1 202 m- Polder wezeiv. Haarlemmermeer-Polder Haarlemmermeer GEMEENTE- RA AD. DANKBETUIGING. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. broei-voedeb. &Z-. Len "Modal zij door inpoldering aan den algemcencn boezfim onllrokken kvordcn. Ook hij aclit schadeloosslelling billijk. In omvrsig gebragt, wordt bet voorslel met 15 tegen 4 stcmmen aan- 3° De Commissie, welke in de vorigo Vergadering benoemd werd om to adviseren in hoeverre het wenscheiijk ware dat de Vereenigde Verga dering zich zou adresscren bij Gedeput. Slaten van Zuid-Holland in zake de door dat Collegie voorgestelde wijziging van Art. 113 van bet Alge- meen Reglementbetrekkelijk de verpligting van het Hoogbcemraadschap ten opzigte van de beplanling der Duinen brengt, btj monde van den lleer Blusse baar rapport uit. Zii deelt mede den inhoud van een brief, welke te dier zake door Diikgraaf en Hoogheemraden aan Gedeput. Staten geschreven werden adviseert dat dc Vergadering daarmede genoegen nemo doch de Com missie diligent verklareten einde baar later zoo noodig, >eJtunnen inlichten omtrent de stappcnwelke door baar bij de Provinciate Staten zouden behooren te worden gedaan. Het voorstcl der Commissio wordt zonder hoofdelijke stemming aange- nomen- waarna de Vergadering door den Voorzitter gesloten wordt. Door Geileputeerde Staten van Zuid-Holland i3bij besluit van den 19den November 1.1., ingevolge art. 92, litt. d van bet algemeen reglement van de polders in^ dat gewest, goed- o-ekeurd het besluit van stemgeregtigde ingelanden van den polder Nieuwkoopwaarbij Dijkgraaf en Heemraden van dien polder worden gemagtigd omtot handbaving van hun goed re<*t verkregen uit de overeenkomst dd. 30 September 1851, gesloten met Bijn- en Amstellandal de regtsmiddelen aan te wenden, die zij daartoe nuttig en noodig zullen oordeelen. Voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haar- lemmermeerpolderop Woensdag den 14den December 1S64, des moro-ens ten 10 ure, in de Regentenkamer van het Oude- mannenhuis te Haarlem, te houden, zijn de volgende punten ter behandeling aan de orde gesteld: Mededeelingen. Behandeling van hnt ontwerp der begrooting, dienst 1865 en rapport der commissie. Vernietiging van afgeloste aandeelen en coupons, der leening groot 120,000. Voorstel van dijkgraaf en heemraden tot onderhandschen verkoop van pnin en steenen. Verzoek van Dot, om vrijstelling van boeteter zake het kroozen der lengtetogten. Verzoek van P. van Waveren, tot aankoop van polder- kciclc* Voorstel van dijkgraaf en heemraden omtrent de rolbrug te Lisse. Verzoek van schipper Vermeerwegens schade aan de rolbrug te Bennebroek geleden. 1. 2. 3. 5. G. 8. Zitting van Donderdag 20 October 1864. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. Do Vergadering wordt des morgens ten 10 ure geopend. Tegenwoordig bij den aanvang der zitting 11 Leden, alsde Heeren 'I Hoof I, Knaap, Kool, BuisTensen, Lamer, Spaans, lerploegh, van Rijnvan Vuuren en de Voonitlerterwijl by de behandeling van het lOde punt nog is verschenen de Heer Schone. De notulen van 6 October 1864 worden gelezen en goedgekeurd. 1° Aan de Vergadering wordt door den Voorzitter herinnerd dat in de vorige vergadering, bij de behandeling der begrooting, niet is besio- len om, ter verkrijging van subsidie voor het onderwijs, waarop in de begrooting weder is gerckend een adres aan den Koning in te dienen weshalve zulks alsnog zal behooren te geschieden. Daarop wordt aan de Vergadering overgelegd een tot dat einde ont- worpen adres, hetweikna vooriezing, zonder discussie en zonder liool- delijke stemming wordt vastgesteld. 2° Wordt gelezen een in concept gereed gemaakt antwoord op een brief van Zijne Exccll. den Minister van Financien waarbij o. a. wordt aangedrongen op den afstand van al de gevraagde dorpsgronden. 3°. De Burgemeester biedt aan eene door hem ontworpen Concept- Verordcning op het brandweien in dezc Gemeente. Wordt besloten die Verordening op de Secretaric ter visic te leggen voor de leden en later te behandelen. 4°. Wordt overgelegd de iijst van benoodigde schoolbehoeften in 1865. Bumemeester en Wethouders worden gemagtigd om de levering even als in"l864, bij onderhandsche inschrijving aan te besteden. 5°. Worden medegedeeld de volgende ingekomen stukken a. Procesverbaal van kas-opneming b. Besluit vail Gedeput. Statenwaarbij de Gemeente-rckening over 1863 is goedgekeurd c. Eenige Staats-, Provincial en Weekbladen. Welke mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. 6°. Het voorstel van den Burgemeesterom het tegenwoordige raad- huis weder voor een jaar in te hurenwordt zonder hoofdelijke stem- mine aangenomen. Ilet huurconlract zal worden geconcipiecrd en m de volgende vergade- ling ter goedkeuring worden aangeboden. 7°. Wordtop bet daartoe gedaan verzoek aan J. C. van de Blocquerij afschrijving ve'rlcend op zijnen aanslag in den hoofdelijken omslagdienst 1864, voor twee-twaalfdc gedeelten ad 6,37. 8° Wordt medegedeeld een adres van B. Leenheerintrekking vra- sende van zijnen aanslag in den hoofdelijken otnslag, dienst 1864. Aangezien dat adres is geschreven op ongezegeld papier, wordt over- •gegaan tot de orde. 9° Wordt benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, de lleer JV. T. Dorbeck, in plaats van den Heer P. Beers, die bedankt heeft. 10° Wordt gelezen eene missieve van Gedeput. Staten van Noord- Holland van 12 October 1864, n°. 20, waarbij bedenking wordt ge maakt tegen de op den Gden October 1864 vastgestelde Verordening tegen bet zich op den weg in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen en wel bHzonder met betrekking tot de daarin voorkomende woorden .en anderen overlast aandoen f wordende daaromtrent voorgestcld, om ■die woorden uit de verordening te doen vervallen. Voorzitter opent de beraadslaging daaromtrent. De Heer Koot is er tegen om die woorden te doen vervallen. De Burgemeester betoogt de noodzakelijkheid om de verordening te behouden, en de bedoelde woorden te doen vervallen op nieuw is bij hem per brief aangedrongen om streng te doen toezien op de sluiting der herbergen. De Heer Spaans is tegen de verordeninger zijn geen redenen tot klagen wegens dronkenschap volgens spreker, is hij van oordeel dat de verordening juist zou worden gebruikt om de leden van den Raad on- aangenaamheden aan te doenwanneer men aan de markt komt of bij andere gelegenheden. De Heer Knaap vraagtals er geen verordening isof de menschen dan gcheel vrij zijn; hij betwijfelt zulks. De Voorzitter antwoordt; neen zulks blijkt juist uit den brief van Gedeput. Statenmaar de verordening is noodig in het belang der hand- having van de policie, om verkeerdheden te voorkomen. De Heer Terploegh zegt: in andere gemeenten worden de menschen in de herbergen bckeurd. Spreker vraagt, waarom nu nog eene veror dening te maken. De Heer 't Ilooft verdedigt de verordening; onlangs werd er n°g ge* vochten bij van Eseen der vechtenden was onbekend en heeft eemgen tijd aan den weg gelegen daaraan was nu niets te doen. De Heer Buis is een tegenstander van drankmaar meent dat er in deze gemeente veel aanleiding tot het gebruik daarvan wordt ?®gev®n door het houden van verlotingen, waarvan dronkenschap het gevolg is. De Voorzitter antwoordtdat de vergunningen daartoe altijd worden eeweigerd en wenscht dat men hem er onmiddehjk kenms van geve wanneer zulks gebeurt, om alsdan maatregelen te nemen tot vervolging en zulks tegen te gaan. De Heer Schone verschijnt ter vergadering. De brief van Heeren Gedeput. Staten wordt daarop nogmaals gelezen. De Voorzitter stelt daarop voor, om de woorden: en anderen over- last aandoen", uit de Verordening te doen vervallen. Dit voorstel wordt in stemming gebragt. Voor stemden 6 leden, te weten de Heeren: Tensen, Lanservan Rim't BoonSchone en de Voorutler Tegen stemden 6 leden, zijnde de HeerenSpaans, Verploegh, van VuurenKnaap, Koot en Buis. Aangezien de stemmen stakenwordt het nemen van een besluit tot eene volgende Vergadering uitgesteld. 11°. Wordt gelezen A Een rapport van den Aannemer der School op Abenesnopens het graven der slooten tot afscheiding van het terrcin dier school B. Het berigt daarop ingewonnen, van den Heer Keijserprovinciaal opzigler bij den waterstaat C. Ilet praeadvies van Burgemeester en Wethoudersdaartoe strekken de om Burgemeester en Wethouders te magtigen met genoemden aannemer in overleg te treden enzoo noodigte contracteren omtrent a. bet niet graven der sloot b bet maken eener afscheiding aan de wegzgde, door rasterwerk en voor het overige door eenen doornenheg, een en ander on- der goedkeuring van Gedeput. Staten c om te dien opzigte mede in overleg te tredenen zoo noo dig te contracteren met den eigenaar van den grond. Na korle deliberatiewordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 12°. De Heer Lanser beklaagt er zich op nieuw over, dat honden van anderen zijn land afloopen. De Heer Ilooft zegt, dat onlangs: op zijn verzoek wegens dergelijk feit procesverbaal is opgemaakt. De Voorzitter verzoekt den Heer Lanser te handelen even als de Heer 't lloofl. Spreker zal er de veldwachters zoo veel mogelijk op laten toezien. 13° De Heer 'I Hooft stelt voor, dat de Raad eene Commissie uit ziin midden zal benoemenaan welke zal worden opgedragenom in nersoon bij den Heer Commissaris des Konings te bevorderen het verkrij- gen voor 1865 van subsidie voor het onderwijs, te meer omdat de Bur gemeester heeft gezegd zulks te zullen tegenwerken. De Voorzitter zegtniet bepaald te hebben gezegd het verkrijgen van subsidie te zullen tegenwerkenmaar wel dat de Gemeente de subsidie "'spreke^ondersteunt het voorstel van den Heer 't Ilooft, en wil de Commissie zelfs magtigen om zoo noodigmet den Minister te spreken. Na eenige deliberatie wordt conform het voorstel van den Heer 'I Hooft '^Aangezien de benoeming der Commissie aan dan Voorzitter wordt over- gelaten, worden door hem daartoe benoemd de Heeren 't Hooft, Spaans en Schone, die deze Commissie op zich nemen. De Vergadering is daarop gesloten. per Transport. f 124.484 In dc Sectien MM en NNdoor de Heeren J. C. C. Bell- meijer c. 10'73 In de Sectien PP en QQ, door de Heeren J. A. Pijnappel en M. G. Wobbe5>d& In de Sectien RR en SSdoor de Heeren J. van de Wat en J. Klapwijk Makende te zamen een bedrag van. 149,784 In de Sectien E en F is de Collecte niet geschied. De Heeren, welke waren uitgenoodigd die aldaar te houdenhebben zich om onderscheidene redenen van die taak niet kunnen kwijten. HaarlemmermeerDe \°«rzitter voornoemd 5 December 1864. AMERSFOORDT. De Voorzitter der Plaatselijke Commissie te Haarlemmermeer, van het Fonda tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, brengt namens die Commissie bij deze haren dank zoowel aan de Heeren die haar behulp- zaam waren in het doen der Jaarlijksche Collecte voor het Fonds, nu onlangs in deze Gemeente gehouden als aan hendie voor het edele en liefdadige doel der Collecte bereidwilhg en gaarne hunne offers bragten. Bij deze dankbetuiging schijnt het niet oncigenaardig te vermelden door wien en weik bedrag in de onderscheidene Polder-Sectien der Gemeente is aecollectcerd. In de veronderstelling dat dit gaarneen door de Col- lectantenen door hen wier Giften werden verkregen, zal worden ver- nomenvolgt bieronder eene opgave deswege. Er is gecollecteerd: In de Sectien A en Ddoor de Heeren S. Nagtegaal c. s. In de Sectien B en Cdoor de Heeren Thomas en S. van den Ban In de Sectien J en Gdoor de Heeren Kievit en C. Tanis. In de Seclien H en I, door de Heeren P. Beers en J. C. tan de Blocquerij In de Sectien K en L door de Heeren A. Timmermans en W. Noomen In de Sectien MN en 0door de Heeren VV. Verploegh en F. In de Sectien P en Qdoor de Heeren A. L. Breure en C. van Beinum In de Sectie Rdoor de Heeren G. van Tot c. s. In de Sectien AABB en CC, door Mr. J. P. Amersfoordt. In de Sectien DD en EE, door de Heeren J. G. Schone en M. van Tot In de Sectien FF en II, door de Heeren C. J. Kroon en Bulk. In de Sectien GG en HH, door de Heeren L. van der Beek en J. Bol In de Seclien JJ en KKdoor de Heeren B. Labrijn en Dr. T. M. de Wilde In de Seclien LL en 00door de Heeren P. Lanser en van Vuuren van 29 November tot en met 6 December 1864. GEBORENCornelia Marie, dochter van C. Pijlman en N. Link. Corneliadochter van M. van Heijningen en M. Bax. Petronella dochter van J. Koedam en M. Oostbeek. Elisabeth, dochter van A. Oosthock en M. Vis. Masijtje, dochter van P. Francen en G. Valens. OVERLEDEN: Huibert, oud 1 maand, zoon van J. Bol en J. v. d. Wilk. Geertruida, oud 5 maanden, dochter van A. Rijkers en A. Smoorenburg. Jan, oud 6 jarenzoon van J. Lewis en A. Metz. ONDERTROUWD: W. F. J. H. Nol met M. Krijgsman. GEHUWD: F. J. Wijnhof (wednr. van E. Brouwer) met M. C. Janscn. Van verschillende zijden is mij de wensch kenbaar gemaakt naar inlicktingen aangaande de wijze van voederingdie in de drie laatste winterstal-tijdenop de bouwerij Onvebmoeid Vooruit" (hoek Spieringweg en Bennebroeker-dwarsweg)met gunstige uitkomsten is gevolgdten doel hebbende om, hoofd- zakelijk met stroogrof of kanthooi, ruigte, kaf en wortel- gewassen tot eene goede en voordeelige voeding van rundvee te komen. De openbaarmaking van het daartoe leidende kan bij tie tegenwoordige duurte der voeder-gewassen voor veehouders vooral in nieuwe polders, eenig nut hebben. Deze gedachte drong mij tot de opschrijving ter plaatsing in uw verdienstehjk bladen ik ben bereid verdere inlichtingen te geven en de toepassing hiervan op „Onvermoeid "Vooruit" te laten zien. Om het hiertoe dienende broei-voeder te bereiden zijn dne hokken aan elkander daargesteldelk van omstreeks 150 mud inhoudmet schotten, die ook tot losse bruggen kunnen dienen. Deze hokken staan op een met klinkers bevloerden schuurgang, hellende naar ingegraven oude zeeptonnetjesom het uitza r- kende vocht op te vangen en op nieuw te kunnen gebruiken. Voor omstreeks 125 stuks, meerendeels jong vee, worden wekelijks 5 a 6 hokken gereed gemaakt op de volgende wtjze. Het hok wordt gevuld met 6 lagen elk van omstreeks 24 mud kaf, haksel van welk stroo ook, doch liefst van haverstroo van'jong bladriet, kanthooi of ruigte en zaadpeulen. Tusschen elk der lagen spreidt men van 10 a 12 mud mangel- of koewortelsknollen (in het begin met het loof), koolrapen of dergelijkenalles door den pulper van Benlall tot moes gemalen, benevens '/0 van 15 Ned. ponden accijnsvrij ruw zout, opgelost in 4 a 5 emmers (a 16 Ned. kan) koud water. Bij het gebruik van pulpe vervangen 4 a 500 Ned. ponden, de wortelgewassen. De bovenste laag wordt met dezelfde hoe- veelheid water en zout overgoten en van elke laag het mengsel goed dooreengezeten ten slotte sterk vastgetreden. Naar gelang van de broeikracht der bestanddeelen gebruikt men meer of minder wortelgewassen en waterbij felle koude tot bespoediging der broeijing de laatste 4 a 5 emmers water, warm. Tot bevordering der zoo nuttige gelijkmatigheid in het broeijen moet de opvolging der onderscheiden lagen oplet- tend bepaald wordenenafhankelijk van den warmtegraad van het lokaal, moeten de hekken met stroomatten en planken, meer of minder gedekt wordenzoodat de broeijing geregeld na 36 a 48 uren intreedt. Het voeder moet in de eerste of zoete broeijing toegedieml 5,51 8,75% 8,47 11,75 9,94 7,854 >i 4,51 7,53 17,71% 8,29 8,07 9,404 11,854 4,77 Transporteere. 124.481 worden, doch steeds afgekoeld. Wanneer de zoete, frissche geur overgaat in eene zure, onaangename uitwaseming, o wanneer, meestal door onoordeelkundig blootmakenschimmel ontstaatwordt het voeder slecht gegeten en is nadeelig voor de gezondheid. Het afkoelen geschiedt door uitspreiding en omzettingeven voor het voederen. Het warme voeder, ofschoon door het vee liever opgegeten wordende verzwakt, de spijsverterings-werktuigen, hetgeen meestal blijkt bij overgang tot groenvoeder. Om het zoo wenschelijke grage eten van het vee te bevorderen, wordt over het voor opgegeten voeder, dat tweemaal daags volop gegeven wordt, eene dunne pap van zuivere lynkoek niet te kariggegotenzoodat zeer weinig tot geheele schoon- making der voederbakken behoeft verwijderd te worden. Het op vaste uren voor een reinen bak staan maakt het vee rustiger. Het sterker voeren van jong kalfvee, in den voortijd bevordert het gelukkig afkalven en gaf bij vergehjking grond te veronderstellen, dat de melkafscbeiding daaidoor be- vorderd wordt. Het in de broeihokken bijmengen van lijukoekenmeei ot koren bleek niet voordeelig te zijn. Paarden en schapen schijnen beter gevoed te worden met niet gebroeuldoch ge- sneden, stroo, kaf, ruigte enz.en moes van gele wortelen, vooral zuiver toegediend met oversprenkehng van m water opgelost zout. In de aanzienlijke behoefte aan zout bij deze wijze van voederingeven als bij het onvermengd gebruik van pulpeen zoo nutlig bij het binneurijden van dikwijls onvoldoend drooge voedergewassenzoo ook bij het vermengen met guanoasch, eier enz., wordt te gemoet gekomen door de bepalingen der Wet van 26 April 1852 betrekkelijk den accijnsvnjen mslag

Weekblad van Haarlemmermeer | 1864 | | pagina 2