WEEKBLAD 1865. Vrijdag, 12 Mei. IV0. :'fd$ XAN A AN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLBER-BELANGEN GEWIJD Landgenooten Xesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Laivdbouw. EEN BRIEF van LIEBIG, HAARLEMAIERHEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar. f e._ Alio Toezendingende Kedactie betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haaelem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. Toen nu 50 jaren geleden ons onafhankelijk volksbestaan bedreigd werd, heeft het Nederlandsche Leger, onder aanvoe- ring van den Prins van Oranjekrachtig en roemvol raedege. werkt tot afivending van het gevreesde juk; maar ook ay die zelven het zwaard niet konden aangrijpen, hebben willen bijdiagen ter bewaring der vrijheid kort te voren verworven en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter vereeniging in werkzame, liefderijke, vaderlandschedeelne- mende zorg voor oude Nederlandsche Krijgsliedenwas het antwoord, door het gansche volk gegeven: de oprigling van het Funds ter Aanmoediging en Ondersteuning van de Gewapende Bienst in de Nederlanden. Dat Fonds, gestijfd door de giften tijdens den strijd tegen Belgie ontvangen, door jaarlijksehe collecten, door schenkingen en legaten, heeft namens het Ne derlandsche volk aan vele duizenden hulp in hunnen nood aangebodenaan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter mmmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoone uiting van onzen volksgeest zijn; maar nu wy weldra met dankbaarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd, nu vooral mag van ons verwacht worden, dat wij, het voorbeeld onzer vaderen volgende het door hen gestichte Fonds ster- kenopdat aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gra- tificatie worde verleend ter herinnering aan die heugelijke overwinning; in het Fonds als deelgeregtigden wor den opgenomen alle Nederlanders, die bij Waterloo gestreden hebben, en van goed zedelijk gedrag doch onvermogend zijn; de categorien van deelgeregtig den tot het Fonds worden uitgebreidopdat honderde oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onderstand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamdzegge memand: het is de roeping des Staats, niet de mijne, den krijgsman in nood te ondersteunenDe Staat ja verleent pensioen en gagement, maar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgestelden vermag niet acht te slaau op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkio-en of ouden krijgsman. Nederlanders! in 1815 beriep men zich niet, waar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten, op den Staat, doet ook gij zulks niet in 1865. De buitengewone giften die Gij tot de voorschreven doeleinden zult willen afzonderen, zullen worden ingewacht door al de Leden van het Iloofdbestuur, en door al de Le- t en der Districts- en Plaatselijke Commissien ten Uwent gevestigd. Het Hoofdbestuur van het Fonds ter aan- i n !frEEDAM moediging en ondersteuning van de Gewa- 10 Mei 1865. pende diensl in de Nederlanden J. W. H. Kutgers van Bozenburg, Pres. H. L, M. Lcden Secretaris. PRIJS DER ADVERTENTieW van 1 6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12'/^ Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezcuding uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. UIT DE UTRECHTSCHE KLEISTREEK. April 1865. Het zal zeker wel weinige menschen heugen een April- maand te hebben beleefd als de jongst verloopene. Wie had den Jaatsten dag van de maand Maart gedacht dat het vee nog voor Meidag zou kunnen worden ingeschaard en wie had zich een Meimaand durven voorstellen zoo groen, zoo heerlijk als wy nu hebben. Doch volmaakt is er niets onder de zon, hoe heerlijk de stedelingen het weder ook vindenvoor den landman blyft er al weder te wenschen over. Door de aan- houdende droogte hebben de veldgewassen veel te lijdenvan het koolzaad zal weinig of niets teregt komen, daar het door milhoenen aardvlooijen wordt geplaagd; reeds sints bijna drie weken^ zou het gebloeid hebbenware het niet dat de bloesem voor bet opengaau reeds vernield werd en het enkele steeltje ontdaan van blad en meeldraden, zich naakt aan ons cog vertoont. Zeer zeker zon onder gunstiger omstandigheden Wf A0™- OVerVOed!S ge"'e6St ZijD" Er "'J" dan 00k dle het zaad reeds hebben omgeploesrdhoewel het my voorkomt dat dit besluit wel wat spoedig genomen en uitgevoerd is; een goede alles verkwikkende regen kan nog veel verandering aanbrengente meer daar er nog overvloed van tijd is om boekweit te zaaijen en men ligt, zooals men het noemt, de kat eerst uit den boom kan zien, en ook nog omdat een halve zaadbouw toch altijd gelijk staat met een goeden boekweitbouwnog daar gelaten dat men in zaad- stoppelen meer kans heeft van een goed tarwegewas dan in boekweitstoppels. De tarwe, hoe schoon en spoedig hare ontwikkeling ook in het begin van April was, is tot een soort van stilstand ge- komenen begint op enkele plaatsen, vooral op niet zeer vruchtbare gronden en vooral daar waar het zand hoog ligt, geel te wordenzoodat eene spoedige verandering in het weder ook voor dit gewas, de steunpilaar der Stichtsche bouwerijen gewenscht is. De rogge groeit wel door, doch blijft spillig, waarin, vooral nu zij reeds in de aren begint te schieten weinig verbete- ling te wachten is, zoodat het vooruitzigt van dit gewas geen bijzonderen oogst doet verwachten. Garstdit jaar in deze streken weinig verbouwd en welke zich dezen winter, het strenge weder in aanmerking genomen nog al goed had gehouden, ontwikkelt zich redelijk goed, doch belooft niet wat men een ruime opbrengst zou kun nen noemen. Zomerkoren, als erwten, wikken, linzenboonen enz., heb ben zeer veel van de aardvloo te lijden en worden er bijna door ten onder gehouden, zoo zeifs dat op vele stukken de helft, soras twee derde van het gezaaide, in een armoedig tooisel gehuld, staat te treureneene spoedige verandering van het weder kan hierin eehter nog veel verandering bren- genzoodat men ten opzigte van deze gewassen nog op een goeden afloop hoopt. Van de haver is nog weinig te zeggendaar deze later gezaaid zijnde nog niet veel van zich laat zien, heto-een echter ook al weder doet vreezen, dat van het gezaaide door de aanhoudende droogte veel zal achterblijven. Het eenige, waarover men niet zoo veel jobsiades kan aan- heffen, is de klaver en het gras; hoewel beide beter liadden kunnen zijn, is bet toch te voorziendat, vooral de klaver, dit jaar een ruimen opbrengst zal geven, hetgeen hier zoo goed te stade komt voor booi, daar de stalvoedering dezen winter door de schaarste van het hooi veel geld aan koeken en koren heeft gekost. Het gras dat bij uitnemendheid gegroeid is, is in den laatsten tijdvooral door een paar strenge nachtvorsteneen weinig terug gebleven, doch het vee heeft toch volop, ten gevolge waarvan de kaasmakerij hier overal reeds weder in vollen gang is. De prijzen der kaas schijnen zich goed te zullen houden, daar voor stal- of hooikaas tot 22 gulden voor de 100 pond, oud gewigt, wordt gegeven. Op de Uiterwaardenlangs de Lekstaat het gras ook redelijk goed, doch daar deze reeds eenige jaren het winter- water gemist hebben en in den regel druk gehooid worden is het te verklarendat de opbrengst der verpachtingen dit jaar iets minder zijn dan de vorige, waarop de goede stand der klaver ook wel van eenigen invloed zal zijn. De plaag van Meikevers en den aankleve van dienwordt ook langs de rivier even als in Gelderland ondervondende berigtgever uit de Betuwe heeft er in het vorige nummer waarhjk niet te veel van gezegd, en het met regt een plaa<* genoemd. D Het vee isten gevolge waarschijnlijk van een goed voor uitzigt op de weijerij goed op prijsvoor gust zoowel als jong en melkvee worden goede prijzen besteed. Jonge vaikens houden zich ten gevolge der vele vraag goed op prijs, voor biggen van 6 a 8 weken wordt van°9 tot 14, gulden naarmate de kwaliteit besteed. A an de vruchtboomen beloven de kersen dit jaar weder veel, peren redelijk, appelen weinig of niets. over het gebruik: van het rioolwater. Sints vele jaren houdt men zich in Engeland ernstig bezig met de wijze van afvoer der meststoffeu uit de steden? Voor- namelijk voor Londen was dit eene levenskwestiewaar de verontreinigde Theems schadelijke en ziekte-vervvekkende uit- wasemingen langs zijne boorden verspreidde en in den zo- mertijd zelfs het verblijf in het Parlementshuis verbood. Men heeft daar besloten tot het riolenstelselwaardoor de sekreetstoffen een uur beneden de stad in den Theems worden gepompt. Onlangs is dit reusachtige werk dat vele millioe- nen kosttevoltooid. Hier stond de gezondheidskwestie boven aanen de vraag of die stoffen ook tevens voor (Jen land- boum dienstbaar konden worden gemaaktkwam daarbij op den achtergrond. Het is zekerdatwaar men in de gelegenheid isen voor kleinere steden is dit mogelijk het terstond en onvcrr mengd wegvoeren der meststoffen de voorkeur verdient. AY ij deelden vroeger reeds het een en ander medewat hieromtrent ten opzigte van Berlijn is voorgevallenwaar men ook om het belang van den landbouw het aanbevolen riolen stelsel heeft afgekeurd. Doch waar eenmaal de kwestie is u'itgemaakt en men geen beter middel tot reiniging der steden heeft gevondendan de doorspoeling met water door onderaardsche kanalepdaar blijft nog de vraag over, kan van dit rioolwater ten dienste van den landbouw gebruik worden gemaakt? Hierover is ook weder in Engeland veel getwist. Over bet algemeen beweerden de lnndbouwers, dat dit zoo verdunde mestwater meestal de moeite van het opbrengen niet waard was. De landbouw-scheikundigen trachten aan te toonendat daarin nog genoegzaam vruchtbaarma'^ende stoffen aanwezig waren om het althans met veel nut tot bevloeijing van wei- land te kunnen aanwenden. Deze kwestie is thans op nieuw ter sprake gebragtnaar aanleiding van een plan om het rioolwater van Londen ter bemesting aan te wenden en Liebig de grootste onzer land- bouwscheikundigenheeft daarover in bet navolgend schrijven zijn oordeel uitgesproken. De brief is aan den Lord-Mayor van Londen gerigt. Mylord Veroorloof mij nog eens op de kwestie van het gebruik der sekreetstoffen terug te komen en uwe aandacht te vestir gen op eenige feitendie niet onopgemerkt mogen blijven. Ik heb het steeds als eene zaak van eer beschouwd om een ieder mijne ondersteuning te schenken die het beproefde om middelen en wijzen uit te denken, om het gebruik der meststoffen uit de steden voor den landbouw mogelijk te ma- ken. A7an ieder dergelijk ontwerp nam ik met de levendigste belangstelling kennis en wenschte het van harte kans tot wel- slagen toe. Dit waren dan ook mijne gevoelenstoen ik voor de eerste maal iets van het plan der heeren Napier en Hope vernamdaar mij elke wijze van gebruik van het Londenscbc rioolwater beter voorkwam, dan om het, zoo als tot nu toe geschieddenutleloos in de zee te doen wegstroomen. Ja ik achtte het zelfs zekerdat de stijgende prijs van alle mest stoffen binnen een niet zeer geruimen tijd, de landbouwers dwingen zal om het rioolwater te gebruiken om even ruime oogsten als vroeger te verkrijgeuzoodat de ondernemers van het riolenstelsel er op bedacht behoorden te zijnin den aanleg die wijzigingen te brengen, dat daardoor het riool water terstond op de velden der landbonwers kon worden geleid. Daarom wijdde ik ook eerst geen bijzondere aandacht aan het ontwerp der heeren Napier en Hope, maar nadat ik nu alle omstandigheden heb nagegaanen vernomen dat het plan algemeene belangstelling ondervindten de ondernemers van al hun invloed gebruik maken om de stedelijke overbeid tot het aannemen van hun ontwerp te bewegenen terwijl ik daarbij bemerk dat het inzigt van den Londenseben magis- traat met het mijne overeenstemtzoo heb ik het verlangen niet kunnen weerstaanom mijn eigen gevoelen over deze zaak schriftelijk aan u mede te deelen. Als ik het ontwerp der heeren Napier en Hope goed begrijp dan is het hun voornemen om bet rioolwater van de noord- zijde van den Theems te gebruikenhet daartoe aan de plaats waar het in de rivier wordt opgepompt, te Abbey-Mills op te vangen, het langs een kanaal van 9 mijlen lengte, met een verloop van 9 duim per Engelsche mijl weg te lei den, aan het einde een groote kom te bouwendaar de vloeistof pp nieuw 24 vpet hnpg cp te pempen en deze dan eindelijk door een ander kanaal, naar de 44 mijlen van Londen ver- wijderde Maplin-zanden (eene duinstreek op de kust van Essex) te leiden. Zij willen daar eene uitgestrektheid van 4500 bun-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1