WEEK B I, A II m No. 42 A t:"j 1864. Vrijdag, 14 October. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD VijCdc Jaargang Landbouyv. een engelsch pachtkontrakt. Y&\ JjrJ Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Augustus 1864. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Idoogheemraadschap van Rijnland. I HAARLEMMERMEER f X PR IJS in liet Jaar. VAN HET ABOPnVEMENT - 6.- Alle Toezendingende Redactie betrefifcndemoeteu gescliiedea aan den Hoofdredacteur, te Haaeeem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. WAARNEMINGEN. WAARGENOMEN TE Spaarndam. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het I.J id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden A tab Boezemstanden. -2.S J Verval in de Sluizen. to) Tiicl van 'oozing [S i-i I Hoeveelbeid geloosd De meest heerschende wind. - Gewerkt gedurende f Gewerkt gi S j Opbrengst. 2 tao Uitgemalen g ou Uitgemalen 3 J Gestopt voor hoog water. 03. id. voor Slnisgang. 0,209 -J- A.P. 0,165 A.P. 0,613 A.P. 0,734 A.P. 0,028. 11*. 621,993. Noord. Halfweg. 0,186 -f A.P. 0,133 A.P. 0,655 A.P. Gouda. 1,011 -f-A.P. 0,334 A A.P. 0,511 A.P. Noord-West. AANTEEKENINGEN. Katwijk. 0,915 -f A.P. 0,62 A.P. 0,691 A.P. 0,699 A.P. 0,043. 31|. 2,614,267. Noord noordwest. Leidschendam. Rijnland 0.653 A.P. Delflandl. 0.383 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.643 A.P. Woerden 0.53 A.P. Door de stoomgemaalsluis inge- laten 11,557232. De slnisgang te Spaarndam had behalve dat de groote sluis was afgedamd, op de wachters plaats. B*!? CTC o. 5" 5. a 3 W on i c p- 5 CL. CD 2. B Over de beste wijze van inrigting der pachtkontrakten is dikwerf gesproken en getwist, maar over bet algemeen blijft men dgarbij aan den ouden en geijkten vorm hangenzooals het plaatselijk gebruik dat medebrengt. Nu is het zeker dat bet in den regel van meer belang voor den grondeigenaar is om een goeden pacbter te hebben, dan een goed pachtkontrakt; terwijl de huurder, als by vveet dat bij met een eerlijken en welgezinden landheer te doen beeft, ook niet veel geeft om de bepalingen en voorwaarden van verpaohting. Maar dat gaat ook slechts goedwaar de van ouds gewone wijze van bebouwing plaats heeft, zoodat de meeste zaken liun vasten regel hebbenen bij verschil tusschen grondeigenaar en huurder een beroep op de gewoonten en plaatselijke ge- bruiken gewoonlijk voldoende is, om het gescbil bij te leggen. Dit is nu tegenwoordig het geval dikwerf niet meer. Er wor den gewassen verbouwd, zooals: meekrap, vlasbeetwortels, die vroeger in deze of gene streek onbekend waren; de landbouwer koopt mest en veevoeder aan en steekt daardoor meer waarde in den grond dan anders het geval wasen hij moet dus scherper toeziendat bij, en niet een huurder die na hem komt, de voordeeien van deze uitgaven terugontvangt; bet verbouwen van klaver en wortelgewassen wordt meer alge meenwaardoor men minder vast weiland noodig beeft en men het nut inziet om het weiland van tijd tot tijd te scheuren en daarentegen weder stukken bouwiand tot weiland aan te leggen, en dergelijke meer. Heeft men nu met een verstandig grondeigenaar te doen, die tevens ook kennis van landbouw beeft, dan zal dit meestal geen bezwaar opleveren en men bet wel eens kunnen wordenmaar is dit niet het geval en beeft men er eendie bij elke wijziging van de gewone ma- nier van bebouwen, vreest dat zijii land bedorven of uitgeput Mil worden en die angstvallig aan verouderde bepalingen °blijft hechten, dan kan dit den pachter, die vooruit en met zijn tijd mede wil, dikwijls veel moeijelijkheid veroorzaken en hem beietten om de meest winstgevende wijze van kultuur te vol- genof het zal hem weerhouden de verbeteringen te doen ■en de uitgaven te verrigtenwaardoor hij ruimer oogsten en beter uitkomsten van zijne boerderij zou kunnen verkrijgen. Pachtkontrakten ingerigt naar den eisch van den tijdzijn ■dus geen onverschillige zaak, en het is goed dat die zaak ■veelzijdig besproken worde, voornamelijk door de praktische landbouwersdie door humae ervaring het best kunnen weten, welke bepalingen wenschelijk en nuttig en welke andere nut- teloos of scbadelijk zijn. In Engeland denkt men er ook zoo over. Engeiand wordt echter door velen (en onregte aangehaald als een land, waar goede pachtkontrakten en pachten voor langen termijn vrij aigemeen in gebruik zijn. Dit is juist bet geval niet. Wel is dit waar, doch ook nog slechts ten deeie, voor Schotiand waar pachttermijnen voor 21 jaren en goede beschreven pacht- voorwaarden nog al veel voorkomen. In verre het grootste gedeelte van Engeland daarentegen is het eenjarig pachtstelsel in zwangzoodat de pacbt telkens stiizwijgend voor eeu jaar verlengd wordt, en er slecbts zes maanden vooruit behoeft te worden gewaarscbuvvd om de pacbt te doen eindigen, ter- wijl de grondeigenaar geen schadevergoeding aan den pachter verschuldigd is voor de verbeteringen door dezen aangebragt; de verpachting geschiedtgewoonlijk op het woord zonder eenige schriftelijke akte of overeenkomst. Een ellendig stel- sel zal men zeggen, en wie zal bij zoo groote onzekerheid meer dan het hoog noodige aan zijn land willen doen. Maar zooals t meer gaat, dat slechte vvetten toch in de praktijk verstandig worden toegepast, is dit ook hier het geval. Juist dat stiizwijgend verlengen van jaar op jaar, maakt dat het een soort van erfpacht wordt, zoodat de gevallen in Engeland niet zeldzaam zijn, dat de boerderijen meer dan een eeuw lang in dezelfde familie van pacbters blijft, terwijl de pacbter zyn grond behandelt als of die zijn eigendom warewijl hij weet dat bij zijn overlijden zijn zoon of naaste familie wel de voorkeur zal genieten. De grondeigenaar en deze wijze van verpachten vindt men voornamelijk bij erfelijk grondbezit dat steeds in de familie blyft en niet verkocbt wordt stelt er zijn eer in om dezelfde pacbters te behoudenen bij die uit winzucht of om andere weiuig edele redenen een pacbter de huur wilde opzeggenzou daardoor zijn goeden naam in de waagscbaal stellen engelijk daarvan wel gevallen zijn aan te wijzenpubliek en iu de dagbladen daarover het noodige moeten hooren. Evenwel heeft die wijze van verpachten toch zijn nadeelen, zoowel voor den grondeigenaar als voor den pachter. Dat onwillekeurig erfelijk geivorden pachtregt maakt de pachters wel eens traag. Zoolang als ze de gewone pacbt blijven beta- len en niet slecbter bouwen dan hun vader het deed, achten zij dat de pacbtheer geen regt heeft ben de huur op te zeggen en onder ben zal men de mannen van vooruitgang dus zelden vinden. Komen er pacbters, die meer van den grond weten te trekken en dus hooger huur kunnen bieden dan durft de grondeigenaar ze niet aan te nemen in de plaats van zijn ouderwetsche boerenuit vrees voor onregtvaardig door te gaan. Landbouwers daarentegendie vooruit willenworden dikwerf daarin verbinderd door dat dezelfde grondeigenaar die niet graag een pachter zou laten vertrekken, zonder dat hij het al te erg maakte of in het geheel niet betaalde, daar entegen ook veelal wil dat de bebouwing van den grond juist zoo geschiedt als dit altijd de gewoonte is geweest, en wei- nig geneigd is om den pachter bij te staan in het verbeteren zijner kultuur door het bouwen van beter woningenhet droogleggen van den grond enz. Nu zijn er pachters die niet schromen om zelf een belangrijk kapitaal in den grond te steken maar al heeft men nog zulk een goeden pacbtheer, men weet nimmer wie ziju opvolger zal kunnen zijn, zoodat PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cents. To.ezending uiterlijk Woensdag. Airesvan Bonga C°.Amsterdam. dan bet gemis van een behoorlijke pacht-overeenkomst dikwijls huiverig maakt om zulke uitgaven te doen. Van beide zijden begint men dus bier en daar naar een meer geregelden toestand te verlangen. In den laatsten tijd zijn de verlichte grondeigenaars en de pacbtersdie vooruit willenbet eensdat goede pacbtvoorwaarden de voorkeur verdienenen vandaar dat modellen van pachtkontrakten veel worden ontworpen en besproken. Wij geven hieronder een van die modellen. Natuurlijk niet als een voorbeeld, geheel ter navolging geschikt, maar om de aandacht daar eens op te vestigen. Weliigt geeft jhet aan- leiding dat men ook in ons land eens dergelijke modellen opstelt en die aan het algemeen oordeel onderwerptom op die wijze de kwestie eens emstig ter sprake te brengen en daarvoor eene goede oplossing te verkrijgen. De volgende schets van een pachtkontrakt is door den Graaf van Lichfield rondgedeeld, met verzoek tot mededeeling van opmerkingen en beschouwingen omtrent de verschillende bepalingen. Heden denis de volgende overeenkomst aangegaan tusschen(die zelven, zoowel als zijne erfgenamen of gemagtigden hieronder zijn aangeduid en begrepen onder den naam van landheer), ter eener zijde, en(die, zoowel als zijne executeurs of gemagtigden hieronder zijn aangeduid en begrepen onder den naam van pacbter), ter andere zijde. Verklarende de gezegde landheer bierbij in pacht af te staan hetgeen de pachter verklaart te aanvaardeual de ge- bouwen en gronden met wat daartoe behoort, gelegen genaamden tbans in het bezit vanen be- staande uitmet uitzondering van al de bosschenop- gaand geboomte en hakhout, mijnen, ertsen en steengroeven met voile bevoegdheid van den landheer, zijne gemagtigden of werklieden om te vellenom te graven, boringen en on- derzoekingen te verrigten en genoemde zaken te vervoeren en met voorbeboud van alle visch, hazen, ander wild en ko- nijnenmet uitzondering zooals hieronder omschrevenen met vrijheid voor hem, zijne vrienden en bediendenom wild te schieten en te jagen op het gezegde land alles tegen den vastgestelden jaarlijksehen huurprys, te betalen in vier drie-maandelijksche termijnen, waarvan de eerste verschijnt op den 24sten Juuij. Verbindlenissen van den landheer. 1. Om te betalen de grondbelasting, (chief rents), en de grond eigenaars persoonlijke belasting. 2. Om de gebouwen bij het aanvaarden der pacbt in goe den staat van onderhoud te brengen. Om te verschaffen stee- nen, pannen, kalk aan den oven, en onbewerkt bout, op het erf zelf of boogstens op een afstand van vijf mijlen, wanneer zulks voor herstellingen gevorderd wordtvoorts de helft der kosten te dragen in bet scbilderen van het buiten-houtwerk en van de bekken en hekposten op het erf, welk scbilderen minstens elke vier jaren eens zal geschiedenvoorts bekken te verschaffen tegengulden elk, en onbewerkt hout voor de posteu. In geval van brandschade zal door hem vermindering van huur worden verleend voor het nadeel ge durende het berstel der gebouwen geleden. 3. Om vergoeding te verleenen voor alle schade aan de gewassen van den pachter veroorzaaktten gevolge der gere- serveerde regten betreffende mijnen ertsen steengroeven en houtgewas. 4. Den pacbter toe te staan om de konijnen te verdelgen met fretten en door opgraven, maar niet met geweer of door strikken, in het veld en in de hagen, (doch niet in de bagen rondom het boscb en het plantsoen.) van den Isten November tot den Isten Maarten hem vergoeding te verleenen voor schade door het wild veroorzaakt, zoo deze aamvezig is en meer danper bunder bedraagt, welke som als geschatte gewone schade door het wild bij den jaarlijksehen huurprijs in rekening is gebragt. 5. Om vergoeding te verleenen voor het stoppelploegen van land in het najaar of den winter voor bet eindigen der pacht, en evenzoo voor de arbeids-kosten van het mestrijden en uit- spreiden op het klaver- en op hooi- en weiland. 6. Om te betalen voor bet volvoeren der verpligting van den pachter onder n°. 3, wat betreft de slooten, draineer-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 1