DE COMMISSIE uit de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Haarlemmermeer. VOOKWAASDEN. Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 27 December 1864 tot Januarij 1865. J tt 0 e z o it b e n. UURWERKNIEUW -VENN EP. BELANGRIJKE OPENBARE Publiek e Verkooping, (IJS EN WEER DIENENDE.) Driven, niet tot vorengenoemde behoorende, tste prijs 5; 2de prijs, Getuigschrift. Het Bestuur behondt zich voor oni aan den Inzender van een voldoend aantal bekroond Rundvee tot aanfok bestemd een buitengewonen prijs van 25toe te kennen, en looft buitendien nog enkele prijzen uit aan hendie voorwerpenniet in dit Programma gevraagd maar met den Veestapel in betrekking staandeop deze Tentoonstelling hebben in- Het Bestuur der Afdeeling voornoemd C. E. VIRULY, Voorzilter. H. DE B1E Secretaris. Artikel De Tentoonstelling zal worden gehouden te ROTTERDAM, op Bingsdag den idc.n April 1865, op de plaats der Societeit Harmonie, Art. 2. Ieder mag tot deze Tentoonstelling inzendenmils daarvan vdor of op 28 Maart 1865 aan den Secretaris der Afdeeling schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nummer van het Programma men verlangt mede te dingen. Art. 3. De ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meerdere nummers van het Programma te gelijk kunnen mededingen. Voorwerpen, vroeger reeds op eenige Tentoonstelling met den eersten prijs bekroond, mogen niet mededingen naar de prijzen, uitgeloofd voor een nummer van het Programma, overeenkomende met dat, waarvoor de vroegere bekrooning heeft plaats gehad. Art. 4. Niemand mag Vee inzenden dan waarvan hij gedurende ten minste drie maanden eigenaar is geweest. Dit moet blijken uit eene afzonderlijke schriftelijke verklaring, te voegen bij de opgaven in Artikel 2 vermeld. Art. 5. Het Vee en Pluimgedierte zal des morgens tusschen 6 en 8 ure op de plaats der Tentoonstelling moeten geleverd worden; hetgeen later komt, zal niet meer kunnen mededingen. Bij het Vee moeten be- kwame geleiders zijndie gedurende de Tentoonstelling daarbij zullen moeten blijven. Art. 6. De beoordeeling van het ingezondene zal geschieden door Commissien van deskundigenaan wier uitspraak de Inzenders zich zullen moeten onderwerpen. Art. 7. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende grond- slagen a. Dat de ouderdom van bet driejarig Vee zal moeten blijken door het aanwezig zijn van niet meer dan vier, en die van het tweejarig Vee door het aanwezig zijn van niet meer dan twee breede tanden. b. Dat geen Prijs onvoorwaardelijk worde toegekend aan het beste der ingezondene voorwerpen, maar aan dat alleen, hetwelk inderdaad uitmuntend en de onderscheiding van eenen Prijs waardig is. c. Dat de Prijs ook dan worde loegewezen, wanneer er slechts eene inzending heeft plaats gehad, indien het ingezondene inderdaad zoo- danige onderscheiding waardig is. d. Dat wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee in- zendingen, die beiden de bekrooning worden waardig gekeurd, het lot beslisse. De niet bekroonde Inzender krijgt in dat geval een Getuigschrift, in hetwelk hiervan zal worden melding gemaakt. Art. 8. De Premien zullen naar verkiezing aan de bekroonden worden voldaan, geheel in geld, zoo als bij de verschillende N°s. van het Pro gramma bepaald is, of wel in Medaiiles, voor zoo ver dit met de waarde der Prijzen zal zijn overeen te brengen, en wel naar den volgenden maatstaf: voor eenen Eersten Prijs: eene Gouden Medaille, ter waarde van/50, voor eenen Tweeden Prijs eene Zilyeren Medaille, ter waarde van/10. voor eenen Derden Prijs eene Bronzen Medaille, ter waarde van 5. met bijvoeging van het overige in specie, waar dit vereischt wordt. N°. 9. De Tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags ten 10 ure, en eindigen des namiddags ten 3 ure. Art. 10. De toegang is bepaald op 25 cents de persoon. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben echter, op vertoon van hun doorgaand Bewijsmet een vrouwelijk lid van hun huisgezin vrijen toegang, alsmede de Inzenders voor hunnen persoon. Bij de plaats der Tentoonstelling zullen gedrukte lijsten van het teu toon gestelde en toegang-billetten verkrijgbaar zijn. Art. 11. De uitreiking der Prijzen zal des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Art. 12. Gelegenhcid tot behoorlijke stalling voor het Vee zal door het Bestuur aangewezen worden, dat tevens zorg zal dragen voor hetgeen in acht genomen moet worden met betrekking tot de Stedelijke Belasting op het geslagt. Art. 13. Bij deze Tentoonstelling zal eene Verloting van ten toon ge- steld Vee gevoegd worden, na bekomen verlof van het daartoe bevoegd gezag, onder nader mede te deelen bepalingen. Het Bestuur der Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, C. E. VIRULY, Voornitler. H. DE BIE, Secretaris. N. B. Na afloop der Tentoonstelling zal erbij genoegzame deel- neming, voor de Leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gelegenheid zijn lot het houden van eenen gemeenschappelijken Maaltijd, tegen belaling van f 2,50 de persoonmet een halve flesch wijn. Zij die daarvan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich franco op te geven aan den Secretaris der Afdeeling, uiterlijk op Vrijdag 31 Maart 1865. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Punten van beschrijving voor de vergadering van Dingsdag 10 Januarij 1865 des avonds ten 7 ure, op den Stads-Doelen te Haarlem 1. Rekening en verantwoording over het boekjaar 1864. 2. Uitreiking der prijzen behaald op de tentoonstelling te Leiden. 3. Concept-begrooting voor het jaar 1865. 4. Herziening van het huishoudelijk reglement. 5. Verkiezing van twee bestuursleden. 6. Verloting om niet van voorwerpen. Be Leden worden uilgenoodigd zooveel mogelijk mede te brengen kleine bijdragen, den land- en tuinbouw betreffende, of eenig onder- werp ier bespreking, of eenige vragen ter behandeling in de ter ver- gade-zaal aanwezige vraagbus te deponeren, Dat het zeer raadzaam is bij het vinden van voorwerpen onmiddelijk de bevoegde autoriteiten daarvan kennis te ge- Ven, werd den "3den Januarij 1. 1. weder duidelijk bewezeu. Een landbouwer namelijk uit deze gemeente vond in de koffljkamer van den heer van Eaarenaan den Overtoom nabij Amsterdam, onder een stoel liggen eene portefeuillewelke hij bij zich stak, waarna hij zich onmiddelijk met nog eenige personen per as naar zijne woning begafzonder zijnen reis- genooten iets van de zaak mede te deelen. Te huis gekomen zag hij dat de portefeuille in eigendom toebehoorde aan den zwager van zijn neef, welke laatste den volgenden dag moest bij hem komenen wien hij ook verzocht de portefeuille aan den eigenaar ter hand te stellen, na reeds in den loop van dien morgen aan zijn reisgenoot van den vorigen dag het feit te hebben medegedeeld. Deze neef echter wachtte met de kennisgeving aan den eigenaar tot den daarop volgenden dag, doch toen was het te laat, daar de justitie reeds van het gebeurde had kennis genomen. Het gevolg van dat alles was, dat de vinder gearresteerd werd, en den 3den Januarij 1.1., voor de arrondissements regtbank3de Kamer, te Am sterdam wegens diefstal in een logement of herberg teregt stond. Het openbaar ministerie bij monde van den edel achtb. heer Mr. M. J. van Lennephield de schuld van den aange- klaagde vol, op grond dat de latere restitutie het misdadige karakter van het feit niet opheft, en rekwireerde tot eene eenzame opsluiting voor den tijd van eene maand. Na het aanhooren der uitvoerige pleitrede in deze gehouden, sprak de regtbSnk echter den aangeklaagde vrij van het hem ten laste gelegde misdrijf. AmstCour.) GEBORENGerardina Maria dochter van J. W. de Heij en A. Oude- jans. Gerarduszoon van A. Smoorenburg en A. de Vreedc. Maarlje, dochter van D. van Houten en A. van Zinderen. Anlje, dochter van C. Rits en W. v. d. Nieuwegiese. Matje dochter van J. Vreeken en L. Vinke. Janzoon van W. Spaargaren en J. Vreeken. Trijnlje dochter van W. Schelling en T. Molendijk. Adrianus zoon van M Witte en G. Markenstein. Lijdiadochter van H. Hartman en N. Cave. Johannes, zoon van G. Moerland en J. E. Konings. Johannes, zoon van K. Tuien en D. Wijnands. OVERLEDENLena oud 9 jarendochter van B. Kameraad en A. de Vos. Johanna, oud 15 jaren, dochter van C. Westerhout en N. de Jong. Jan oud 3 maanden zoon van G. Verheul en G. van Loon. ONDERTROUWDgeene. GEHUWDgeene. Wij wenschen aan onze berigtgevers en medewerkers, in de verschillende provincienonzen bijzonderen dank te betuigen voor hunne geleverde bijdragen en maandelijksche mededeelin- gen. Zij zullen ons zeer verpligten, wanneer zij het nieuw begonnen jaar daarmede willen voortgaan. Zij hebben zelf ervaring kunnen opdoen omtrent de wijze van behandeling, die hen het meest geschikt en nuttig voorkomt, en wij laten hen daarom liefst geheel vrij in de keuze van de manier, waarop zij die medewerking wenschen voort te zetten. Als zijom eentoonigheid of herhaling te vermijden nu en dan eens liever eenig ander onderwerp bespreken of een anderen vorm dan die van het maandberigt willen kiezen, zal dit zeker ook onzen lezers genoegen doen. Het hoofddoel is om uit de verschillende oorden van het land het landbouwnieuws te vernemen, voornamelijk dat wat voor hunne mede landbouwers belangrijk en nuttig is, en alzoo minder, dat algemeene nieuws hetwelk ook iedereen bij zich zelven opmerken kan, Onze medewerkers zijn bijna alien landbouwers van beroep; wanneer zij bij zich zelven nagaanwat zij gaarne van anderen of uit andere streken zouden vernemen, zullen zij ook het best weten, wat zij zelven bij voorkeur hebben te melden. Er wordt zeker veel over landbouw geschreven, meer dan vroeger het geval isen toch wordt er nog geklaagd dat men van het werkelijk belangrijke landbouwnieuws, van datgeen, waar aan men voor de dagelijksche praktijk behoefte heeft, niet goed op de hoogte wordt gehouden. Nu is het zeker dat ook alleen zij, die zelf den landbouw drijvenin dit gebrek kunnen helpen voorzienen hoewel er nu bij den drukkendagelijkschen arbeid zeker dikwijls niet veel tijd of lust tot schrijven overblijft, zoo heeft het mededeelen van eigen ervaring toch ook zijn genoegen; vooral zoo men het doet in de hoop, dat anderen het goede voor- beeld zullen volgenen men dus ook op die wijze met veler ondervinding zijn voordeel zal kunnen doen. KUNSTNIEUWS. Het komt mij wel eenigzins vreemd voor in het Weekblad van Haarlemmermeer van Vrijdag 23 en 30 December 11. geene melding gemaakt te zien van eene Rederijkers-Vergadering alhier gehouden aan het Kruisdorpin de daarvoor zeer ge- schikte en nieuw ingerigte zaal van den heer J. Knot. Aanvankelijk had ik gedachtdat welligt een betere recen- seur als ik, daarvoor zou opgetreden zijn; daar echter zuiks het geval nog niet is geweest, waag ik het met bescheiden- heid U te verzoekeu onderstaande regelen in uw veel gelezen en geacht Weekblad op te nemen. Den avond van den 20sten December 1864 was voor de ingezetenen der gemeente Haarlemmermeer even belangrijk als verrassend; immers ook liier is men tot ons groot genoegen begonneneven als in zoo vele plattelandsche gemeenteneene rederijkerskamer daar te stellenwier eerste uitvoering op bovengemelden datum heeft plaats gehad. Onderscheidene der ingezetenen met mij waren van gevoe- len, dat zoo iels in onze gemeente van eene luttele beteekenis zou zijn, dan men heeft zich tot mijn innig genoegen vergist en een te gering denkbeeld dezer eerste opvoering gemaakt. De gekozene stukken werdenhoe wel de tijd van studering voor het werkend personeel zeer kort en beperkt is geweest, en zonder in bijzonderheden te tredendoor hen alien met den meesten bijval opgevoerd. Elk heeft, de eene meer, de andere minder zich in het bijzonder van zijne taak gekweten en ik breng bij deze hulde aan de Directiedie even als op zoo vele plaatsen is ons Nederland eene even nuttige als aan- gename Vereeniging heeft daargesteld. De uitvoering werd door een talrijk en zeer aanzienlijk pu- bliek bijgewoonden zoo ik tot mijn genoegen vernomen heb, zullen wij in de maand Eebruarij op eeue tweede en meer belangrijke voorstelting vergast wordenwnarbij ik bij het slot dezer, den innigen en welgemeenden wensch te kennen geef, dat genoemde heeren kunstliefhebbers nog ruimer dan de eerste maalen door een even treffelijk publiek met een bezoek vereerd zullen wordenen daardoor in de gelegenheid zullen geraken, om, even als in de aanzienlijkste plaatsen van ons koningrijk iets te hebben geconstitueerdwat nuttige kennis aan wezenlijk en onbevooroordeeld genoegen paart. D. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON, M. DROS, geliefde Echtgenoote van Haarlemmermeer 2Januarijl86 5. L. TINHOLT. Vrij van Zegel, bij Kon. Besluil. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente Nieuw-Vennep geven bij deze berigt, dat het UURWERK in den Toren op hunne Kerk is geplaatst. Kerkvoogden brengen bij deze gaarne openlijk hunnen dank aan de Dames, die als Commissie zich de stichting van dat Uurwerk ten doel hebben gesteld en daarin zoo gelukkig zijn geslaagd. Het Uurwerk, vervaardigd door den Heer A. Batstra, van Leiden, voldoet zeer goed aan de verwachting, en zullen de Nam en der Dames bij het Kerkbestuur steeds in dankbare herinnering blijven. Nieuw-Vennep, A. VALKENBURG, Pres. Kerkv. 28 December 1864. D. EGGINK, Seer. Kerkv. De Commissie bovengemeld brengt haren dank aan alien die hare pogingen zoo welwillend hebben ondersteundzoo door het geven van Prijzen in de Verloting, als door het nemen van Loten. Namens de Commissie L. G. VALKENBURG—PELETIER. A. S. J. DETTMEIJER. A. J. EGGINK—TIBB0EL. belast met de OPRIGTING EENER LANDBOUW-SCHOOL, noodigt Landbouwers in Noord- of Zuid-Hollandwelke onge- veer 80 Bunders, grootendeels Bouicland, in bedrijf hebben en genegen zijn hunne Boerderij voor de practische opleiding van Jongelieden beschikbaar te stellen, uit, zich met opgave van Condition voor of op 15 Eebruarij 1865, vrachivrij te wenden tot den Ondergeteekende, Voorzitter van genoemde Maatschappij. VAN FOREEST, te lleilo. op Bonderdag den \iden Januarij 1864, door den Makelaar J. VAN DER POEL Jz.als lasthebbende van zijne Princi- palen ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: PAARDENKOEIJEN, BOUW- en MELKGEREED- SCHAPPEN, MAHONIJHOUTEN en andere MEUBELAIRE GOEDEREN; alles breeder bij Billetten omschreven. Deze verkooping zal gehouden worden in het Logement: ,,'DE BEURS", in het Kruisdorp, op voormelde dag OM cotiTAST geld. De Goederen zijn daags te voren te bezigtigen. NB. Wanneer men in deze verkooping iets wenschte in te stekenvervoege men zich 8 dagen voor de verkooping bij voormeldcn Makelaar. Met toestemming van het Edel Achtbaar Bestuur der Ge meente Aalsmeerzijn eenige Liefhebbers aldaar, voornemens om op Zaturdag den 7den Januarij 1865, te laten VERRIJDEN en vrij te Vereerennader te bepalen PRIJS en PREMIE. Aangiften des morgens v66r 11 ure, bij P. KAPTEIN.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3