Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 23 tot en met 30 Augustus 1864. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. J ti g e s o n b c n. iiia wm stel van het lid Schone, P. Ktiaap le verminderen met /9.50; op voorslel van hot lid Tenson, D. Brouwer le verminderen met/8.55; op voorslel van het lid 't Hooft, mr. J. P. Amersfoordt te verminderen met f A3; op voorslel van den voorzilter, IV. Klaij te verminderen met /4.75; op voorstel van idem, H. Meijer te verminderen met f A.75; op voorstel van idem, C. Edel te verminderen met/5.70; op voorstel van het lid Schone, P. de Breuk te verminderen met/5.75 op voorstel van het lid 't llooft, J. A. Heermans te verminderen met 3.80; op voorstel van het lid Koot, J. Kie.fl te verminderen met 1.90; op voorstel van het lid van Vuuren, C. van Tol le vermin deren met 4.75; op voorstel van den Voorzilter, Dk. van Wieringen te verminderen met 5.70; op voorstel van het lid Kiapvvijk, G. Spaans te verminderen met /2.85; op voorstel van het lid Verploegb, W. Goester te verminderen met 1.90; op voorstel van idem, N. van Bam, te verminderen met 1.90op voorstel van het lid Koot, A. de Uaan te verminderen met 2.85; op voorslel van den Voor zilter, C. Iiroon te verminderen met f 3.80. Na deze veranderingen bedraagt het kohier in zijn geheel 7204.22^ en wordt hetzelve daarop zondcr hoofdeiijke stemming vaslgesteld. A". De Burgemeester heveelt zeer in de helangstelling van de vergade- ring aan het ontwerp van den Haarlemmermeer-spoorweg en betoogt het groole belang, dat deze gemeente heeft bij het tot stand komen dezcr onderneming. Op voorstel van Burgemeester en Welhouders wordt met 7 tegen 3 stemmen besloten, van vvege de gemeente, als bijdrage in de kosten van opmeetingen enz.te verstrekken eene som van 300waarvoor later 3 aandeelen, elk ad 100, aan de gemeente znllen worden verstrekt, en deze gelden onder goedkeuring van Gedep. Staten te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1864. 5°. Wordt op het daartoe gedaan verzoek aan het burgerlijk armbestuur te Haarlemmermeer magtiging verleend tot het doen van af- en over- schrijving in de begrooting van dat armbestuur, dienst 1863, ten be- drage van 26.20. 6°. Gelezen een bij aposlille van 2 Julij 1864, om berigt, consideration en advies in handen dezer vergadering gesteld adres van P. Bloklander, tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1864. Wordt besloten aan beeren Gedep. Staten le berigtendat de adressant zijne reclame had behooren in te zenden bij den gemeenteraaddat zijn aanslag evenwel is verminderd met 2,85zoodat die nu bedraagt 9.50, hetvvelk niet als te hoog voorkomt, en alzoo le adviseeren tot ahvijzing der bedoelde reclame. 7°. Wordt met eene kleine wijziging goedgekeurd de door den ge- meenle-ontvanger ingezonden staten van oninbare posten en restanten, wegens hoofdelijken omslag en hondenbelasting, dienst 1860, 1861, 1862 en 1803. 8". Op voorstel van Burgemeester en Welhouders en ten verzoeke van C. Leivis en A. G. Voordendagwordt besloten, ten behoeve der aan het Venneperdorp te houden harddraverij door de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw, afdecling Haarlemmermeerlot bedoeld einde eene bijdrage te verstrekken van 25. 9". Wordt na eenige discussie vastgesteld eene instructie voor de plaat- selijke schoolcommissie te Haarlemmermeer, aangeboden door bedoelde commissie. 10°. De beer Knaap vraagt, wat de oorzaak is, dat de notulen zoo laat in het Weelcblad worden geplaatst. De Voorzilter zegt dat, zoo de redaclie ze vroeger verlangt, men iemand do raadsvergaderingen kan doen bijwonen. Aangezien zulks even wel tot heden niet plaats heeft, worden de notulen lhans door den Secrelaris aan de redactie medegedeeld. De Secretaris doet zulks altijd in overleg met den Burgemeester, en zendt de notulen niet aan de re dactie, dan nadat het extract door den Burgemeester is goedgekeurd. De Secretaris is tot die toezending niet verpligt, maar doet het uit be- leefdheid; de Burgemeester wil echter niet, dat er notulen aan de redactie worden ingezonden, dan door den Raad goedgekeurde notulen, van daar, dat ze altijd eenigzins laat worden geplaatst. Do beer Knaap vraagt of zulks dan niet anders kan plaats hebhen. De Burgemeester zegt, dat bij in deze niet anders denkt te handelen. Do vergadering is daarop gesloten. GEBOREN: Louise, dochter van L. II. Ellerman en M. P. v. d. Berg- Gecrlje, dochter van C. Bos en W. van Dorp. Maria Augusta Dorothea, dochter van C. M. Beutler en M. Zegers. Jacobzoon van D. ftoest on W. v. d. Wei. Jacobuszoon van J. Verweij en H. Prook. Petrouella, dochter van J. van Oostende en M. E. van Oijik. Alida, dochter van J. de Klein en B. van Zoelen. Dingena, dochter ven A. v. d. Oever en L. v. d. Pol. Elisabeth, dochter van J. Bus en A. M. Hack. Marrilje, dochter van K. de Haan en C. Blaauw. Jan, zoon van T. J. Brasser en J. M. Zelders. OVERLEDEN: Leenlje, oud 16 jaren, dochter van M. Offerman en Y. Koornecf. Hendrikus, oud 2 maanden, zoon van J. Trouwen en A. Handgraaf. Juriaan, oud 2£ jaar, zoon van J. Sluis en G. Korver. Gerardina Busser, oud 76 jaren, gehuwd gewcest met A. B. Grasslek. Jan Jansen Blom, oud 33 jaren, gehuwd geweest met G. Paling. Gijsbcrt, oud 3 maanden, zoon van J. in 't Veld en T. van Wijk. Geertje, oud 17 maanden, dochter van P. World en G. v. d. Meij. Wijnlje, oud 5 maanden, dochter van M. Pijnaker en M. Rietveld. ONDERTROUWD: C. v. d Beek met E. van Loon. A. Dol met J. Sanberge. J. D. Crane met M. Knor. B. de Geus van den Ileuvel met M. van Kerkwijk. H. Bakker met A. Hulleker. GETROUWD: A. Kleer rnfet T. Krosschell. J. Bakker met T. Groeneveld. Afdeeling Haarlemmermeer. Vergadering op Dingsdag 30 Augustus, des middags ten 12 ure, ten huize van den heer J. G. legel, aan het KruispuDt. Tegenwoordig 23 leden. 1. Op voorstel van het bestuur worden een zestal nieuwe leden aan- genomen. 2. De Voorzilter doet mededeeling van den afloop der paardenkeuring, gehouden tijdens het liezoek van de leden van het 19de Landhuishoud- kundig Congres. De rekening der uitgeloofde prijzen en de voor die keu- ring ontvangen vrijwillige hijdragen wijst een te kort aan van pi. m. derlien gulden, welk te kort op voorstel van het bestuur uit de kas der afdeeling zal gekweten worden. 3. Eveneens wordt mededeeling gedaan van do bestemming, welke aan de gelden werd gegeven, biieengebragt voor de ontvangst der leden van het Congres. 4. Wordt mededeeling gedaan van den afloop der harddraverij, welke in het einde der maand Julij aan het Venneperdorp gehouden werd. De rekening dier harddraverij wijst een bate aan van pi. m. twintig gulden, welke in kas zal worden gehouden voor een volgende harddraverij. 5. Besprcking der puhten van beschrijving voor de algemeene verga dering. De Voorzilter deelt den inhoud mede van de circulaire van het hoofd- bfistuur der Maatschappij aan de leden, waarin de bedoelde punlen zijn opgenomen, en vesligt de aandacht in de ecrste plaats op punt VII, berigten der afdeelingen omtrent de longziekte, de tongblaar en 't klaauvv- zeer, de varkensziekte en de wormziekte. Voornamelijk omtrent de wormziekte worden door eenige leden mede- deelingen gedaan, waarvan de afgevaardigden worden verzocht nota te nemen, ten einde die, zoo noodig, bij de algemeene vergadering te kunnen aanbrerigen. VIII. Voorstel der afdeeling Gouda en omstreken. Wat het 1 ste lid van genoemd voorstel betreft, zoo is de vergadering van meening dat de gemeentebcsluren ten platte lande bij de keuze der onderwijzers vrij behooren le blijven, en zij op de landbouwkennis der onderwijzers moeijelijk aauspraak kunnen makon zoo lang deze wetenschap niet vereischt wordt, noch is opgenomen onder de vakken waarin ge- noemde onderwijzer examen moet afleggen. Omtrent het 2de lid is zij van oordeel, dat cr reeds meerdere goede handboeken voor den landbouw hestaan, en het haar twijfelacbtig voor komt dat de opdragt en vervaardiging van zulk een boekwerk aan een bijzonder persoon den gewenschten uitslag zou kunnen hebben. Wat aangaat het 3de lidzoo zou zij zich zeer wel kunnen vereenigen met bet uitreiken van belooningen namens de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan de onderwijzers, die zich in het geven van landbouw- onderwijs verdienstelijk maken, maar zij begrijpt niet op welke wijze die verdiensten zullen kunnen worden geconstateerdzonder welligt aan- leiding te geven tot onbillijklieid of partijdigheid bij het toekennen dier belooningen. B. Voorstel Oudewaler en omstreken. De vergadering kan zich niet vereenigen met het denkbeeldomzoo mogelijk, op de algemeene vergadering een voldoeud antwoord te er- langen aangaande de door deze afdeeling geslelde vragen betrekkelijk de oorzaken en gevolgen van het klaauwzeer bij schapen. C. Voorstel van de afdeeling Velsen en omstreken. Even als boven zou de vergadering gaarne zien, in het algemeen be lang, dat het moeijelijke vraagstuk omtrent de betecling, bepooting en beplanting van duingronden voldoende wierde beantwoord. IX. Voorstel van het Hoofdbestuur. De vergadering acht het zeer wenschelijk, dat op de algemeene ver gadering duidelijk blijke, dat men het in het belang van den landbouw nuttig en noodig acht, dat een Rijks-landbouwschool wordc opgerigt en geopend, ten einde van die meening aan de Hooge Regering kennis te geven. Na de bespreking dezer punten gaat men over tot de benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering. Iliertoe worden gekozen de beeren de Clercq en Schone. Bij de benoeming van twee leden van het bestuur, in plaats van de heeren Schone en van der Poel, die volgens den rooster mocten aftreden, zegt de Voorzilter, dat net hem leed doet het verlangen van den secretaris te hebben vernomcn, om niet meer voor die betrekking in aanmerking te komen. Hij brengt hulde aan den ijver, waarmede bij steeds de vele werkzaamheden, aan die betrekking verbonden, waarnam en hoopt dat de vergadering hem van besluit zal doen veranderen. Nadat andere leden in gelijken zin gesproken hadden, besluit de vergadering bij aeclamatie den heer Schone uit te noodigen zijne betrekking te blijven waarnemen. De heer Schone verklaart alsnu nog een jaar die betrekking op zich te zullen nemen. Als bestuurslid, in plaats van den heer J. van der Poel wordt gekozen de heer J L. L. Nieuwenkamp. De vergadering wordt daarop door den Voorzilter gesloten. Dingsdag, 30 Augustus, ten half twee ure, heeft de afdee ling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het lokaal Odeon te Amsterdam eene vergadering gehouden. De president betreurde het bedanken van den heer C. A. A. Dudok de Wit als secretaris der afdeeling, die wegens uit- breiding zijner werkzaamheden verhinderd werd die betrekking kortelings aanvaard, langer te bekleeden, terwijl in zijne plaats werd gekozen de heer Jhr. Mr. S. Backer. Yoorts werden besproken de verschillende punten voor de 18de al gemeene vergadering, welke den 24sten September a. s. te Leiden gehouden zal wordenen tot afgevaardigde der afdee ling benoemd de heer Mr. D. A. UIT DE UTRECHTSCHE KLEISTREEK. Augustus 1864. De oogst iswat het winter-koren betreftafgeloopen een enkel stuk tarwe staat nog aan den hoop of hok, doch dat wil niet veel meer zeggen; hier en daar ziet men den ploeg reeds weder in gang om den grond voor een ander gewas voor te bereiden Het koolzaadte bekwamer tijd gezaaid, komt goed uit den grondde geheerscht hebbende droogte schijnt niet veel invloed te hebben uitgeoefend op de eerste ontwikkelingwelke nu, door de op 23 en 24 dezer gevallen regen, zeer wordt bevorderd. Over het algemeen is het beschot van den laatsten zaadbouw niet tegengevallen, en is de opbrengst tusschen 9 en 13 mud per bunder geweestde kwaliteit welke men door het lange bloeijen zeer slecht had verwacht, was beter dan men gedacht hadhetwelk hoofdzakelijk is foe te schrijven aan de gunstige weersgesteldheid tijdens het lag te droogen. De prijs is van 14 tot 16 gulden per mud geweest. Hoe- wel men nu, alle omstandigheden in aanmerking genomen, met den afloop tevreden kan zijnis dezelve desniettemin ter naauwernood als half gelukt te beschouwende landlieden zijn hierdoor echter niet afgeschrikt en is weder een ruim bundertal bezaaid. Bij velen zal het misschien wel eenigzins noodzakelijkheid zijn, doordien er dezen zomer veel koolzaad onder geploegd en met haver bezaaid zijnde, veel wit stoppelland is gekomen, dat op den tarwe-verbouw een nadeeligen invloed heeft. Zooveel mogelijk wordt hier het zaaijen van wit koorn in witte stop- pels vermeden, uitgenomen rogge in tarwestoppels, hetwelk nog al eens gedaan wordt. De meest gevolgde orde na het braakliggen is; koolzaad, tarwe, rogge, klaver, garst of haver en erwten, boonen, wik- ken of linzen. Het spreekt echter van zelf dat dit geen onveranderlijke volgorde ismaar dikwijls naar omstandigheden en om den aard van het land wordt gewijzigddikwijls ziet men zelfs rogge of garst in gezomervaagd land of zaadstoppels zaaijen doch steeds wordt de wisselbouw in acht genomen. De tarwe is over het algemeen zwaar en het beschot zal goed zijn, evenzoo is het met de rogge, beide gewassen zijn onder gunstige weersgesteldheid geoogst en goed droog binnen gekomen. De zoogenaamde roest in de tarwe, welke zich eenige weken geleden vertoonde, heeft niet veel kwaad gedaan; meer be- vreesd was men voor de bekende tarwemug, die hier echter zeer zeldzaam voorkomt. Met het bloote oog beschouwd, heeft de made eene lengte van nagenoeg een, en eene dikte van ]/6 tot Ned. streep, is rood van kleurgeleed en van zes pooten en voelhoorns voor- zienonder de mikroskoop beschouwdziet men nog een aantal onregelmatig over het ligchaam verspreide haartjes, aan wier uiteinden zich balletjes bevindenwaarschijnlijk dienende om zich tegen de wanden der door hen uitgeholde graankorrel vast te hechten. De vraatzucht dezer diertjes is zeer groot, gerekend naar hunne ligchamelijken omvang. Het is schrijver dezes gebleken dat een enkel insekt in 24 uur een tarwekorrel van gewone grootte had uitgeholdechter zoodanig dat nog een vliesje meel tegen de bast aanzat; men kan evenwel gerust aannemen dat de korrel voor gedeelte was uitgevreten. Gelukkigerwijze bleef het getal hier niet noemenswaard althans men moest zoeken om er een te vinden. In Zuid-Holland en Gelderland moeten zij veelvuldiger zijn voorgekomen, doch toch niet in die matedat men er zich over behoefde te verontrusten. Of de voortteeling voortgaat terwijl het koren in den berg ligt, kan schrijver, geen entomologist zijnde, niet bepalen; het zal wel waarschijnlijk zijn dat de eijeren door de warmte der zon zullen moeten worden uitgebroeid. Doch laten wij naar ons verslag terug keeren. Die garst, welke zich trots alle tegenspoeden heeft staande gehouden, loopt zooals te denken is zeer uit elkander; er zijn bunders welke op 40, andere welke op 15 mud geschat wor den de korrel op zich zelf is goed en vol. Met het zomerkoorn gaat het zeer naar wensch; op dit gezegde zou misschien wel een enkele boer iets hebben af te dingen doch uitzonderingen vindt men altijd en overal. Door de schaarschte van het gras worden voor de voederge- vvassendie publiek op het veld worden verkochthooge prijzen besteed; schrijver heeft voor naauwelijks 1J/2 morgen haver die om de 90 pond zal kunnen wegen en in het geheel 50 mud zal kunnen opleveren361 gulden gemaakt, een prijs die zeker wel hoog kan genoemd worden. Met boonen, kleine paardenboonenwikken en linzen gaat het naar evenredigheid; het beschot van boonen erwten enz. zal over het geheel niet tegenvallenvooral van de erwten welke door de boonen ge zaaid zijnde zich aan deze, waarvan het stroo nog al lang is, hebben kunnen vastkleramen waardoor zij meer lucht en zon hebben gehad en de vrucht zich daardoor beter heeft ontwikkeld. De aardappelen leveren dit jaar een goed beschotalthans wat de vroege soorten betreftdaar men nog niet bezig is de later te rooijentot nog toe is er weinig van de ziekte te bespeuren. De boekweit, welke men vreesde dat veel door de nacht- vorsten zou hebben geledenis nogthans redelijk geladen enkele stukken die meer vlak lagen en iets achterlijk waren hebben er meer last van gehaddoch dit blijft van zeer lo- calen aard. De op 23 en 25 dezer gevallen regen zal ons, ten aanzien van het gras, zeer veel goed doen; het gebrek aan dit onont- beerlijk voedsel voor ons vee, was dan ook vooral op de hooge kleigronden zeer groot; vele boeren zijn genoodzaakt geweest een gedeelte hunner melkkoeijen naar de lagere strekenwaar men geen gras gebrek hadvoor de melk uit te besteden. Het etgroen, dat vooral op de Uiterwaarden tegen hooge prijzen verpacht isheeft tot nog toe zeer weinig gras opge- leverdhet is te wenschen dat het zich door den regen nu wat zal ontwikkelen. Op de lage landerijen is men thans bezig het hooi van de tweede snede te winnendoch hoewel het drooge weder voor dat soort van land dienstig is, valt het gewin niet mede. Ten gevolge van bovenstaandeis de markt in' melk- en mager vee, zoo hier als overal, zeer laag, bijna onverkoopbaar; vet vee gaat voor konsumtie goed en vlug van de handen worden daarvoor hooge prijzen besteed. De kaas blijft zich goed op prijs houden doch de beesten geven over het geheel zoo weinig, dat de opbrengst meer dan een derde minder is dan in het vorige jaar; dit. geldt echter alleen voor de hooge strekenop de lagere gaat het met de kaasmakerij zeer voordeelig. Door de duurte der voerage is het te voorziendat ook bij de aanstaande paardenmarkten de veulens, en de een en tweejarige paarden niet hoog in prijs zullen zijn, en dit jaar daaraan ook weinig geld zal verdiend worden. De boomvruchten zijn buitengewoon overvloedig, en voor 50 tot 65 cents per mud op den boom verkocht. Veel onrijp goed wordt voor Engelsche rekening tegen goede prijzen opge- kocht tot het fabriceren van appelwijn wanneer dit nog eenigen tijd blijft doorgaan, zullen de kooplieden dit jaar eene goede rekening maken. STOOMPLOEG. 26 Aangenaam was mij het berigt in het Weekblad van Augustus 1864 omtrent de stoomploegen te Newcastle. Dat verbetering in onderdeelen tot de kleinigheden zoude be hooren moet ik tegenspreken. Het geheel bestaat uit alle

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2