mm W E E K IS I 1865. Vrijdag, 24 Febrcaru. VAN No/ 8. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD mat *j v«.<.-j Ticsdc Saargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Landbouw. sssss PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingende Bedactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haablem, Kruisstraat, "Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 Cents. Zegeeregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bqnga C°.Amsterdam. DE PEEUAANSCHE GUANO en de mlddelen om zijne werking als meststof te verlioogen. Het is bekend genoeg, dat in cms land het verbruik van guano nog zeer gering is, althans wanneer men dit vergelijkt met Engeland in de eerste plaats, en voorts met Belgie de EijnprovincienSaksen en eenige andere landenwaar de landbouw op de hoogte van den tegenwoordigen tijd is. Evenwel is ookvooral in de laatste jaren in ons land toeneming zigtbaarvoornamelijk echter in de zandstreken vooral in Noord-Brabandwaar men door de voorbeelden 6p Belgischen grond in de nabijheid wijzer begint te worden. De lage graanprijzen zijn op nieuw eene krachtige waarschu- wingdat waar hooge pachten en lasten heerschen, men door halve oogsten tot scbade komt en de mededinging niet meer kan volhouden zoodat daar het verkrijgen van rijke oogsten, door aankoop van mest, als de grond uit zich zelven niet vruchtbaar genoeg is, de eerste voorwaarde is, om met voor- deel te blijven landbouwen. Als de tarwe slechts 7 tot 8 gulden het mud geldt, zal men alleen bij eene opbrengst van 80 tot 40 mud per bunder nog rekening kunnen makenen om dit te verkrijgenzal in de meeste gevallen het bijkoopen van mest noodzakelijk zijn. Stalmest wordt in den regel niet in groote hoeveelheid te koop aangeboden, en als men die van ver raoet laten komen, maken de kosten van vervoer die spoedig te duur, vooral in die streken waar ze door de tuinders tot hoogen prijs wordt opgedreven. Beendermeel en guano zijn dan echter de beste liulpmiddelen, zij zijn bijna voor alle gronden en alle soort van gewassen geschikte meststoffendoor goed toezigt kan men zich voor vervalsching vrijwarenen de kosten van vervoer zijn daarbij geringer dan voor elke andere meststof. Ook in ons land bestaat thans algemeen de gelegenheid zich langs vertrouwden weg Peru-guano tegen betamelijken prijs te verschaffen, en wie dus die gelegenheid ongebruikt laat en er zich later over beklaagt, dat hij door de lage graan prijzen bij een zuinig gewas te gronde gaat, heeft slechts zich zelven te beschuldigenwijl hij de liulpmiddelen verwaarloost, die voorhanden zijn om meer van den grond te trekken, dan vroeger; en dat is de eenige voorwaarde, waarop men de mededinging kan volhouden met die landen, waar grond en arbeid veel minder duur zijn, maar waar men ook slechts geringe oogsten verkrijgen kanwijl de landbouw daar nog in veel minder ontwikkelden toestand is. Om echter van deze meststof het meeste nut te hebben moet men die op de beste wijze weten te gebruiken. Wij achten daarom nuttig eens te vermeldenwat wetenschap en ervaring daaromtrent hebben geleerd in een land, waar zonder guano, de landbouw op dit oogenblik zijn krachtigste steun zou missenin Engeland. Hijdie het ons mededeeltis Dr. Voelckereen Duitsch scheikundigesints langen tijd in Engeland woonachtigen vroeger werkzaam als leeraar aan de landbouwschool te Cirencester. De raadgevingen verdienen dus alle vertrouwen, en al is de wetenschappelijke beschouwing welligt niet voor alien even vatbaar, zoo zullen de praktische raadgevingen, die daaruit voortvloeijen, voor ieder begrijpelijk zijn. De Peruaansche guano is een meststof die in meerder of minder mate op elke soort van gewas gunstig werktwelke ook den aard van den grond is. Met uitzondering van een weinig zand, dat zelden meer dan twee ten honderd van het gewigt bedraagt en 10 tot 15 ten honderd water bevat de guano niets, dat niet voor den plantensroei dienstig is. Wij vinden daarin inderdaadin zeer verdigten toestand de duurste en meest vruchtbaarmakende stoffen, en geene die, hoe goed ook, in elken grond in genoegzame hoeveelheid voor handen zijn, en daarom in een krachtige meststof van minder be ang zijn. Hoewel nu de guano ook potaschsoda, chloorsoda, kalk magnesia, ijzeroxijrle, phosphorzuurzwavelzuur en kiezelzuur bevat, en alzoo nagenoeg al de aschbestanddeelen tier plantenzoo is het toch voornamelijk het belangrijk <rehalte nan ammomakzouten en stikstofhoudende organische bestand- deelendat daarin voorhanden is, dat zijne waarde als handels- artikel en meststof bepaalt. Ammoniakzouten en stikstofhoudende stoffen hebben eene geldswaarde, die onafhankelijk is van de navraag van land- bomvers voor deze stoffen. Als de guano goedkoop is kan hij dienenen is daartoe ook gebruiktom daaruit geest van hartshoorn te bereidenen koolzure en zwavelzure ammoniak ter vervaardiging van Berlijnsch blaauw, kunst-purper en andere kleurstoffenwaardoor alzoo de prijs hoog zou blijven, al was daarvoor minder vraag als meststof. Naar mijne overtuiging echter kan de landbouwer voor de guauo beter prijs betalen dan de fabriekaut, wijl zijne zamen- stelling hem juist uitneraend geschikt maakt tot meststof; als bron van stikstof is hij te verkiezen boven wol afval, die met olie doortrokkenzich slechts langzaam in den grond oplost en daardoor minder krachtig werkt, en staat hij als meststof het meest gelijk met bloed of afval van visch, die zich ook snel oplossen en krachtig op den plantengroei werken. Echte Peruaansche guano bevat 6 tot 7 ten honderd ge- vormde ammoniak, en een gehalte van stikstofhoudende or ganische bestanddeelen die bij hunne ontleding ongeveer 12 ten honderd ammoniak leveren. Zoowel de phosphaten, die in de guano voorhanden zijn beendermeel in zeer fijn ver- deelden toestand tot een bedrag van 22 tot 24 ten honderd als ook zijne oplosbare alkalische phosphorzure zoutenkomen in een toestand voor, die ze bij uitnemendheid tot planten- voedsel geschikt maken. Vooral de potasch zal op ligte gron den zeer gunstig werken, die in den regel aan deze stof gebrek lijden. Zoolaug als de guano tot een prijs verkoeht werdwaarbij een gunstige geldelijke uitkomst zeker was, bekommerden de landbouwers er zich weinig omof zij die ook op onzuinige wijs gebruikten en er wel het meeste nut van trokken door het daarmede mesten van grondsoorten of gewassen die daarvoor welligt niet het best pasten. Maar het steeds in prijs stijgen van deze meststof heeft hen aandachtig gemaakt om door proefnemingen te weten te komen op welken tijd, in welke hoeveelheidop welke gewassen en voor welke grond soorten de guano het best past. Het nuttig gebruik van bereid beendermeel en andere der- gelijke kunstmest, inzonderheid voor de bemesting van knol- len bestemdheeft ter zelfder tijd veel geholpen om onze ervaring en kennis te vermeerderen over de beste wijze van gebruik en werking van meststoffen rijk aan phosphorzuur en ammoniak. De hooge prijs van de guano, heeft het gebruik en de invoer van beendermeel en andere phosphaten zeer doen toe- nemen; de belangen echter van de handelaars in guano, en van die in andere meststoffenzijn echter niet tegenstrijdig want de Peruaansche guano op verstandige wijs voor bijzon- dere doeleinden gebruikt, blijft zijn voorrang boven andere meststoffen behoudendoch daarentegen kan ook in bijzondere gevallen de guano door eene andere en veel goedkooper meststof worden vervangen. Het is zeer gewenscht, dat, even als tot heden de Peru aansche guano alleen onvervalscht worde verkoeht door ver- trouwde agenten die ze regelregt van de aanvoerders ont- vangen. Het toezigt dat deze bij de keuze hunner agenten uitoefenen en de zorg die zij voor het voorkomen der verval sching dragenverdient alien lof. Wanneer het echter kan worden bewezen, dat de werkzaamheid der guano door zekere scheikundige of mechanische bewerkingen kan worden verhoogd, welke meer tijd en zorgvuldigheid vereischen dan de landbou wer daaraan geven kan, en dat de toevoeging van andere vruchtbaar makeude stoffen de nuttige werking der guano in vele gevallen vermeerdert, zoo is het zeker ook in het voor- deel van den aanvoerder der guanoom gelegenheid te geven op dergelijke wijs bereide of vermengde guano te kunnen bekomen. Zoo het waar was, dat het gebalfe aan ammoniak en stikstof, in hoofdzaak de waarde eener meststof onder elk klimnat voor ieder gewas en grondsoort bepaalde, dan zou de guano inderdaad de beste en krachtigste meststof van alien zijn. Wij weten intusschen zeer weldat dit groote gehalte aan stikstof in enkele gevallen niet het minste nut doet, en somwijlen zelfs nadeelig werkt. Er zijn soorten van kleigronden, waar bemesting met ammoniakzouten van knollen (turnips) de oogst vermindert, en in het beste geval, zoowel voor knollen als koolrapenzonder eenige nuttige werking blijft. Voortshoewel op zandige gronden meststoffen met een groot stikstofgehalte een tijd lang de graanoogsten veel kunnen vermeerderenzoo leidt toch hun aanhoudend en uitsluitend gebruik tot eene snelle uitputting van den grond aan die miuerale bestanddeelen, waarvan alle geteelde gewassen eene belangrijke hoeveelheid voor liunnen groei noodig hebben. Daarentegen zijn er weder een soort van leemachtige of ligte kleigronden, waar de guano van uitnemende werking is op gras en graangewassen, inzon derheid als overbemesting voor tarwe en garsten de eenige vraag die men zich heeft te stellen is deze of de voor deze gewassen vereischte stikstof, goedkooper wordt verkregen door bet gebruik van guano, dan door het bemesten met salpeterzure soda, zwavelzure ammoniak of dergelijken. Wanneer men guano ter overbemesting gebruikt, of wel die met het zaaiwerktuig onder den grond brengtzoo moet er meer zorg worden gedragen als gewoonlijk geschiedt, voor zijne toebereiding. Men mag die nimmer uitstrooijendan na het eenigzins lastige en onaangename ziften en tot een fijn poeder malen. De harde stukken, ter grootte eener erwt tot een hoenderei, die in elke goede guano voorkomen, onder- scheiden zich in hunne zamenstelling niet van de fijnere guano, en moeten derhalve ook tot poeder worden gewreven. Als de guano wordt uitgestrooid, zonder vooraf zoo te zijn behandeld, wordt het fijne stof door den wind medegenomen, en de grootere stukken vallen te digt opeen. Ten gevolge dezer ongelijke verdeeling, zullen de plantjes verbranden waar de grootere stukken vallen; rondom zullen zij het kraehtigst groeijenen op die wijze verkrijgt men een ongelijk rijpend gewas. Het nadeel, dat door eene ongelijke verdeeling ontstaatis geringer, wanneer men de guano in het najaar voor het uitzaaijen van het graan op het land brengt. Dit is ook te verkiezen op zwaarderen kleijigen gronddie door zijne welbekende opslorpende ei^enschappen devruchtbaar makende bestanddeelen der guano vasthoudt, zoodat de regen, die gedurende de wintermaanden op het land valt, in plaats van de vruchtbaarste stoffen weg te spoelen, zooals op ligten, zandigen grond het geval zou zijn, ze gelijkmatig door de bouwaarde verspreidt. Men heeft aangeraden om de guano te ziftenen de stukken die op de zeeft blijven liggen op een zuiveren steenen vloer uit te spreiden en ze met een tuinrol fijn te drukkenof met een omgekeerde schop of met de vlegel stuk te slaan. Het is echter evenwel uiterst moeijelijk ze op die wijze tot een fijn poeder te maken. Zelfs het malen op een molensteen voldoet niet aan het doel, daar de guano gaarne zamenbakt. Men moet die daarom met iets vermengen waardoor dit zamcn- bakken wordt tegengegaan. Men heeft als zoodanig aangera- den, gips aschzout, houtskool en drooge aarde. Gips ver- hindert echter het zamenbakken niet, en is alzoo voor dit doel ongeschikt. Tegen zout valt ook veel te zeggendaar dit vocht aantrekt, de guano alzoo vochtig maakt en het kwaad verergert. Gezifte fijne steenkolen- of houtasch of drooge aarde zijn doel- matiger; om de guano tot een fijn goeder te maken, is echter misschien scherp zand het best. De doeltreffendste wijze van handelcn is deze. Eerst zeeft men al de fijne guano door; daarna vermengt men de op de zeef achtergebleven stukken met de dubbele hoeveelheid zand, spreidt dit op een harden vloer uit en drukt het met een rolof slaat het met den vlegel fijn. De bijmenging van zand verhindert dan het zamenbakken en maakt het fijn ver- deelen zeer veel gemakkelijker. Als alles de zeef is doorge- gaan, is de toevoeging van zout zeer nuttig, en wel in ver- houding van twee deelen zout op een deel guanovolgens het gewigt. De vochtigheid, die daardoor aan de guano wordt medegedeeldverhindert het stuivendat vooral zeer lastig is, wanneer men de guano met de hand uitzaait. Bui- tendien heeft het zout in vereeniging met guano eene bijzon dere werking op den plantengroeidie voor graangewassen op ligten grond inzonderheid zeer heilzaam is. Niettegenstaande de vele zorgvuldige en met naauwgezet- heid verrigte ontledingen der Peruaansche guano, zijn eenige eigenaardigheden zijner scheikundige zamenstelling nnhemerkt geblevenof wel hebben niet de aandaeht getrokken die zij verdienen. Tot beter begrip, waurin deze eigenaardigheden bestaanen hun invloed op ons stri ven nin de guar k rh- tiger te doen werken, wensch ik de aandaeht te vestigen op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1