25 Haarlemmermeer-Polder. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland TE HCUR: BOUW- en WEILAN1), Pit de Hand te Koop of te Huur TE KOOP: TWAALF PAARDEN, Vierjarige, Soiree Declamatoire et Musicale, ^5SH—5 Haarlemmermeer-Polder tt 0 c s o it b e it. Gebeurteiyissen der Week drie jaren oud. Het haar van den eeuen is bruin, van den anderen zwart; de bruine hengst is zwaar gebouwd en vol- komen geschikt voor landbouw-gebruik; de zwarte hengst heeft meer bloed en is, ofschoon evenzeer geschikt voor den land bouw, meer te beschouwen als paard van weelde. Beide paarden zijn groot van taille en bijzonder mak. De commissie is van meening, dat aanvankelijk in de meest dringende be- hoefte aan hengsten voor een verbeterde paardenteelt eeniger- mate zal voorzien zijn, terwijl het van de belangstelling en medewerking van de landbouwers en paardenfokkers zal af- hangen of men op den ingeslagen weg zal voortgaanen in volgende jaren nog edeler dieren door haar zullen worden aan- gebragt. Daar het kapitaal der vereeniging nog met volteekend is, zoo zullen nog aandeelen worden uitgegeven tot Maandag 13 February e. k. Voor belangstellenden zijn de hengsten te zien bij den heer C. Korendijkbuiten de Lei'dschepoort te Amsterdam. Landbouwers, die genegen mogten zijn de hengsten in station te nemen tegen nader overeen te komen voorwaardengelieven zich aan te melden voor of op Maandag 13 February e. k bij den heer H. P. Bultman te Amsterdam. De hoofd-vereisch- ten zijn: goede naam en faameenige kennis van paarden, geschikte stalling enz.nabijheid der woning van het kruispunt en bereidverklaring tot het nemen van een aandeel in het kapitaal der vereeniging. De commissie voedt de wensch, dat de uitslag haren pogin- gen in het belang moge zijn van den landbouw te Haarlem- mermeer. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand I November 1864, dd. 16 December, ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE WERKING DER SlOOMTUIGEN In werking is geweestvermogen uren. pomp, ketels. slagen slag. p. min. in paard.kr. Leeghwaler.142 met 9 en 5 makende 51.449 of 6.044 met 326 i Cruquius .142 7 8 47.471 D.572 312 Lijnden. 170$ 7 8 56.104 5.484 307 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Belg. Ruhr. gallipoli. patent. Leeghwaler J748 72 10 28 I Cruquius1796 84 14 39 Lijnden2068 112 18 50 In deze maand zijn geene sleenkolen gelevcrd. Aan het einde van de maand hedroeg de voorraad 1656$ mudden Engelsche en 31,327 mudden Ruhrkolen, te zamen 32,983$ mudden. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT IS a. Aan den Leeghwaler zijn lijdens den stilstand eenige pakkingen vcrngt, en in eene pompzuigerketting twee gebroken schalmen door nieuwe vervangen. b. Bij den stilstand van den Cruquius is door het personeel ketel n°. 4 scboongemaakt en n°. 5 ingesmeerd. In de smederij werden eenige waarlooze schroefbouten vervaardigd. c. Bij den stilstand van den Lijnden zijn de pakkingen der beide stoomzuigers aangehaald en de spuikraan van een der kelels, bij Slerk- man hersteld, op hare plaats gebragt. Door losse werklieden zijn de ketels n°. 5 en 6 sehoongemaakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN De grindwegen verkeeren over bet algemeen ingoeden staat van onderhoud. Tengevolge van den regen in de maand November, is door de wegwcrkers in het midden der grindbaan een weinig grind moeten worden gebragt. Op eene kleine uitzondering na, is het vervoeren van grind en nuin t voltooid. 1 De ringvaartsboorden verkeeren in goeden staat van onderhoud. Door den aannemer is gedurendo de maand November bet boord langs don Schinkelpoldcr hersteld, door het aanbrengen van een gedeelte tuin met puinbestorting. Op den uitweg van den Kruisweg-Oostzijde door den regen vervveekt, ts eene laag geklopte puin gebragt. De onderhoudswerken der gebouwen bruggen enz. zijn volgens bestek verrigt en verkeeren zij in goeden staat van onderhoud. De brug over de ringvaart bij Leimuiden loopt nog steeds zwaar, en is daarbij op den duur een adsistent-brugwachter noodig. De vorigc die f 7 weekloon had is ontslagen en vervangen door een ander op f 5 weekloon. v J De polderbruggen zijn dricmalen geverwd; dit werk blijft nog een half jaar in onderhoud bij den aannemer. Vergelijking met vorige Jaren. Men heeft bij de laatste tentoonstelling in's Ilage dooi' een keurmeester aan den geleider van een ingezonden span koets- paarden zijn leed hooren betuigendat het span had moeten worden afgewezen, omdat de paarden de geeischte jaren niet hadden. Het certificaat getuigde echter het tegendeel en de monden der paarden konden de waarheid van het certificaat bevestigen. Van zoo iets nu moest beroep zyn op hooger uit- spraak. Of eenig voorwerp de voorkeur verdient boven een ander, kan slechts afhangen van het gevoelen van de meer- derheid der keurmeestersmaar of een certificaat deugdelijk is of valschwaar het bier toch eigentlijk op aankwamkan worden uitgemaaktkonde het althans in het aangegeven geval. Wordt er bij de beoordeeling" zegt het artikel, met te veel overhaasting over heen geloopen, dan komen prijzen en medailles te regtwaar als het ware het toeval ze brengt," ik zeg er bijof ze in 't geheel niet brengt." Op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Leiden, in September 1.1., waren twee dekhengsten die vroeger en nog onlangs eerste en tweede prijzen hadden bekomendus vroeger bepaaldelijk onderscheidingen waardig waren gekeurd. Die zelfde hengsten, Tipo, Engelsch volbloed, en Vincent, Clevelandsch rasmij toebeboorende, dongen naar prijs n°. 4 van het programmadekhengsten voor ligte tuig - en rijpaar- dengeloren in 1861 of vroeger, van vreemd of gekruist ras." Er was een derde mededinger, van Trakehner ras werd gezegd, een ligte voshengst. Voor dit nummer 4 is in 't geheel geen prijs gegeven tot verwondering van velen die de beide hengsten kenden ze meermalen elders hadden gezien en gadegeslagener hunne merrien door hadden laten dekken, en ze te Leiden nog om hunne schoonheid bewonderden, die arme afgekeurde dieren! die er echter op de tentoonstelling niet minder levendig om waren. Hadden zijbij mededinging met beterengeen prijs be- haaldgoedwant er hadden voortreffelijker hengsten kunnen zijn. Maar dat zijzonder zoodanige mededingingniet eens een derden prijs werden waardig geacht, dat is, geheel onwaar- dig werden gekeurd, was mij een raadsel en moest een vlek op die paarden werpen. Natuurlijk immers moest men den- ken, wijl er niets aan vormen en sierlijbheid ontbrak, waarvan zich een iegelijk ligtelijk overtuigde, dat er ernstige gebreken achter schuilden. Ofschoon voor mij daarvoor niet beducht werd ik te rade ze te onderwerpen aan het aandachtig, niet overhaast onderzoek van de heeren Hengeveldleeraar aan de vee-artsenijschool te Utrecht, Aiders en Steijgerwaldbeiden rijks-vee-artsen der le klasse, te 5s Gravenhage en te Leiden; cn wat was de uitkomst? Drie certificatendoor deze drie zeer bekende deskundigen zonder bedenking afgegevendat die paarden zich onderscheiden door schoonheid en evenredig- heid van vormenaan de vereischten van n°. 4 van het programma volkomen beantwoordden, en zonder spatten of ge breken zijn. Ik ben bereid die getuigschriften te laten lezen aan wie er belang in mogt stellen. Waar alzoo de feiten spreken, zijn meer woorden niet noodig. Ik ben niet zonder aarzeling er toe overgegaan om deze voorbeelden aan te halen; maar het voormelde artikel geeft er mij aanleiding toe, omdat de voorbeelden zoo geheel tot staving van het daarin beweerde dienen. Ook, heb ik ten slotte gedacht, is het laatste misschien niet kwaad tot gerust- stelling van hen, die weder hunne merrien mogten willen zenden, wanneer ik de hengsten met dit voorjaar weder be- schikbaar zal stellen; een ten minste Tipo; want de andere, Vincent, is, ongelukkig voor hem, niet echter om de keur meesters gelijk te geven, maar omdat ik toch nog twee dek hengsten hebdaartoe buiten staat gesteld. Hij is een vro- lijk, sierlijk paard gebleven, dat nog steeds, even als Tipo toonen kandat de certificaten der drie deskundigen naar waarheid gegeven zijn. Gevers van Endegeest. De commissie uit de aandeelhoudets, op de laatst gehouden vergadering der Amsterdamsche Kanaal-Maalschappij benoemd, heeft een rapport uitgebragt, dat in druk is verschenen, waar van het volgende de slotsom is: 1 Het is noodzakelijkdat een definitief hoofd-aannemer optrede, en dat het aannemingskontrakt verbeterd worde. 2 In de statuten behooren eenige wijzingen te worden gebiagtvoornamelijkfen einde uitdrukkelijk de gevolgen te regelen van de deelneming eens aannemers, die in aandee len betaald wordt, enz. 3 Ilet is wenschelijkdat de inschrijversdoor vrijwillig vervroegde storting, een tiende gedeelte van het raaatschap°- pelijk kapitaal bijeenbrengen. Maandag a. s. zal in het Park eene vergadering van aandeelhouders plaats hebbentot verkiezing van directeuren en kommissarissen. DIJKGRAAF en IIEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zijn van voornemenop Donderdag 23 February 1865 over te gaan tot den VERKOOP van HOUTGEWAS, staande op den Ringdijk van den Raarlemmermeerpoldertusschen den Bennebroekerdwarsweg en Oude TVetering. De verkooping zal plaats hebben in de Brugwachters- woning te Leimuiden, en aanvangen des voormiddags ten elf ure. De perceelen zijn op het terrein afgebakenden zijn le Perceel. Langs de kavels N°. 2,3, 4,5 en 6, Sectie 00. 2e Perceel. Langs de kavels N°. 23, 24 en 25. Sectie QQ. 3e Perceel. Langs de kavels N°. 26 en 27, Sectie QQ. 4e Perceel. Langs de kavels N°. 28, 29 en 30, Sectie QQ. Het Houtgewas moet binnen drie weken na den dag der ver kooping zijn gerooid. De betaling moet onmiddelijk geschieden. De onkosten op de verkooping bedragen 5 pet. van de Koopsom. Haarlem, 6 February 1865. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. WT. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. E. W. VAN BREDERODE Secretaris. brengen door deze ter kennis van de Ingelanden, dat de opgemaakte LIJSTEN der Stemgeregtigde Ingelanden zijn ter visie gelegd, blijkens de op de gewone plaatsen aangeplakte Billetten. Leiden, 2 February 1865. Namens Dijkgraaf en Hoogheemraden voorn. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. omstreeks TWEE HONDERD Bunders in Eens of in Partijen. Te bevragen op de „BADHOEVE" in Haarlemmermeer. Brieven franco. November. 1864 1863 1862 1861 454$ 633$ 451 1077$ 5.685 5.269 6.120 5.830 5612 7307$ 5083 12220$ 39.40 51. 95 36.72 125.35 20.85 25.45 18.52 31.57 4.92 4.93 4.80 4.77 4.82 4.83 4.72 4. 58 Uren werking Gemiddeld aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt Gevallen regenin strepen Verdamping, in strepen Gemiddelde waterstand Hoogste stand aan het Kruisdorp I De maand November was droog. Wijl niettemin het' behoorl'ijke van de machines gevergd werd, vckreeg men, even als het vorig jaar, een guns ig lagen waterstand gedurende de geheele maandhetgeen zeker z owe voor de herfstbezaaijing en bewerking der grondenals voor den grasgroei en het met dras worden der weilanden van groot voordeel was. Het artikel Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in N 4 van het IVeekblad vermeld, zeer beiimende, bepaaldelijk ook wat daarin omtrent heeren keurmeesters voorkomt, ben ik zoo vry een paar voorbeelden aau te halen van keuringen mis schien wel aan overhaasting te wijten. Zeer te regt zegt het artikel: Tot eene juiste en goede "eunng is tijd noodig, en die tijd moet aan de keurmeesters gegeven worden zoo men goed werk wil verkrijgen." Er is bij te voegen Tot eene goede keuring behoort ookdat de keur meesters met zonder voldoende regeling van ieders taak, leiding, mstructie voortgaan, wanneer er een ontbreekt zich in den haast een ander toevoegende. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. De zitting van het Engelsche Parlement is den 7den dezer met eene troonrede geopend. Daarin wordt gezegddat men omtrent de oorlogvoerende staten in Noord-Amerika de strikte onzijdigheid wenscht te bewaren. Voorts wordt verklaard dat er gegronde hoop bestaat, dat de vrede in Europa aan geen gevaar van verstoring bloot staat. De koning van Italie heeft Turijn, als hoofdstad, ver- laten, om zich te Florence te gaan vestigen. In Turijn geeft het verlies van dit voorregt nog veel ontevredenheid bij de bevolking. Ook in het algemeen openbaart zich scheiding van denkwijze tusschen Piemont en het overig Italie, zoodat de verwezenlijking van het vereenigd Italie weder een moeijelijk tijdperk doorgaat. Keizer Napoleon heeft zijn werk, het leven van Julius Caesar, voltooid. Men zegt dat hij zich thans tot lid der letterkundige akademie wil laten verkiezen. De raad van den Russischen adel heeft aan den keizer een adres aangeboden, waarin op het invoeren eener konsti- tutionnele regeringsvorm wordt aangedrongen. De kans op vrede tusschen de Amerikaansche staten die een oogenblik scheen te bestaanen die eene belangrijke rijzing der Amerikaansche fondsen te weeg bragt, is weder ver- dwenen, daar de door het Noorden afgezonden gevolmagtigde onverrigter zake is teruggekecrd. Een IIUIS met SCIIUUR en ERF, staande op een besten stand aan het Kruisdorp. Dit Huis is geschikt tot uitoefening van allerhande Bedrijvenhetzelve is ingerigt en gebruikt tot eene Broodbakkerij. De Kooper kan des verkiezendede helft der Koopsom op Hypotheek houden tegen 5 pet. Te aanvaarden met primo Mei a. s., en te bevragen bij 'I- VAN DER POEL Jz., Makelaar. (Brieven franco) Vijfjarige en Bouwpaarden. TE HUGHEene SMEDERIJ, een TIMMER- WINKEL geschikt voor Draaijers- werk, Wagen- en Klompenmakerijeene BROODBAKKERIJ en eene SCHILDERSWINKELalien met de Woningen daarbij behoorende. Te bevragen op de BADHOEVE in Haarlemmermeer. Brieven franco. in de Nieuw Gebouwde ZAAL van den Heer J. KNOLop Dingsdag den 14den February 1865 des avonds ten Zes ure. N a afloop B A L. Louden G February. Graanmarkl. Na bijna ongewone warmle Voor den lijd des jaars, is op nieuw winterkoude met sneeuw en regen gcvolgdgeen veldarboid van eenige beteekenis kon daarbij verrigt worden en er zal wel eon week verloopen eer deze kan worden hervat. Ilet zelfde wisselvallige weder hecrschte op het vaste land, eri hoewel de kans voor langdurige vorst zeer gering mag beotenzoo is bet jeugdige tarwegewas zeker nog niet buiten scbade, dat echter tot heden goede kleur en aanzien blijft liouden. ilet nattige weder benadeelde de konditie van alle monsters, doch hicld de vorige tarweprijs zich niettemin staande, n de volgende maand zal de kwaliteit algemeen drooger kunnen zijn en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3