- 2 - 186441,712 186334,435 186225,435 186121,904 186020,795 185917,430 |)ragf amma Holl. Maatschappij v. Landbouw. UIT WAAED EN GROET. OVERZIGT der GEWASSEN van iiet JAAR 1864. Januarij 1865. Van de wiutergewassen had men reeds zeer vroeg ongunstige verwachting, veroorzaakt in de eerste plaats door een gewel- digen storm in bet begin van December, die de granentcaar vooral het koolzaad, zeer benadeelde, welk laatste veel ge- kneusd en stuk gewaaidbijna geheel miskleurig ter neder lag. Ook de garst en tarwe hadden daarvan veel te lijden dat anders zoo welig gewas scheen na eenige dagen geheel vernieldeen gedeelte grond was (door den storm) van den wortel verstoven en het had toen een bedroevend aanzienlater is het veel weer hersteld. Hierop volgde in Januarij eene vrij strenge vorst zonder sneeuwwaardoor de reeds verzwakte koolzaadplanten verloren zijn gegaanen eene aanzienlijke hoeveelheid tarwe en garst omgeploegd heeft moeten worden. De graangewassen hadden van de eerste vorst weinig geleden, doch toen de winter op nieuw in Eebruarij met regen en sneeuw inviel, was de oude vorst nog niet uit den grond, en belette het gevallen water door te zakken; met laatatge- noemde vorst en regen is hier het meeste graan verloren ge gaan. Er was veel wintergraan (koolzaad maar weinig) in den herfst van 1863 uitgezaaid. Koolzaad, dat nog is blijven staan, heeft dan ook een klein beschot opgebragt; wat de overgebleven tarwe en garst betreft, de kwaliteit was niet mooi, doch de kwantiteit bevredigend te noemen. Hier kwam bij dat het weder koud en schraal was gedurende den zaaitijd der zomergewassenhet tijdstip datbij gunstig wedertot herstel van het lijdend wintergraan veel had kunnen toebren- gen, maar nu daarin weinig of geen verbetering bragt. De zomer was over het algemeen koud, geene maand is er toch voorbij gegaan dat er geene meer of minder strenge nacht- vorsten zijn waargenomenwelke laatste vooral de rijpwording der zomertarwe benadeeld hebhenen door welke koude weers- gesteldheid de oogst dit jaar bijzonder laat inviel. Ofschoon men van de opbrengst der zomervruckten nog weinig kan zeggen aangezien het buitenwerk laat is gestaakt door het schoone en drooge najaars-weder en het dorschen alzoo werd uitgesteld, mag men toch eene bevredigende uitkomst ver- wachten. Meekrap heeft van den kouden zomer geen hinder gehadde opbrengst kan hooger als verleden jaar aangenomen worden, doch de prijzen zijn minder dan bij de vorige teelt. Hoe- wel de prijs laag is, is het toch naauwelijks merkbaar dat de verbouw, hier en in den omtrek beperkt wordt. Was gras en klaver bjjna den geheelen zomer zuinig en schraal, de opbrengst en gezondheid van het vee was naar wenschdaar toch altijd en nog hedende vette en kalfdragendeals ook de guste koeijen en schapen gretige koopers vondenook boter en kaas alsmede tool was het geheele jaar duur. Van den worm onder de schapen heeft men nog hier en daar dezelfde last gehad doeh niet zoo algemeen als vroeger. Wenschelijk zoude het zijn dat daarvoor een afdoend middel gevonden werd. Het is door de ondervinding bewezen dat de wormenuit de eijeren van eene vlieg, op het schaap gelegd worden, aldaar uitgebroed en te voorschijn komende ontdekt men het onheil een paar dagen daarna is het dier meest altijd verloren. Om te verkrijgen dat genoemde vlieg een afschuw van het schaap heeft, heb ik voor twee jarentoen het hier en daar erg met wormen was, 150 stuks schapen met een aftreksel van stin- kende kamillen overal besprenkeld, met dat gevolg, dat geen enkel dezer dieren wormen gehad heeft; of dit middel altijd voldoende zal zijn, durf ik niet beslissen, doch wel aanraden hem die vrees voor de wormen mogt krijgen, het te beproeven. Het is die soort met dikke platte bloemen die een afschuwe- lijke reuk hebben zij groeijen wel in het wild bij den weg, of tusschen de gewone kamillen. Hartelijk en met veel belangstelling wordt er in dit noor- delijk gedeelte van Noord-Hollandnaar de voltooijing van den spoorweg van het Nieuwediep naar Amsterdam verlangd, daar toch deze streken in den wintertijd van alle correspon dence verstoken zijn aller oogen zijn thans op de gewestelijke regering gerigt, en hopen levendigja vertrouwen, dat ge noemde lijn zoo spoedig mogelijk voor het verkeer zal worden opengesteld. Op Maandag den 19den December 1864 werd te Haarlem, op de Stads-Doelen, gehouden, eene algemeene vergadering der aldaar gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembollen- culluur. Uit het door den secretaris uitgebragte verslag over het afgeloopen genootschapsjaarbleek de gunstige toestand der vereeniging. Door eene commissie uit de vergadering werd rapport uit gebragt op de rekening van den penningmeestefover het afgeloopen genootschapsjaarwelke rekening werd goedgekeurd met eene Ontvangst van1556,26J. Uitgaaf 1043,16. eener algemeene landbouw-maatschappijen in het in 1865 te Assen te houden landhuiskoudkundig congres, wordt bij meerderheid van stemmen besloten, dat door deze vereeniging op de meergemelde algemeene tentoonstelling te Amsterdam zal worden gedaan eene collectieve inzending op naam der ver eeniging, echter buiten mededinging en als versiering. Van die collectieve inzending zal vooraf te Haarlem eene tentoonstelling plaats hebben voor de leden der vereeniging. Hierna had de plegtige uitreiking plaats van medailles op de tentoonstelling der vereeniging in Februarij j. 1., behaald, alsmede mededeeling der aan de dames inzendsters toegekende eereprijzen. Den 23sten December jl. is te Amsterdam weder eene ver gadering gehouden van het bestuur der Algemeene tentoonstel ling van voortbrengselen van tuinbouw in 1865 aldaar te houden. Op die vergadering is onder anderen berigtdat de afdeeling Amsterdam der Eollandsche Maatschappij van landbouw een sub- sidie van 1000 voor de tentoonstelling heeft toegezegd, zonder eenig voorbehoudeen gelijksoortig berigt is omtrent de bij- drage van 300 ingekomen van de Algemeene vereeniging voor bloembollen-kultuur te Haarlem. Voorts is besloten het grave- ren der stempels voor medailles en het slaan dier medailles op te dragen aan den met roem bekenden graveur, den beer Leopold Wiener, te Brussel. Men heeft zich daarna bezig ge houden met de benoeming van den Jury; die benoeming zal gesehieden door den eere-voorzitter, op voordragt van het be stuur. De gouvernementen in Europa zullen worden uitge- noodigd gedelegeerden naar de tentoonstelling te zendendie tevens als leden van den jury zullen fungeren. Aan de voor- naamste wetenschappelijke en tuinbouwkundige genootschap- pen en instellingen in het buitenland is eene uitnoodiging ge rigt, om een huuner leden naar de tentoonstelling af te vaardigen, en tevens deel uit te maken van den jury. Voorts is eene aanbevelingslijst opgemaakt voor de binnenlandsche leden van den jury, en daarop een 75tal namen geplaatst. Aan eene kommissie is de taak opgedragen de aanbevelingslijst vast te stellen der leden van den jury, in het buitenland, die persoon- lijk zullen worden uitgenoodigd. Daarna is in het algemeen vastgesteld, dat aan de inzenders van voorwerpen eenige ver- goeding van vracht zal kunnen worden verstrekt. Aan eene kommissie is opgedragen hieromtrent een meer uitgewerkt plan ter tafel te brengen. Eindelijk zijn nog eenige niet onbelangrijke uitbreidingen van het programma vastgesteld, waardoor de totaalsom der prijzen met een bedrag van ongeveer 1750 wordt vermeerderd. Vooral zijn er meer of grooter prijzen uitgeloofd voor de bloeijende kasplantenazalea's, rhododen drons, camelia's, rozen en de verschillende vragen voor bouquetten als ook voor eenige andere artikelen, zoo als bontbladerigeboomen groen blijvende heesters, hulsten, enz. Sommige nieuwe vra gen zijn er bijgevoegdzoo als voor groote bloeijende heesters en planten voor den vollen grondazalea's voor den vollen grondgroote paeonea enz. Nog zijn een aantal prijzen beschik- baar gesteld voor planten enz., ingezonden ter mededinging naar de uitgeschreven prijzeneene bijzondere onderscheiding waardig, doch onbekroond gebleven wegens te weinig uitge- loofde prijzeneindelijk zijn ook voor de tuinlieden van be- kroonde liefhebbers in het buitenland medailles uitgeloofd. (Amst. Cour.) In een overzigt omtrent den veehandel in de maand De cember, in het Engelsch Landbouw-Weekblad the Marlclane Express wordt gezegd. De buitengewone zomerdroogte en de daardoor veroorzaakte schaarschte aan veevoeder, hebben hunnen invloed zeer doen gevoelen. De markten waren over het al gemeen schraal voorzienen de vetmesters moeten door ruimen aankoop van duur lijnzaad en nog duurder koeken, in het gebrek aan ander voeder voorzien. Het gevolg daarvan is geweest, dat het puikste vee tot 95 cents en zelfs 1 per Ned. pond heeft gegolden. Hoewel die hooge prijzen voor het oogenblik niet zijn staande gebleven, zoo laat het zich voorzien dat het vleesch nog verscheidene maanden zeer duur zal blijven. De vee-invoer nit het buitenland te Londen is de verloopen maand zeer aanzienlijk geweest, zooals uit de volgende staat blijkt: Van schapen werden uit Holland zeer puike aangevoerd, en de beste daarvan hebben tot f 46.80 per stuk gegolden Ook in het rundvee van daar is verbetering op te merken. En sluitende alzoo met een batig saldo van 513,102. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der al gemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in April 1865 te Amsterdam te houden, wordt besloten de toe- gezegde bedrage van/300 voor die tentoonstelling te verleenen, ook zonder het vroeger gemaakte voorbehoud van vrijen toe- gang voor de leden der vereeniging op die tentoonstelling aangezien uit boven aangehaald schrijven en de toelichtingen van den voorzitter is geblekendat geenerlei vrijdommen hoe ook genaamd worden verleend. Nadat de voorzitter eenige mededeelingen had gedaan ten aanzien van de regeling van zaken voor die tentoonstelling de gehoudene vergadering bij gelegenheid der landbouw- fentoonstelling in September j. 1,te Leiden over de oprigting zou kunnen worden aangelegd van Hoorn over Schardam naar Zaandamwaardoor de omliggende plaatsenals de Schermer enz.zeer zouden gebaaten eene nieuwe bron van handel en nijverheid geopend worden. De droogmaking zal volgens plan gesehieden door 3 stoomgemalenen naar berekening der ontwerpers zijn volbragt in vijf jaren van het oogenblik dat de werkzaamheden zullen zijn aangevangen. Ruim 170 huisgezinnen zullen voor en na dien tijd werk en brood kun nen vinden op eene plaatswaar thans nog water is. Het is de tijd nog niet om de algemeene belangstelling in eene onderneming van dezen aard gaande te makenomdat de voornaamste ontwerpers, na bekoming der concessie, nog niet bekeud zijn. Wij meenen inmiddels te mogen verzekeren dat bij een duurte van land elk degelijk ontwerp tot land- aanwinning ondersteuning verdient. {Amst. Cour.) VOOR DE TENTOONSTELLING VAN VEE EN PLUIMGEDIERTE, te houden te Rotterdam op den Aden April 1865. Reeds vroeger maakten wij melding dat door de heeren W. J. C. Adriaan van Hasseltmakelaar en buitenlandsch- agent alhier, en G. Montauban van Sicijndregt, civiel ingenieur, bij de regering aanvrage was gedaan tot het inpolderen en drooamaken van een gedeelte der Zuiderzee tusschen Hoorn en Edam, genaamd het Hoornsche Hop. Tbans vernemen wij dat door gezegde aanvragers dezer dagen aan den minister van binnenlandsche zaken een uitvoerig plan van bewerking mitsgaders bescbrijving, is opgezonden, ter aanvulling van hun vroeger verzoek, waaruit o. a. zou blijken, dat de in te pol deren gronden ter oppervlakte van 6000 bunders, door een dijk zouden worden afgesloten uitgaande ten noorden van de haven van Edam, strekkende 3000 el ten oosten in de Zui derzee; van daar met een hoelc noordwaarts oploopende tot aan de zoogenaamde Neck. Door den aanleg van een kanaal ter breedte van 40 el, zou Hoorn aan de zee verbonden blijven, terwijl door de wijze van aanleg eene binnenlandsche vaart Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken. De navolgende Prijzen worden uitgeloofd A. Gemest Vee. N\ 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, uitsluitend met hard voeder gemest; tste prijs f 75; 2de prijs/50; 3de prijsy30. N°. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten 0s, met spoe- ling gemest; 1 ste prijs 60; 2de prijs /40; 3de prijs/25. N". 3. Voor de besfte, fijnste en zwaarst gemesle Koe, uitsluitend met hard voeder gemest; lste prijs /50; 2de prijs y303de prijs 20. N°. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, met spoeling gemest; lste prijs /40; 2do prijs 25; 3de prijs /15. N°. 5. Voor het beste, fijnste, blankste en zwaarst gemeste Kalf; lste prijs 15; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 6. Voor de vier beste, fijnste en zwaarste Vette Schapen, onver- schillig van welk ras; lste prijs 10; 2de prijs 5; 3de prijs/3. N°. 7. Voor het fijnste en zwaarst gemeste Varken; lste prijs/15; 2de prijs f 10; 3de prijs/5. B. Niet Gemest Vee. N°. 8. Voor den fijnsten en zwaarsten Os, oud 3 jaren; Isle prijs /20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 9. Voor de fijnste, jongste en zwaarste Varen Koe; 1 ste prijs 20; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 10. Voor de fijnste en zwaarste Schot, oud 3 jaren; lste prijs 20; 2de prijs f 10; 3de prijs 5 NB. Het Vee onder deze Afdeeling vervat, uitsluitend voor de Vel- weiderij beslemd, mag niel met Spoeling gevoed zijn. C. Melkvee. N°. II. Voor de beste Melkkoo; 1 ste prijs 252de prijs/15; 3de prijs 10. N°. 12. Voor de beste Kalfdragende of Melkschot, oud 3 jaren; lste prijs 25 2de prijs 153de prijs 10. N°. 13. Voor de beste Kalfdragende of Melkvaars, oud 2 jaren, lste- prijs 15; 2de prijs 10; 3de prijs 5. D. Aanfok Vee. N°. 14. Voor de twee beste, in alle vereischte boedanigheden meest uitmuntende Ossenoud 2 jaren, lste prijs 20 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 15. Voor de twee beste in alle vereischte boedanigheden meest uitmuntende Guisle Vaarzcnoud 2 jaren, lste prijs 30 2de prijs- 20 3de prijs 10. N°. 16. Voor de twee beste Pink-Os Kalveren oud 1 jaar, lste prijs 15 2de prijs 10 3de prijs 5. N°. 17. Voor de twee beste Pink-Kuis Kalveren, oud 1 jaar, lste prijs 20 2de prijs 15 3de prijs 10. N». 18. Voor den besten Rijstier, oud 2 jaren, lste prijs 30 2de prijs 20 3de prijs 10. N°. 19. Voor den besten Rijstier, oud 1 jaar, lste prijs 20; 2dft prijs 15; 3de prijs 5. N°. 20. Voor de vier beste Ooischapen met Lammerenlste prijs 15; 2de prijs 10; 3de prijs 5. N°. 21. Voor den besten Springram lste prijs/10; 2de prijs/5;. 3de prijs 3. N°. 22. Voor de beste Zeug met Biggen lste prijs 15; 2de prijs 10 3de prijs 5. N°. 23. Voor den besten Beer, Isle prijs/10; 2de prijs 53de prijs 3. NB. Het Vee onder deze Afdeeling vervatmag niet met Spoeling gevoed zijnterwijl de eigenaars van de Rijstierenbekroond met den eersten of tweeden prijsverpligl zijn deze als zoodanig bescliikbaar te' houden tot 1°. Julij 1865. Zij zullen eerst na het bewijs daarvan ge- leverd te hebben, den loegelcenden prijs kunnen ontvangen. E. Pluimgedierte. N°. 24. Voor den besten toom Kippen van een Haan eh minstens drib Ilenncn, verdeeld in de volgende soorten a. een toom Kraaikoppen lste prijs 10; 2de prijs/5; b. een toom Spaansche Kippen, lste prijs 10; 2de prijs/5; c. een toom Krielkippen lste prijs 10; 2de prijs/5; d. een toom Cochin- kippen lste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift; e. een toom Dor- kingkippen, lste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift; een toom Boerenkippen 1 ste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift. N°. 25. Voor den besten toom Kalkoenen van een Haan en minstens drie Ilenncn, lste prijs 5 2de prijs Getuigschrift. N°. 26. Voor den besten toom Ganzen van ddn Gent en minstens drie Ganzen, lste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift. N° 27. Voor den besten toom Eenden van een Woerd en minstens drie Eenden verdeeld in de navolgende soorten a. een toom Fluweeleenden, lste prijs 102de prijs 5; b. een toom Kwakereenden lste prijs 10; 2de prijs 5; c. een toom Graauwe Scbieteenden lste prijs 5 2de prijs Getuigschriftd. een toom Kuifkrombekken, 1 ste prijs/5; 2de prijs Getuigschrift; e. een loom Boereneenden, 1 ste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift. N°. 28. Voor de drie schoonste paren Duiven, verdeeld in de navol gende soorten a. drie paren Kropperslste prijs 5 2de prijs Getuigschrift; b. drie paren Snelvliegers (Pagadetten PoslduivenHoogvhegersTui- melaars, enz.); lste prijs 5; 2de prijs Getuigschrift; c. drie paren

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2