WEEKBL A l» 1865. Vrijdag, 27 Januaru. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN P OLDER-BEL ANGEN GEWIJD Xesde Saargang Holl. Maatschappij v. Landbouw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. IIAAKLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Alle ToezendingeAde Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 Cents. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. Afdeeling Haarlem en Omstreken. In de laatste vergadering van deze afdeeling is het Pro- gramma aer Jaarlijksche Algemeene Tentoonstelling ter sprake gebragten is van gedachten gewisseld betrekkelijk het nut dat dezelve heeft opgeleverd en meer en meer zoude kunnen aanbrengen, Inzonderheid is toen de wensch nitgedrukt, dat er voort- aan een beredeneerd verslag van de tentoonstelling worde op- gemaaktdat als 't ware een critiesch overzigt behelze van al hetgeen daar aanwezig wasmen meendedat zoodanig overzigt al die beschouwingen zou moeten bevatten welke aan keurmeestersmet betrekking tot het belang en de voort- gaande verbetering van onzen landbouw zijn voor oogen geko- men, en welke alzoo niet alleen als resultaat van reeds verkregen verbeteringmaar ook als leiddraad tot vooruitgang zullen kunnen dienen. Het is waar dat de taakdie reeds aan keurmeesters is opgedragen zwaar is en zij hunne grootste belooning moe ten vinden in het zelfgevoel van wel te doenmaar wanneer zij overwegen dat de zaak tbans meestal blijft zoo als zij was en de tentoonstellingen bij eenig meerder werk hunnerzijds meer nuttige resultaten zouden kunnen opleveren, dan houdt men zich verzekerd dat die heeren zich ook die taak wel zouden willen getroosten terwijlindien daartegen bij enke- len bezwaren mogten blijven bestaan een lid van het Hoofd- bestuur de keurmeesters zoude kunnen vergezellenom uit hunnen mond de beschouwingen op te teekenen waartoe het tentoongestelde aanleiding geeft. In Engeland is die maatregel minder noodig, omdat elk dagblad dat op vee- of graanhandel betrekking heefteen des- kundig agent naar de tentoonstelling zendt om een critiesch verslag op te maken, en zulks onmiddellijk ter kennis zijner lezers brengt. Hier weet men dat de heer A den eerstenen B den twee- den prijs heeft verkregenmaar men blijft onkundig om welke redenen het voorwerp van A boven dat van B bekroond is. Ook is het volslagen onmogelijk om uit de catalogussen en verdere stukken die gedrukt worden op te maken welken hengst de meest bekroonde jonge paarden of veulens heeft ge- leverd iets, dat zoo noodig is om aan de landbouwers het gewigt te leeren kennen om te fokken uit oudersdie proef- ondervindelijk bewezen hebben deugdzaam te zijn. Het is reeds gezegd, de taak van keurmeesters is moeijelijk en gewigtigmaar deze kan zich overtuigd houden, dat hij den dank en de hoogachting wegdraagt van een ieder, die den vooruitgang van onzen landbouw, in hoornvee, schapen, werk- tuigen, enz. ook toeschrijft aan onze tentoonstellingen, waarvan het minder of meerder nut in groote mate van zijne kennis en onpartijdigheid afhangt. Het is op die vergadering ook betreurd, dat de proef in 1863 genomen, om het vee gedurende twee dagen ten toon te stellen zoo spoedig is opgegeventot eene juiste en goede keuring is tijd noodigen die tijd moet aan keurmees ters worden gegeven zoo men goed werk wil verkrijgen. In Engeland waar het beste vee het geheele jaar door op stal wordt verzorgdmoeten zij veelal gedurende aclit dagen ter plaatse aanwezig blijven, en het schijnt dus dat men hier, waar het vee steeds in de weide is zonder schade kan ver- langen dat zy eene nacht blijven staanen bij de beduidende prijzen die thans worden uitgeloofdis de vrees dat vee en paarden weg zouden blijvenhersenschimmig. Ook heeft men gewenscht dat het monsteren der paarden in de daartoe bestemde ruimte moge stand houden en de eigenaren die somwijlen door hunne knechts worden weerhou- den daartoe bij het programme verpligt mogen worden. Het doel der inschrijvers van paarden is dat zij door het publiek zullen worden gezienen met dat zelfde doel komt ook het publiek. Intusschen is het bekend dat, wanneer paarden gedurende eenige uren gedrongen tusschen elkander staanzij beginnen te hangen en te slapen, en de bezigtiging meestal niets waard is. Om een paard goed te zien en te beoordeelen, moet het in beweging zijn, en wanneer het monsteren geregeld plaats heefteerst in den stap en dan een paar malen in den draf, zal zulks steeds strekken tot genoegen zoowel van den eige- naar als van het publiek. In het Programma der algemeene Engelsche tentoonstelling van landbouw nabij Devonport en Plymouth, te houden den 17den Julij 1865 e. v. d.is zelfs bij 15 voorgeschreven dat de paarden in de daarbij vermelde klassen vallende voorzien moeten zijn van zadel en snaffel. Meermalen is het reeds ter sprake gebragt, dat de prijs- uitloving voor vreemd of gekruist hoornvee zoo weinig bepaald resultaat heeft opgebragt, en de kwestie over het meer of minder raadzame van den invoer en aanfok van Durham ras nog niet is uitgemaakt, zoodat de zaak blijft zoo als zij was. Velen schrijven zulks toe aan het Programma, waarin steeds afzonderlijke prijzen worden uitgeloofd voor inlandschen voor vreemd of gekruist vee, en vermeenen dat daardoor wel aan den dag wordt gebragt, welk stuk vee in iedere klasse het beste was, maar de vraag wie van die beide klassen voor ons de voorkeur verdient, geheel in het midden gelaten en onbeslist blijft. Zij, die verlangen dat die vraag eenmaal uitgemaakt worde, zijn van oordeeldat in het Programma geen verschil moet worden gemaakt tusschen de onderscheidene rassenen aan een ieder vrij worde gelatenom zoowel met zuiver inlandsch als met vreemd of gekruist ras naar dezelfden prijs te din- gen en vermeenendat het dan na verloop van weinige jaren wel zal zijn uitgemaaktwelk ras voor Nederland meest raadzaam is. Anderen gelooven, dat men ook zoo kunnen beproevenom tusschen de bekroonden in elke categorie, een nieuwen wed- strijd te openenen b. v. ook een prijs uit te schrijven voor dat stuk vee, 't welk het beste zal worden geoordeeld, van diewelke in de inlandsche en vreemde klassen den prijs hebben verworven. De eigenaars van stieren zijn meestal tegen deze voorge- stelde vermenging van rassen op Programma'somdat zij niet kunnen ontkennen dat een goede Durham stier, onzen inlandschen stier zoodanig overschaduwt, dat er voor dezen weinig kans op belooning overblijft; maar wat daarvan zij, zoo gelooven wij dat eene Maatschappij van Landbouw als de onze, het kwaad onder de oogen moet durven zienen om tot goede resultaten te gerakenniet te vreesachtig moet zijn om de tijdelijke belangen van eenigen te kwetsen. Nog is er een punt 't welk de aandacht van het Hoofd- bestuur overwaardig is, en wel het volgende: Tegenwoordig ontvangen keurmeesters bij den aanvang van hun werkeen lijst waarop in volgorde de nummers zijn op- geteekend der voorwerpen welke aan hun onderzoek zijn op gedragen zonder meer; zoo dat de bijzonderheden die door de inzenders op de certificaten of andere opgaven zijn vermeld niet worden medegedeeld en buiten kennis van keurmeesters en dus buiten beoordeeling blijven. Zulks gesehiedt opdat de keurmeesters niet zullen bekend raken met de namen der eigenaars of inzenders. Om een mogelijk maar minder waarschijnlijk kwaad te vermijdenis men hier tot een bepaald nadeel gekomen. Om jonge paarden te beoordeelen, moet men de ouders kennenom vee vergelijkend te keuren en vooral om eene goede en krachtige opkweeking hier te lande te bevorderen iets dat tot veredeling van het ras zoo noodig ismoeten keurmeesters met den juisien ouderdom bekend zijn; om nieuwe gewassen of andere zaken naar waarde te schatten zullen keurmeesters somwijlen bijzonderheden moeten kennen. Bij werktuigen is ook veel te weten noodig, maar bij dat onder- werp wordt wel door de fabriekanten gezorgd, dat er iemand van hunnen 't wege tegenwoordig is om aanwijzing te doen. Deze en dergelijke informatien, somwijlen van veel belang om het onderwerp goed te beoordeelenblijven nu geheel buiten kennis van keurmeesters, en zulks alleen uit vrees dat keurmeesters bekend met den naam van den inzender, om vriendschaps of andere belangen, zich tot partijdige uitspraken zouden laten leiden Intusschen is de betrekking van keurmeester te gewigtig en te eervol, dan dat men zou kunnen verwachten, dat die Heeren imraer om zulke ellendige redenen van het regte pad zouden wijkenen zich aan de openbare kritiek zouden willen blootstellen. Die taak zeiden wijis eervol en hoogst gewigtigwant de bloei van de Maatschappijen het nut dat dezelve kan te weeg brengen voor den landbouw, hangt op den duur van de uitspraken der jury af; wordt er bij de beoordee ling met te veel overhaasting overheen geloopendan komen prijzen en medailles te regt, waar als 't ware het toeval ze brengt, en geen bezoeker der tentoonstelling zal door de be- krooningen eenige leering opdoen. Zijn de uitspraken daar- entegen gegrond op voile kennis van zakenen uitgebragt door mannen, meestefs in hun vak, en zoo veel mogelijk met redenen omkleeddie het aanbevelingswaardige van het voor werp, ook aan minkundigen, duidelijk makendan ongetwijfeld zal de tentoonstelling in de schatting van velen in waarde en achting stijgenen deze aan het groote doel der Maatschappij vooruitgang van onzen landbouw, werkelijk nog meer bevor- derlijk zijn. Wil men nu dat resultaat verkrijgen, dan moet ook het voile vertrouwen aan de eervolle betrekking van keurmeester worden geschonken, en aan den eerstbenoemden van hen, in tijds ter hand gesteld worden alle certificaten enz. door de inzenders ingeleverden behoorende tot de klasse die zij hebben te beoordeelen. Op de echtheid en waarheid van die certificaten moet ook beter worden toegezien. Meer dan eens is het gebeurd dat er kalfvaarzen onder guste vaarzen zijn geplaatst inland sche veulens bij veulens van vreemd rasvruchten op vreem- den bodem geteeld als eigen kweek ingezonden enz. enz. Die kwade praktijken moeten worden geweerd, en zij die zich daaraan schuldig makenbehooren openlijk bekend ge maakt te worden. In andere landen wordt een voorwerpdat toegelaten is op grond van het afgegeven certificaat, doch hetgeen bevonden wordt daarmede niet overeen te komen of als onwaarachtig wordt beschouwd onmiddellijk van de tentoonstelling verwij- derden vervangen door een bord waarop staat te lezen „verwijderd wegens onwareonjuiste aangifte." Het mag wenschelijk beschouwd wordendat die maatregel ook hier worde toegepasten heeren keurmeesters gemagtigd ja uitgenoodigd worden om daaraan de hand te houden. Bij den kraehtigen geest en onvermoeiden ijverdie den algemeenen secretaris steeds heeft bezield en bij den goeden wil die men aan den voorzitter en de leden van het Hoofd- bestuur niet mag ontzeggen mag men vertrouwen dat boven- staande opmerkingennu op het tijdstip dat het Programma der Algemeene Tentoonstelling van 1865 moet worden opge- maaktin gezette overvveging zullen worden genomen, en die bedenkingen in alien gevalle niet aan bedilzucht zullen wor den toegesehrevenmaar aan het onbaatzuchtig verlangen om onze tentoonstelling meer en meer te doen strekken tot voorlichting van elk die zich met landbouw bezig houdten tot vooruitgang alzoo van dezen gewigtigen tak van ons volks- bestaan. v. W. C. Eene vaars, onder de guste vaarzen in 1863 op de tentoonstelling aanwezig, heeft veertien dagen daarna gekalfd. Afdeeling Amsterdam. Den 17den Januarij 1.1. hield genoemde afdeeling, in het lokaal Odeon te Amsterdam, eene vergadering, waarin, na de behandeling van eenige huishoudelijke onderwerpenbesloten werd aan de leden der afdeeling Amsterdamgedurende een dagvrijen toegang te verleenen tot de annstaande algemeene tentoonstelling van voortbrengselen vaD tuinbouwin April dezes jaars in het Paleis voor Folksvlijt. Vervolgens hield Dr. D. J. Coster eene voordragt over het gewigt der spore- planten, zoowel voor de wetenscbap als ten opzigte van de huishouding der natuur." De tijd eenigzins beperkt zijnde, zoo kon de spreker zich slechts tot eene vlugtige beschouwing van het door hem gekozen onderwerp bepalen. Kortelijk stipte hij daarop aan hoezeer hare bestudering in de laatste jaren vooral had bijgedragen tot verzoening van aan elkander tegen- overgestelde rigtingen door de beoefenaars der plantkunde gevolgden wees er in het bijzonder op, dat, na hetgeen omtrent den bouw van de voortplantingsdeelen dier gewassen bekend geworden is, de daarop toegepaste benaming van ver- borgen-bloeijende plan ten" liiet meer gelden kon. De geachte spreker stond even stil bij hetgeen de onlangs overleden Schacht te Bonnin zijn werkje over de spermatozo'iden" dezer planten had medegedeeld, doch kon eene van diens konklusien moeijelijk toegeven, dat daardoor, namelijk aan den inhoud van de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1