M7 - Haarlemmermeer. TWEE KAVELS UITMUNTEND WEILAND, Verkooping van Houtwaren 4 Volbloed Durham Koeijen, KERMIS-HILLEGOM. Gereurtenissen der Week zijne deelen te zamen genomen. Hoe meer nu elk tleel op zich zelve verbeterd wordt, hoe volmaakter het geheel wordt. Ik ondervind dit telkens, wanneer van den stoomploeg een of ander stuk versleten is, of wel bij ongeluk breekt, wanneer ik dan van John Fowler een nieuw ontvangis het sterker, doelmatiger, beter gevormd, gemakkelijker te behandelen dan het vorige. Ieder geoefend paarden-ploeger weetdat het wel geregeld zijn der onderdeelen het fraaije ploegen geeft. Eene wig ver- keerd, het kouter een paar streepen te hoog, te laag, te veel lings of regtshet rister wat te veel of wat te weinig^gebogen, de voet een duim te hoog of te laag gesteldmaken den paardenploeg tot een goed of tot een slecht werkend gereed- schap. Dit is bij den stoomploeg daarom nog meer het geval, om dat men met drie scharen gelijk werkt, en dus elke misstel- ling aan het werktuig driemalen grooter is dan aan den paar denploeg. De^ nitkomst van hot met den stoomploeg bewerkte land was in 1864 door elkander 18 mud koolzaad van den bun der veenland. Daar waar het Icleiland was, 20 mud. Van het nieuwe koolzaad staat het gedeelte met den stoom- ploeg getweediept, gehakt en geploegd het beste; dat wat etikel getweediept is, iets minder; dat wat als proef daarnaast met paarden is bewerktslecht. Het is waar, stoomgereedsohap is het beste voor groote ak- kersmaar de landbouw in het algemeen gaat met alle werk- tuigen het best op groote akkers. Heeds op eene andere plaats heb ik doen opmerkendat eene te groote verdeeling van den grond nadeelig op den landbouw werkt. In Haarlemmermeer zie ik de bouwhoeven van 40 bunders verkleinen tot op 20 bunders. Ik geloof dat dit toeteschrijven is daaraandat de eigenaars die veelal bui- ten de meer wonengemakkelijker twee Heine pachters vin- den, dan een grooten, geschikt en in staat om hun land te huren maar zij moeten nu ook twee hofsteden bouwen op het land, dat zeer goed met eene hofstede kon volstaan. A1 heet het dat die huizen door den pachter worden gebouwdde ei- genaar betaalt ze toch in de mindere huurwaarde. Als burgemeester der gemeente, verheug ik mij in de toe- neming der bevolking; zij zijn belastbaar in hunne huizen, hunne dienstbodenhunne paarden, hunne dienstboden; zij zijn bijna alien verhuurders van rijtuigen, en blijkens de op- brengst van de belasting op het gedestilleerd vlijtige jenever- drinkers. Als landbouwer kan ik mij over de toeneming der kleine pachters niet verheugen; de al te groote verdeeling van den giond belet hen de noodige middelen tot diens bebouwing en verbetering aan te schatfen blijkens de lijsten der schoolmeesters gaan de kinderen zeer slecht naar school; er is dus ook voor het vervolg op geene meerdere beschaving tehopen; als deze landverdeeling steeds moet toenemen, zal de Haarlemmermeer in plaats van eene bloeijende landbouwstreek, worden gelijk aan FredriksoordVlaanderen IerlandStaphorst en Ronveen of vele departemenfen van Frankrijk, in welke alien eene verkeerde landverdeeling den ondergang der bevolkincen lieeft veroorzaakt. Het streven moet dus niet zijn, om den stoomploeg zoo klein te maken, dat die geschikt wordt voor keuterboeren maar veeleer om de keuterboeren zoo groot, zoo kundig en zoo rijk te maken, dat zij een stoomploeg kunnen aanschaffen. Het is waardaartoe zouden de eigenaars uit Haarlem Amsterdam, Leiden enz. moeten kunnen besluiten om in de gemeente te komen wonen, zelve, op hunne goederen en dit zal niet ligt gebeureneer een beter landbouwonderwijs een nieuw geslacht zal hebben in staat gesteld om te zien door eigene en niet door gepaehte oogen. Hopen wij dan, dat dat beloofde landbouw-onderwijs spoedig moge worden geregeld en de gemeente Haarlemmermeer daar- van haar deel ontvange. Zij heeft het noodig. Amersfoordt. op de Veluweis men cr eens toe overgegaanook gebeuren en zonder dwang zal men even als in het graafschap Zutphen, de uitgestrekte heidevelden van jaar tot jaar zien inkrimpen om voor bouwlandmaar vooral voor bosch plaats te maken. Doet de mensch het nietde natuur zal er zich mede be- lasten, en toch zullen er gronden genoeg overblijven, waar men naar hartelust plaggen en schapen hoeden kan. Het uitreiken van vruchtboomen aan de arbeiders valt geheel in den kriug van de werkzaamheden der afdeelingen die het dan ook alleen gedaan hebben. Elke streek heeft haie behoefte. Dat en niet geldgebrek was oorzaak, dat men besloten heeft er zich van wege de maatschappij niet mede te hemoeijen. Wanneer de inzender biz. 145 der laatste mededeelingen met aandacht gelezen had, zou hij bemerkt hebben waaraan de lijdelijk groote ruimte van geld te wijten was. Wat het batig saldo betreft, voor dat de penningmeester nog zijne contributien van de afdeelingen verkregen heeft, moeten b. v. de almanakken voldaan worden. Kan hij zulke betalingen verrigtenzonder een aanmerkelijk batig saldo van het vorige jaar? Of moet de algemeene penningmeester bij geval eene som van 500, 600 uit eigen zak voorschieten Er was eens een tijd, dat de Maatschappij met hare finan- cien deerlijk aan den grond zat. Allerlei bezuinigingen werden toen ingevoerd; o. a. werd de subsidie voor de alomraeene vergadering op 200, alles en alles, bepaald. In 18°64 was er voor uitgetrokken 350 toelage, tevens nog 100 voor drukloonenterwijl de reis- en verblijfkosten der keurmeesters op/ 350 begroot waren. Te zamen/ 800, dus een verschil van 600 met voor een jaar of vijf. Zou men zonder goede financien dit hebben kunnen doen? Voor het overige ben ik zeer dankbaar voor de gunstige beoordeelingdie de algemeene vergadering mogt ondervinden. Ontvang, mijnheer de Redacteur, de verzekering der hoog- achting, waarmede ik de eer heb te zijn, UEd. dienstw. Dienaar.v L. A. F. H. van IIeeckeren. YAN in den Haarlemmerme er-Polderdie nimmer zijn beteeld geweest, als: N°. 1. Een Kavel WE [LAND, aan den Utogl, digt bij den Aruiswegop de Polderkaart voorkomende in Sectie L, onder N 2en bij het Kadaster bekend in Sectie Dmet de Nos 453—462, voor de vereenigde grootte van 20 Bunders, 27 Roeden, 70 Ellen, en NO. 2. Een Kavel WEILANDnaast het vorige Pereeel op de Polderkaart voorkomende in Sectie L, onder N°. 3, en bij het Kadaster bekend in Sectie D, met de Nos. 463472 voor de vereenigde grootte van 19 Bunders, 98 Roedeli,' 20 Ellen. Te aanvaarden met Kersmis 1864, of welligt eerder. Deze Verkooping zal gehouden worden ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen den Wel-Edel Geboren Heer H. H. VAN DAM, te Rotterdam op Donderdag den 15den September 1864, 's voormiddags ten 11 ure, in de IIerherg „HET WAPEN FAN HAARLEMMERMEER", staande aldaar, aan het Kruis. Om inhchtingen vervoege men zich ten Kantore van de Notanssen BURGER en SCHADEE te Rotterdam, of ten Kantore van den Notaris J. L. VAN DER MOER, te Haar lemmermeer, aan het Kruis. Aan de Redactie van het TFeelcblad van Haarlemmermeer Zutphen, 29 Augustus 1864. Mijnheer de Redacteur! Onder dankbetuiging voor het toegezonden exemplaar van nJ. 35 van uw geacht weekblad, neem ik de vrijheid op een paar minder naauwkeurige uitdrukkingendaarin voorkomende, uwe aandacht te vestigen. Wel verre van te besluiten om slechts om de twee jaren, bij gelegenheid der algemeene vergadering, eene tentoonstellin^ te houden, deed het der hoofd-afdeeling leed, dat zich geene afdeeling voor 1865 had aangemeld, maar troostte men zich met het denkbeeld, dat in 1866 minstens 700 meer voor prijzen zouden kunnen uitgeloofd worden. Ook zou een der- gelijk besluit niet door de hoofd-afdeeling, maar door de algemeene vergadering moeten zijn genomen worden. Men^ zal de Geldersche gemeente-besturen niet verzoeken de ontgtnmng der woeste heidegronden te bevorderen; verre van daar1 't Is wel wat de tegenstanders van den verkoop of de ver deeling van den gemeenschappelijken grond telkens aan de voorstanders van dien maatregel verwetendat men wilde dwmgen om te ontginnen. Geenszins. De- bedoeling is, te geraken tot de opheffing der gemeenschapen wat elk dan w-i n-"6?- Sr0nd Ml aanvnngen> dat gaat hem zelven aan. Wit by dien tot plaggrond laten liggen, ook al goed; daar heeft niemand iets mede te maken. Dat die opheffing tegen- stand vindtis begrijpelijk; overal heeft die plaats gevonden maar ook overal is men na een paar jaren er mede verzoend en erkent de voordeelen van het individueel bezit. Dat zal IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Volgens berigten uit Weenen zouden de beiden souvereinen van Oostenrijk en Pruissenhet bij hun onderhoud niet eens zijn geworden omtrent de regeling der Deensche kwestie, in- zonderheid wat de kandidaat betreft voor den herto°*eliiken zetel. De onderhandelingen te Weenen omtrent de vredes-voorwaarden vorderen zeer langzaam. Te Mechelen is den 29sten dezer het tweede congres van katholieken geopend. De kamer van vertegenwoordigers zal den 31sten hare werkzaamheden hervatten; men verwacht alsdan de aanneming van een krediel van ruim 5/2 millioen francs waardoor men in de bezwaren der Antwerpenaren over den aanleg van vestingwerken eenigermate wil trachten te voorzien. De keizer van Mexico heeft een gezant naar Turijn afgevaardigd en alzoo het koningrijk Italie erkend. Door den Franschen Minister van binnenlandsche zaken is eene overeenkomst gesloten met eene firma, tot het leggen van een telegraafdraad tusschen Frankrijk en Noord-Amerika. Er bestaat plan om een spoorweg dwars door Parijs ter verbinding der verschillende Iijnen aan te leggen, De onlusten in Algerie duren nog voort; een aantal stammen hebben zich onderworpen, maar onder de meer ver- wijderde iulandsche bevolking blijft nog veel gisting heerschen. Te Geneve is de rust nog niet hersteld. Van beide partijen zijn eenige der hoofdleiders in liechtenis genomen. op Dingsdag 6 September 1864, des middags ten 12 ure, bij D. SCHOUTEN, aan de Rolbrug te Aalsmeerwaaronder VLOER- en SCHOTDEELEN, KRUI-PLANKENEIKEN- en GREENEN PLATENEIKEN- en DENNEN SCHALEN LATTEN, RIGGELS, BADDINGSKOLDERS, enz. Alles tegen oontante betaling. Tegen matige Prijzen worden te Koop aangeboden van 3 en 4 jarigen leeftijd, en alien dragtig van een Volbloed STIER. Franco te bevragen bij den Heer GRENFELL, te Hattem. Het paleis voor Volksvlijt is Zondag 28 dezer, door 7897 personen bezocht geworden. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten voor/250,000, in tien jaarlijksche termijnen deel te nemen in het kapitaal van den Noord-Hollandsch-Frieschenspoorweg. Voor het oprigten van de Rotterdamsche HypotheeUanJc voor Nederland, onder directie van de heerenMr. B. Mees B. van Rossem en E. C. TF. Hoyeris de Koninklijke bewil- liging verleend. De prins van Oranje is bij de wedrennen te Milliugen van het paard gestort, doch de val heeft geen ernstige gevolo-en gehad. Op de paardenmarkt te Lexmond, van 29 Augustus, waren meer dan 1300 paarden aangevoerd; de handel was niet levendig, voor de besten werden echter hooge prijzen besteed. Tot diepe droefheid van ons en zijne Broeders en Zusters, overleed heden, aan eene plotselinge doch tevens hevige ziekteonze geliefde Zoon CORNELIS, in den nog jeuo-dio-en 1 n n D O leeftijd van ruim 26 jaren. Texel> B. C. LAP. 23 Augustus 1864. N> BRUIJN. Logement: HET WAPEN VAN FBIESLAND. JHCUMl!KPk °P Donderdag 1 September, des iiiiavonds; Zondag 4 September des middags ten 12 en des avonds ten 7 ure. L>onden, 29 Augustus. Graanmarkt. De twee regendagen in de ver- loopen week hebben den groei zeer verlevendigdmaar door de aanhou- dende droogte die vooraf ging, hebben do wortelgewassen en bet weiland nog meer vociit noodig. De ondergrond der ligtere landerijen is nog droog en stuift; maar daar het oogstwerk nog niet geheel is voltooid zal men aar, waar nog graan is in te zameien, zeker den regen nog liever wat zien uitblijven. Omtrent de opbrengst van het gewas blijven de berigten verschillend luiden; maar er is genoeg van bekend om zeker te zijn, dat wij op den overvloed van bet vorig jaar niet hebben te rekenenen bet kon zyn dat de oogst beneden het gemiddelde blijft. Dit geldt boofdzake- J vfn Tarwe, van de Garst hoort men beter spreken de Haver zoowel als de Erivlen blijken op veel plaatsen slecht uit te vallen ter- wyl de boonen zoowel winter- als zomerboonen bijna algemeen eon' mis- gcwas opleveren. Zoo als wij verwacliten, is de Tarwe-pn]$ stijver geworden, en daar de oogst in Amerika zeer beneden bet gewone blijkt te zijn, ter- wyl de oogst met meer wisselvallig weder in Noordelijk-Europa nog niet geheel in veihgheid is, zijn wij niet zoo zeker van overvloed voor onze toenemende bevolking als eenigen tijd geieden. Egypte, de graanschuur van oud-Europa, ievert een slechte oogst, en zoo bet werkelijk blijkt dat op de toevoer uit Amerika voor het VVestetijk Europa niet veel te rekenen valt, zullen de houders aan de Oost- en Zwarte Zee wel hooger eischen gaan doen. Zoowel in Frankrijk als in de naburige landen hebben de prijzen echter voor het oogenblik nog weinig verandering ondergaan. Fee. De geheele aanvoer nit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 15,361 stuks. 8 Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Amsterdam 100 Rotterdam 653 3785 287 i"5 754 Harlingen390 1510 66 1-22 83" Medemblik 29 1821 10 Nieuwe Diep. 32 374 so Belgie47 65 62 46 Frankrijk 33 Duitschland. 1568 I860 307 134 2719 9515 660 669 1798 De markt was met vreemd Vee wat overvoerd, Runderen en Schapen waren van wat beter konditie dan laatst. De vraag was slap legen onge- veer gelijkblijvende prijzen. De aanvoer van Rundvet uit het Binnenland was goed. Daaronder waren een aantal merkwanrdig puike Ilerefords en Korthoornsmaar over het algemeen was de kwaliteit lang niet puik. Het beste ging goed weg tegen vaste prijzen maar overigens was de bandel lusteloos tegen vorige notering. De aanvoer van Schapen was zeer matig, en de kwaliteit niet te best. Goede waar vond gretig koopers, maar al het mindere was verlalen, tegen laatste weeks prijs. De tijd der vette Lammeren is nu zoo goed als voorbij en was daarvan weinig meer ter markt. Kalveren matig aangevoerd werden traag afgezet. Puike kleine Varkens waren 3 cents hooger, maar het zware goed was slug tegen vorigen prijs. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 6890 Runderen, 29,270 Schapen en Lammeren, 124 Kalveren en 460 Varkens. Prijs in cents per Ned. pond, schoon aan de haak: Runderen: 1 ste kwaliteit 79/82; 2de 59/72; 3de 55/57 Schapen: 85/87; 72/77; 62/68. Lammeren:87/1,05. Kalveren: fijne79/82; grove zware 66/77. Varkens: kleine fijne. 68/77; grove zware 57/66. Amsterdam 29 Augustus. De prijzen voor het Veeheden ter markt besteed, waren als volgt.- Koeijen lste kwal. 180 a 200 2de \L 170 a 190 3de kwal- f 160 a ,8°; Mdk- en Kalfkocjjen f 50 3/140. 31 Augustus. Tarwe prijshoudend130 ffi oude en nieuwe bonte Poolsche f 300; 130 bonte dito 290; per 2400 kilo nieuwe dito f 29a> 125 Fricscbe f 250 aan de Zaan. ftogge bij partij iets lager afgegeven125 ft fijne Pruissische /180; 126 ft grove dito /176 bij partij; 118 ft Petersb. 169 bij partij. Op levering per 2100 kilo

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3