AlWllflliffli (DMIMffiDI Mill, - 185 - KENNISGEVING. UITSLAG Dingsdag den 8sten November 1864, VEE- en PAARDEIMMARKT Am, STOOMBOOTDIEIVST Amsterdam-Alphen en Oudshoorn, T. M. CARSJKNS, Omlerncmcr. G. HONING!! Kz., KORT VERSLAG Gebeurtenissen der Week te Haarlemmermeer: kregen is, zal de wisselbouw ook hier, en gevolgelijk ook de stalvoedering met veel voordeel in te voeren zijn. UI T ZUID-HOLLAND. October 1864. Het gunstige weder in het begin dezer maand, gaf den landbouwer dezer streken goede gelegenheid, het nog te veld staande graan in te oogsten, zoodat de schade, tengevolge van den natten herfst, dan ook nog betrekkelijk gering mag heeten. Yeel grooter zal die nu alligt zijn bij hem, die, on- geduldig, zich al te zeer haastte, en de schoven nog vochtig in den berg reed, dan bij dengene, die zijnen tijd afwachtte. Ieder jaar bederft er alligt meer in den berg dan op het veld, want al gaat er aan den hok hier en daar een mud graan te loor, meestal is dit nog minder schade dan wanneer de ge- heele partij in kwaliteit vermindert door broei of schimmel in den berg. Met de werkzaamheden voor het te veld brengen der win- tergewassen is men thans in voile drukteover het algemeen trof men daartoe, vooral in de kleistrekenjuist niet het meest gewenschte weder. De late aardappelenvan wier beschot men groote verwach- ting hadvielen in den regel niet mede. De mangelwortelen en verdere wortelgewassen daarentegen gaven eene allezins bevredigende opbrengst. Ten opzigte der marktprijzen viel er weinig verandering te bespeuren. De graanmarkt bleef, behoudens kleine fluctuation in een doen. Het vee van puike kwaliteit, was in alle soorten duurordinaire kwaliteit moeijelijk te verkoopen. De verzendingen naar Engeland waren druk; vooral New- Castle trok veel melkveevan middelmatigen prijs. Ook op Belgie en Frankrijk was de uitvoer in deze maand belangrijk. Vet rundvee was, tengevolge van den drukken uitvoer naar Londen, duur; evenzoo de goede vette schapen, half vette moeijelijk te plaatsen. De markt der vette varkens hield ziehalmede tengevolge der afzendingen naar Londen, vrij goed staande. Jonge var kens en biggen gelden weinig. Paarden, voor zooverre zij voor den Franschen uitvoer ge- scliikt zijnbrengen hooge prijzen opordinaire werkpaarden daarentegen, zoowel als jonge fokpaarden, zijn moeijelijk en niet dan tot lage prijzen te verkoopen. De veulens staan naar evenredigheid hooger in prijs dan de 1 xf%- en 2 j/2jarigen. De vroegere markten waren over het algemeen minder ge- animeerd dan de lateren. Zuivel bleef steeds in prijs stijgende, vooral boter, die in de laatste weken veel hooger werd. Wortelgewassen worden tot hooge prijzen verhandeldten gevolge der duurte van het hooi. Boomvruchten blijven uiterst laag in prijs, ofschoon verba- zende hoeveelheden naar Engeland worden opgeruimd. De aardappelen-markt gaat langzaam vooruit. VAN DEN Gezondheidstoestand van het Vee, alhier en in den omtrek, gedurende het derde kwartaal des jaars 1864. Van inweudige ziekten kwamen bij het paard alleen onder- scheidene gevallen voor van hoest en droesbenevens een van bevangenheid uit gevatte koude; een bewijs, welk een'ongun- stigen invloed het onbestendige zomerweder uitoefende. De uitwendige gebreken waren velen en velerlei; alleen van de belangrijkste zal ik gewag maker.. Eene merrie leed aan een abces op den rughet gevolg van eene kneuzing, haar toegebragt door den hengsteen van beiden, of een dekhengst moest voor niet beslagen zijn, of men moest hem voor het dekken lederen sokken of laarzen hippo-gantsaangespen, want zijne omhelzingen zijn soms vvat al te ruw. Een ander paard was zoo gevoelig in den omtrek der schouderbladendat het de ligste aanraking niet verdragen kon; het was eene plaatselijke ontsteking der huid, mij nog nimmer voorgekomen en uit onbekende oorzaken ontstaan. IVeder had een landman daarvan last, dat een kalf de staar- ten zijner paarden afbeet; ik gaf hem daarvoor iets, om een weinig van aan de staarten te smeren en van toen af liet het die kwade gewoonte varenhet schijnt dus doeltreffend geweest te zijn. Een derde paard drukte zich sterk; men kreeg te raad om die wonde nu en dan te bestrooijen met fijn gestampt wit glas, wat men echter niet doen durfde, uit vrees voor het rattenkruid daarin aanwezig; die vrees was ongegrond. Voorwaar! een zonderling middel, waarvan het lood-oxyde alleen eenig nut kan doenmaar gezegd moet het wordeD dat drukwonden veelal moeijelijk te genezen zijn; eensdeels omdat de eigenaars de paarden zelden lang genoeg rust kun- nen of willen geven en anderdeels omdat de nieuw gevormde huid nooit die dikte en sterkte schijnt te bezitten als de oude, blijkbaar ook aan het witte haar, dat er altijd op groeit; te genezen zijn ze echter wel. Een vierde kreeg een spat; en geen wonder waarlijk! veel loopeneen zwaar vier- wielig rijtuig trekken, zelf heet van aard zijn en dan nog door eenen driftigen voerman gejaagd te wordenziedat zijn vier oorzaken, elk op zich zelf voldoende, om dit meestal ongeneeslijk gebrek te doen ontstaan, hoeveel te eerder dan alle vier te zamen. De spat zou men kunnen noemen een zigtbaar en pijnlijk bewijs van betoonde vlijt en ijver; want luije paarden hebben ze niet, tenzij aangeboren of overgeerfd. Een vijfde, een jong paard, souffreerde aan een sterk en algemeen huiduitslag, het gevolg van eene slechte bloedbereiding, Men had het daarvoor ruim negen pond bloed afgetapt; dat was mis; im- mers, het schortte niet aan de hoeveelheid, maar wel aan de hoedanigheid van dat levensvocht. Dit onnoodig verlies moest nu door het voeren van een mud of wat haver weer aange- vuld worden, hetgeen tevens tot eene kostbare les kon strek- ken, om niet meer zoo spoedig naar de vlijm te grijpen; twee vliegen in 66n klap dus. Een vospaard, stedeling, was kreupel aan het linker voorbeen, schijnbaar in de borst, maar werkelijk door het niet goed beslaan van den buitensmid; nu, het was den man niet kwalijk te nemen want lip bij lip moest het ijzer op zijne plaats bevestigd houdenzoo brok- kelig waren de hoeven. Ik noemde met opzet de kleur van het haar er bij omdat bij vele deugdendit kapitale gebrek aan verre de meeste vossen eigen is; voeg daar nu nog bij de pas verstreken kreupele (Augustus)maand, met haren scha- delijken honigdauw enals ik het zeggen magook nog het verzuim om de hoeven te teren of te smeren, en de driedub- bele oorzaak is gevonden. Twee paarden geraakten des nachts in het water en verwondden zich beiden vrij ernstig tusschen de voorbeenen, de een op een' duiker, de ander op een' paalongelukken zijn kwade kansenen zoo iets kan men ook met den besten wil moeijelijk voorkomen. Een ander scheurde zich het bovenste ooglid van het linker oog op waarschijnlijk aan een spijker van een hek in het landdaar had men meer zorg voor kunnen dragen. Eindelijk werd nog een paard aan het linker achterbeen vernageld; een der toon- nagels zat binnen de witte lijndat was niet handigof was het ijzer soms te vet gestampt? (Wordt vervolgd). IN HET BDITEN- EN BINNENLAND. Er hebben deze week eenige gewigtige politieke zamenkomsten plaats gehad. De eerste Minister van Pruissen, von Bismarck, heeft een langdurig onderhoud gehad met keizer Napoleon, terwijl te Nizza de keizers van Rusland en Frankrijk zich wederzijds een bezoek hebben gebragt. Zoo als altijd bij der- gelijke gelegenhedenloopen de gissingen zeer uit een omtrent het daar behandelde en het gewigt, dat men daaraan moet hechten. Behalve zijdie steeds achterdocht koesteren wan neer er meerdere toenadering tusschen hooggeplaatste personen ontstaat, gelooft men over het algemeen het voor een goed teeken voor de rust van Europa te mogen houden. De langdurige Amerikaansche burgeroorlog is een waar- schuwende les voor Europa, en de finantieele moeijelijkheden, waarin het meerendeel der Europeesche staten zich bevindt, eene krachtige aansporing voor de regerende magtenom de goede verstandhouding te bevorderen en de ontwikkeling der binnenlandsche volkswelvaart te verkiezen boven den strijd om trent grondgebiedof internationale kwestien. In Italic is thans bij de zeer voltallige kamers in be- handeling, de verplaatsing van den hoofdzetel des rijks, van Turijn naar Florence, en de overeenkomst met Frankrijk. Men verwacht dat de beide regeringsvoorstellen met groote meerderheid zullen worden aangenomen. De katliolieke partij beschouwt steeds die overeenkomst met Frankrijk als een ondermijnen van het wereldlijk bezit van het pausdomwaarmede dit volgens hunne zienswijze staat of valt; de revolutionairen achten, dat daardoor Italic de handen vrij zal krijgenom het vereenigd Italie door het inlijven van de Kerkelijke Staat en Venetie tot stand te bren gen; doch de gematigde partij beschouwt dit voorloopig af- zien van Rome als hoofdstad, als eene concessie aan het katholicisme en Oostenrijk, welke door eene gedeeltelijke ont- wapening en goede regeling van den inwendigen toestand des lands kunnen worden gevolgd. In Spanje heerscht eene zware finantieele krisisde regering heeft een beroep gedaan op de groote bankiers en kapitalistenom de rijks geldmiddelen te helpen verbeteren. Het vredestractaat tusschen Oostenrijk, Pruissen en De- nemarken is den 30sten October te Weenen geteekend. Er is Koninklijke bewilliging verleend tot oprigting der naamlooze Vennootschap de Nationale Brandstof-Maatschappij welke, onder directie van Jhr. II. P. C. G. van der Hoeven, zich het vervaardigen eenqr verdigte turfsoortdoor kunstma- tige bereiding ten doel stelt. De polder Waard-Nieuwland, den 29sten October ge- veild, heeft bij afslag en in combination opgebragl/ 219,025. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS van Haarlemmermeer brengen ter openbare kennis: Dat op 26 October 1864, des morgens ten 8 ure, van het Land op Sectie A AKavel 1is GESCHUTeen Zwart- bonte GEIT, zich thans bevindende in het Sckuthok op Sectie D DKavel 3. Dat, indien die Geit op den 7den November 1864 niet door den Eigenaar is gelost, dezelve PUBLIEK ZAL WORDEN VERKOCHT op Dingsdag den 8 November 1864, des middags ten 1 ure, bij J. G. LEGELaan het Kruisdorp. Haarlemmermeer, 31 October 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester AMERSFOORDT. De Secretaris, D. EGGINK. VAN DE VOORLOOP1GE TOEWIJZING DER op den 26sten October 1864, in den Anna Paulowna-Polder in onderdeelen aangeboden, en welke op des voormiddags ten 10 ure, in het LogementVeerbuug", in den Anna Paulowna-Polder, bij combination, zullen worden geveild en afgeslagen KLAVERVELD, groot 44 B., 78 R., 60 E., heeft in 5 onderdeelen, te zamen opgebragt. 1325,— MIDDENVELD, met GEBOUWgroot 40 B., 25 R.90 E.heeft in 4 onderdee len, te zamen opgebragt1860, .WESTER VELD, met GEBOUW, groot 50 B.63 R.20 E.verhuurd voor1275, 's jaars, heeft in 5 onderdeelen, te zamen opgebragt6445,— VLIETHOEVE, met GEBOUW, groot 13 B., 45 R.96 E.heeft in 2 onderdeelen, te zamen opgebragt2022,— NEELLAND, in het Oostdeel, met aan- zienlijke GEBOUWENgroot 62 B., 50 R. 60 E.heeft in drie onderdeelen, te zamen opgebragt44,040, Nadere information zijn te bekomen ten Kantoren van den Notaris ABR. P. de LANGE, te Schoorldam, en van de Notarissen CLAASEN en JaGER, te Amsterdam. den 9den, 16den, 23sten en 30sten November 1864, en den 7den December 1864. ZEGT HET VOORT. TUSSCHEN langs de Ringvaart van den Haarlemmermeer op Aalsmeer LeymuidenOude WeteringWoubrugge en 's Molenaarsbrug. Vertrek van Amsterdam van de Overtoomschesluis: Maandag nam. 4 ure; Dingsdag, Woensdag en Vrijdag, nam. 3'/2 ure; Zaturdag 's morgens 10 ure; Zondags 's mor gens 7% ure. Afvaart van de Leidschepoort den uur vroeger. Vertrek van Alphen en Oudshoorn: Maandags 's morgens 5 ure; Dingsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaturdag 's morgens 6 ure en Donderdag en Zaturdag nam. 2 ure. Van Alphen en Oudshoorn naar Rotterdam: Maandag en Dingsdag 's morgens 5 ure, en Donderdag's mor gens 6 ure naar Gouda. Vertrek van Amsterdam op Leiden: van den Overloom, Vrijdags 's morgens 3 J/, ureen Zaturdags 's morgens 4/2 ure; nam. ten 1 ure van Leiden naar Amsterdam. SLIJTER in WIJN en STERKE DRANKEN, aan het Kruis dorp in de Haarlemmermeer, beveelt zich langs dezen weg beleefdelijk aanbelovende eene prompte en civiele bediening. Louden, 31 October. Graanmarkt. Hoevrel er in de laatste week weinig water is gevallenzoo is de regen van den laatsten tijd nog zeer dienstig geweest voor de late knollen, en gaf deze tevens gelegenheid een goed deel der Tarwe onder gunstige omstandigheden te veld te bren gen, terwijl het zachte weder den groei nog zeer bevorderde, vooral ook van het grasland. Er wordt echter nog naar meer regen verlang, daar de wellen op vele plaatsen nog niet zijn aangevuld. Op het vaste land heerschte meestal goed weder, en in de naburige landen is de herfstbe- zaaijing afgeloopen. De Tarwe-hsnAe\ was wat vaster en de middenprijs toont eenige verhooging boven het laagste standpunt, en daar voor het Vee tegenwoordig zeer veel Graan en Tarwe van minder kwaliteit wordt bestemd, moet dit ongetwijfeld eenige prijsverbetering geven. Die verbe- tering zal zich echter wel niet vertoonen voor dat de geldkrisis ten einde is of althans vermindert. Wanneer men op de groote geldmarkt acht en tien percent van zijn geld maken kan, is bet duidelijk, dat elke andere geldbelegging en het koopen op speculate weinig in trek is. Op andere plaatsen is ook weinig verandering in de noteringen. Te New-York zijn de prijzen weder gestegen, sints de oorlogskansen weder minder voordeelig voor het Noorden werden. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 942 3238 809 349 Dordrecht. 61 522 Harlingen 461 544 44 114 Medemblik 143 1795 It 30 Frankrijk 317 Duitschland. 3057 2411 123 61 4725 8510 123 894 780 Er was minder aanvoer van buitenlandsch Vee dan vorige Maandag, en de vraag was vast tegen voile prijzen. Uit bet binnenland was de aanvoer slechts matig, uit Ierland tamelijk goed; uit Schotland kwam weinig aan. Voor bijna alle soorten was goede vraag, tegen eene prijsverhooging van 3 cents per Ned. pond. Over het algemeen was de kwaliteit niet puik. De markt was niet ruim van Schapen voorzienen de kwaliteit liet daarbij te wenschen over. Puike Duinschapen en kruislingen golden 3 cents per Ned. pond meer. De handel was verder vast tegen vollcn prijs. Kalveren die matig waren aangevoerd, werden tegen de prijsverlaging van I. 1. Donderdag afgezet. In Varkens ging veel om tegen voile notering.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 3