W E E It B L A D 1864. Vrijdag *>0 September. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Wjfde Jaargang Landbouw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. HAARLEIHMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT m het Jaar. y g A1!6 T°<^d%geade Eedactie betreffer.de, moeten geschiedeu aan den Hoofdredacteur, te Haablem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. V/ UIT GRONINGEI. WesterwoldeAugustus 1864. i ,In, V0°r den landbomvr niet bloeijende strekenwaar betrekkebjk zeer weinig stroo verbouwd wordt, en kanalen en goede avegen voor den aanvoer er van ontbreken, zal het naauwelijks gezegd behoeven te worden, dat geen mest genoeg gemaakt wordt, of liever, dat die overal nog te veel ontbreekt. Zoo ergens, dan zou men zeggen dat Mer de plaats is, waar we het meeste voordeel van kunstmeststoffen gebruik gemaakt kan worden. Men doet het hier evenwel niet. By gebrek aan stroo voor strooisel, neemt men veelal zijne toevlugt tot zand en heideplaggen om de meststoffen op te vangen. r Men heeft tot dat einde eenvoudige schuren of hokken voor het vee, welks geheele ruimte met heideplaggen voor het rundvee en zand voor de schapen belegd en bestrooid wordt, en waarop het vee des nachts huisvest, om er zijne mtwerpselen zelf over heen te strooijen en een en ander digt te trappen. Be herders keeren tot dat einde alle avonden met hun vee huiswaarts, om des morgens vroeg weder veldwaarts te trekken. Op deze wijze krijgt men de plaggenmestdie zoo bij uit- nemendheid voor rogge geschikt is en waarvan ook boven reeds als zoodanig gesproken wordt. Be produkten waarvan de Westerwoldsche landbouwer hoofd- zakelyk moet leven en die gewoonlijk ter markt gebragt worden, zijn rogge, boekiceitbolerschapen, varkens, koeijen en paarden. Gemiddeld worden er op elke boerderij, zooals die reeds vroeger opgegeven is, aangefokt en verkoeht ongeveer: 1 paard 7 koeijen50 schapen en 16 varkens. Ook de kwaliteit van den veestapel is hier volkomen in oyereenstemming met de bewerking en soort der gronden. Alles is nog meest zoo als het moeder natuur hier aan de and geeft en men bezondigt zich hier al zeer weinig aan de wisselvallige kansen van invoer van vee uit den vreemde en !UV0f;ren van. andere noS niet genoeg door de praktijk geijkte meuwigheden. Be prijzen zijn hier dan ook zeer laag, zooals uit het vol- gende kan blijken: melkkoeijen gemiddeld 50, tweejarme vaaizen 35, heideschapen (dit zijn de gewone Brentsche heideschapen) 5 paarden 180 en jarige varkens, van zes weken oud, /4a 5. Be opbrengst der granen in 1863 bedroeg per bunder- rogge 8 a 9 mudden, wegende 68 ned. ponden; boekweit mudden, wegende 64 ned. ponden; haver 18 mudden, we- gen e 40 ned. ponden; garst 10 mudden, wegende 60 ned ponden; aardappelen 120 mudden van goede kwaliteit. Uit een en ander blijkt genoegzaam, hoe onvruehtbaar deze landstreek van nature is; doch het valt niet te ontkennen e,V'en,..fUJ J^ ln het 00S sP«ngt hoe hoogst eenvoudig en achterlijk hier de landbouw nog gedreven wordt, in te°-en- stelhng, mag men wel zeggen, van den goeden en intensieven andbouw, die men veelal elders in dit gewest aantreft. Be Provincial Commissie van landbouw in Gronino-en heeft al sedert eenigen tijd met leedwezen dien treurigen°toestand gadegeslagen. Zij heeft gemeend dat hier iets gedaan moest worden tot opbeunng en aanmoediging, ten einde wat meer overeenstemmmg en gelijkheid te verkrijgen tusschen de land bouw hier en elders in dit gewest, en is begonnen met po- gingen aan te wenden in het belang van de paarden- en sclia- peniokkerijdoor het invoeren van betere fokdieren van elders. Men kan hiertegen aanvoerendat allereerst de grond ver- beterd moet worden en dat dan ook wel het vee zal verbeteren en in waarde toenemen. Wij houden deze redenering voor volkomen juist, wanneer hier althans bijgevoegd wordt, dat net vee eene goede behandeling en opvoeding geniet; doch gelooven bovendien dat het doel spoediger bereikt zal worden floor het eene te doen en het andere niet na te laten. Be baler yooral ook, waarvan hier nog al uitvoer bestaat, s zeer slecht en heeft veel overeenkomst met die van Drenthe en Munsterland. Het is vooral deze laatste boter die veel in Gromngen ingeyoerd, daar omgewerkt, met Groningsche boter n betere kwaliteit vermengd en dan in Groninger botervaten gestopt wordt. Dit is zeer nadeelig voor de boterproductie PRIJS DER ADVERTENTieN van 1 6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adres.- van Bonga C°.Amsterdam. in Gromngenomdat de botervaten alien voorzien moeten zijn, ingevolge provinciaal reglement, van het merk Gron en andere kenteekenen van herkomst en hierdoor als het ware eene pre mie aangeboden wordt voor bovengenoemde handelwijzewaar- oor noodzakelijk eene daling in de prijzen van die boter moet ontstaan, welke in de vaten van genoemd merk (brand- merk mag men wel zeggen) voorkomten in het buitenland te Eonden b. v.ter markt gebragt wordt. Het zou daarom zeer in het belang van de bewerkers van goede boter zijn, en dus ook in het belang van den land bouw dat het provinciaal bestuur eindelijk eens kon besluiten tot afschafnng van genoemd reglementdat alleronaangenaamst en belemmerend werkt en den koopman minder op de deu°-d- zaamheid van de waar zelve dan op de herkomst van het vat doet letten. De produktie en uitvoer van zuivel is voor ons gewest niet alleen, maar voor geheel Nederland hoogst belangrijk en ik stel mi) voor, dat hieromtrent gelijkwerkende maatregelen ge nomen dienden te worden, vrijgevig en ongedwongen genoeg, dat men ten minste de boter, zijn eigen produkt, voor den handei in het vat zijner verkiezing mogt stoppen. De oogst in 1864 is voor Westerwolde, voor zoo ver hier- over te oordeelen valt, niet voordeelig. Met de veenboekweit yooral staat het zeer ongunstig, daar die bij kerhaling zeer veel door nachtvorsten geleden heeft. Wij zullen nu ook van dit gedeelte van de provincie Gro mngen afstappenmaar doen dat niet zonder nog onze beste wenschen voor den bloei en de ontwikkeling- van Westerwolde te hebben uitgesprokenen wenschen ten dien einde vooral ook, dat Westerwolde spoedig aan de beurt moge komen voor betere wegen en goede kanalen. UIT ZEELAND. Goes, September 1864. Kenmerkte zich een groot gedeelte van dit jaar tot het laatste van Augustus toe door groote droogte, steeds gepaard met nooyde- en noord-ooste winden, sints dien tijd is daarin yerandering gekomen, en ware de temperatuur wat hooker dan zoude men aan eenen oosterschen regen-mousson denken. Bag aan dag toch hebben we vele en zware regenbuiien met voortdurenden weste- en zuid-weste wind. Het binnenkalen van het laatste gedeelte van den oogst, ondervindt daardoor veel vertragmg en levert voor menigen landbouwer in dit eiland veel schade en nadeel op. Bovenal bepaalt zich deze schade tot de zomer-tarwe, die dit jaar door het bevriezen der buitenlandsche soorten van winter-tarweop buitengewoon ruime schaal was uitgezaaidtot het zomer-koolzaaddat meest overal afgesneden ligt en eindelijk tot de paardenboonen waarvan er nog weinige zijn opgeschuurd, terwijl men hier en daar nog blokken late haver ziet. Ook de verdere veld- werkzaamheden lijden zeer door den voortdurenden re^en het meedelven, bij voorbeeld, begint zeer lastig te gaan° en het vervoeren der gedolvene meekrap levert natuurlijk niet minder bezwaren op. Met het in orde brengen der in het najaar te bezaaijen velden kan men ook niet voort, daar er aan eggen niet te denken is; e'en keer minder ploegen zal uaarvan het gevolg zijn. Bij al het nadeel van het natte weder, dat we aan de eene zijde ondervmden, mogen wij evenwel niet vergeten dat het ook vele voordeelen oplevert. De weiden, die "in het laatst van Augustus schier zonder gras warenzijn nu goed daarvan voorzien en mogten we eene warme en zonnige October maand hebben, dan bestaat het vooruitzigt het vee nog lan<r te kunnen weiden. Het is evenwel een vreemd verschijnsel flat niettegeustaande er nu veel gras isde melk- en vooral de boter-opbrengsty, zeer verminderen, zoodat de bolerpriizen steeds stijgende zijn. Vorige week betaalde men ze /],60 per kilo, welke prijs ook deze week nog aanhield. Uit deze verminderde opbrengst, dunkt mij, kan men besluiten dat het gras slap en minder voedzaam is, of wel men moet de oorzaak zoeken in den invloed die de weSrs-veranderin°- zelve op het vee heeft. D Het jong uitgezaaide koolzaad slaat met dit weder uitmuntend aan, en daar het snel groeit heeft men geen last van sprin gers of aardvlooijen; het behoeft daardoor bijna nereens overgezaaid te worden, zoodat de proef die tegen de aard- ylooijen met eene bemesting van guano genomen werd, in dit opzigt gelukkig overbodig is. Het vroeg gezaaide kool zaad staat bijna overal sterk met onkruid bezet, daar men niets aan het wieden kan doen. Jonge klaver, die met de droogte bij het bloot komen der stoppels volstrekt niet tierde, is welig aan het groeijen, en zal bij wat warmte, hier en daar nog in dit najaar eene goede snede opleverenhetgeen zeer gelukkig isdaar de oude klaver veel begint te rotten en menigeen zich reeds ge-. dwongen ziet paardepeen te voederen. A oor zoo verre men, afgaande op het weinige dat tot heden gedorscht werd, het beschot, dat de oogst 1864 zal geven an nagaan, zullen wij wel geen klagen hebben; waarschijn- lijk zal de hoeveelheid boven het gemiddelde zijn, terwijl de kwaliteit der gewassen vrij goed is te noemen. Eene uitzondering hierop maakt de meekrapdie meest oveial rottig en zwart is, zoodat de racine zoowel als het gemalen en gestampte goed niet blank vallen en bovendien ligt \an gewigt zijn, zoodat het beschot zeker zoo niet /3 ager zal zijn dan het vorig jaar. Deze mindere opbrengst is waarschijnlijk toe te schrijven aan de enkele dagen strenge vorst, die de meekrap in den afgeloopen winter had door te staanzonder door wat sneeuw bedekt te zijn. Men kan wel haast zeker zeggen dat dit het geval is, daar her zwart zich enkel in het bovenste gedeelte der kroppen vertoont, zoover de bedden boven den grond verheven zijn, terwijl ze daar- onder een mooije roode kleur hebben. Be prijzen waarmede deze teelt geopend werdzyn voor racine op/14 a/14% en voor goede onberoofde op 18% a 19 aan te nemen, en alzoo op ruim 66a halve gulden per 50 kilo minder dan vorig jaar. "V orige week werd door de 7de afdeeling der Zeeuwscke Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeieelt, eene afdeelings-tentoonstelling gehoudendie voornamenlijk ten doel had de een- en tweejarige vaarzen bij elkander te zien, gefokt bij de volbloed Durhamstierenaan de afdeeling in eigendom belioorende. Over het algemeen deden de vormen lan velen dieiy vaarzen iets goeds verwachten, maar de toe- stand waarin zij verkeerden liet bij eenigen wel wat te wenschen over; een bewijs dat de overtuiging nog niet overal vast wortel heeft geschoten, dat veeveredeling slechts daar kan plaats hebben en voordeel geeft, waar goed en ruim gevoe- derd wordt. UIT ZUIB-HOLLAND, 20 September 1864. Be afgeloopen dagen gaven weder veel gelegenheid aan den landbouwer, om geduld te oefenen en lijdzaamheid te leeren. Terwijl toch de oogst op het veld staat, en met uit zondering van enkele akkers tarwe en haver, bijna alles is ge- maai.d, is r0SSe en garst het eenige dat geheel binnen gehaald is, terwijl er van tarwe en haver nog meer dan twee derden aan den hok staat, en aan den schadelijken invloed van het ge- durige natte weder bloot gesteld is. Gelukkig was het weder, yooral in de laatste dagepwel vochtig maar niet zoel of buijig, zoodat hetgeen aan den hok staat nog niet zoo veel geleden heeft als men bij oppervlakkige beschouwing wel ver wachten zoudedie perceelen echterwelke gemaaid en in het zwad liggenhebben zeer veel geleden. Is het met den graanbouw niet gunstig gesteld, ook op den hooibouw der tweede snede valt niet te roemen. Wel is de opbrengst niet tegengevallende droogte der vorige maanden in aanmerking genomen, zoodat men alien rede van tevreden- hebben zo«de, ware het niet dat de hoedanigheid ook al door het nattige weder der laatste dagen nog al wat gele den heeft. Op vele plaatsen is men begonnen met het rooijen der late aaidappelen die niet tegenvallenhoewel de ziekte in deze soorten vrij hevig is. Met de markten blijft het zoo wat in een doen; de granen eer dalende dan rijzende, de aardappelen daarentegen met eenigen vooruitgang. De veemarkt bleef flaauwtot er voor ongeveer veertien dagen eenige verbetering te bespeuren was, zoodat op dit oo°-en- het rundvee, zoowel de vette als guste kalfkoeijen en eerste kwaliteit vaarskoeijen, gezegd kunnen worden eenen goe den pnjs te gelden. Het jonge vee en alle soorten van rundvee van minder kwaliteit bleven weinig gezocht en laag in prijs. Mngere schapen zoowel als wei-lammercn gaan langzamerhand in prijs vooruit. Vette zijn reeds eenigen tijd duur, terwijl

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1