W E E li B L A 1805. Vrijdag, 7 April. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD lesde laargang Lajidbocw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Februarij GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking 1865. der Stoomtuigen in het Iloogheemraadschap van Rijnland. IHES HAARLEMMERMRER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Haablem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 Cents. Zegelkegi bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending niterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. WAARNEMINGEN. Vloed op bet IJ id. den IJssel. id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden bp I Boezemstanden -2.9 J Verval in de Sluizen. t> o I van loozinS p r-i Hoeveelbeid geloosd De meest heerschende wind. f Gewerkt gednrende S I Opbrengst M Uitgemalen g pi I Gestopt voor hoog water. C id. voor Sluisgang. WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,02 A.P. 0,123 A.P. 0,45 A.P. 0,437 A.P. 0,02. 33 4,554,514. Zuid. 257. 0,399. 18,556,590. 24J. Ilalfweg. 0,0198 A.P. 0,1169 A.P. 0,449 A.P. 0,506 A.P. 0,022. 281. 2,273,365. Zuid. 345. 0,416. 17,119,079. 19. 27-25. Gouda. 1,119 A.P. »y 0,075 A.P. 0,438 A.P. Noord-Oost. 347. 1,029. 12,680,519. 26. Katwijk. 0,84 A.P. 0,91 A.P. 0,47 A.P. 0,698 A.P. 0,148. 234. 33,757,892. Oost. AANTEEKENINGEN. Leidschendam. Rijnland 0.436 A.P. Delfland 0.290 A.P. Bodegraven. Rijnland Woerden 0.407 A.P. 0.405 A.P. Van Woerden op Rijnland af- gevloeid gedurende 506 uren. B1 ss B g-5' 5 CLi uo a n» a B 5' S' cr? ft> 0 a P I o- 1 °g. 0 ft) UIT DE UTBECHTSCHE KLEISTBEEK. Maart 1865. Niettegenstaande het voortdurende strenge weder begint men hier en daar de ploeg op het veld te zienom het land voor zomerkoorn bestemdin orde te makenhoewel de grond nog koud en niet heel bekwaam is. Meer en meer begint men hier het stoppellanddat niet gemest behoeft te worden, in het najaar om te bouwen, ten einde het in den winter kunne doorvriezen, en de ondervinding heeft reeds velen doen ziendat de grond door veel bewer- king in vruclitbaarheid wint en men zelf zeer veel kan bijdragen tot den goeden of slechten afloop van den boinv. Zoo zorgt men ook meer dan vroeger voor eene goede afivatering, en de vooraeelen hierdoor te weeg gebragt zullen hoe langer zoo meer de overtuiging vestigen, dat niets zoo nadeelig is voor het land dan het winterwater, wanneer dat, uit gebrek van een goeden afvoer, op het land blijft staan. Aan het losmaken van den ondergrond, hoe nuttig ook voor het door- laten van het water, zonder nog de verdere strekking daar- van in aanmerking te nemenwordt nog niet genoeg gedaan wel ziet men hier en daar een ondergrondsploeg gebruiken doch het gebruik daarvan is niet algemeen genoeg. Het is echter reeds veel gewonnen dat er een begin is, de onder vinding moeten zal zeer zeker het vooroordeel overwinnen. Het is echter niet te ontkennen dat het vooroordeel tegen landbouwwerktuigen meer en meer begint te verdwijnen; de oude hakselsnijbank bijv. is hier bijna vergetendie heeft voor eene van nieuwere vinding plaats moeten maken. Dorschmaehinenbij verschillenden in gebruik, worden ech ter langzamerhand weder afgeschaft door dat het stroo dat hier eene groote rol in de veevoedering speelt, te hard blijft terwijl het met den Stichtschen rolmolen gedorschte zachter meer gekneusd en murw is, waardoor het door het vee lie- ver wordt gebruikt. Eene, voor zoo verre ik vveet, geheel nieuwe verbinding van twee werktuigenen wel de Stichtsche dorschmolen met een hakselsnijder, zag ik dezen winter bij een boeroverigens geen voorstander van nieuwigheden", welke wel de vermelding waard isvooral omdat de vinding van den boer zelven is. Daar enkele lezers echter de Stichtsche dorschmolen mis- schien niet kennenzal ik er eene kleine besehrijving van doen voorafgaan. Deze dorschmolens hebben den vorm eener afgeknotte kegel of liever van een suikerbroodwaarvan de ronde, vlakke ach- terkant eene doorsnede van 6 a 8 voet en de top eene door- snede van la voet heeft, bij eene lengte van 8 a 10 voet, al naarmate de breedte van den dorschvloer dit toelaat. Het geheel wordt vervaardigd van zware eikenhouten balkstukken en aan het schuine buitenvlak, op afstanden van drie a vier Ived. duimenbekleed met driekante regels, zoodat eene echerpe kaut daarvan buiten komt, welke meestal met ijzer wordt voorzienom het spoedig afslijten of plat worden te belettenwelke scherpe kanten aan de bovenzijde of grootsten cirkel 8 a 10 duim van elkander verwijderd zijn. De helft dezer regels loopen door tot op de helft, daar dezelve anders aan den top te digt op elkander zouden komen. De punt of top is met een ijzeren bout aan een staande spil bevestigdwelke om zijn as draait, tusschen een gebind- balk en een daartoe in de deel bevestigde kokerin het middelpunt van het ronde achtervlak is een ijzeren bout aan- gebragtwaaraan het lemoen is bevestigd voor het paard. Het koren wordt met de aren tegen den molen in rondom de spil gelegdwaardoor deze worden teruggedrukt en de korrels spoedig loslaten. Om nu de snijbank tegelijkertijd met den dorschmolen te doen werken is boven aan de staande spil een horizontaal kamrad bevestigd, hetwelk eene doorsnede van 6% voet heeft. Dit kamrad brengt een horizontale spildie aan het uiteinde in de gebindstijl rustin bewegingwaaraan zich een ronde scliijf bevindt van 5 voet doorsnedeaan de as van het vliegwiel der snijbank is ook een schijf aangebragt van 1 !/2 voet diameterover welke twee schijven de snaar looptdie de snijbank in beweging brengt. Wanneer het paard met den enkelen molen vier a vijf malen over een versche laag is geweestkan de snijbank in bewe ging worden gebragt, zonder dat het paard blijkbaar veel meer heeft te trekken; alsdan is een man voldoende, wanneer het stroo namelijk bij de hand ligt, om met het toezigt over den molen tegelijk haksel te snijden. Wil men spoedig eene groote hoeveelheid haksel snijden dan kan de snijbank ook zonder den dorschmolen in werking gebragt worden, terwijl door het aanbrengen van een kleinere schijf aan de as van het vliegwiel en de vluggere gang van het paard de snelheid zoodanig kan vergroot wordendat drie mannen onophoudelijk moeten bezig zijn om de bank gestadig te doen werken; een om aan te drageneen om in te leggen en een om het stroo in den bak gelijk te vleijen terwijl dan ter naauwernood genoeg tijd overschiet om het ge- snedene van voor de snijbank weg te ruimen. Wanneer men nu nagaat dat bij het voederen van haksel aan 8 a 10 paar- den en een 3Otal koeijen al heel wat stroo moet gesneden worden kan men begrijpen welk een groot gemak deze ma- nier aanbrengt en hoeveel arbeid dit uitwint. Vijfscharige schoffelploegen worden hier ook nog al ge bruikt meer dan koekbrekers of wortelsnijders omdat de lijn- en raapkoeken hier voor het grootste gedeelte als drank over het haksel worden gegevenen het gebruik van worte- len is nog niet van dien omvangdat aan wortelsnijders be- hoefte zou bestaan. De grasmaai-machine van Burgess en Keij, waarvan een exemplaar van het museum van landbouw-werktuigen te Utrecht steedseven als alle andere werktuigen kosteloos ten ge- bruike te verkrijgen is is in den laatsten liooibouw bij een paar boeren in gebruik geweesten is men er algemeen gun- stig voor gestemd. Het is echter niet te voorzien dat spoe dig exemplaren in eigendom zullen worden bezetenomdat de prijs betrekkelijk hoog is en gemeenschappelijk eigendom uit den aard der zaak zijne bezwaren heeft. De veldgewassen zijn deze maand meer achter- dan vooruit gegaan hier en daar heeft het koolzaad door de laatste vorst geleden en in het gras is nog zeer weinig leven te zienzoo dat het vooruitzigt om met Meidag te kunnen inscharenniet zeer groot istenzij het weder spoedig omslaat en er wat meer warmte komt. STATISTIEK van den VEESTAPEL binnen den Kring der Gemeente Amsterdam, over 1864. Gedurende een vrij gestrengen winter viel er veel sneeuw terwijl de zomer zich door voortdurende koude en droogte, van noordelijke winden vergezeldkenmerkte. Ten gevolge dezer atmospherische constitutie, waren catharrale en rheumatische ongesteldheden te wachten. Deze ziekten hebben dan ook vooral bij paarden en schapen geheerscht. Over het algemeen was de gezondheidstoestand van het veegedurende dit jaargelijk hieronder nader blijktniet gunstig. Bovendien is het voortdurend voorkomen van den kwaden droes bij paarden een gevaarlijk verschijnselwaarop de aandacht der bevoegde autoriteitenmet ernstigen aandrang dient te worden scevestisd. O De Paarden bleven van ziekten niet verschoond. In den loop van dit jaar kwamen vele gevallen van catharrale en rheu matische ziekten en aandoeningen van koliek voor. Ook deden zich gevallen van kwaden droes voortwee paar den aan deze ziekte lijdendewerden afgemaakt en met huid en haar begraven. Men mag echter vermoedendat zich meer gevallen van deze vreesselijke ziekte hebben voorgedaan. De gezondheidstoestand der Bzels was bevredigend. Van de besmettelijke longziekte bleef het Rundvee onder deze gemeente verschoond. Do ongunstige weersgesteldheid oefende hierbij minder invloed uit, omdat dit vee meestal bij stalvoedering wordt onderbouden. Het gewone voedsel is hier groenten-afval, vooral aardappelenschillenten gevolge waarvan enkele ziekten (cachexien) door zoodanigen leefregel veroorzaaktvoorkwamen. De Varkens bleven ook dit jaar van de vreesselijke var- kens-ziekte, eene miltvuuraardige ziekte, niet verschoond. Vier aan deze ziekte, de zoogenaamde Blaauwziekte (anthrax erysipila- tosus) lijdende varkens, werden om deze reden afgekeurd en begraven. De gezondheidstoestand der Schapen liet te wenschen over. In de maand Julij openbaarde zich onder een koppel van 50, eene rheumatische oogontsteking, waaraan bijna alien kwamen te lijden. Bij doelmatige behandeling week ze echter spoedig na het toedienen van enkel plaatselijke geneesmiddelen. De toestand der Geiten was voldoende. Gevallen van Eondsdolheid zijn niet voorgekomen. De veestapel bereikte op 81 December 11. de volgende cijfers. Paardenhengsten 10, merrien 1462, ruinen 252, veulens geenetotaal 1724. JEzelshengsten 4, merrien 111, veulens 45, totaal 160. Runderen: stieren 1, koeijen 272, kalveren en pinken gee netotaal 273. Schapen: rammen 3, ooijen 59, hamels 6, totaal 68. Varkens: aantal onbekend. Geiten: bokken 2, geiten 16, totaal 18. Aan de veemarkt werden, gedurende het jaar 1864, aan- gevoerd 13522 runderen; 6205 vette kalveren; 16109 nuch- tere kalveren; 5470 schapen, en 22678 varkens. Amsterdam, Maart 1865. C. A. W. van Hoorn. I N H O U D van een VELUWSCH PACHT-KONTRAKT, volgens plaatselijk gebruik. De huur begint den 22sten Februarij en dnurt in den regel 6 jaren met opzegging van 1 jaar, voor het eindigen van den pachttijd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1