- 194 - Haarlemmermeer l)e Spoorwegen tussehen Y cn Maas. IIoll. Maatschappij v. Landboew. Bij clen Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 15 tot en met 22 November 1864. Volgens de Rekening tie Ontvangsten tie UlTGAVEN over bet jaar 1863 hebben bedragen 40,561.21 34,604.80| ONDERTROUYVD: F. J. Wijnhof, weduwnaar van F.. Brouwer, met M. C. Jansen. GEHUWDK. Jansen met G. Lamboo. A. Sluijter, weduwnaar van C. v. d. Vlugtmet C. van Veen. VV. G. de Jonge met S. van Weel- den. J. Schrama met A. van der Klerk, wcduwe van der Zon. zooilat het Batig Slot is 5,956.402 De Ontvangsten wegens vroegere diensten hebben bedragen5,741.63 alsa. restanten 1390.22$; b. batig slot reke ning 1861 4351-10$. Opbrengst van belastingen en heffingen 19,007.37 als: a. 10 en 15 opcenten op do gebouwde en ongc- iiouwde eigendommen 448.30; b. 525 opcenten op bet personeel 1317,27; c. hoofdelijke omslag /6592.8Gd. gedestilleerd 6247.99$, wijn 654.75, likeuren 567.07; e. opbrengst der begraafplaats 301.50; leges der gemeente-secretarie35.35; g. schoolgelden 2313.40; h. bonden-belasting 528.87$. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten475.23J alsa. teruggave van verplegings- en transportkostcn 45.30$; b. boeten van policie, nationale militie, enz. 97.85; c. boeten wegens plaatselijke belas tingen 148.10; d. verschillende ontvangsten/83.98. Bihtengewone Ontvangsten 15,336.97$ alsa. bijdrage van het Rijk ter tegemoctkoming in de koslen van het lager onderwijs 1000; b. bij^ drage van de provincie voor idem/1000; c. bijdrage van bet Rijk voor het bouwen van scholen en onder- wijzerswoningcn 6359.50d. bijdrage van de pro vincie voor idem 6369.50e. van J. Rutgers voor het maken van plans en het houden van opzigt volgens art. 21 van Irct bcstek 617.97$. Te zamen 40,561.21 De Uitgaven waren Voor het huishoudelijk bestunr5,718.58 als: a. jaarwedden burgemeester/1500 wethouders 200; sccretaris 1000; ontvanger /600; presentie- geldcn leden van den raad 460jaarwedden ambtena- ren en bcdienden tor sccrctario 456.96 scbrijfioonen 13; reiskosten 2.25; b. licht- en brandstoffen 100; schrijf- en bureaubehoeften/ 154.14; druk- en bindwcrk 397.57$briefportcn, vracbtloonon, enz. 62.56; huur der raadkamcr, enz. f 100; onderboud en aankoop van mcubclen 99.90; registers van den linrgerlijkon stand/312.25; kadastrale leggers/102 17 verkiezingen 23.55dag- en weekbladen /54; zegels 80.22$. Itivordering der plaatselijke belastingen 1,992.61 als: a. kostcn van toezigt en invordering/ 1835.74$; b. teruggave van belasting bij uitvoer 71.30uitkee- ring aan bet Rijk voor aandecl in de kwadc postcn 85.56$. Onderboud van gemeente-cigendommen en daarvoor versehuldigde lasten1,239.08 als: a. jaarwedden: van den opzigter/163.52$, van den marktmeester 10, van den wangmccster 10; b. onderboud van gebouwen 64.75c. schoon- bouden van slooten6, onderhoud begraafplaats/46 1.93$ aanleg en onderboud marktplaats 497.41d. dijk- en polderlasten 21.96; erfpacht grond schoolgcbouw 3.50. Openbare veiligheid en brandweer2,572.77 als: a. jaarwedden veldwaehters 1600; gratification brandspuitlieden 251.19; buitengewone kosten van policie 4.25; b. kleeding veldwaehters f 180.40; aankoop en onderhoud brandspuilen 497.97 kostcn van bet huis van bewaring 17.79; verpleging van po- licic-gevangenen 21.17. Onderwijs 21,642.33 als: a. jaarwedden hoofd- en hulponderwijzers en toelagen aan kvveekelingen /5875.05$; b. onderhoud scltoolgebouwen, meubclenen onderwijzerswoningen/945; c. scltoolboeken en scboolbeboeften 508 01$; d. vuur en licht 218.02$; e. huur schoolgebouwen en onderwijzerswoning 456.86 vergoeding voor gemis van vrije woning 280.75; g. kosten plaatse lijke scboolcommissie 21.65; h. kosten van bet bouwen cener school en onderwijzerswoning/13336.97$. Armwezen632.46;r alsa. vervoer en verpleging van doortrekkenden 8.25; b. verpleging van armc krankzinnigen 114.96$; e. subsidie burgerlijk armbesluur /500; d. begrafe- niskosten 9.25. Andere Uitgaven niet tot de vorige behoo- rende66.02 als a. openbare vermakelijkheden/0.90; b. brand- verzekcring 65.12. Buitengewone Uitgaven620.23 als: a. advertenlien 118.35; b. aankoop van grond voor de markt f 84.48c. bouwen van twee brandspuithuisjes 267.40; d. beplanting van het tcrrein bij de school op seclie DD 1/150. Onvoohziene Uitgaven120.72 Te zamen 34,604.80 GEBOREN; Maria Catharina, dochter van P. Janbroers en T. van Leeuwen. Trijntjc Hendrika, dochter van J. de Waal en A. de Raden Johanna Maria, dochter van A. Lijs en J. de Zwart.Gijsbert Johannes zoon van G. van Weelden en K. van Kerkwijk. Abrahamzonn van K. Both en A. den Braber. Wilhelmina, dochter van A. v. d. Linden en II. Westerhoven. Dirk, zoon van J. Stokman en D. Lutkenhuis. Lcendert, zoon van C. Spruitenburg en M. v. d. Graaf. Hendrik Go- defridus, zoon van II. G. Danens en L. Buddenberg. OVERLEDEN: Johannes, oud 5 maanden, zoon van L. Tabak en II Duivenvoorden. Nanne, oud 16 ntaanden, zoon van H. Schaap en Holland. Ilubertus van Ham, oud 43 jaren, wedr. van E. Vermculen De heer Mr. J. P. Amersfoordtde ontwerper van het plan tot den aanleg van spoorwegen door Haarlemmermeerwas op het denkbeeld gekomen om de verschillende plannen en aanvragen van concessie publiek ter sprake te brengen en naar aanleiding daarvan heeft het Genootsehap Felix Merilis dit ondervverp aan de orde gesteld in hare afdeeling Koop- ltandel", op de vergadering van den lOden dezer. De heer Amersfoordt voerde het eerst het woord en gaf eene korte niteenzetting van de verschillende ontvvorpen lijnen tussehen Y en Maas, thans ten getale van 17, volgens een door den Minister van binnenl. zaken aan de Tweede Kamer medegedeekl stuk. Het meerendeel onzer lezers is bekend met de boeijende en aangename wijze, waarop de heer Amers foordt het talent bezit zaken van publiek belang te bespreken en de warmte en kracht van eigen overtuigingwaarmede hij ze weet te verdedigen. Het is dus genoeg om te zeggen dat hij ook ditmaal wedcr de blijken gaf van zijne geschikt- heid om als ontwerper van goede denkbeeldendeze bij een dikwerf te weinig belangstellend publiek ingang te doen vin- den of daarvoor geestdrift te verwekken. Doch ook de keer- zijde van zijne levendige en dikwerf geestige voordragt ont- brak niet geheeldaar dikwerf een fraai beeld de plaats van een grondig argument vervingof wel de voorstelling van feiten meer door het maken van het gewenscht effect of het juist passen in het betoog uitmunlte dan door het volkomen overeenstemmen met de werkelijkheid. Intusschen werd daar- door toch ook de gelegenheid aan velen gegeven die plannen thans juister te kunnen beoordeelenterwijl het eenige andere sprekers er toe bragt om de voordeelen van andere lijnen voorzeker met minder fraaije woordenkeus maar veelal wel zoo grondig en zaakkundig te bespreken. In den aanvang zijner redewees hij met veel juistheid op het gebrek aan eene wet op het verleenen van concession waardoor deze zaak bijna geheel aan het toezigt der wetge- vende magten daardoor ook aan het oordeel der publieke opinio is onltrokken. Juist in dit geval, waar zoo vele lijnen zijn ontworpenwaarvan verscheidene elkander uitsluiten, en natuurlijk zeer verscheiden belangen in het spel zijn springt in het oog de eenigzins autokratische wijze waarop hier eene keuze zal moeten geschieden en de beste lijn voor het publiek belang zal moeten worden aangewezen. De spreker plaatste zich bij het schetsen der verschillende lijnen op een zeer onzijdig standpuntmisschien wel wat te veel waar hij toch tevens als verdediger van een eigen ontwerp optrad. Al- tlians het onlbrak wel eenigzins aan een grondig betoog van de redenen die de keuze der rigting liadden bepaald en de gunstige vooruitzigten die met goed regt van het verkeer op deze lijnen konden worden verwaeht. Het was voornamelijk op grond van de moeijelijkheid van het terreindat hij de rigting van der Maaden (de nagenoeg regte lijn tussehen Am sterdam en Rotterdam) bestreed voornamelijk wat het door- snijden van nog niet afgeveend terrein betrofeene be wering, die door den ingenieur Gosschalk bestreden werd, of met voldoend regt zullen alleen zaakkundigen, misschien ook alleen de ervaring kunnen uitmaken. De verbinding van AmsterdamLeiden door Haarlemmermeer op zich zelf wel- ligt niet met zoo voldoend regt te verdedigen wordt echter zeer gesteund gelijk door den heer Cohen Stuart werd aange- toond door het ontwerp 's GravenhageHoek-van-Holland doch ook de heer Amersfoordt had hierop reeds in zijn ont werp gewezen. Kwamen beide lijnen tot standdan had Amsterdam de kortste verbinding met den nieuwen Maasmond en daardoor met de stoombootvaart op Engeland en dit ware zeker een groot voordeeltenzij men de deukvvijze van den heer van der Maaden dceltdie rondweg verklaardedat hij zich van dien nieuwen Maasmond nog weinig heil voorspelde. De zijtak van uit het Veuneperdorp naar Rotterdam werd meer ter loops besprokenen waar men als hoofddoel eene korte verbinding tussehen de twee groote handelsteden stelt, is zeker aan het ontwerp van der Maaden den voorrang niet te betwisten. Toen deze met groote eenvoud van taal, maar met vele sprekende feiten de voordeelen daarvan opsomde vooral wat het goederenvervoer in verband met de vaart op den Rijn betreft, zal zeker menigeen het gevoel hebben gekregen van een wel doordacht planwaarbij kennis van de behoeften van den handel ten leiddraad had gestrekt. Wij gelooven dan ookdat deze of een eenigzins overeenkomstige lijn, wel zeer veel kans heeft, als die van het meest gewigtig belang te worden beschouwd. Ook de dwarslijn door de Haarlemmermeer de lijn Zand voort-Breukelen werd door den heer Amersfoordt besproken waarbij hij zijne denkbeelden omtrent den aanleg van een pier of steiger in zee op het Zandvoortsche strand en gele genheid tot vaart op Engeland ontwikkelde. Met zijne schoone uiteenzetting en dichterlijke voorstelling hoe Holland slechts door naauwe en veelzijdige verbinding met de zee welvarend blijven kanwas zeker elk het van harte eens; doch velen blevengelooven wijtrots het door hem medegedeelde om trent dergelijke werken te Madras, de Chincha-eilanden en de zuidkust van Engeland, de denkwijze van den heer Gos schallc deelendie aan de hechtheid of geschiktheid van zulk een steiger, die slechts een millioen mogt kosten, op onzen zandoever aan het voile geweld van den Oceaan blootgesteld twijfelde, en de heer van der Maaden, die zelfs het binnen varen van het kanaal door Holland op zijn smalst vreest zou voorzeker aan een dergelijken steiger geeu drukken aan leg, zij het dan ook van kleine stoombooten en vrachtsehepen, voorspellen. Is echter dit denkbeeld niet te verwezenlijken en blijft het cenig uitgangspunt de badplaats Zandvoort, dan zeker verliest deze dwarslijn veel van haar gewigt en zou wel in elk geval het aandoen van Haarlem, hetgeen de heer Amersfoordt dan ook als kleine ombuiging zijner lijn aannam, een eerst ver- eisehte zijn, en zou de verbinding met eene lijn Alkmaar- Ilaarlem, daaraan zeker meer vertier kunnen geven of genoeg- zaam voor eene lijn, die overigens geen enkel belangrijke plaats aandoet en eene nog niet zeer bevolkte landstreek door- loopt en vele plassen doorsnijden moet, valt wel eenigzins te betwijfelen. De indruk, die wij van de uiteenzetting van den heer Amersfoordten de bestrijding, zamenstemraing of verdediging van eigen ontwerp door de heeren Gosschalk, van der Maaden en Cohen Stuart ontvingen, was deze. Yoor den lengteweg tussehen Maas en Yzal zeker wel de meest korte afstand tussehen de twee groote koopsteden het hoofdarguraent zyn en dan toont een blik op de kaartdat die lijnzij moge de Haarlemmermeer even aan de oostzijde doorsnijdenzooals met de lijn van Vlissingen het geval iswel niet door het midden van Haarlemmermeer zal kunnen loopen, terwijl in elk geval het vormen van twee belangrijke snijpunten in een nog uitsluitend landbouwende streek als de Haarlemmermeer moeije- lijk dan van uit een zeer plaatselijk standpunt kan worden verdedigd. De verkorte lijn AmsterdamLeidendwars door den jeug- digen polder beenis echter eene zaak die gemakkelijker te bepleiten valt; voor de Haarlemmermeer is eene spoonvegver- binding met twee voorname marktplaatsen zeer gewenscht en van veel belang en eene directe communicatie op Rotterdam, de voorstad van Londen, meer en meer de groote verbruiker van al de voortbrengselen van onzen grond en veestapelvan uit- nemend gewigt. Waar nu het uitzigt op eene verlenging naar den Hoek-van-Holland bestaatdaar spiegelt zich voor het ver- volg van tijd eene schoone toekomst voor deze lijn en met regt mag men die als het kernpunt van de plannen des heeren Amersfoordt beschouwen een kern, die het denkbeeld van het geheele ontwerp regtvaardigt en hulde doet brengen aan de volharding en voortvarendheid van den ontwerper, die niet alleen een plan uitdacht, maar ook daarvoor het dikwerf zoo zwaar te verkrijgen geldgevend enthousiasme wist te verwek ken zoodat hij binnen korten tijd bij aandeelen van 100 eene som van twintig duizend gulden bijeenbragt, ter bestrij ding der kosten van ontwerp en aanvrage tot concessie. De Heer Amersfoordt heeft welligt tot taktiek genomen dat als men althans wat wil verkrijgenmen beginnen moet met veel te vragen. En heeft hij daardoor voorbereid, dat Haarlemmermeer zij het aldra of welligt later door eene spoor- weglijn doorsneden wordtdie haar in korte verbinding met eenige voorname steden brengt, dan voorzeker zal hij reeds een goed werk verrigt hebben, en zal niemand zijn ontwerp als mislukt beschouwenwijl de dwarslijnals noodzakelijk gevolg der lengtelijn nog eenigen tijd achterwege blijft. Waar men plannen maakten de heer Amersfoordt is voorzeker van die leer, moet men grootsche plannen makenmen heeft daar door meer vat op de algemeene aandacht en kan met meer kracht te voorschijn treden. Eer men tot de uitvoering overgaat is door tegenstand en onverschilligheid reeds genoeg- zaam aan het oorspronkelijk ontwerp besnoeid en vcranderd, dat wat eerst eene herschenschim scheen, kans tot verwezenlij- kiug heeft verkregen. En is eenmaal de tijd daarom met de uitvoering een aanvang te maken, dan moet men voorzeker van stelsel veranderen en liever met het meest beperkte plan een aanvang maken, om dit met snelheid en goed ten uitvoer te brengen, terwijl men na de voltooijing daarvan eerst het best kan oordeelen, of ook de overige deelen van het ontwerp voor verwezenlijking vatbaar zijndit is wel vooral hier het geval, waar het kruislijnen geldt, en geen aansluiting van lengtelijnen waar eerst door de voltooijing van het geheel het eigenlijke doel wordt bereikt. Het ontwerp van spoorwegen door Haarlemmermeer heeft dustot het enkelvoud teruggebragtvoorzeker een goeden grond en de daaraan reeds zoo ruim ten deel gevallen on- dersteuning geeft goeden moed, dat het niet bij een ontwerp zal moeten blijven. Komt ook eene directe lijn Amsterdam Rotterdam langs anderen weg tot standdan zal toch eene verbinding AmsterdamLeiden wel nog niet als te veel me- dedingende evenwijdige lijn behoeven te worden afgewezen en wordt deze eens ten uitvoer gebragten de gehouden bijeenkomst zal daarvoor alligt door het geven van meerder bekendheid het zijne hebben bijgedragen dan heeft de ontwerper tevens de burgemeester der uitgestrekte gemeente, die deze lijn in nadere verbinding met het geheele land en tot hooger bloei en welvaart brengen zalvoor den ijver waarmede hij die belangen heeft verdedigd zeker van de in- gezetenen welverdienden dank te wachten. Afdeeling Haarlemmermeer. Vergadering van Vrijdag 11 November 1664. Tegenvvoordig 48 Leden. Voorzilter de Heer S. de Clercq Wz. Bij hot lezon der Nolulen herinnert de Heer Amersfoordt het Besluur aan de toczegging om een rcglement le ontwerpen voor harddraverijen. 1. Bij acclamatie worden zes nicuwo leden aangenomen. 2. Verslag der afgevaardigden op de Algemeene Vergadering te Lei den wordt mondcling door den Voorzilter uitgebragL Veel kan hij niet

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2