f - 54 - I 11. C.) Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: 3> n 0 e s o it b jc n. SSoll. Maatschappij v. Landrouyv. Behalve algemecne bepalingen oratreut geene vennindering Jain" huur, wegens onheilen en reparation langer dan veertig tlagen, verbod van onderhuur, onderhoud van wegen slooten schouwen enz. worden in de pacht-kontrakten ook nog de volgende meer plaatselijke bepalingen aangetrotFen De huurders treden dadelijk in genot van de gebouwen, de graslanden en de onbezaaide bouwlanden. Van het te veld staande winterkoorn ontvangen zij de derde garf en van het tiendpligtige land ook de grondgarven. Zeer zelden reserveert de grondeigenaar zich die grondgarven. Even zoo kunnen de huurdersbij hun vertrekde helft der bouwlanden met winterkoorn bezaaijen, en halen dit koorn, (met achterlating der derde garf, ten voordeele van den nieuwen lmurder)bij den volgenden oogst weg. Bij de bezaaijing van dit winterkoorn moeten zij het eerst de boekweit- en haverstoppelsdaarna de roggestoppels be zaaijen, tot dat zij de helft der bouwlanden bezaaid hebben. De huurder mag geen mest, de asch of het stroo ver- koopen en moet evenzoo bij vertrek dit achterlatendoch mag het ongedorschte koorn medenemen. Bij uitzondering mag het stroo wel eens verkocht of medegenomen worden, evenzoo de mest, doch nooit de mest die met aarde of plag- gen vermengd is. Het aantal vee, paarden en schapen wordt dikwerf ook bepaald, als ook de hoeveelheid brandplaggen, die jaarlijks van de heidevclden mogen gestoken worden. Woont de verhuurder digtbijdan worden dikwerf eenige spandiensten bedongenis hij landbouwer dan moeten er eenige voeren hooi van de Zuiderzee of Rijnoevers, en is hij burgerdan moeten er eenige wagens turf uit de veenen aangevoerd worden. In de bebouwing van het land, is de huurder geheel vrij nlleen in het laatste jaar der huur mogen geene weilanden gescheurd worden. De jagt en de houtgewassen blijven voor den verhuurder. In vele gevallen mag de huurder het zoogen. bouwmanshout uit de heggeu hakkend. i. het weeke hout met uitzondering van berkenelzen en esschen, dus het wilgen-, kazelnotcn-, lijsterbessenhout enz. De huurder moet de gebouwenglas, deeldeken en dakdigt houden, de overige reparation worden door den verhuurder betaaldwaarbij echter de huurder alle materialen moet aan- halen en aan het ambachtsvolk den kost geven. De afbraak die niet weder gebruikt kan worden, komt ten voordeele van den huurder. het geheel aantal lotenten bedrage van 2500, des voor- middags reeds geheel en al was geplaatst. Na deze verloting kwam het bestuur der afdeeling in de muzijktent bijeen, tot uitreiking der prijzen. Bij deze gele- genheid nam de Heer J. D. Preuijt, van Geervliet, kortelijk het woordom namens de bekroonden eene dankbetuiging tot de directie te rigten. Gedachtig aan het „eere, wien eere toekomt," herinnerde hij, hoe even als ten vorige jare te Schiedamook voor dezen dag alles was gedaanwat van de zijde des bestuurs maar eenigzins van eene naauwlettende zorg kon getuigenen gevoelde hij zich gedrongen nan die goede uitvoering der zaak en al wie daartoe had bijgedragen, een woord van lof toe te zwaaijen. In antvvoord daaropherinnerde de Heer IF. A. Firuly Verbruggevoorzitter der afdeeling, aan de vaderlandsche spreukEendragt maakt magten aan de loffelijke wijze waarop die leuze van de zijde der landbouwers ook thans weder toegepast en gebleken was in de bereidwillige mede- werking tot het doel, waartoe dergelijke tentoonstellingen worden gehouden. De spreker verheugde zich hierbij ander- maal zulk een aantal prijzen te zien behalen en vertrouwde dat de voldoening, die de bekroonden daarmede mogten weg- dragenhen zou aanwakkeren omin het belang van den veestapel, op dien goeden weg voort te gaan. Hij eindigde met een woord ten dank aan aliendie tot het welslagen der taak van heden hadden bijgedragen. Ten slotte laten wij hier nog volgen de lijst der bekrooningen Afdeeling A. Gemest Fee: N°. 1. Ossen, uitsluitend met hard voeder gemest: Iste prijs 75, aan J. van Hoboken van Cortgene, te Rotterdam; 2de prijs /50 en 3de prijs /30, niet toegekend. N°. 2. Ossen, met spoeling gemest lste prijs/60, aan P. Poot, te Overscbie; 2de prijs /40, aan J. van der Valk, te Delftshaven; 3de prijs/25, aan H. C. Jansen, te Schiedam. N°. 3. Koeijen uitsluitend met hard voeder gemest: lste prijs /50, aan J. D. Preuijt, te Geervliet; 2de prijs/30, en 3de prijs/20, aan K. Sjoukes Hijlkema, te Oegstgeest. N°. 4 Koeijen met spoeling ge mest: lste prijs/40, aan P. Poot, te Overschie; 2de prijs 25, aan II. C. Jansen, te Schiedam; 3de prijs 15, aan M. Schiltmante Delfshaven. N°. 5. Gemeste Kalveren lste prijs /15, aan P. Spiering, te Boxtel; 2de prijs f 10, aan N. Andriessen, te Aarle Rixtel3deprijs/5, aan E. Kop- pens, te Vught. N°. 6. Yette Schapen: lste prijs 10, en 2de prijs 5 aan A. v. d. Burg, te Hazerswoude; 3de prijs 3, niet toegekend. N°. 7. Vette Varkens: lste prijs 15, aan J. C. Hamel, te Rotterdam; 2de prijs 10, en 3de prijs 5aan N. Erkelens, te Rotterdam. Afdeeling B. Niet Gemest Fee: N°. 8. Ossen, oud 3 jaren lste prijs/20, aan P. Poot, te Overschie; 2de prijs/10, nan J. D. Preuijt, te Geertvliet; 3de prijs 5, aan P. Poot, te Overschie. N°. 9. Vare Koeijen: lste prijs /20, aan H. VV. Wachter, te Kralingen; 2de prijs/10, aan J.'tRiet, te Leijderdorp; 3de prijs5, aan L. Breugem, te Bleiswijk. N°. 10. Schotten, oud 3 jaren: lste prijs /20, en 2de prijs f 10, aan J. van Hoboken van Cortgene, te Rotterdam; 3de prijs 5, aan S. de Clercq AVz.te Lisse. Afdeeling C. Melkvee: N°. 11. Melkkoeijen: lste prijs 25, aan P. Poot, te Overschie; 2de prijs /15, aan K. Sjoukes Hijlkema, te Oegstgeest; 3de prijs 10, aan J. D. Preuijt, te Geervliet. N°. 12. Kalfdragende of Melkschot- ten oud 3 jaren: lste prijs 25, aan Jhr. W. A. L. Mock, te Lisse; 2de prijs /15, aan J. van Hoboken van Cortgene, te Rotterdam3de prijs 10, aan J. L. Romeijn, te Delft. N°. 13. Kalfdragende of Melkvaarzen oud 2 jaren: lste prijs /15, aan J. D. Preuijt, te Geertvliet; 2de prijs 10, niet toegekend; 3de prijs 5, aan J. L. Romeijn, te Delft. Afd. D. Aanfokvee. N°. 14. Ossen, oud 2 jaren: lste prijs 20, aan J. D. Preuijt, te Geervliet: 2de prijs 10, aan J. v. d. Breggente Waddinxveen3de prijs 5 niet toe gekend. N°. 15. Guiste Yaarzen, oud 2 jaren: lste prijs 30, aan J. D. Preuijt, te Geervliet; 2de prijs 20, aan denzelfden 3de prijs 10 aan C. van Wijngaarden te Mo- lenaarsgraaf. N°. 16. Pink-os Kalveren, oud 1 jaar: lste prijs 15, aan J. D. Preuijt, te Geervliet; 2de prijs 10, aan J. v. d. Breggen Azn., te Waddinxveen; 3de prijs 5, niet toegekend. N°. 17. Pink-kuis Kalveren, oud 1 jaar: lste prijs 20, aan J. D. Preuijt, te Geervliet; 2de prijs 15, aan J. v. d. Breggen Azn., te Waddinxveen; 3de prijs 10, aan C. van Wijngaarden, te Molenaarsgraaf. N°. 18. Rijstierenoud 2 jaren: lste prijs 30, aan A. van Cappel- len, te Cappelle n/d. IJssel; 2de prijs 20, aan J. van Ho boken v. Cortgene, te Rotterdam; 3de prijs 10 niet toege kend. N°. 19. Rijstieren, oud 1 jaar: lste prijs 20, aan W. van Os, te Oudewater; 2de prijs 15, aan B. Al. Bodisco, te Bleiswijk; 3de prijs 5, niet toegekend. N°. 20. Ooischapen met Lammerenlste prijs/15 aan W. Klap- wijk, te Overschie; 2de prijs 10, aan .T. L. van der Laan, te Overschie; 3de prijs /5, aan J. J. Yeenman, te Over schie. N°. 21. Springrammenlste prijs 10, aan A. van Yollenhoven, te 's Hage2de prijs 5 aan Al. Crevelt te 's Hage3de prijs 3aan P. Kleynete's Hage. N°. 22. Zeugen met Biggen: lste prijs15 aan Ths. Wilson, te Hillegom; 2de prijs 10, aan W. Klapwijkte Overschie; 3de prijs 5, niet toegekend. N°. 23. Beeren: lste prijs 10 aan Ths. Wilson, te Hillegom 2de prijs5 aan W. Klap wijk, te Nieuwerkerk a/d. IJssel; 3de prijs3, aan denzelfden. Prijzen van het Bestuur.- Getuigschrift, aan H. Vijgeboom en S. B. Criellaert, beiden te Rotterdam; /15, aan H. C. Schmidt, te Beemster; 5, aan C. J. Hasselman, te Zoelen, en Th. Wilson, te Hillegom; 10, aan J. P. Oosterhout, te Rotterdam, S. Poot, te Overschie, en J. Lourens, te Kethel. van 21 Alaart tot en met 28 Maart 1865. GEB0REN: Helena, dochter van S. Verdegaal en P. van der Hulst. Nicolaas, zoon van L. Silvis en M. de Jonge. Willem Cornelis, zoon van G. Lodder en M. H. de Booij. Henriette, dochter van C. de Holl en J. J. Folpmers. Jannetje Cornelia, dochter van M. van Tol en D. de Kruijf. Adrianus Gerardus, zoon van G. Roest en A. Lex. Neeltje, dochter van G. Spaans en G. Kooij. Johanna, dochter van J. Janszen en J. Malefijt. Jozephuszoon van P. de Lange en J. M. Timmers. Jan Willem, zoon van J. Schaap en M. Mnilvvijk. Elbert, zoon van C. Benjamin en A. Olij. Arie, zoon van A. C. Benning en A. Goudri- aan. Willempje, dochter van L. Tamboer en J. Kaslander. Alber- lus, zoon van G. Bunt en D. de Weers. Neeltje, dochter van W. F. Links en A. Kool. Willemijntjedochter van M. van Daale en A. Peerbolte. Jan Hendrik, zoon van C. van der Giessen en L. Malie- paard. Willem, zoon van G. van Lier en M. Zoeteman. Christina, dochter van K. Kroeze en J. H. van Leeuwen. Geertje, dochter van J. Tamboer en A. Struik. OVERLEDEN: Cornelis, oud 12 dagen, zoon van C. Jansen en A. Land- wehr Johan. Johannes, oud 6 weken, zoon van G. van Lint en G. van der Ham. Jan, oud 1 maand, zoon van J. Liefhebber en G. Langhout. Anna Terpstra, oud 25 jaren, ongehuwd, dochter van Roelof Terpstra en van Trijnlje Bosman, (beide overleden). Gesina Christina, oud 2maanden, dochter van H. Kluwen en H. Everhardbeide wonende te Zutphen. Pleun, oud 10 weken, zoon van W. Bijl en A. Zonneveld. Neeltje Mariaoud 1 jaar en 2 maanden dochter van N. Ouwerkerk en J. Biesheuvel. Hendrik Anthonie, oud 18 weken, zoon van Z. Bestman en E. Prins. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 kind van A. Sluijter en C. van Veen. ONDERTROUWD: L. Binneweg met A. van Wijk. J. Havenaar met J. van Altveer (wed. van C. de Hooijer.) GEHUWD: II. Edering (wedr. van W. Verwoert) met J. Paskal (ge- scheiden echtgenoot van H. Mulder). Haarlemmermeer5 April 1865. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding vau een ingezonden stuk in het Weekblad van 31 Alaart, handelende over de vlasteelt in dezen Polder en de overeenkomsten van huur en verhuur des betreffende acht ik mij verpligt iets in het midden te brengen. De schrijver zegt, dat het met die overeenkomsten goed afliep, zoolang het gestand doen daarvan, in het belang van den huurder, den vlasbouwer was; dit is slechts betrekkelijk waarwant ieder jaar, dat hier vlasland werd verhuurdzijn er mij voorbeelden bekenddat er een of meer diet over eenkomsten verbroken werden en de reden daarvan was, dat er huurders warendie beweerdendat de verhuurders aan de conditie tot het goed in orde brengen van het ver- huurde land niet goed voldaan haddenen dit beweren wordt ook dit jaar bij iedere kwestie tot grondslag genomen. Dat de gevallen evenwel dit jaar menigvuldiger zijn is waar, doch is zeer natuurlijk; als het wat lijden kan, omdat de zaken ruime winsten geven of voorspellenziet men ligter iets door de vingers, dan men doet, als de vooruitzigten slecht zijn. Ik ben het evenwel met voormelden schrijver eens, dat het te bejammeren is, dat het hiermede zoo gaat, doch het ge- neesmiddel door hem aan de hand gegeven, kan dunkt mij niets helpen. Een schriftelijk contract tochal is het op zegelgeeft geene meerdere waarde aan eene gemaakte overeenkomst. Onze wetten schrijven van iedere overeenkomst voor, hetzij mondeling cf schriftelijk, dat beide partijen aan alle gestelde voorwaarden moeten voldoen, en wanneer eene partij de an- dere in regten wil verpligten tot het nakomen zijner ver- bindtenis, zal hij wel altijd moeten kunnen bewijzendat hij zelf in het doen van wat hij verpligt wasniet te kort schoot. Doch er is een ander middel. Laat de landbouwer zijn land niet verhuren, voor hij het- zelve in het najaar klaar heeftdit heeft belangrijke voor- deelen in zich. Yooreerst: dan zal hij er meer op uit zijn, om door een goede bewerking, het te verhuren land een goed aanzien te geven, om alzoo kans te hebben op een hooge pacht. In de tweede plaats dan is er reeds iets bekend van de vlasmarkt voor het loopende saizoen, en is het bijgevolg voor de vlasboeren minder windhandel. En in de derde plaats, dan kan het land onmogelijk afge- keurd worden om de bewerking, zooals nu gedurig het ge- val is. J- VAN DEE POEL, In de op heden gehouden Openbare Yergadering van den Raad der Gemeente Haarlemmermeer, werd onder anderen behandeld een voorstel tot het daarstellen van een Raadhuis en eene Secretnrie aan het Kruisdorp. Dit voorstel werd ver- worpen met zes tegen vijf stemmende Leden van den Raad welke hier tegen waren, zijn de HeerenM. Spaans, wonende aan de Hoofdvaart bij den Lisserweg; J. Klapwijkbij den Leeghwater; P. van Rijti, aan de Hoofdvaart bij den Lisser weg; JF. Ferploegh, aan de Hoofdvaart bij het Yenneper- dorp; J. Tensen, aan den IJweg bij den Venueperweg, en de Burgemeester. Alen behoeft in deze zaak niet lang te zoeken naar de beweegredeneuwelke de tegenstanders noopte om hierin zoo te handelen; wanneer men slechts vraagt waar die heeren wonen in de gemeente, dan is het duidelijk, dat zij, wel ke in de omstreken van het Veuneperdorp vvonen, stelsel- matig zich verbonden hebben om alles, wat tot den bloei van het Kruisdorp kan bijdragentegen te staan en af te stemmen. Wij constateren dus dit feit, om alle kiezers, aan de noord- zijde der gemeente wonende, op te wekken tot eendragt bij de verkiezing voor leden van den Raadopdat door de een dragt aan de zuidzijde, het Yenneperdorp niet de hoofdplaats der gemeente worde. 30 Alaart 1865. Namens eenige Kiezers. In den regel worden de wei- en hooilanden door den ver- Irekkenden huurder in het laatste jaar niet bemest, maar brengt hij al de mest naar het bouwlnnd. Tegen het begin van den laatsten winter, als hij zijn winterkoorn bemest heeft, verandert hijdoor het inbrengen van plaggenzijn potstal in een groepstal en brengt de aldus verkregen korte mest als overmesting over het te veld staande winterkoorn, zooilat hij bijna nooit mest behoeft achter te laten en ook weinig koorn afdorscht om stroo te verkrijgen, dat hij dus meestal naar de nieuwe plaats kan medenemen. Alleen het scheuren der weidenook in het voorlaatste jaar, houd ik voor den verhuurder nadeelig en geloof ik, dat het beter ware de conditie aldus te veranderendat geene weiden gescheurd mogen wordendan met schriftelijke toe- stemming van den verhuurderdie dan die toestemming naar willekcur kan gevenalleen in het begin der pachtjaren onder conditie van den aanleg van eene gelijke hoeveelheid nieuwe weiden. Alen houde in het oog, dat de Veluwsche graslanden, in tegenstelling der kleiweilandendoor ouderdom slechter wor denen algemeen op de Yeluwe, daardoor de wisselbouw in zwang is. De heeren Henry Lee en Henry Lee Jr.te Londen heb ben definitief het aannemings-contract voor de doorgraving van Holland op zijn smalst geteekend. Zij staan als aannemers inzonderheid van zee- en havenwerken, zeer gunstig bekend. Afdeeling RotterdamSchiedam en Omstreken. De tentoonstelling van Yee en Pluimgediertevan wege bovengenoemde afdeeling, heeft den 4den April te Rotter dam plaats gehad, op het terrein der Societeit Harmoniedat daartoe allezins doelmatig was ingerigt, en met onderscheidene vlaggen getooideen feestelijk aanzien had. Dit laatste werd niet weinig verhoogd door den onophoudelijken toeloop van het aantal bezoekers, dat, in vergelijking vau vorige jaren, in den waren zin des woords aanzienlijk mogt heeten. Alogt nu heden zoowel de drukke marktdag als het uitlokkend weder daartoe bijzonder hebben medegewerkt, zoo was toch overi- gens eene algemeene belangstelling in de zaak zelve duidelijk inerkbaar. Het bewijs daarvoor lag niet alleen in de ver- schillende inzendingen ter mededinging naar de uitgeloofde prijzenmaar ook in de onderscheidene toezendingen tot op- luistering. Inzonderheid viel dit in het oog bij het pluimge dierte. Aan deze afdeeling van het programraa was ditmaal eene belangrijke uitbreiding gegevendie het meest gewenscht resultaat heeft opgeleverdmeer bepaaldelijk wat betreft de ingezonden Kippen en Eendenwelke verzameling veel schoo ner was dan gewoonlijk. En wat het overige betreft, zoo zullefc de bezoekers gaarne toestemmendat alles te zamen op nieuw de blijken droeg van menig succes op de werkzaam- heden tot ontwikkeling van den Hollandschen veestapel. Gelijk altoos waren ook weer een aantal voorwerpen aan- gekocht voor eene bij deze gelegenheid te houden verloting. Daarvoor vertoonde zich eene zoo algemeene liefhebberijdat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2