Aiviifimiin, IMIgiBlMOTliP - 145 Haarlemmermeer Gereurtenissen der Week noord-hollandsch-friesche spoorweg, Openrare Verkooplvg Paarden, Rundvee, Scliapcn, Bouw- en Melk- gereedschappen en Meubelen en eene Mestvaalt, BESTE STEEKTURF. 4 Volbloed Durham Roeijen, BEGRAFENIS-FONDS Zinspreuk: Red u Zelven, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: gevestigd te Schagen. van de Punten van Beschrijving voor de Algemeene Vergade- ring, en 4°. van hetgeen verder ter tafel zal worden gebragt. Bij besluit van 8 Julij 1864 n°. S3, heeft Z. M., beschik- kende op bet verzoekschrift van I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp en J. C. Kakebeeke te Goes, in hoedanigheid van commissarissen der naamlooze vennootschap Zeeuwsche maatschappij van meekrapbereidinggevestigd te Wilhelminadorp, HD. bewilliging verleend op de akte houdende wijzigingen in de oorspronkelijke akte van oprigting dezer naamlooze vennootschap. Op de laatste tentoonstelling der Koninlclijke Engelsche Land- lomo Maatschappij, te New-Castle gehouden, waren ook we- der de stoomploegen ter mededinging opgeroepen. De uit- spraak der Jury was nog niet bekendmaar men vermoedde dat Fowler den eersten prijs zou weg dragen. Over het algemeen was er echter geen belangrijken vooruit- gang in de stoomploegen op te merken en bepaalde zich de aangebragte verbeteringen tot onderdeelen of kleinigheden. De beproeving om de stoomkultuur in het klein mogelijk te maken moest ook nog als mislukt beschouwd worden, want alleen de grootste en volledigste werktuigen voldeden goed aan het oogmerk, terwijl bij de kleinere geen werkelijke besparing tegenover paarden-arbeid mogelijk scheen. De stoomploeg blijft dus voor het oogenblik nog alleen het werktuig voor het groote landbezittenzij men tot het vereenigd gebruikenof het in loon ploegen zijne toevlugt neemt. Djt laatste heeft voor het oogenblik nog geen ingang kunnen vinden in Engelanddoch men verwacht toch dat zulks spoedig evenzeer het geval zal worden als thans reeds met de stoom-dorschwerktuigen. Dit zal ook zeker daardoor bevorderd wordendat de locomobielen der stoomploegen tegenwoordig geheel aan de vereischten voldoen wat het zich- zelf voortbewegen betreftzoodat ze zeer geschikt zijn om daarmede van de eene boerderij naar de andere te trekken. Ingevolge resolutie van den minister van financien zal met 1 October aanstaande het besielloon der brieven couranten en drukwerken in deze gemeente worden opgeheven; zoodat na dien datum alleen het geioone briefport zal verschuldigd zijn en de betaling der 2/2 cent per brief en 1 cent voor elke courant of drukwerk komt te vervallen. van 16 tot en met 23 Augustus 1864. GEBOREN: Martha, dochter van G de Klepper en J. J. Schoonhovcn. Francina, dochter van A. Huigen on G. Palenstein. Pieter, zoon van M. J. Kroon en A. Holla. Maria, dochter van J van Kenswoud cn A. A. van Bominel. Grietje Neeltjedorhler van W. v. d. Wal en M. v. d. Slool. Margaret hadochter van P. Verhoeve en N. Witkamp Willernijnlje, dochter van P. de Koning en N. v. d. Stain. Jeanne Cornelia, dochter van J. J. Slouten en C. Verkleij. OVERLEDEN: Cornells, oud 9 jaren, zoon van F. Verbrugge en D. v. d. Hooft. Ane de Bruin, oud 25 jaren, gehuwd geweest met E. Wekker INeelljeoud 4 maanden, dochter van C. Kool en M. Prook. Lourens oud 15 jaren, zoon van F. de Bonte en S. van Dijk. Adriaanlje, oud 17 maanden, dochter van J. Rietveld en J. Vuijk. Ibcliie oud 9 weken dochter van G. van Tol en M. Los. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van B. Bange en J. Hoogerelst. 1 kind van C. Kooij en A. Zuidland. ONDERTROUWD: J. Burggraaf met J. Wijthoop. J. Schipper met GETROUWD: J. de Berg met J. Dunweg. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Te Belfast (in Ierland) hebben in de laatste week groote wanordelijkheden plants gehad tusschen de roomsche en de protestantsche bevolking onder de werkliedendie in gewa- pende benden de stad doortrokken en met elkander verschei dene malen slaags geraakten waarbij vele dooden en gewon- den vielen. Verscheidene huizen werden geplunderd en andere gewelddadigheden bedreven. Men beschuldigt de regering der stad het oproer niet spoedig genoeg met kracht te hebben bedwongen. De rust was echter, volgens de laatste berigten, door de militaire magt hersteld. Ook in verscheidene an- ere Iersche steden bepfonnen zich dergelijke tooneelen te ver- toonen, doch deze schijnen eveneens geen verder gevolo- te zullen hebben. De koning van Pruissen heeft den keizer van Oostenrijk een bezoek gebragt. is sprake van eene ecbtverbindtenis tusschen prins Humbert, zoon van den koning van Italie en troonopvol"er, en prinses Anna Murat. Te Geneve is, ten gevolge van staatkundige verschillen, een straat-oproer uitgebarsten en werden door het volk barri cades opgeworpen. De kantonnale regering had de hulp van de Bonds-militairen ingeroepen om dien te bedwingen. VERBINDING VAN Leenirarden met Amsterdam. Onlangs is het prospectus dezer spoorweg-verbinding ver- schenen, en daaruit blijkt, dat men ernstig voornemen° heeft e uitvoenng^van dit plan te beproeven. Het comite daartoe bestaat uit de heerenH. C. burgemeester van Sneek, Jhr. G. K. C, van Swinderen, te Rijs in Gaasterland, Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergeu te Joure, Jhr. Mr. B. van Akerlakente Hoorn, J. de Ko- ningh Cz.te Enkhuizen, J. C. de Leeuwte Anna-Paulowna- polder, H. Linsete Hoornen M. Cohen Stuartte Alkmaar. Voor de onderneming is aan de Regering concessie gevraagd en toezegging bekomen. Men heeft tevens getracht zich vooraf van financiele hulp te verzekeren. De Algemeene Maatschappij van Handel en Nij- verheidte Amsterdam, heeft het plan der onderneming en de wijze van behandeling onderzocht en hare krachtige mede- werking beloofd; zoodra het zal blijken dat de geprojecteerde weg voldoenden bijval en bevordering bij de belanghebbenden ontmoet en voor een kapitaal van ongeveer 5,000,000 door de provincien, gemeenten en door partikulieren zal zijn deel genomen. Met zoodanig kapitaal van 5,000,000 verklaart de Alge- meene Maatschappij zich bereid, de nog ontbrekende middelen vereischt voor de volledige uitvoering der onderneming, aan te schaffenzonder verhooging van het nominaal bedrag van 18,000,00 maatschappelijk kapitaal. De inschrijving voor de ondernemingbij sommen van 250, 1000 of het veelvoud van dien, is bij de leden van het comite opengesteld. Het doel der lijn is regtstreeksche verbinding te vormen tusschen Noord-Holland en de noordelijke provincien des lands, hetgeen bij de ontworpen staats-spoorwegen het geval niet is. De spoorweg zal worden aangelegd van Leeuwarden langs Sneek naar Stavoren, en alzoo in schier regte lijn het vee- houdend gedeelte van Eriesland doorsnijden en de beide hoofd markten dier provincie, Leeuwarden en Sneek aandoen. Daardoor zal de gelegenheid ontstaan, niet alleen om de duizenden stuks vee, die Eriesland jaarlijks naar Holland zendt, spoediger, beter en meer naar behoefte te vervoeren, maar bovendien aan de Hollandsche kust het voorbeeld van Engeland te volgenwaar het Hollandsche vee, ter bekorting van het in ieder opzigt schadelijk vervoer over zee, niet meer per stoomboot tot Londen wordt vervoerd, maar te Harwich of j Thameshaven afgezet en van daar per spoor naar de Londensche markt over gebragt. In Noord-Holland zal de weg van Enkhuizen naar Hoorn loopen langs de zoogenaamde streek, eene schier aaneenge- schakelde huizenrijdie beide steden aan elkaar verbindt en om zijne welvaart zoo beroemd is. Van Hoorn zal de lijn worden doorgetrokken. 1°. Langs Avenhorn, voor een belangrijk deel de los en stapelplaats van de Beemster; en langs llustenburg, het meest geschikte punt tot aan- en afvoer voor de belangrijke polders de Schermeer en de Heer Hugowaard, naar Alkmaar, ter aansluiting aan den Staats spoorweg van Nieuwe-Diep naar Amsterdam. Daardoor zal gelegenheid tot handelsvervoer tusschen Hoorn en Alkmaar worden verkregenterwijl thans tusschen die plaatsen zelfs geen vervoer te water, zonder tweemaal overladen, mogelijk is, en tevens eene goede communicatieweg ontstaan voor de Noordelijk provincien met de Zaanstreek en het Westelijk deel van Noord- en Zuid-Holland. 2°. Door het Oostelijk deel van de Beemster langs Purmerend en Ilpendam, tot bij de nieuwe Willemsluis tegenover Amsterdam, waar gelegenheid tot directe lading en lossing van zeeschepen zal worden gegeven, terwijl de wijze van aansluiting aan de spoorwegen te Amster dam voor het oogenblik onbepaald moet blijven, tot de plaats van verbinding der Staats- Bijn- en Hollandsche spoorwegen aldaar zal zijn vastgesteld. Ten einde het watertraject zooveel doenlijk te bekorten bij den oveitogt tusschen de Eriesche- en Hollandsche kusten en een vaarwater van allezins voldoende diepte te erlangenzal aan de Venbij den Gelderschen hoek boven Enkhuizen een nieuwe haven worden gemaakt en die te Stavoren de noodige verbetering ondergaan. De overtogt kan door booten, die gelijke snelheid hebben als die tusschen Dover en Calais varenin 45 minuten geschieden terwijl het vermoedelijk mogelijk zal zijn, doch nog aan een nader onderzoek moet worden onderworpen, om die overtogt zoo al niet te verkorten, misschien aanmerkelijk te vergemak- kelijkendoor hier, even als in Engeland, bij de overgangen van de mondingen der rivieren de Forth en de Taij, in den spoorweg van Edinburgh op Dundeede stoombooten zoodanig in te rigtendat daarop de spoorweg-rijtuigen zonder overladen kunnen worden vervoerd. De evengenoemde rivier-overgangen hebben ieder ongeveer de helft der breedte van deze zeeengle doch een aanmerkelijk grooter verschil van waterstand bij eb en Hoed. Voor stremming van de vaart door felle of lang- durige vorst, behoeft daar ter plaatse geen vrees te bestaan. De geheele lijn heeft eene lengte van 142 kilometers. De begrooting van den aanleg in vijf jaren tijdsmet aanschaf- fing van het benoodigd materieel, uitkeering van 4 pet. rente gedurende den aanleg en verhoogd met 10 pet. voor onvoor- zien, wordt berekend op hoogstens 18,000,000. De exploitatie-kosten worden op 45 pet. der bruto-ontvangst berekend, zoodat die geheele ontvangst/1,710,000 zal moeten bedragen om 5 pet. aan de aandeelhouders te kunnen uitkeeren hetgeen eene ontvangst van ruim 12,000 per kilometer noo- dig maakt. Voor de Hollandsche spoorweg was dit in 1863/ 16,5 00 voor den Bijnspoorweg in het afgeloopen jaar nagenoeg evenveel. Van eenen spoorwegdie zuik eene welvarende streek door- snijdt, zoo vele belangrijke plaatsen verbindt en een belang rijke handelsweg vormt, meent men althans geen minder gunstige geldelijke uitkomst te wachten te hebben. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene DOCHTER M. P. VAN DEN BERGgeliefde Echtgenoote van Haarlemmebmeer, L. H. ELLERMAN. 21 Augustus 1864. Eenige en algemeene Kemisgeving aan FamilieVrienden en Bekenden. VAN op Bingsdag den <bden September 1864, des voormiddao* ten 10 ure, tegen Contante Betaling, op de BOUVVMANSV\ ONING aan den AalsmeerderwegSectie EF, n°. 9, bewoond door A. DE LEEUW, ten overstaan van den Notaris J. L. FAN BER MOER, door den Makelaar J. van der Poel Jz.als daartoe lasthebbende van zijne Principalen. Bij Billetten breeder omschreven. Verkrijgbaar aan de BOUWWONING „de Vennip", te Haarlemmermeer. Eerste soort2,10 mindere naar Kwaliteit. Tevens bestaat er ook gelegenheid dezelve per SCHTJIT te vervoeren. Tegen matige Prijzen worden te Koop aangeboden van 3 en 4 jarigen leeftijd, en alien dragtig van een Volbloed STIER. Franco te bevragen bij den Heer GRENFELL, te Hattum. De Directeur van opgemeld Fonds brengt hiermede ter kennisse van belanghebbenden, dat tot BODE voor HAAR LEMMERMEER, in plaats van den overledenen Bode J. Beers, is aangesteld de Persoon van. KLAAS BASJES, wonende aan den IJwegBB, in voorzegde Gemeente. Schagen, 20 Augustus 1864. C. DE HEER. Londen 22 Augustus. Graanmarkt. Het voortduren van het fraaije weder gedurende nog eene week, Zaturdag uitgezonderdheeft de inza- mehng van een zeer groot gedeelte van den oogst in de gunstigste kon- ditie mogelijk gemaakt. Het laat zich dan ook aanzien dat het graan wat de kwaliteit betreft, zoo goed zal zijn, als in de beste jaren het geval is, het gewigt van de monsters heeft dan ook de verwachting over- troffen. Hoe de hoeveelheid zal uitvallen blijft echter nog oazekcr. De aanvoer van het nieuwe gewas ter markt is nog slechts gering geweest, de prijs was dan ook geen lokaas om zich daarmede te haasten.' Daarbij heeft de droogte zulk een scltaarschle aan voedcr veroorzaakten alle veevoeder zoo in prijs doen stijgen, dat de landbouwers welligt bun graan eer zullen vervoederen, dan zich met een lager prijs te vreden te stellcn. De prijs heeft dan ook weinig verandering ondergaan; de cerst besteedde prijs voor de nieuwe Tarwe heeft, zoo als gewoonlijit, geen stand kun nen houdenen oude is ook een weinig in waarde terug gegaan. Maar met het einde der week was de stemming vaster en zoo do landbouwers de markten niet overvoercn is er kans dat binnen korten tijd de prijs verbetering ondergaat In Frankrijk is men met den oogst gercgeld voort- gegaan en valt daar weinig meer in te zamelen. Zoowel kwaliteit als op- brengst schijnt beter dan men verwachtte. In Duitschland heeft men nog al regen gehad, hetgeen hier en daar vrees voor de goede inzameling deed ontstaan; maar omtrent de reeds geoogste Rogge luiden de berigten gunslig, zoowel omtrent kwantiteit als kwaliteit. Spanje lijdt veel van de droogte, waardoor de kanalen nagenoeg zijn opgedroogd en bet malen van bet graan belet wordt. Hetzelfde warme en drooge weder heeft in Amerika geheerseht en hoewel de hoedanigheid der geoogste Tarwe zeer goed schijnt te zijn, zoo verwacht men een aanzienlijk te kort in de op- brengst. De prijzen hebben daar over het algemeen weinig verandering ondergaan. Vee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 16,172 stuks. Runderen. Schanen. lamT>; pre.} W."T?-,!,) Rotterdam Dordrecht. Nieuwe Diep. Belgie Spanje 1065 5471 622 546 374 173 1074 3 295 949 276 113 746 108 151 21 392 69 27 23 60 19 1389 2789 288 23 106 3163 10826 1246 775 1162 Vee, dat daarbij van geen puike kwaliteit was, waardoor de handel traag was, tegen ter naauwernood vorige prijzen. De aanvoer uit het binnenland was voor den tijd van bet jaar vrij ruim; de kwaliteit was echter over het algemeen lang niet best. Puike waar ging daardoor vlug van de hand, ten deele tegen eene prijsverhooging van 3 cents per Ned. pond. De markt was ruim voorzien van Schapen, maar nagenoeg alle soorten waren slechts matig van konditie. De beste waren goed te plaatsen cn do prijzen hadden neiging tot rijzing, overigens was de handel daarin wat stug, tegen vroegerc notering. Puike Lammeren waren schaarsch en vonden goede vraag tegen voile prijsnotering; mindere waren verlalen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3