WEERBLAD 1865. Vrijdag, 24 Maart. No./12. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD Tes&e Jaargang Lan dbou w. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. RAARIEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Alle Toezendingeude Redactie betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haabiem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels 7 5 Cents. Elke regel meer 12 /2 Cents. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. UIT PBIESLAND, (Nookderdeel.) EIND-UITKOMSTEN VAN DEN OOGST (1864.) Na al betgeen ik bij mijne vroegere mededeelingen omtrent het gewas, het stroo en de vermoedelijke uitkomsten van den oogst over 1864 heb gezegden waarnaar ik bij voortdu- ring refereer, zal ik bij de vermelding van de eind-uitkom- sten kort kunnen zijn, en my grootendeels by de cijfers heb- ben te bepalen. Waren de verwachtingen van de uitkomsten van den i'.arm- bouw reeds zeer gering; de uitslag heeft bewezen, dat die uitkomsten nog beneden die verwachtingen zijn gebleven. Het besehot toch was gemiddeld 18 a 20 mudden per bunder; terwijl de kwaliteit zoo slecht was, dat het meerendeel alleen tot beestenvoeder dienstig was. Een gewigt van beneden 60 Ned. ponden per mud behoorde niet tot de uitzonderingen. Gemiddeld zal men het op 64 Ned. ponden kunnen steilen. Dat deze slechte kwaliteit op de prijzen nadeelig werk- te, ja vele parlijen letterlijk onverkoopbaar maakte, zal wel onnoodig zijn te zeggen; doch al ware deze ongun- Stige toestand niet aanwezig geweest, dan nog was de prijs der tarwe buitendien zoo laag, dat zij ook bij beter kwali teit en voordeeliger oogst tot nadeelige uitkomsten zou heb- ben geleid. Dit was voor den landbouw in mijn district te treuriger naarmate het algemeend. i. bijna zonder uitzonderin^ge- voeld werd. behouden; immers het zomerkoolzaad moge het dan al niet naar de vrij hoog gespannen verwachting geslaagd zijn, le verde nogthans een billijk besehot en alzoo betere resultaten. Ook van het in February uitgezaaide winterzaadzijn mij intusschen nadere berigten geworden, waarbij het besehot wordt opgegeven op 25 mudden per bunder; alzoo niet ge- heel geevenredigd aan het stroo. Het kanariezaad voldoet aan de verwachting, immers wat het besehot betreft, dat gemiddeld op ongeveer 24 mudden per bunder zal kunnen worden berekend. Algemeen goed van kwaliteit, van 72 tot 76 Ned. ponden per mud was evenwel de prijs (/7a/ 7.50 per mud) daaraan niet gee venredigd, en op verre na niet in staat de enorme kosten, aan de teelt hiervan verbonden, te bestrijden. Het vlas handhaaft nog steeds de goede verwachting welke men daarvan koesterde. Verschillende bunders leveren van 700 tot 800 kilo schoon vlas; gemiddeld zal echter de op- brengst kunnen worden gerekend op 640 kilo. Mare de prijs gebleven zoo als die aanvankelijk was, en alzoo meer en meer in evenredigheid met de uitmuntende kwaliteit, die algemeen wordt aangetroffendan voorzeker had dit pro duct, daar ook het zaadbeschot meerendeels goed was, beste uitkomsten opgeleverddoch de steeds dalende vlasprijzen thans reeds tot gemiddeld 1.10 a 1.20 per bundcl (3.2 kilo) verminderdwas hiermede in volstrekte tegenspraak; vooral bij de buitengewone kosten van behandeling en afwer- kenwelk laatste dit jaar een derde hooger zijn dan men vroeger gewoon was. De rogge leverde, voor die weinigendie daarvan in het bezit waren, voordeeliger ja men mag zeggen voldoende uitkomsten. Het besehot van dit product zal gemiddeld op 27 a, 28 mudden per bunder kunnen worden gerekend, het gewigt op 70 a 72 Ned. ponden per mud. Doch gelijk ik vroeger reeds heb opgemerkt, de roggebouw is hier sedert jaren in verval; men vond zijne rekeningzoo het scheen, beter bij den bouw van tarwezoodat die der rogge allengs verminderde en thans misschien nog geen half percent J.an ''undertallen bouwland, althans in mijne gemeente, (het Bild) bedraagt. Het welslagen van dit voortbrengsel is, uit dien hoofde voor de welvaart van den landbouw°in het algemeen van geenen invloed, te meer daar de prijs ook der rogge beneden de gemiddelde was. Zoo als ik vroeger reeds mededeelde was de wintergarst totaal vernietigd. De zomer- en maartsche garst, slaagde daar- entegen goedsommige perceelen zelfs boven verwachting. Het besehot is echter uiteenloopend van 50 tot 60 mudden per bunder. Ook de kwaliteit was algemeen goed, bedra- gende het gewigt gemiddeld p. m. 60 Ned. ponden de mud. J eze garstsoorten hadden alzoo gewenschte uitkomsten op<*e- evei ware het niet, dat ook hier de prijzen (wisselende op de verschillende marktdagen en naar gelang der hoeda- nigheid van /3.70 tot 4.50 per mud) zulks hadden ver- hinderd. De boonen, voor zoo verre niet in het stroo opgevoederd, leveren een billijk besehot. In verhouding tot het stroo, munten vooral de platte boonen daarin uit. Gemiddeld zal men het besehot op 25 a 26 mudden per bunder kunnen steilen. Bij eene blanke kleur paart zich algemeen eene zeer goede kwaliteit. Doch daar de schaarschheid van het hooi het noodzakelijk maakt bijna alles tot veevoeder aan te wen- den, bepaalt zich het afgedorschte gedeelte alleen, tot de benoodigde zaaiboonenen valt er aan verkoop daarvan niet te denkenzoodat de kas van den landman hier bij luttel of liever niets wordt gebaat. Van de haver kan in vele opzigten hetzelfde worden ge- zeg Geene zeldzaamheid is het, een besehot van 60 mudden en meer per bunder; alhoewel men het gemiddeld met hooger dan 56 mudden zal mogen steilen, bij een ge- wigt van 44 tot 48 Ned. ponden per mud. Slechts weinige van de zwaartste partijen bragten 3 per mud op. Aerie de meesten van de nu reeds afgeleverde partijen, werden voor /2.60 a 2.80 per mud afgezet. Het thans nog onafgedorschte bepaalde zich meerendeels tot de benoodigde zaaihaver. Met de erioten is het nog minder gesteld. Het besehot zoo wel als de kwaliteit der erwten is zeer uiteen loopend. Het eerste loopt van 16 tot 30 mudden per bunder, ge middeld misschien 20 a 22 mudden. Van de vroegste oog- sten is de deugd vrij wel, ten deele zelfs uitmunteud; doch de later geoogsten hadden blijkbaar van den gedurende eenige dagen aanhoudend vochtigen dampkring geleden en zijn dien ten gevolge uiterst slecht van kwaliteit; een groot gedeelte zelf nergens anders, en dan nog ter naauwernood, tot beesten voeder geschikt. Tot deze laatsten behooren ongelukkigerwijze verreweg de groote meerderheid. De prijs der erwten is uit dien hoofde evenzeer variee- rende, van 4 tot/7.75 per mud, en alzoo ook van de beste soorten niet aanmoedigend. an het koolzaad meen ik reeds vroeger de resultaten te hebben medegedeeld, weshalve ik thans daaromtrent het stil- zwygen zou kunnen bewaren. Alleen dien ik hieromtrent nog aan te merkendat volgens later ingewonnen berigten de uitslag van het winterkoolzaad, dooreen gerekend, zoo mogelyk nog slechter is geweest dan mijne berigten inhielden, en dat deze ongunstige uitkomsten, zich niet slechts bij een paar gemeeuten bepaalden, maar evenzeer in andere gemeen- en gevoeld werden. Het ongelukkigst waren alzoo die land- oouwers die de meeste bunderlallen winterkoolzaad hadden Dat de deugd der aardappel dit jaar uitmuntend isen zich tot alle soorten uitstrekt, meen ik reeds te hebben me degedeeld zoo ook dat bij slechts weinige soortenzieke of bonte bollen werden gevonden, en dan nog wel in geringe mate. De meeste soorten waren daarvan geheel bevrijd. In gelijksoortigen grond, op hetzelfde land, bij gelijke behandelingen en onder dezelfde omstandigheden ontwaarde men dit verschil in ziekte of aanwezigheid van bonte bollen. Men zoude hieruit kunnen afleiden, dat het gevaar voor- of liever de neiging tot de ziekte, zoo niet geheel, dan toch grootelijks van de soort der aardappel afhangt. Eene soort alhier bekend onder den naam van beversezijnde eene water- acbtige aardappelsoort, was dit jaar het crgst aangetast. Naar men mij heeft verzekerd is de prijs, (in het najaar laag, van /0.85 tot/1.25 per mud), thans eenigzins stijgende tot om trent 1.75 per mud. De puikste soorten misschien iets hooger. die weinige bundertallen mag men zeggendat dit algemeen uitmuntend is geslaagd en voordeelige uitkomsten hebben op geleverd. De aanhoudende droogte, verhinderde wel het gewas van de klaverwaardoor de hoeveelheid hooi niet groot was maar scheen overigens voor de bloem en de ontwikkeling van den zaadkorrel niet nadeeligterwijl zij de oogst zeer bevorderde. Althans het besehot van het klaverzaad is van 6 tot 8 mudden per bunder, algemeen van eene schoone kleur en beste kwaliteit. Ook de prijzen zijn aanmoedigend; bedra- gende van 52 tot 65 per mud. Die van het rood- of spaansch klaverzaadhetwelk hier echter voor zoo verre mij bekend, niet is gewonnen, beloopt van /65 tot 80 per mud. Beide naar gelang van kleur en kwaliteit. Manneer men nu al het vorenstaande zamen neemt, dan zal daarvan de slotsom zijndat over het geheel genomende landbouw slechte uitkomsten oplevert. Immers met uitzonde- ring van een paar voortbrengselendie dan nog zeer partieel zijnwijzen alle graan- zaad- en peulvruchlennadeelige uitkomsten aan. Zoodat het er dan ook dit jaar voor vele huurders van bouwhoeven treurig genoeg uitziet. Talrijke voorbeelden toch vindt men die uit hunne, anders veelal kostbaar gevulde voorraadschuren dit jaar, behalve een deel van het voedsel hunner stallenweinig meer dan de kosten voor het afwerken hunner granen en peulvruchten hebben gevonden. Deze toestand is te gevoeliger, naardien de pacht- of huurprijzen der bouwlanden sedert jaren reeds tot eene hoogte zijn opgevoerd, die niet dan met de grootste inspan- ning kunnen worden gevondenterwijl de dagloonen en andere daaruaar geevenredigde kosten, sedert een paar jaar eeno hoogte hebben bereikt, die hier eertijds zelfs onder gunstiger omstandighedenten eenenmale vreemd waren. Minder bezwarend is de toestand voor de veefokkerij en zuivelproductie. Immers moge al de slechte hooioogst, waar- van het gebrek door andere veevoedingsmiddelen moet worden vervangeneen niet gering te schatten nadeel berokkenen mogen daarbij de pacht- of huurprijzen ook van de greid- hoeven tot eene niramer gekende hoogte zijn opgevoerd, de veefokkerij geeft telken jare, dank zij den levendigen handel en den aanzienlijken uitvoer naar buitenlands, zeer goede uitkomsten. AVel is waar, heeft gebrek aan gras gedurende den ganschen zomer, ook de prijzen van het rundvee tijdelijk aanmerkelijk gedruktdoch dit heeft zich bij het einde des jaars volkomen herstelden heeft zich bij het vet vee geheel niet doen gevoelen. De juiste opgaaf van de prijzen van het vee zijn evenwel moeijelijk te bepalen. Uithoofde velerlei om standighedendaarop te zeer van invloed zijn; maar voorname- lijk, de menigvuldige verschillende toestanden, eigenschappen en hoedanigheden van het vee, hierbij in aanmerking komen. Met de prijzen van de zuivelfabrikaten is dit wel gemakkelij- ker; doch de wekelijksche markberigten en de daaruitgetrok- ken statistieke opgaven en tabellen zijn zoo menigvuldig dat eene mededeeling daarvan overbodig kan worden geacht. Intusschen mag men het daarvoor houdendat deze producten steeds voordeelige uitkomsten hebben opgeleverd. St. A. P. Yb. 15de van Lentemaand 1865. Door de schaarsheid van gras en klaver konde het afleggen van dit laatste tot zaadwinning niet uitgebreid zijndoch van VAN DE VELUWE. M aart 1865. Het is nu ongeveer drie maanden geleden dat wy, als onygtbare getuigen, den lezer met de droefgeestige overden- kingen van den Yeluwschen landbouwer, betreffende den oogst van 1864 bekend gemaakt hebben. Mij kunnen ons er niet zoo goed uitredden als de Marklane Express die in dit weekblad reeds zoo lang hoogere graan- prijzen beloofd heeften zullen ook niet als de Eransche landbouwers om het hardst uitroepen dat hij de tegenwoor- dige graanprijzen geen koorn met voordeel verbouwd kan worden, maar eenvoudig met een boerenkrijtje uitrekenen, dat, als de rogge 1% mud per vim oplevert en men/5,60 per mud ontvangtdit geldelijk hetzelfde isals dat zij slechts 90 kop per vim schiet en men /7,75 per mud be- taald krijgt, mits men evenveel vimmen verbouwt. De hooge boter- en veeprijzen, vooral der vette kalven die op de Veluwe veel gemest worden, komen in den slechten tijd te gemoet en al kan men een bevrorene boekweits-bouw (vyf kop per vim) in de lage streken niet wegcijferen, dan Ay\Ai{//

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1