WEEKBLA 9) VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD V R IJ D A G 28 April. Tesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Landbouw, PACHT-KONTRAKT. W\VK//. HAARLGMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.— Alle Toezendingen de Redactie betreffendemoeten gescbieden aan den Hoofdredacteurte Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. - PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Cents. Elke regel meer 12 '/2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Airesvan Bonga C°.Amsterdam. UIT ZEELAND. Goes, April 1865. Aan het verslag over het afgeloopen jaar omtrent den toe- stand van den landbouw en de veeteelt in de zevende af- deeling (Westelijk deel van Zuidbeveland) der Zeeuwsche land- bouw-maatschappijontleen ik het volgende. Over het algemeen blijft rnen zich houden aan het in vorige jaren gevolgde landbouwstelsel en de veranderingen die men daarin gebragt heeft zijn zeer weinige. Als gevolg van dit oude landbouwstelsel wordt er om de 6 of 7 jaren gebraakt en het grootste deel van den mest dan op die braak gebragt dikwijls reeds op het einde van Mei, hetgeen volgens het oordeel van velen zeer is af te keurenyooral indien men geen vroeg koolzaad zaait. In tijd en wijze van zaaijen vallen niet vele veranderingen mede te deelen, het geschiedt meest met de hand en het gezaaide wordt grootendeels ondergeploegd. Werktuigelijke rijenzaaijers worden hier en daar met den besten uitslag ge- bruikt en beginnen meer ingang te vinden. Met nieuwe graansoorten werden geene proeven genomen de uitgezaaide Hallets tarwe mislukte door de vorst, waar ze evenwel gelukte liet deze soort zoowel in hoedauigheid als hoeveelheid nog al iets te wenschen overig. De cultuur van mangelvvortel blijft toenemende; ze worden met de hand of met een zaaiwerktuig gezaaid of wel uitge- plant; in het vooruitzigt van eenen slechten hooioogst, zaaide men dit jaar veel mangelwortelen op braakgronden't geen ruim opleverde. Dat de cultuur van voedergewassen in het algemeen en die van mangelwortelen in het bijzonder nog zeer voor uitbreiding vatbaar is, bleek uit de opgaaf van velen die sleehts ]/i0 hunner boerderij met mangelwortelen bezaaiden. Eene uitbreiding van den verbouw van suikerbieten is tevens waar te nemen, niettegenstaande dat de staat van vrucht- baarheid van vele boerderijen van dien aard is, dat zij een zoo uitputtende cultuur volstrekt niet toelaat. Het droogleggen neemt weinig toe. Het verbrokkeld grond- bezit, zegt het verslag, is hiervan wel een der oorzaken. Ik betwijfel echter, of dit wel als de ware oorzaak is aan te merken; wat mijn persoonlijk gevoelen aangaatik houd dit hier liever terug daar ik anders genoodzaakt zoude zijn een hoofdstuk te schrijven, dat ik gemakkelijk den titel kon geven van: Verkeerd overlegVoor oordeel, Onkunde. Er werden in de geheele afdeeling sleehts een twintigtal bunders droog- gelegd. Over het algemeen gebruikt men nog weinig kunstmest. Guano in kleine hoeveelheden meest voor proefneming. Met goeden uitslag gebruikte men guano en beenderenmeel tot bemesting voor mangelwortels. Gier of aalt wordt nog weinig gebruikt. Wanneer de mest- putten niet bij een' sloot zijn gelegenzorgt men door bet graven van een diepe grep, dat deze kostbare vloeistof toch vooral goed kunne wegloopen. Straatmest wordt minder verwaarloosd dan vroeger, maar grootendeels naar Belgie uitgevoerd. Overdekte mestvaalten worden hier niet gevonden. Het gebruik van verbeterde en nieuwe landbouwwerktuigen neemt meer en meer toezoo werden er dit jaar zeer vele hakselsnijders aangeschaft en enkele wortelsnyders. Door den smid M. van der Weele, te Wilhelminadorp werden nog al enkele amerikaansche voetploegen afgeleverd die uitstekend voldoen en vooral eene groote besparing van trekkracht geven. Een paar Amerikaansche ploesren, door Stout te Tiel vervaardigd, schenen zeer goed te voldoen. Over het algemeen waren de uitkomsten van den oogst vrij voldoende, alleen het mislukken van het koolzaad was voor velen een groote slag. Men meende de opbrengsten per bunder, te kunnen vast- stellen als volgt: Winterkoolzaad 5 a 6 mud, Zomerkoolzaad 12 a 18 mud, Wintertarwe 24 a 26 mud, Wintergarst 86 a 40 mud, Zomergarst 34 a 38 mud, Rogge 24 a 26 mud, Haver 40 a 45 mud, Erwten 20 a 25 mud, Paardeboonen 18 a 22 mud, Bruine boonen 15 mud, Aardappelen 150 a. 180 mud, Uijen 400 mud, Meekrap 2 jarige 2000 kilo* racine, Meekrap 3 jarige 3200 kilo racine, Mangelwortels 40 h 50,000 kilo. De toestand van den veestapel was over het algemeen vrij voldoende, het weiden ging niet bijzonder voordeelig en hier en daar zag men zich door gebrek aan voedsel genoodzaakt enkele dieren van de hand te zetten. Het aantal vee dat gehouden wordt blijft zeer gering, men kan rekenen 1 stuks hoornvee per 2 bunders. Enkelen gingen voort met het, kruisen en maakten daartoe gebruik van den nieuwen Durhamstier der afdeelingzij die zich eenmaal hebben laten overhalen, om daardoor hun vee te veredelen, blijven volhouden. Ik zoude hier nog een en ander kunnen bijvoegen, doch meen genoeg gegeven te hebbenom uwe lezers zoo wat op de hoogte te brengen van den toestand waarin zich de land bouw bier bevindt. Veel laat die toestand nog te wenschen, overig, maar toch valt er vooruitgang op te merken. Ware vooruitgang zullen we echter niet krijgenvoor we -een beter en grondiger onderwijs krijgen en de landbouwers kunnen be- sluiien hunne kinderen daaraan gedurende langeren tijd dan nu het geval is, te laten deeinemen en wanneer zij beginnen te zien, dat men, om een goed landbouwer te zijn, iets meer dient te kennen en te weten dan lezen, schrijven en rekenen. VAN DE VELUWE. April 1865. Even als op de Veluwe zal het wel in dit voorjaar overal met den landbouw het geval geweest zijn. De late winter en aanhoudende vorst hebben in de eerste plaats de uitpoting van het hout veel tegen gehouden en zijn er in dit voorjaar veel minder houtgewassen aangeplant dan anders het geval is. Met uitzondering van de eikenstekken in de laatste jaren schaarsch te verkrijgenzijn andere plantsoensoortenbijv. elzen en berk, tegen verlaagde prijzen aangeboden. De weinige vraag naar arbeidvroeg in het voojaar, is door het zachtere weder zooals te voorzien was, in groote drokte veranderd. Het spitten van het aardappelland peemt thans alle handen in beslag en kan men met grond bij velen een vroegeren oogst van aardappelen te gemoet zien, dan in andere jaren, wan neer men vroeger begon te spitten, het geval was. Hoe is dat mogelijk dat men n. 1. door later te poten in het algemeen vroeger de aardappelen zal inoogsten? Zeer na- tuurlijkdie haastige menschen welke gewoon zijn reeds in Februarij te potenzien meestal ieder jaar hunne aardappe len, als die pas uitkomen, bevriezen, waardoor de groei stil staat en de aardappelendie 1 a 1V2 maand later gepoot worden, hen over het hoofd groeijen. Ook dit jaar zijn weder in Februarij aardappelen gepootdoch die zijn nagenoeg alien reeds voor het ontkiemen in den grond bevrorenwaarschijn- lijk om aan te toonen dat zij een zomergewas en geen win- tergewas zijn. Daar de veeprijzen, die op de Veluwsche markten besteed worden zich regelen naar den algemeenen veehandel en niet omgekeerdhebben ook hier de rijzingen en dalingen plaats gehaddie men op de groote markten waarnam. Ieder gemeente, ieder dorp heeft zijne paaschkoe of paaschos en het is een verblijdend teeken des tijds, om den wedstrijd in het mesten van vee te zien. Het is de eerste stap om tot de oplossing van het vraagstuk te geraken, „hoe mest men met de minste kosten." Met de schapenteelt gaat het bijzonder voordeelig. Hooge prijzen voor de vette en halfvette schapen, weinig ziekten en sterfte, voortgaande verbetering van het Veluwsche ras en hooge wolprijzen, ziedaar een tegenhanger van ongelukkige jaren. Het is geene zeldzaamheid dat men 20 a 22 voor vette hamels en 12. a 16 voor dragtige ooijen besteed heeft. Van schapenteelt dwalen wij op schapenmest en van schapen- mest op tabak, om mede te deelen, dat de tabaksprijzen voor Veluwschen tabak /17 a 19 en voor Betuwsche /20 a 22 bedroegen, waarvoor een groot gedeelte van den voor- raad is opgeruimd. In N°. 47 van den vorigen jaargang, gaven wij reeds een kort verslag van het resultaat der Commissiedoor de Geldersche maatschappij van landbouw benoemdom de mid- delen te beramenom het lager onderwijs dienstbaar te ma- ken tot bevordering van landbouw-onderwijs. Het uitvoerige verslag is thans in de mededeeling der maatschappij versche- nen en ook in de Landbouw-C'ourant in zijn geheel overgeno- men. Omtrent het ondoelmatige van het resultaat, verwijzen wij naar het geschrevene in N° 47van den vorigen jaar gang, hoe dat namelijk het natuurkundig onderwijs dat men zich voorstelt te gevenvan onze boerenzoonsdie op hun 13e en 14e jaar en dikwerf reeds vroeger de lagere school verlaten, misschien slechte natuurkundigen en stellig geen vooruitstrevende landbouwers zal vormen. De jongen, waarvan Multatuli zoo allergeestigst in zijne ideen spreekt, die in een kransje van oude jufvrouwen een staallje van zijne be- kwaamheiddie hij op de school leerdemoest geven en tot groote ergernis van de jufvrouw, die hem ondervraagt, na lang bedenken antwoordt, jufvrouw je bent een zoogdier" 1 die jongen had voorzeker zoogena'amd landbouwonderwijsop dat ideaal van eene lagere school ontvangen. Neen wanneer het uitvoerbaar en noodig is op de lagere scholen landbouwonderwijs te geven, dat tot een goed prak- tisch doel zal leidenlaat het alleen de leer van landbouw- verbeteriugen zijn, al wordt die ook empirisch onderwezen. Laat men kort en bondig de rijenteelt, de maaiwerktuigen de veeveredelingeu mededeelen en verklarenzonder zuurstof of stikstof en hartekamers of spiraalvaten er bij te halen en laat Brinkman platen drukkendie Eornsby's zaaiwerktuigen met zijne hefboomen en trechters duidelijk voorstellenmaar niet de bloedsomloop met de harteboezems en hartekamers en dergelijke onpraktische geleerdheid. In Frankrijk houdt men zich bezig met het oprigten eener Maatschappij van onroerend landbouw-bezit met een kapitaal van dertig millioen franks. Het hoofddoel is het verrigten van landbouw-ondernemingen op groote schaal, door het aankoopen van bezittingen met verwaarloosde kultuur, of in strekenwaar de gronden nog laag in prijs zijn ten einde die te verbeteren en tot hooger waarde te brengen. Voorts het ontginnen voor derden of aan- winnen van nieuwe gronden. Ook het bij aanneming verrig ten van groote landbouwwerken van beiden, hetzij voor de staat en gemeenten of voor partikulierenals het droogleg gen het bevloeijenhet beplanten enz.zal tot haar werk- kring behooren. Het oprigten van nijverheidsondernemingen die met landbouw in verband staan, zooals branderijen, stijf- selfabriekenfabrieken van droogbuizen, zal eveneens door haar bevorderd of uitgevoerd wordenterwijl zij ook eindelijk hare werkzaamheid tot het vestigen van krediet-inrigtingen voor den landbouw zal kunnen uitbreiden. Zij beoogt dus al die zaken op het gebied van den land bouw waartoe de krachten van partikulieren ontoereikend zijn, en in een land als Frankrijk, waar de geest van asso ciate en het met vereenigd kapitaal uitvoeren van dergelijke werken veel minder algemeen isdan b. v. in Engeland of bij ons het geval iszal het voorzeker niet aan winstgevende ondernemingen van dien aard ontbreken. De hoofdzaak van welslagen ligt natuurlijk in een goed beheer. Eene zeer groote Maatschappijdie in staat is de meest geschikte personen door ruime belooning tot zich te trekken, en de kundigste ingenieurs en beambten in dienst kan nemenkan daardoor veel kans hebben om wel te sla- genterwijl de beschikking over ruime geldmiddelendie bij kleine ondernemingen zoo dikwerf te kort schieten, mede het doen van goede zaken zeer kan bevorderen. Door het werken op uitgebreide schaal, waardoor het mislukken of geven van nadeelige uilkomst van enkele der ondernomen zaken geen te ongunstigen invloed uitoefent, verraeerderen tevens de kans- sen van gemiddelde goede winst. Naar aanleiding der vraag door ons gedaan, werd ons ter hand gesteld het hier volgende model van pachtvoorwaarden voor verhuring van gronden in den Haarlemmermeerpolder. Om verschillende der eigenaardige voorwaardendie in dezen polder nog al gebruikelijk zijnzooals o. a. het bouwen der wooing door den pachter, achten wij de mededeeling daarvan wel belangrijk. De ondergeteekendeverklaart te hebben verhuurd aanwonende tewelke ook erkent

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1