WEEKBLAD mm 1805. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Vrijdag, 15 Januaru. ESS f my'- *3 Xesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Landbouw. DE FRANSCH-KEIZERLIJKE BOERDERIJEN DE GRAANHANDEL en DE OOGST van 1863, VLEESCHVERBRUIK in ENGELAND. Hi \\\M{[p liENMEItMEE PKIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarj> 6.— Alle. Toezendingeu de Ebdagtie betreffende, moeten geschiedea aan dea Hoofdredacteur, te Haarlem Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. VAN VINCENNES en FOUTLLEUSE. Vervolg De grond dezer landgoederen is zeer droog en ligtgroo- tendeels een mengsel van zand en kleiten deels van grind en zand de ondergiond bestaat uit vaste kleihoudende zand- steen. Men is de schijnbaar onoverwinnelijke zwarigheid, om van dergelijken grond goed weiland te makenop juiste wijze door een gepast gebruik der plaatselijke hulpmiddelen te boven gekomen. Groote hoeveelheden sekreetmest van het fort Vincenneswaarvan de verwijdering vroeger belangrijke kosten veroorzaakte, en de urine, die men vroeger onge- bruikt in de grachten liet wegvloeijenhetgeen niet weinig tot het ongezond maken der lucht bijdroeg, werden zonder zwaiigheid ter bemesting gebruikt. De urine wordt door middel van gierwagens met water vermengd op het bouw- en weiland gebragt. De sekreetmest wordt met aseh vermengd, ook zoovvel op het bouwland als op de weide gebruiktdoch slechts in het najaar en in den winter, wijl men heeft op- gemerkt dat het bemesten daarmede in het voorjaar het legeren van het graan bevordert. Er wordt geen anderen mestsoort aangekocht en zijne werking op het weiland, de voeder- en de wortelgewassen toont hoe bijzonder geschikt deze voor ligte en drooge gronden is. Voor de vroege groenvoedergewassen heeft men het nut erkend om een mengsel van verschillende uit te zaaijen daar enkele soorten beter bij drooganderen beter bij vochtig weder groeijen, en men zich dus op die wijze voor geheel misgewas behoedt, terwijl dit mengvoeder wel zoo graag door het vee gegeten wordt en dit daarbij beter gedijt. In February zaait men wikken en garst; in Maart en April wikkenhaver, erwten, boonen en koolzaad, in April en Mei haver, ma'fs, sorghoboonen en koolzaadde voornaamste uitzaai is toch die van ma'is en sorghowelke in Junij geschiedt en tot be- hulp dient in de maanden Augustus en September, als de weide te schraal wordt. Gele suikerbeetwortelswaarmede men eenige bunders beteelt, geven eene rijke opbrengst, maar voor turnips is de grond te droog. De zuivere opbrengst, in 1860 ongeveer vier percent van het kapitaal van aanleg en het bedrijfskapitaal, is voldoende te aehtenwanneer men bedenkt, met welke groote kosten het moest gepaard gaanom 300 bunders onvruchtbareu grond, voor de poorten van Parijsin goeden staat van kultuur te brengen. Deze boerderij oefent onmiskenbaar een goeden in- vloed op de fransche landbouwers uit; de daarbij heerscken- de orde, netheid en het te werk gaan naar vaste regelen, zouden ook menigen engelschen landbouwer ten voorbeeld kunnen zijn. De modelboerderij Pouilleuse ligt op de vlakte, die zich ten noorden van St. Cloud uitstrekt, en maakt een deel der kroondomeinen uit. Zij beslaat bijna 100 bunders en is op Engelsehe wijze in ongeveer een half dozijn slagen ingedeeld. Men zegt dat zij sints hare inrigting in het jaar 1857 met inbegrip van den veestapel, meer dan 400,000 heeft ge- kost. Iwee vijfden van het geheel worden met graan, lucerne en wortelgewassen bebouwd, het overige is tijdelijk grasland. De grond is veel beter dan die te Vincennes en bestaat uit leem en zandige klei; men gebruikt hier ook sekreetmest ter overbemestingwaardoor men op het grasland eene zeer digte zode verkrijgt. Er zijn hier 80 koeijen opgestald, die tot het Schwijtzer, Normandijsche, Vlaamsche ras en dat van Lorraine behooren, buitendien nog 30 korthoorn koeijen; voorts 100 Zuiderduinschapeneenige varkens en arbeidspaarden. De korthoorn koeijen zijn over het algemeen goede exem- plaren van dit ras, en daaronder die van meer dan gewone voortreffelijkheid zijnmaar daarentegen ook weder eenige die wat in den onveredelden vorm terugvallenvooral wat let smalle der achterheupen betreft. Eenige der besten werden te Fouilleuse zelf gefokt. De voorhanden stieren zijn dieren zonder waarde. Een oude roodbonte is een gestrektbruik- baar dier, met een sterk kruismaar die zijn besten tyd gehad heeft en blijkbaar eenigzins lam isvoorts een witte pinkstier met te zware schouderbladeren en van een zwak PKIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 /2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. ligchaamsgestel; eindelijk nog een roodbonte pinkstier, die niet veel beter is. Ook waren er nog twee bulkalverendie veelbelovend waren, en in Engeland zeker voor eene tentoon- stelling zouden worden opgekweekt. De korthoorns staan in een stal van 240 voet lengte en 30 voet breedte, die in boxes van 72 vierkante voeten is ingedeeld, waar tusschen een voedergang met een spoorbaan loopt. Elk dezer boxes staat door een ruime deur met een buitenloopplaats van on geveer gelijke grootte in verbinding. In elk dezer hokken waren 3 of 4 koeijen of kalveren, die naar willekcur buiten of binnen konden loopen. Deze wijze van stalling heeft de keizer zelf uitgedacht en het gevolg er van isdat de dieren uiterst zelden ziekelyk worden, en hun haar en huid is zoo glanzend en vet, dat een regen ze naauwelijks nat maakt. Gedurende de zomermaanden gaan zij ter weide, en wanneer deze te schraal wordt, ontvangen zij groen voeder van het bouwland. Uit eene oorzaakdie men tot nu toe niet heeft weten na te vorschen, zijn de dieren niet zoo vruchtbaar als zij moesten zijn; in den regel heeft men van de 30 koeijen jaarlijks slechts 18 kalveren. De kalveren laat men bij de moeders zuigen en grootendecls worden zij aangehou- den en opgefokt. Het is niet waarschijnlijk dat het korthoornvee in Frank- rijk algemeene verbreiding vinden zal, met uitzondering van Normandije en van eenige streken aan den voet van het Jura gebergte, vindt men daar niet die grasrijkealtijd groene en welige vveilandendie wij in Engeland hebben. Maar naar- mate de landbouw zich ontwikkelt, en de kale braak door het telen van voeder- en wortelgewassen wordt vervangen, moet ook de vraag naar korthoorn stieren toenemen. Alleen toch door het kruisen met dit ras, kan men, zonder de melkgevende eigensehappen der koeijen te verminderenin de toenemende behoefte aan vleesch voorzien. Trots alien strijd over dit onderwerp bestaat de eenige en wezenlijke waarde van het korthoornvee daarin, dat het het beste ras voor de slagtbank is. Dit moet dan ook het hoofddoel zijn, waarbij de verstandige fokkers zich bij de keuze van hun vee in de wijze van veredeling rigten; de huisdieren moet men even als de menschen naar hunne praktische bruikbaarheid beoordeelen. Dat dier hetwelk op de snelste en minst kostbaarste wijze goed vleesch levert is die eer waard. Tentoonstellingsvee dat aan die vereischten niet voldoetis duur speelgoed voor de liefhebbers of een middel om geld te verdienen voor de slimme veehandelaars. Zulk vee is eigenlijk eene bedriegerij. De kudde Zuiderduinschapen telt 100 stuks. De dieren schijnen goed te worden onderhouden. De springrammen zijn zeer gewild en men legt het daar ook voornamelijk op aan zoodat de verkoop daarvan geen gering deel van de opbrengst vormt. De schapen worden 's winters in eene rijkelijk met stroo voorziene stal gehouden. De ruiven worden rijkelijk met stroo en hooi gevuldde eetbakken met fijDgesneden voedervoornamelijk afgedorschte wikken en beetwortelsna het lammeren geeft men daarbij nog gerstemeel. Zoo 's win ters het weder droog en zacht isworden zij naar buiten gedreven om wat beweging te hebben. De orde en netheid die hier overal heerschtis even op- merkelijk als te Vincennes. Hakkenspaden barken en zeis- sendie op het oogenblik niet gebruikt worden, zijn in smaakvolle orde in het gereedschapslokaal opgehangen daar vindt men ook een dorschwerktuig van Hornsbij en Claijlon een maaiwerktuig van Burgess en Keijeen paardenhak een meststrooijer en een zaaiwerktuig van Garrett; de locomobiel is van Tuxford. Jaarlijks wordt hier eene publieke veiling gehouden van ruudvee schapen en varkens men staat in voor den ouder- dom de afstamming en het vrij zijn van gebrekendie regt geven om den koop te vernietigen. De beschreven boerderijen zijn slechts een tweetal van de velen die de Keizer heeft doen inrigten om daardoor een verbeterden landbouw aan te moedigen. In minder dan vijf jaren zijn 9 boerderijen en eene kolonie gevestigd geworden in de onvruchtbare streken van Gaskonjewaaronder eene die 750 bunders groot is; voorts 8 hoeven in Champagne op kalkgrond waarvan de armoedigheid tot een spreekwoord was geworden en in den laatsten tijd heeft de Keizer eene be- langrijke landbouw-onderneming op de granietbergen van Li mousin begonnen. naar het Jaarlijksch Rapgort van Thomas Cakr, te Rostock. Bet verledene. Een zeer ruime oogst in Engeland in 1863 en groote aaDvoer van elders hielden de prijzen laag, in spijt van den Deenschen oorlog, tot nadeel zoowel van han- delaars als landbouwers. De prijzen kunnen weinig voordeel overlaten of moeten zelfs verlies geven, hetgeen noodwendig tot beperking van den graanbouw leiden moet. In landbouw gaat echter verandering van cultuur niet snel; evenwel kan men daarvan het gevolg zien in toenemende veeteelt en vlas- bouw in Engeland; katoenteelt in Egypte en langs de Middel- landsche zee, van koolzaad en beetwortels in Duitschland. Daarentegen brengt de uitbreiding van het spoorwegnet ook nieuwe gronden in kultuur, ten koste van den boschbouw, het geen vooral in Noord-Duitschland plaats vindt; maar tegen prijzen als thans, zal ook de ontginuing wel geen rekening geven. Voor die landen, waar het klimaat daarvoor gunstig is, moet het voordeel in veeteelt boven graanbouw worden gezoeht. Het heden. De blijvende verscheping naar Engeland toont dat zoodra ergens graan te veel isdit naar Engeland komt al zijn de prijzen hoog of laag, en tevens blijkt daaruitdat de graanuitvoerende landen hunne voortbrenging hebben uitge- breidin de verwachting daarvan steeds een toenemende afzet naar Engeland te vinden. De lage stand der prijzen wordt echter zeker ook in de hand gewerkt door de duurte van het geld en het gemis van alien levendigen handel, daar men met het oog op den ruimen voorraad en de verwachting, dat er tot den volgenden oogst geen schaarschheid te duchten is, geen aan- koop op speculatie durft te doen. Hiertoe brengt ook bij dat de graanmolenaars en meelfabriekantendie vroeger grooten voorraad hielden of zeilende hadden, in de lantste jaren alleen voor omniddelijke behoefte koopen en zich meest op binnen- markten voorzienhetgeen zeker voor hen zelven voordeeliger is in tijden als thans, maar dat dan ook oorzaak van snelle wisseling kan zijn, zoodra het blijkt dat er een werkelijk te kort is. Dit zou vooral het geval zijnwanneer zich die behoefte openbaarde voor dat de geregelde voorjaarsaanvoeren kunnen worden verwacht. IFdarsclnjnlijke toeJeomst. De toestand van den handel schijnt op dit oogenblik gezond. Het gesloten zijn der meeste havens door den vorst en het gering bedrag van zeilende ladingen maken de landbouwers en houders van graan in Engeland op dit oogenblik meester van de markt. Indien de landbouwers door geldnood gedrongen meer ter markt brengen dan voor de behoefte van het oogenblik noodig is, moeten de prijzen laag blijven totdat de spekulatiegeest zich openbaart. Doch het laat zich voorzien, dat, nu de geldmarkt ruimer wordt, houders zieh van de markt zullen terugtrekken en de prijzen zullen stijgen te meer daar in het naderend voorjaarbij de schaarschte aan veevoederdaarvoor zeker veel van het min- dere graan zal worden bestemd. Als de voorjaarsaanvoeren komen opdagenzal de voorraad tarwe wel zijn opgeruimd. Dan zal echter de pry's zeer onder den invloed komen van de verwachting omtrent het nieuwe gewas, en de min of meer gunstige bestelling van het voor- jaarsgraanwaaromtrent nu natuurlijk nog niets kan worden gezegd. In de behoefte van vreemd graan voor Engeland zal het buitenland echter wel kunnen voorzien. Ik scbat dien nog op 15 millioen mud, en reken dat Duitschland daarvan kan zenden 3% millioen, Denemarken en Sleeswijk millioen, Pruissen en Russisch Polen 2/4 millioen, Turkije en Molda- vieWallachije en Hongarije 3 millioenen Noord-Amerika met Canada 6 millioen. Alzoo millioen meer dan ik de behoefte schat, zoodat de kansen van hooge prijzen wel buiten kwestie zijn. Er is geen vraag van meer gewigt voor het algemeen te- genwoordig, dan die van onzen vleeschtoevoer; en tot nu toe hebben de beoefenaars der statistiek daaraan lang niet de aandacht geschonken, welke het onderwerp verdient. Onder de schrijversdie hiervan het best op de hoogte zijn heliport Robert Herbertwiens mededeelingen op dit gebied blijken dragen van een juist oordeel en praktische kennis, welke

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1