WEEK II L A 1865. Vrijdag, 10 Februarij. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEB-BELANGEN GEWIJD lesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Landbouw. KORT VERSLAG RME PRIJS VAN HEX ABONNEMENT in het Jaar6. Alle Toezendingende Kedactie betreffendemoeten gescbieden aan den Hoofdredacteurte Haaelem, Kruisstraat'Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Cents. Elke regel meer 12 /s Cents. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adres: van Bonga C0.', Amsterdam. DE AFDEELINGEN VAN LANDBOUW-MAATSCHAPPIJEN. Vervolg Welke zijn nu de werkzaamheden onzer model-afdeeling? Maken wij ons vveder onzigtbaar, zoo als op de tentoon- slelling, en hooren wij eens wat in de vergadering geschiedt De secretaris vraagt, of iemand vergt dat de notulen der vorige vergadering voorgelezen worden. Neendit is onnoodig, want men heeft in het plaatselijke weekblad een belangrijk verslag onlangs gelezendegene die daar iets op aan te merken had heeft het reeds lang verrigt. Iedereen kent die notulen en ik geloof waarlijk dat de secretaris het bewuste weekblad in het notulenboek geplakt heeft. De huishoudelijke bezigheden worden in 10 minuten behan- deld; niemand geeft er acht op, of de boekbinder 10 centen te veel gerekend heeft, om daar een uur over te discuteren als het te veel was had de penningraeester het niet uitbe- taald begrijpt een ieder. Een ieder wordt aandachtigwant de eigenlijke vergadering begint met eene diseussie over genomen proeven met Schra- ders dravik en de koemelker van Colvin. Wij zullen de dis- cussien niet volgen, docli alleen vermelden dat door niemand het woord gevraagd of gegeven wordt. Men spreekt en weer- spreekt elkander zonder herhaling of tusschenkomst van den president en toch is er orde, want wanneer twee te gelijk spreken, zwijgen beiden zoodra men den president de hamer ziet opnemen. De secretaris stelt voor, dat de afdeeling zich een werk- tuig om graszaden te zaaijen zal aanschaffen. Hij geeft de teeke- ningen en de beschrijving daarvan. Na eenige discussien raad- pleegt de voorzitter de geldmiddelen en merkt aan, dat de kas door den aankoop daarvan uitgeput wordt en er weinig overblijft. Desniettegenslaande wordt het werktuig toch ont- boden, tot groote verwondering van een lid eener andere provinciale landbouw-maatschappijdie als gast ter vergadering aanwezig is. Ofschoon dit voor vele lezers een raadsel moge zijn, kunnen wij het hier gevoegelijk oplossen, door te her- innerendat de afdeelings-vergaderingdie wij hier schetsen niet van de Hollandsche MaatscJiappij van Landbouwmaar geheel fictief is. Men kan er dus iedere Nederlandsche land bouw-maatschappij, behalve de Hollandsche, op toepassen omdat op iedere tentoonstelling of vergadering, die in Neder- land gehouden wordt, de leden van andere maatschappijen op vertoon van hun diploma den toegang hebben. Alleen de Hollandsche MaatscJiappij van Landbouw weigert aan leden van andere maatschappijen den toegang. Een voorstel op eene bestuurs-vergadering eener vreemde landbouw-maatschappij ge- daanom de leden der Hollandsche maatschappij uit te sluiten van den toegang op de tentoonstellingen is niet aangenomen. Men wilde niet kleingeestig zijn en de gastvrijheid weigeren aan hendie meer bekrompen denkbeelden bezitten en zijn de leden der Hollandsche maatschappij ook thans welkom op alle Nederlandsche landbouw-tentoonstellingenonverschillig van welke maatschappij die uitgaat. Onze gast uit die vreemde maatschappij vertelt dan dat men in zijne afdeeling zoo roekeloos niet met de geldmiddelen te werk gaat. Als in vroegeren tijd iemand een voorstel deed dat geld zoude kostenging de voorzitter met het bestuur boven op de geldkist zitten en het hoefde nietzoodat niemand thans meer eenig voorstel doet. Het geld is echter vruchtdragend belegd en vermeerdert zoodoende het kapitaal, dat nu reeds tot zekere hoogte geklommen is. Men wil dan als het kapitaal groot iseene kudde schapen koopendie vetraesten enz. De voorzitter vraagt, hoeveel rente dat geld opbrengt? Antwoord, 3 /2 percent. Ilierop hervat de voorzitter, dat het geld zijner model- afdeeling meer rendeert. Het is belegd in droogbuizen, werktuigenfokdieren enz.waarvan de verbetering van den landbouw in zijne afdeeling ruime renten van meer dan 3]/2 percent oplevert. Wanneer de leden hun geld willen kapi- taliseerenbrengen zij het drie huizen verder dan bij den penningraeester, n. 1. in de spaarbank, Ook het houden van schapen of andere nijverheids-ondernemingen liggen niet in den werkking eener maatschappij. De penningmeester zegt d t men gerust het werktuig koopen kanomdat men vroeger reeds besloten heeft geene verloting van landbouw-werktuigen meer te houden. Het vreemde lid verhaalt hierbijdat men in zijne afdeeling dit ook afgeschaft heeft. Er hadden zonderlinge incidenten plaats gehadzoo had een oude rentenier die op bovenkamers woonde, een yprerftrekkereen kleerenmaker, een snoeibijtel een grasboer, een ploeg, en de kantonregtereen mollenslag getrokkenwaarmede hij bij ongeluk in zijn tuin een haas had gevangen en dat nog wel op een' Zondag, na zonsondergang, in gesloten jagttijd bij spoor sneeuw Daar men in zijne afdeeling echter dergelijke verlotingen verpligt was te houden omdat anders niemand ter vergadering komt, heeft men verlotingen van geldprijzen ingesteld, dan kan een ieder koopen wat hij wil, en nu komen alle boeren die bij de verloting van landbouw-werktuigen niet wilden komen. De presidentdie betwijfelt of het verloten van geld wel tot de werkzaamheden eener landbouw-afdeeling behoort, is ook geen voorstander van het verloten van werktuigen, omdat men soms voorwerpen trekt, waaraan men geene behoefte heeft. Liever iets aangekocht dat men behoeftdit beproefd door alle leden die zulks verkiezen en dan weder onderling verkocht. Er worden in onze model-afdeeling veel meer werktuigen beproefd dan men in staat is zich aan te schaffenmaar de handelaren in werktuigen staan gaarne hunne werktuigen af ter beproeving, omdat dit dikwerf op het debiet gunstig werkt, en een ieder die een werktuig wil beproeven, dat in's rijks verzamelingen aanwezig isgeeft dit aan den secretaris te kennen, die voor rekening van den gebruiker het werktuig over laat komen of indien zeer velen het willen beproeven voor rekening der kas. In vroegeren tijd hield dr. Tumipzure Natron wel eens voor- lezingenmaar die waren zoo geleerd dat niemand er iets van begreep en men het aequivalent cijfer voor jaartallen aan- zag. De eenvoudige verklaringdie thans de secretaris van de practische waarnemingen der leden geeftwordt veel beter begrepen, en iedereen weet thans hoe de plantengroeide vetwording enz. plaats heeft. De afdeeling houdt ook wel eens tentoonstellingendoch nooit algemeene. Die tentoonstellingen omvatten een of ander onderdeel der landhuishouding, waarvoor dan flinke prijzen uitgeloofd zijn, bijv. de eene of andere klasse van huisdieren, wortelgewassen of andere productenhandgereedschappen bouwgereedschappen oogstgereedschappen enz. Wedstrijden van zaaiwerktuigenploegen en andere werk tuigen behooren eveneens tot de werkzaamheden dezer afdee ling ook de behandeling der handgereedschappen door arbei- ders zoo als spittenslootgraven enz.; kortom, alle roidde- len om door vermeerderde kennis of verbeterde handelwijzen grootere voordeelen van den grond te erlangen, moeten door de afdeelingen beproefd worden in zooverre dit met hare krachten overeenstemt. Niet zelden kan eene landbouw-afdeeling groot nut stick- ten door het bespreken der belemmeringen van den landbouw, zoo die in eene streek bestaanen de opheffing daarvan ver- zoeken aan gemeente- en polderbesturenzoo het in de magt daarvan staat. Immers de raadsleden en polderbestuurders zijn in den regel ook leden der landbouw-afdeeling en worden dan met alle bezwaren bekend, om die bij de vergadering van hun collegie ter tafel te kunnen brengen. Evenzoo kan de afdeeling het instellen van marktenver beterde middelen van gemeenschapwaterlossing enz. bevor- derlijk zijn, al is het dan ook niet altijd door materiele hulp. A1 wat tot provinciale of meer algemeene verbeteringen leidt en waar krachtiger tusschenkomst dan die der afdeeling noodig is, kan dit een voorstel der afdeeling aan de algemeene vergadering uitmaken en kan zij des noods omringende zuster- afdeelingen, die dezelfde belangen hebben, raadplegen, doch onthoude zich van verdere definitieve bemoeijingen. De afdeelingen die hun doel goed begrijpen en aan de verwezenlijking daarvan ijverig arbeiden zullen bloeijen haar ledental zal vermeerderen, veel sterker dan alle kunst- middelen dit vermogen, en eene zoodanige afdeeling zal waar lijk groot nut stichten. Ten slotte de verzekering aan de lezers, dat de meeste aangehaalde daadzaken op feiten steunende personen echter, die wij lieten optreden, geheel en al fictief en dus op nie mand van toepassing zijn. January 1865. UIT WAASD EN GEOET. February 186 5. Het winterweder is sedert eenigen tijd zeer onbestendig en niet gunstig; het winter-graan heeft nog wel niet van den winter geledendoch kan de tegenwoordige weersgesteldheid nog veel schade aan de gewassen toebrengen. De buiten-werkzaamheden staan nog nagenoeg geheel stil en valt er van den landbouw niets te meidendorschen en schoonmaken is bij ieder aan de orde van den dag. Hartelijk wordt dan ook naar geheele ontdooijing van den grond verlangdten einde het landwerk te kunnen hervatten. Het meehrap droogen zal ook spoedig gedaan zijn, de prijzen zijn in de laatste dagen iets beter geweest. Hebben wij des zomers in Waard en Groet en omliggende plaatsen gebrek aan het noodige werkvolkgeheel anders is het des winters gesteld, daar toch in dien tijd het meeste volk zonder werk is en bijgevolg gebrek aan het noodige krijgt, tot last van de gemeente. Het ware dus eene zeer wenschelijke en nuttige zaakzoo er meer geregelden winterarbeid voor het volk kon verschaft worden. Het plan van den heer J. C'. van der Leeuw, dijkgraaf van den Anna-Pauwlowna-polder, bevordering der vlasteelt in Nederland door kunstmatige bereiding van het vlas enz.verdient daarom ook zeer de algemeene medewer- king en krachtdadige ondersteuning. Onder het bestuur van dezen dijkgraaf, is de Anna-Paulowna-polder een voorbeeld voor vele gemeenten gewordendaar toch bijna alle wegen hard zijn gemaakt en een kolossale meekrap-stoof, geschikt om de daar verbouwde meekrap te droogenis opgerigt. Voorts vindt men daar een school en een kerk met orgeldie niets te wenschen overlaten. Vooruitgang is allerwege op te merken, en ook de eerwaardige leeraar en voorganger weet de gemeente op de ware hoogte van den tegenwoordigen tijd te houden. In Waard en Groet begint de gedachteom het vlas op de plaats zelf te bewerken, ook meer en meer ingang te vinden; enkele zijn er dezen winter mede begonnen om het voor eigen rekening schoon te makenterwijl anderen er aan denken dit voorbeeld een ander jaar te volgen. Ik acht daarom dat het zeer wenschelijk zou zijn om te beproeven, of ook niet hier gemeenschappelijk de gelegenheid tot kunstmatige bereiding van het vlas zou kunnen worden daargesteld. Het is toch algemeen bekend dat het vlas, in Noord-Holland ge- teeld, om zijne fijnheid en deugdzaamheid zeer geroemd en overal gezocht wordten aizoo een belangrijk deel van het geldelijk voordeel thans in andere handen overgaatdat hier zou kunnen worden genoten, terwijl daardoor winterarbeid in overvloed zou ontstaan. Daarbij ligt genoemde polder zeer geschikt hiervoor aan de groote vaart. Twee groote moeijelijk- heden staan echter nog bovengemeld plan in den weg. Voor- eerst geen genoegzaam geschikte arbeiders met de behandeling van het vlas vertrouwden voorts geen geschikt water om te rooten. Beide bezwaren zouden evenwel uit den weg geruirad kunnen worden, door gemeenschappelijk en eendragtig zamen te werken in de eerste plaats door vier a vijf huisgezinnen van elders hierheen te doen komenwaarvan de personen volkomen op de hoogte der vlasbereiding zijn, terwijl om zoet water te krijgen men eenige putten zou moeten kunnen boren die het noodige water wel zouden leverendaar het toch bewezen is dat hier putten gevonden wordendie het water eene Ned. el boven den beganen grond opvoeren. Gelukkig dat men zulke goede putten kan borenanders zoude het met het drenken van paarden en koeijen treurig gesteld zijnwant het gewone slootwater is nog steeds zeer brakterwijl dergelijke putten met toebehooren voor ongeveer/100 kunnen worden daargesteld. VAN DEN Gezondheidstoestand van het Vee, alhier en in den omtrek, gedurende het vierde kwartaal des jaars 1864. Genoegzaam al het winterkoolzaadin 1863 uitgezaaid, moest ten gevolge van den langdurigen en strengen winter, in het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1