Geld op Hypotheek - 19 - Haarlemmermeer-Polder. h ti g c z a b e u- Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Dit de Hand te Koop: Publieke Verkooping Een HUIS met ERF, Zonder lioofdeiijke stemming wordt hiertoc besloten. 5°. Volgens suppletoire agenda wordt ter tafel gebragt, een verzoek van jngelanden van den Schinkelpolder, om aflossing van waarborg-kapitaal. De Dijkgraaf zegt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat, daar de polder in goeden toestand verkeert. Dijkgraaf en Hoogheemraden stcllen voor, een kapitaal los te maken van f 94,500 nominaal. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. 6°. Nog worden ingebragt twee verzoekenaan de Vereenigde Vergade- ring gerigt. a. Van bet bestuur van den Achterofschenpolderom aflossing van waarborgkapitaal. b. Van Gebr. van Vollenhoven te Rotterdam, voor bet in werking houdcn der Volmolen te Gouda gedurende den bij contract verboden tijd, Op voorstel van don Dijkgraaf wordt besloten beide stukken te renvoijeren aan Dijkgraaf en Hoogheemraden, ter fine van r.ader onderzoek. 7°. De Heer Blusse acht het wenschelijk dat de Vergaderiog hesluite hare magliging te geven aan Dijkgraaf en Hoogheemraden, om zich, zoo noodig, te verweren wanneer de door hen uit te vaardigen dwangbeve'en tegen de ingelanden van Nieuwkoop, voor de betaling van het bundergeld door verzet mogten gevolgd worden. De Heer van Slralen vraagt, of het reeds is uitgcmaakt dat er dwang- bevelen zullen worden uitgevaardigd. De Dijkgraaf antwoordt, dat op advies van don advocaat, de bunder- pligtigen op de gewone wijze moeten worden vervolgd. Het voorstel van den Heer Blusse wordt zonder hoofdelijke stemmin aangenomen. Waarna de Vergadering door den Voorzitter gesloten wordt. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand October 1S64, dd. 17 November, ontleenen wij het volgende A. OMTRENT DE WERKING DER SlOOMTDIGEN In werking is geweestvermogen uren. pomp, keleis. slagen slag. p. min. in paard.kr. Leeghwater. 89£ met 9 en 5 makende 30.729 of 5.722 met 309 Cruquius 46 7 8 14.134 5.121 287 Lijnden..181 7 8 s 63.913 5.883 329 "VVaarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Belg. Ruhr. gallipoli. patent. Leeghwater 1095 54 8 20 Cruquius. 533 24 4 12 Lijnden,2153 108 18 45 In deze maand zijn geteverd 7850 mudden Rulirkolen. Aan het einde der maand was in voorraad 1656J mudden Engelsche en 36,959 mudden Ruhrkolen, te zamen 38,615^ mudden. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE StOOMTUIGEN YERRIGT IS a. Bij de werking op den 17den October heeft de Leeghwater bij lusschenpoozen stil gestaan, en wet gedurende 14 uren, ten gevolge van bet broken eener pompzniger-ketting. Het pcrsoneel is tijdens den stilstand werkzaam geweest met bet ver- rigten van verpakkingen en het maken van ijzeren rolpalen. De staalkabel, welke tot proef was aangekocbt, heeft in deze maand medegewerkt. Die proef heeft echter geen gunstige uitkomst gegeven daar de draden niet even sterk bleken gespannen te zijn, ten gevolge svaarvan de stcrkst gespannen draden gebroken zijn en de kabel buiten werking moest gesteld worden. h. Tijdens den stilstand van den Cruquius zijn door de machinisten eenige schroefboulen gemaakt on een toestel tot het ophijschen der sein- laritaarn. Door de stokers werd ketel n°. 5 schoongemaakt en eenige werken geteerd. c. Tijdens den stilstand van den Lijnden zijn eenige verpakkingen geschied en aan een der stoomketels een nieuw stet poilglaskranen aan- geln-agt. Donr losse werklieden zijn de ketcls n°. 7 en 8 gebikt en schoongemaakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN: Do grindwegen verkeeren alien in goeden staat van onderhoud. De vaste wegwerkers zijn voortgegaan met het afsleken der kanlentot bet verbreeden dor grindbanen. Het vervoer van grind en klinkertpuin is \oor bet rneerendeel geschied. De wegen, in 1864 begrind, zijn door den annnemer W. de Baat in orde opgeleverd en worden thans door den polder onderhouden. De ponten en roeibooten zijn alien gehellingd en hersteld, uitgenomen de pout aan de Poellaanwelke thans onder lianden is, hetgeen niet vrocger kon geschieden, daar ze als hulppont bij de Bennebroekerbru® in gebruik was. Do ringvaartboorden verkeeren in zeer goeden staat van onderhoud, met uitzondering van die langs den Schinkelpolder, welke eenige herstelling belioeven 0 Do uitwegen rondom den polder zijn thans alien opgehoogd, op de wijze zoo als bepaald werd; alleen die aan het oosteinde van den Kruis- weg is nog onder handen, en die aan het oosteinde van den Vijfhuizer- dwaisweg zal, om het gevorderd jaargetijde, ecrst in het voorjaar worden veihoogd. In den avond van 22 October is de rolbrug bij Bennebroek door aan- vanng bcschadigdwaardoor die gedurende eenigen tijd niet kon worden gchiuikt en het overvoer met een hulppont moost geschieden. Het verwen der liruggen is twee malen geschied en is men voor de derde maal daarmede bezig. De Lisserrolbrug kon voortdurend gemakkelijk bowogen worden zij is nog gedurende eenige dagen in onderhoud bij den aannemer van het yzerwerk. Groeneveld. Gerardus cn Dirk, zoons van A. Rozelaar en B. Megcheb sen. Corneliszoon van B. Blom en A. A. Hoogendoorn. llendrika Johanna dochter van II. Spel en J. van der Horst. Wilhelmina, doch- ter van W. Vermole en M. v. d. Aard. Petronella Wilhelmina, dochter van H. Koekkoek en T Breedijk. Marinus, zoon van K. de Jong en E. Sol. Willemzoon van W. Los en M. Broer. Hendrikadoch ter van M. Teuling en M. Donkersloot. Jansje Martijntje, dochter van J. Alewijn on G. van der Wilk. Leonarduszoon van J. Stolwijk cn C. Zuidervliet. Johanna, dochter van J. van der Wie en P. Leverman Margrietadochter van A. K. Eland en M. Verhocve. Geertruida dochter van T. A. Kroezen en C. van Wolsteijn. OVERLEDENArieoud 8 dagenzoon van L. Meelissen en M. van Brugge. Johannes, oud 19 dagen, zoon van H. van Braak en M. Nieuw- land. Pieter, oud 2 jarcn, zoon van P. Luijten en N. van Rijn. Hendrikus Hofmansoud 45 jarengehuwd met J. de Vos. Catrina van der Wilk, oud 35 jaren, gehuwd met C. Timmers. Antje Elziu gaoud 28 jaren gehuwd met J. Nieuwkoop. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van D. Bik en A. Stortenbeker, 1 Kind van W. F. J. H. Nol en M. Krijgsman. ONDERTROUWD J. Appel met B. Meuldijk, weduwe van J. Dijkman A. v. d. Ende, weduwnaar van T. Slootweg, met T. Vreekenweduwe van P. v. d. Pligt. GEHUWD: D. van der Wilk met A. van Duuren. M. Jansen met A. Landwehr Joliann. In de op den 26sten January j. I. gehouden publieke veiling van veenslik, zich bevindende op een gedeelte van bet voorma- lig eiland Abeneszijn alle perceelen opgehouden en onverkocht gebleven. De oorzaak dat er niet genoegzaam voor geboden werd schijnt te moeten worden gezocht daarin dat er voor de eerste jaren nog vele veengronden te Haarlemmermeer in exploitatie zijn, dat de turf van het eiland Abenes niet dan op dure wijze naar buiten kan worden vervoerden dat de prijs der turf lager en eer dalende dan rijzende is. Beter ging bet met de op den 28sten Januarij j. 1. gehoudene publieke verhuring van ruim 7 /2 bunder landgelegen aan den Spaarnwouderweg bij den Slotenveg. Dit land werd verhuurd voor een huurprijs die met de kosten bijna het dubbelde bedraagt van den prijs waarvoor het te voren was verhuurd. Men kon het uit de hand niet dan voor dien vorigen huurprijs verhuren. Men beproefde daarom eene publieke ver huring en ziet daar welk eene voordeelige uitkomstMet de kosten medegerekendbedong men /68 per bunder, en dit voor landwaariu men nog veel werken moet om het goed vruchtgevend te maken. Waarlijk, eene zoodanige uitkomst moet de landeigenaren verlokken, om de eerste verkuringen van hun land niet dan in publieke veiling te doen. Ingez. Vergelijking met vorige Jaren. Mijnheer de redacteur Met genoegen heb ik in het laatste nommer van uw IVeekblad eenige beschouwingen gelezen omtrent hetgeen behoort te wor den gedaan om tentoonstellingen meer nuttig te maken. Vooral ook hetgeen daar gezegd werd omtrent de noodza- kelijkheid om naauwkeurig toe te zien dat al wat ter ten- toonstelling wordt voorgebragt, conform zij aan het bij het Programma verlangde en op het certificaat gestaafde beaam ik zeeren ik geloof ook dat het zeer wenschelijk is om daarop gestreng toe te zien en alle kwade praktijken ook door bekendmaking van den naam van den schuldigekracht- dadig te weren, Maar wanneer daaraan stiptelijk de hand moet worden ge houden is het toch ook wenschelijk dat de gelegenheid van frauderen zoo veel mogelijk worde weggenomenen de iu- schrijver niet worde geplaatst tusschen zijn pligt en zijn belang. Daartoe breng ik bijv. bet uitscbrijven van twee prijzen voor vaarzen, gelde- of guste-saarzen eu kalf-saarzen. Yelen zijn hierdoor in verzoeking gebragt, om de vaarzen der laatstgenoemde klasse onder de eersten in te schrijven en worden zoo doende tot ongeoorloofde bandelingen gebragt. Wanneer men nu maar eene klasse van beide deze catego- rien maakt spaart men vooreerst eene prijsdie men tot verhooging van de andere kan gebruiken maar houdt ook alle drijfveer tot frauderen op. Men voert daartegen aan dat bij gezamenlijke concurrence de gelde-vaarzen te veel achterliggenals minder oog heb- bendemaar ik geloof datwanneer het uit het getuig- schrift blijkt dat eeu schoone vaars niet is gereden men van de vee-kennis van bekwame keurmeesters wel kan verwachten dat de waarde van dusdanig stuk veein concurrentie met een goede kalf-vaarsin alien deele deugdelijk zal worden beoordeeld. Hen Lid der Maatschappij van Landbouw. September. 1864 1863 1862 1861 316£ 5.729 352 j 518 1124 5.845 5.690 5.551 3781 4255 6203£* 1163 f 44.40 40.80 96.22 9.20 38.75 40.28 59.82 41.88 4.85 4.94 4.82 4.74 4. 76 4.84 4.67 4.69 Uren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt Gevallen regen, in strepen Verdamping in strepen Gemiddelde waterstand lloogste stand aan het Kruisdorp En 301 mud Cokes. f En 300 mud Coke's. De gemiddelde waterstand dezer maand was dit jaar nog al hoog, 9 dm. 1 VOr!s ja:1r' hoewcl er niet moor dan gewone hoeveelheid dan het 'n 'h!i °i°j 3er dan in 1862, tocn het gevallen wator meer h! rr0eg', De We,'kin* der maohincs was echter matig cn liet steenkolen-verbruik ook niet groot. van 24 tot en met 31 Januarij 1865. GEB0REN: Secilia cn Hendrika, dochlcrs van P. van Egmond en A. DIACONIE-BEDEELING. Yan verschillende zijden welwillende en niet welwillen- de is ons de klagt ter ooren gekomendat in de (kerke- lijke) gemeente Haarlemmermeer de Diaconie haren pligt niet zou vervulien door naar vermogen de armen te bedeelen dat Diakenen er slechts op uit zijn zich de armen van den hals te schniven door hen naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen terwijl daarentegen uit de gemeente Nieuw-Vennep geen enkele behoeftige zicb bij het laatstgemelde Bestuur ver- voegtenz. In hoeverre het laatste waarheid is, staat ons hier niet te onderzoeken en is ons ook tamelijk onversehillig. Maar ter wederlegging van geruchten ten nadeele der Diaconie aan het Kruis, willen wij alleen wijzen op het feit, dat, blijkens de onlangs opgemaakte rekening der Diaconie in de kerkelijke gemeente Haarlemmermeer, gedurende 1864 door haar een bedrng van ruim acht bonderd zes en vij/tig guldens (/85G, ten behoeve der armen is uitgegevenzoodatbij eene ont- vangst van f 911,een ontoereikend saldo overschoot voor den loopenden winterweshalve de begonnen collecte aan de huizen niet overbodig is. Yolgens het reglementair voorschriftzal gemelde rekening ter lezing liggen (in de Pastorie, van 5—12 Eebruarij); ieder kan dus, des verkiezende, het bewijs erlangendat Diakenen naar vermogen hebben bedeeld gelijk wij dan ook gerust de verklaring afleggendat geen arme door ben is of wordt weggezonden die in de termen valt om kerkelijke bedeeling te erlangen en wiens behoeften niet ten eenemale de krach- ten der Diaconie overschrijden. 1 Eebruarij 1865. L. Tinholt. TWEEDE OPENBARE UITVOERING VAN DE Zangvereeniging ,,de Harmonic Toen de hierboven genoemde Vereeniging onlangs zich voor het'publiek liet hooren, ten voordeele der Diaconie van Haar lemmermeer, werd hare goede bedoeling slechts gedeeltelijk bereiktdaar, ten gevolge van het buitengewoon ongunstige weder, de opkomst der hoorders niet zoo groot was als men bij gunstiger weersgesteldheid had mogen verwachten. Daarom heeft zij besloten, de zaak te herhalen en eene Tweede Openbare Zang-Uitvoering te geven, op Donderdag 9 February e. k.des avonds ten 6 uur, ten buize van J. Knol, en wel wederom ten voordeele der Diaconie. Gaarne voldoen wij bij deze aan het verzoek der Vereeni ging, om deze tweede uitvoering in de aandacht van het publiek aan te bevelenterwijl wij den wensch uiten dat ditmaal de Vereeniging hare loffelijke poging met een goeden uitslag moge bekroond zien daar, zoo als uit het hiervoor geplaatste stuk biijkt, de behoeften der Diaconie vele zijn, en op zich zelf reeds het streven der Vereeniging medewer- king waardig is. 1 February 1865. L. Tinholt. Bevallen van eene DOCIiTER, P. M. VAN DE POLL van Breugel. Eaarlem, 30 Januarij 1865. EEN TWEE-JARIGE ZWARTE Groninger ras bijzonder gescbikt voor Springhengst. Bij A. DOMBURG, nabij den Lijnden, te Haarlemmermeer. TE HAARLEMMERMEER, den 11 den Eebruarij 1865, des middags ten 12 ureten Iluize van J. VAN DER POEL, aan het Kruisdorpten overstaan van den Notaris Mr. H. A. E. D. van Meedwen, van: staande in den ILaarlemmermeer-Polderaan den Vijfhuizeruseg bij de Rolbrug, op Kavel 1, Sectie G, Gemeente Haarlem mermeer, bij het Kadaster bekend Sectie C, numero 574, groot 4 Roeden, 55 Ellen, en 575 groot 15 Ellen. De Veilconditien en Bewijzen van Eigendom zijn drie dagen voor en op den verkoopdag ter visie van genoemden Notaris, in de Groofe Houtstraat, te Haarlem, Wijk 4, N°. 26. wordt, als 1°. Hypotheek op LANDERIJEN, aangeboden. Franco aanvrage bij J. SALIS, HeereDgracht bij de Romeins- armsteeg 158, te Amsterdam. Men vraagt een BOERENPLAATS te Koop aan hetzelfde ad res. Londen30 Januarij. Graanmarkl. De vorige week bragt ons eene vernieuwing van winterachtig weder, in de verschillende vormen van mist en vorst, regen en sneeuw. De veldarbcid Iron daarbij weinig voorlgang maken; maar toch is er bier en daar reeds veel werk achler den rug, terwijl er niet zeer veel water is gevallen en men dien dus na eenige dagen droogte zal kunncn liervatlen. Nu Januarij tot het vcrledcnc be-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3