- 46 - HET DRAINEREN. PACHT-KONTRAKTEN. Haarlemmermeer-Polder. hoeft de Veluwsche landman de toekomsi nog met met zorg tegen te zien. De houtprijzen zijn over het algemeen gedaald, vooral van het weeke hout (elzen, esschen, berken enz), zoodat de afschaffing der belasting reeds invloed uitoefent. Alleen locale omstandigbedenbijv. de aanwending tot tabaksheggen enz. hebben hooge prijzen uitgelokt. In tabak is weinig handel. Veluwsch aard- en bestgoed /1618, Betuwsche tabak/ 20. Reeds met een enkel woord gaven wij te kennen dat er veel levendigheid in den veebandel heerscbt en er goede prij zen besteed worden. Ook met de vette en balfvette varkens is dit het gevalwelke laatste met groote hoeveelheden, vooral die van kleine Engelsche rassen, naar Engeland verzonden worden en daardoor eene ongekende duurte der biggen veroorzaken. In den paardenhandel daarentegen heerscbt weinig omgang niettegenstaande de Veluwsche paardenmarkten te Barneveld en te lide groote kens aanboden. De weekmarkt te Ede, die tot dusverre alleen in den al- manak bestwid, is weder opgerigt en met jeugdige kraclit als een Feniks uit hare asch verrezendank zij de energie der plaatselijke regering, de medewerking van gemeentebestuur en ingezetenen en bet vertrek van een domperigen geestelijke. Door vrijwillige bijdragen der ingezetenen, subsidie van het gemeentebestuur en der afdeeling Neder-Veluwe der Gel- dersche maatscbappij van landbouw, is eene sotn van p. m. 1000 bijeen gebragt, waarvoor iedrre week de volgende pretnien uitgeloofd worden, n.l. aan den aanvoerder van het grootste getal hoornvee (minstens 2 stuks)/2,50, aan den aanvoerder der meeste biggen of schrammen (minstens 10 stuks)/10. Aan den kooper van het meeste hoornvee (min stens 3 stuks) 5, en der meeste biggen (minstens 3 stuks)/1. De eerste weekmarkt, die den 20sten plants had, was tevens paardenmarkt, waarbij voor het mooiste span paarden 10, en aan den kooper der meeste paarden, ook f 10 was uitgeloofd. De commissie begreep te regtalle beperkingen en belas- tingen, die elders op de markten bestaan, te moeten afschaf- ferT en van dit verlichte staathuishoudkundige denkbeeld door- drongenwerd er marktgeld noch lijngeld geheven de gemecntewaag gratis beschikbaar gesteldevenzoo gratis een lokaal, om onverkocht koorn te bewaren en aan het station van den spoorweg voor de aanwezigheid van veewagens gezorgd. Wanneer het bestuur nu nog de tollen nabij het dorp be- taald had zoude Bastiat in zijne sophismes economiques Ede als een Eden voor zijne denkbeeldeu beschouwd hebben. De uitslag der eerste weekmarkt was dan ook schitterend zooals men wel eens pleegt te zegsien er waren 281 paar den, 89 runderen 117 biggen en varkens, 273 kilo boter enz. enz. ter markt, waarvan met uitzondering der paarden, het grootste gedeelte verkocht is. Van de 175 aangevoerde schapen zijn slechts enkele ver kocht, hetgeen jammer is, daar de schapenmnrkt juist de hoofdmavkt te Ede moet worden, en derhalve, bij voorkcur voor deze diersoort, de premieu behoorden uitgeloofd te worden. Dezelfde redenen, die mij vroesjer noopteu om de personen die premien behaalden niet te noemendoen mij ook thans hunne namen verzwqgen; onze lezers kennen ze toch niet. Twee bekroonden hebben het geld weder ter dispositie voor verdere bekrooningen gesteld. Gelijk wij nit de berigten der Uollandsche Maatschappij van •Landbouw weten is Klaas Koster Kz. landbouwer te lwisk, bekroond voor het beste antwoord op de prijsvraag voor het •di 'ainer en. Het is zeker een verblijdende zaak dat het een landbou wer van den echten stempelgeen landbouwlief hebber is die deze onderscheiding verkrceg. Eerst als de boeren zelven het nut dezer bewerking leeren inzien laat het zich verwachten dat het meer algemeen iu gebruik zal komen. Tot nu toe is Groningen de eeuige pro- vinciewaar het draineren werkelijk opneemten men op belangrijke bundertallen kan wijzen die met gebakken buizen zijn drooggelegd. Eldersde Wilhelminapolder en eenige andere voorbeelden in Zeeland en zeer enkele in Holland uit- gezonderd bepaalt het zich tot proefnemingen in het klein. Vooral Holland staat daarin achteraan het land waar nog zooveel water te veel is. Hoe lang zal het nog moeten du- ren eer ook hier het droogleggen in zwang komt Het is zekerdat .dieper bemaling der polders daarmede in den regel gepaard zal moeten gaan maar de achttien duizend bunders groote Haarlemmermeerpoldef gaat daarmede met een goed voorbeeld voordattrots stijfhoofdigheid en hangen aan het oude bij zoovele polderbesturennavolging begint te vinden. Hetgeen echter de meerdere verbreiding zeker veel tegen- houdtis dat de raeesten niet weten hoe zij het moeten ver- rigtenen menhoewel er verscheidene goede geschriften over bestaanb. v. dat van Dr. Staringhet toch eigenlijk bij anderen moet leeren om het zelf in praktijk te brengen. Wij vonden het daarom een verblijdend teeken toen wij laatst in de Baarlemsche Courant eene advertentie vonden waarbij iemand gevraagd werd die het draineren goed ver stond ten einde een dergelijk werk uit te voeren. Of er vele antwoorden op zullen zijn ingekomen? Wij vree- zen van neen; bij name zijn ons toeh geene personen bekend die zich daarvoor bepaald uitgeven en die werkelijk goed op de hoogfe dnarvan zijn. Vergissen wij ons daarin, zoo zou het zeker wensehelijk zijn dat die enkelen zich meer algemeen bekend maaktenwant velen met ons verkeeren zeker in het- zelfde gevaldat men ze niet zou weten te noemen. In Gro ningen moeten er natuurlijk thans wel velen gevonden, die praktisch goed met de zaak bekend zijn gewordendoch nim- mer hebben wij nog in tegenhang met de bovenvermelde an- nonce er eene aangetroffffen waarbij iemand zich aaubood om de leiding van dergelijke zaken op zich te nemen. En ware dit thans nu men eindelijk ook hier meer van het nut der zaak doordrongen raakt ook voor ons land geen gewenschte zaak. Het komt ons vreemd voor, dat zoover wij weten onder de jeugdige landbouwers, die te Groninsien gevormd werden, of onder onze ingenieurs er zich nog geen ge vonden heeft, die eens van het draineren zijne specialiteit heeft gemaakt, zich daarin b. v. in Engeland of Schotland is gaan bekwamen en zich daarna hier te lande als Ingenieur- Draineur, of hoe hij zich noemen wilheeft opgeworpen. Er zijn er toch velen onder, die gelooven wij, vele jaren of op een bouvvplaats of op landbouw-administratie zonder gevolg zaten te wachtenof wel uit gebrek van vvelslagen iets anders ter hand namen het is zeker vreemd en te be- treurendat geen van die deze zaak eens ter hand en ter harte genomen heeft. Wij twijfelen niet of een kundig man in dit vak, zou daarin thans ongetwijfeld voldoende bezigheid en een behoorlijk bestaan vinden. Maar waren er kundige lieden van dien stempel, aan wien men het droogleggen zijner landerijen met gerustheid kon toevertrouwendan wenschten wij dat men nog een stap verder kon gaan. Wij zouden dan toch gaarne zien, dat er zich ondernemers of Compagnieschappen opdeden die even als zulks in Enge land geschiedt, het droogleggen tegen accoord verrigten. Een kundig opzigter is veel, maar zonder geoefende arbei- ders kan hij niet veel uitrigten. Welnu even als wij het gra ven onzer vaarten en sloolen niet door onze gewone land- bouwarbeiders laten verrigten, maar daarvoor het rondtrekkend poldervolk gebruiken, zoo zouden wij ook onze droogleggers kunnen hebben, die met een kundigen baas aan het hoofd daarheen gingenwaar men hunne hulp noodig had. Onze landbouwers zouden toch zeker veel eer tot die be werking overgaan, als men vooraf juist wist wat het kosten moest en van goed werk verzekerd was, nadat men bij zijn buurman er de gunstige gevolgen met eigen oogen van had kunnen zien. Maar het mooist van alles ware no?, dat het zoo geschieden kon, dat het in het geheel geen geld kosttewant dan zou zeker niemand er meer bezwaar tegen hebben. En dit is niet onmogelijk, wanneer men in siaat werd gesteld om de kosten van aanleg te betalen door de vermeerderde opbrengst, die bij droogleggen op goede wijze volbragtwaar die bewerking met nut is toe te passen, stellig nimmer uitblijft. Daartoe behoorde er eene maatscbappij te zijn met genoeg- zaam kapitaal, die de werken voor hare kosten bij grondbe- zitters of pachters liet uitvoeren, en zich die kosten in vijf of tien of wel vijftien jaarlijksche termijnen liet terugbetalen. Dan zeker zou men zijne oogst genoegzaam zien vermeerde- ren, om daaruit ten voile die termijnen te kunnen betalen en men kreeg dan in werkelijkheid zijn land voor niet gedraineerd. Natuurlijk zou de maatschappij zich zekerheid moeten ver- schaffen van de behoorlijke terugbetalingbij grond-eigenaars door hypothekairen waarborg, bij pachters door anderen per- soonlijken waarborg of overeeukomst met den grondeigenaar. Zulk eene maatschappij zou dtis met volkonten zekerheid kunnen werken; het zou haar voorzeker, na enkele proefjaren misschien, aan seen bezigheid ontbrekenen het zou zeker eene hoogst nuttige inrigting zijn, die tot de verbetering van den landbouw en de vermeerdering van de welvaart krachti zou kunnen bijdragen. licht over de zaak kunnen verspreid worden en tot verbete ring van het bestaande kunnen leiden. Er zijn daarbij toch veel punten van gewigt, zooals het verbouwen van vlas, verbod tot teelt van suikerbeetwortelen, niet scheuren van weiland, verkoopen van hooi en stroo, vergoeding voor grondverbetering en bijzondere bemestingen het droogleggen met gebakken buizen voor gezamenlijke reke- ning, bepaling omtrent het onderhoud van gebouwen en nog velen meerwaaromtrent men het dikwerf oneens isof goede bepalingen in de tegenwoordige pachtovereenkomsten mist. Maar om te verbeteren moet men eerst den bestaanden toestand kennen, en daarom zal men ons zeer verpligten, wanneer men ons helpt eene zoo volledig mogelijke verzame- ling van in gebruik zijnde pacht-kontrakten bijeen te brengen. i Aan de Leden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen- Cultuur, te Haarlem, is de volgende circulaire gezonden: Naar aanleiding van het in de Algemeene Vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-CuUuur van den 19den December jl. genomen besluit, heeft het Bestuur de eer U te verzoeken wel voor den 24sten dezer aan den Secre- taris te willen opgeven 1°. Of gij van voornemen zijt als lid der Vereeniging mede te werken tot eene Collectieve inzending, staande ten name der Vereeniging, doch welke buiten mededinging zal blijven op de Algemeene Tentoonstelling van Voortbrengselen van Tuinbouwin Aprif aanstaande te Amsterdam tehouden, en welke inzending zich uitsluitend tot hyacinlhen zal bepalen; 2°. te verzoeken a. ingeval van medewerking, Uwe voorwerpen voor den avond van Zaturdag den lsten April aanstaande, in te zenden op den Stads Doelen athier; b. de potten of glazen waarin zich de bloemen bevinden, van een kenrielijk teeken te voorzien. Het Bestuur zal voor behoorlijke etiquetten zorgenbehoudt zich het regt voor om te beoordeelen of de ontvangen voor werpen al of niet waardig zijn, deel uit te maken van de Collectieve inzending, zendt de voorwerpen voor rekenmg der Vereeniging naar Amsterdam en doet ze vandaar terughalen en weder op den Stads Doelen plaatsenvanwaar ze door de eigenaren kunnen worden afgehaald, tenzij die eigenaren zelve de voorwerpen onmiddelijk uit Amsterdam mogten willen doen terugkomenin welke geval het Bestuur daarvan gaarne tijdig opsaven ontvangt. Het Bestuur vleit zich dat de leden der Vereeniging bij deze gelesenheid gaarne zullen willen medewerken, tot hand- having van den goeden naam van het Genootschap. Ten slotte geeft het Bestuur nog kennis aan de leden, dat van Gouvernementswege aau de Vereeniging zijn toegezon- den eenige exemplaren van het Programma en de berigten aangaande de in Mei aanstaande te Keulen te houden Inter nationale Tentoonstelling van Voortbrengselen van Tuinbouw, over welke stukken, zoolang de voorraad strektop franco aauvrage bij den Secretaris kan worden beschikt. Haarlem Namens het bestuur voornoemd 15 Maart 1865. E. W. van Brederode Secretaris. Hebt ge ook een goed pacht-kontraktdat mij tot model zou kunnen dienen?" schreef ons dezer dagen een onzer abonnes. Dit bragt ons op het denkbeeld, juist in verband met het geen eenigen onzer berigtgeversin den laatsten tijd over deze zaak mededeeldenom het beleeld verzoek te doen, aan hen die daartoe in de gelegenheid zijn, om ons afschriften te be- zorgen van pacht-kontrakten, zoo als die in de verschillende streken van ons land in gebruik zijn. Willen zij de goedheid hebbendaarbij hunne kritiek en op- of aanmerkingen te voe- gen des te aangenamer zal ons dit zijn. Wij zouden dan van die verschillende opgaven gebruik kuonen maken, om daarvan een goed geheel te vormen, en de meest eigenaardige in extenso kunnen mededeelen, terwijl wij welligt onzen abonnes van dienst kunnen zijn, door ze in de gelegenheid te stellendie bij voorkomende gelegenheid te raadplegen. De mededeelinghoe de pacht-kontrakten thans zijn, zou dan waarschijnlijk tevens de aanleiding kunnen geven, ter grondige bespreking hoe ze behoorden te zijn. In Engeland, wij deelden dit laatst reeds*mede, is dit onderwerp zeer aan de orde van den dag. Er worden model- len opgesteld en gedrukt, en onder de belanghebbenden ver spreid om daarna in gemeenschappelijke vergaderingen van grondeigenaars en pachters te worden besproken. Zoo °iets zou zeker met veel nut ook ten onzent kunnen plaats hebben. Zoo men ook hier eens voor de bijzondere streken en wijzen van landbouwengepaste modellen opstelde en in druk uitgaf, en die daarna in de vergaderingen der verschillende afdeelingen onzer landbouw-mautschappijen ter sprake bragt en daarvan verslag gaf, zou daardoor zeker veel Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand February 1865, dd. 18 Maart, ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN In werking is geweestvermogen uren. pomp, ketels. slagen slag. p. min. in paard.kr. Leeghwaler. 156met 9 en 5 makende 55.497 of 5.910 met 319 764 8 5 21.053 4.586 220 Cruguius .437^ 7 o 7—8 139.490 0.311 297 Lijnden.288J 7 8 104.001 6.008 336 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Belg. Ruhr. gallipoli. patent. Leeghwaler 401) 2365 137 19 Cruguius- - 5211 228 38 95* Lijnden- - 3252 144 6 78 Gedurende de maand Februarij zijn geen steenkolen geleverd. Aan het einde der maand bedroeg de voorraad: 709 mudden Engelsche en 1202. mudden Rulirkolen, te zamen 133.lt mudden. B. OMTRENT HETGEEN AAN DE StOOMTUIGEN VERR1GT IS A Leeghwaler. Tijdens den slilsland zijn door het personeet eenige verpakkingen vernieuwd en aangehaald; drie spuikranen, die hij de wer king bleken lek te zijn, digtgesehuurdeen gcbroken pompzuigerkeUing hersteld en weder op hare plaats gebragt, en eindelijk is men voortge- gaan met het maken van nieuwe ijzeren rotpalen. B. Cruquius. Tijdens den slilstand is door het personeel de pakkmg van den kleinen stooinzuiger aangehaald, eene der luchtpompen en eene hydrauliquepool geheel nieuw verpakt Door losse werklieden zijn de ketels ii°. 5, 6, 7, 8, 9 en 10 schoongemaakt. De werkingen die plaats hadden op den 9den en lOden Februarij zijn gedurende eenige uren gestaakt moeten worden, wegens het opeenhoopen van ijs aan het bencdeneinde der pompen, waardoor het water met ge noegzaam kon toevloeijen. C. Lijnden. Tijdens den stilstand is door het personeel de flens der verhindingshals tusschen de keiel ri°. 10 en de stoomkastdie lek was, op nieuw geccment, en zijn de pakkingen der heide stoomzuigers aange haald en de heide hydrauliquen geheel nieuw verpakt. Het sc.hoonmaken der ketels n°. 1 en 2door de stokers aangevangen, is door losse werklieden voltooid, die voorts nog de ketels n 7 en schoonmaakten en de vier daarnaar insmeerden. De werking op 5 Februarij moest gedurende 5£ uur worden gestaakt, tengevolgc van het vastzetten van ijs tusschen de hart- en zuigerkleppen. C. OMTRENT ANDERE WERKEN: In de laatste helft der maand Februarij verkeerden de wegen over bet algemeen in een min gunstigen toestand; dit werd veroorzaakt door dan eens vriezend dan weder dooijend weder, en de daarbij veel geval sneeuw en regen, waardoor de wegen na het eindigen der vorst gen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2