zondering gelegerd. De garst ziet men reeds naar huis halenhet beschot van dit gewas zal zeer nit elkander loopen, daar van datgene wat in het voorjaar niet is ondergeploegdveel goed is geworden, doch ook veel slecht is gebleven. Op dit oogenblik is van de opbrengst nog niets te zeggen, evenwel gelooft men algemeen dat die niet zal tegenvallen. Het zomergraan belooft veel, haver, erwten, boonen, boek- weit, wikken, linzen enz.staan uitmuntend. De tienden, welke in deze provincie helaas ook nog bestaan, hebben, ten eerste met het oog op een goeden oogsten ten tweede om de schaarschte van het wintervoeder voor het vee, enorme hooge prijzen opgebragt. Eene publieke verkooping van tiendregt, hier dezer dagen gehoudenverdient ora hare wijze van verkoop wel vermelding. Iemand, geen voorstander der tiendheffing en eigenaar van verschillende tiendblokkenheeft ieder tiendblok in zooveel per- ceelen geveild als er eigenaren in dat blok lagenen de per- ceelen zoodanig verdeeld, dat het eigendom van iederen eigenaar een afzonderlijk perceel vormde, zoodat een ieder zijn eigen land kon vrijmaken zonder met dat van een ander iets gemeen te hebben. Van deze gelegenheid i3 goed gebruik gemaakt, daar verreweg de meeste eigenaren hunne landen hebben vrijgekocht. Het ware te wenschendat deze wijze van verkoop van tiendregt meer in gebruik kwam, en daardoor de landman in de gelegenheid werd gesteld zijn dikwijls met harden en zuren arbeid verkregen eigendom van die zoo gehate tiendpligtigheid te verlossenzonder verpligt te zijn tiendheffer van zijn buur- man te moeten wordenzoo als dit het geval is wanneer men van het Kroon-Domein afkoopt, als alle eigenaren in een tiendblok niet gezamenlijk tot den afkoop willen of kunnen medewerken. In het belang van den landbouwer moet ik hier ook nog melding maken van eene opgerigte Brandwaarborg-Maatschappij te Utrecht, alleen voor landbouwers en veebouders. Het is van algemeene bekendheid, dat de roerende goederen van den landbouwer nog weinig tegen brandschade verzekerd worden, grootendeels omdat daartoe geene geschikte sreleo-en- heid bestaat. 8 8 De ondervinding heeft bewezen dat de betaling van vaste premien voor hen te kostbaar is, en deelhebber te zijn in een onderlingen waarborg, welke ook andere goederen ver- zekertis voor hen evenmin wenschelijk, dewijl zij daardoor te veel deelen in de meerdere gevaren voor brandschade, dan die waaraan hunne goederen onderhevig zijn. Dewijl nu in deze Maatschappij alleen landbouwers cn vee bouders kunnen deelnemen, moet zulks de gunstigate uitkom- sten voor hen opleveren, want nu betalen de deelhebbers in deze onderlinge Maatschappij in geen geval meer, dan voor zooveel hunne goederen werkelijk gevaar van brandschade loopen; en hieraan in tijd te denken, mag wel een iegelijk ten ernstigste worden aanbevolen. De deelneming geschiedt van twee tot twee jaren en is verdeeld in drie klassende eerste klasse loopt van 1 November tot 1 November, de tweede klasse van 1 November tot 1 Mei en de derde klasse van 1 Mei tot 1 November. De onkosten bij de deelneming zijn in eenz af 50 cents van elke duizend gulden, 1 gulden voor taxatieloon en 42 cents zegelkosten. Ieder deelhebber geeft als inleggeld een renteloos voorschot van/2.50 voor elke verwaarborgde 1000. Het gezamenlijk bedrag dezer inleggelden wordt voor rekening der Maatschappij geadministreei'd en belegd in InschrijvingenCertificaten van Nationale Schuld, of wel onder liypothekair verband. De interessen dezer fondsen worden in de eerste plaats aan- gewend ter bestrijding der brandschaden; indien deze niet toereikende zijn, zoo wordt het te kort komende over alle deelhebbers omgeslagen, in verhouding der som en der klasse waarvoor is deelgenomen. Bij den heer direkteur M. Vroesom de Haanop het Munster-kerkhof te Utrecht, zijn verdere inlichtingen te bekomen. VAN DEN IJSSELZOOM. Augustus 1864. In de laatste jaren heeft Augustus den naam van oogstmaand met niet zooveel regt gedragen dan nu. De meeste granen rijpen dit jaar later aan; de rogge moet nog gemaaid worden (dit is ongeveer 14 dagen later dan verleden jaar), en waar toen alles tegelijk rijpte, rogge, tarwe, haver, zomergarst enz. ziet de landbouwer thans eene aangename verdeeling van arbeid te gemoet. De wintergarst wordt binnengehaald en terstond afgedorscht, daar ze voor zaaizaad overal reeds besproken is zoodat hier misschien (wat anders weinig meer het geval is) nog eens waar zal worden dat de prijs de geringe opbrengst vergoedt. Ook het knolzaad is zeer duur, van 25 tot/35 het mud, en dit juist in eenen tijd waarin de stoppelknoilen dubbel noodig zullen zijn. Wanneer, zoo als in 1862 de hoeveelheid zoo groot en het saizoen zoo zacht isdat het vee tot Nieuwjaar er voldoeude mede gevoederd kan worden is dit in de bouwstreken hier eene groote tegemoetkoming. De pinkstierennu ruim 1 }/2 jaar oudworden gretig voor Pruissische rekening opgekocht en hiervoor van/70 tot/100 besteed. Tweejarige ossen worden voor 150 en hooger naar En- geland vervoerd. Insgelijks vertrok daarheen een groot getal pinken en vaarzen van allerlei kwaliteit voor vrij voldoende prijzenzoodat menigeen nu reeds de veestapel voor den winter wat inkort. Had deze uitvoer geen plaatsdan zouden de mindere soorten bijna onverkoopbaar zijn. In deze maand heeft men hier de gewoonte om de raap- en lijnkoeken te koopen, die vrij hoog in prijs zijn en on- betwistbaaral de schadelijke inmengingen daargelaten, een duur voeder opleveren; doch waarmede ze bij rundvee en schapen te doen vervangenP Over veevoedering 's winters zijn wel vele theorien verkon- digd en magtspreuken openbaar gemaakt, maar het laatste woord, eene goede geldelijke resultaten gevende slotsom, door wetenschap ea praktijk beiden opgemaakt, nog niet uit- gesproken. Hoe goed de overige zomervruchteninzonderheid de boo nen, ook staan, de wortelgewassen schijnen veel van de droogte te iijden en laten wel wat te wenschen over. De boekweit bloeit goed en zal vermoedelijk bij kort stroo veel zaad geven. De bijen hebben een goed jaar en winnen veelzoodat de iemkers eenen drukken doch voordeeligen tijd hebben. Jonge fokpaarden zijn hier veel minder in prijs, en het laat zich aanzien dat deze zich met de aanstaande herfstmark- ten nog verlagen zal. Het is dan ook niet wenschelijk er bij de schaarschte van het hooi veel aan het wintervoeder te zet- ten. Op Kampereiland wordt het hooi verkocht voor 21 ii 22, doch er zijn sleehts weinige boeren die daarvan kunnen profiteren; zoodat, ofschoon bij de laatste verhuring van eenige plaatsen de pachten lager geloopen zijn, het velen weder rnoeite zal kosten de hooge huurprijzen op te brengen bij het tegenwoordig daar in gebruik zijnde landbouwstelsel.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1