- Vk - Haarlemmermeer-Polder Rijn land. 3 tt g e s o tt b c n. jlers dezer duinen door ceil dijk van dc zee nfsluitcn en dear koeboerderijen aanleggen. Daar de hoeveelheid rioolwater, die hen ten dienste staat, grooter is dan voor liet bevloeijen der genoemde oppervlakte noodig zal zijn, zoo is liet hun voornemenom ook de land- bouwers, wier gronden langs het kanaal liggengelegenheid te geven daarvan gebruik te maken; voor bet geval dat deze daarvan niet gediend willen zijnis de op te rigten maatechappij gebeel onafhankelijk van de landbouwersdaar men het over- tollige rioolwater steeds naar zee kan doen wegstroomen. Zij aehten dat de Maplin-zandgronden door deze bevloeijing zeer vruebtbaar zullen kunnen worden gemaakt, en zij tot met minder booge waarde zullen kunnen worden gebragt als met de du's bevloeide zandgronden rondom Edinburgh het geval is. Napier en Hope schatten de winst der geheele onderneming op 30 tot 40 pet., en meenen dat zij de aandeelhouders 15 tot 20 pet. dividend zullen kunnen uitkeeren. Deze berekemng is op de vooronderstelling gegronddat de Maplin-graslanden even als die van Craigentenny (nabij Edinburgh) 1200 per bunder opbrengst zullen geven, en dat de eerste zooveel beter nog zullen zijn, omdat de groeitijd daar een maand 1 anger duurt dan te Edinburgh. Wat den aard der Craigentenny weilanden betreft, zoo ver- zekert de ingenieur der Maatsehappij ofschoon hij er nimmer geweest is °dat deze als zeer rijkgevend bekende weilanden uit zuiver zand bestaan en een der mede-oprigters voegt er bij, dat zc uit zuiver stuifzand uit zee opgewaaid, zijn ont- staan. Een juist en vergelijkend onderzoek van de Edimburg- sche weilanden, die 1200 pacht opbrengen tegenover de Mapliu-duinenschijnt men niet noodig te hebben geacht. Met het woord „zand" duidt men zeer verschillenden grond aanwant zand heeft geen scherp afgescheiden physische be- teekenis. Te Miinehen en in hare omstreken beteekent zand fijne kalksteen aan den Eijn fijne kwavts. Er is een aan- zienlijk onderseheid tusschen de als zand gekenmerkte bezin- kinn-en aan den mond der rivieren of aan de zeekust. Het is bekend, dat de aanslibbingen in Hollanddie door omdij- king op de zee veroverd zijnen die men polders beeteen zee^ vruchtbaren grond voor graan en gras opleveren. In het vervolg zal ik hier met zand aanduidende aan- spoelingen uit zee, die uit kwartz, feldspath en andere kwartzrijke mineralien bestaan, en die uit zieh zelf geheel onvruehtbaar zijn. De heeren Napier en Hope zullen wel weten, dat het Maplinzand op zieh zelf zonder waarde is. Zij zeggen ook het zand is slechts het voertuig voor de meststoffengras dat op zeezand groeit, gedraagt zieh evenzoo, alsvsterkers die men op een wollen lap laat groeijen. Er kan daarom mijns inziens niet de minste twijfel bestaan omtrent de voorwaarden die de heereu Napier en Hopejtoodig aehten om van de Maplinzanden Craigentenny weilanden te maken. Het rioolwater bevat vol- gens hen de noodige plantenvoeding en het zand is het middel om die aan de planten aan te bieden. Bit legrip nu is volkomen valsch. Wij weten met nagenoeg mathematische zekerheiddat er buitendien nog wat voorhan- den moet zijn om eene plant in met rioolwater gemest zand te doen groeijen en dat een stuk zandgrond rijkelijk met rioolwater bemestnog geen enkel voer hooi kan voortbren- gen. Wij bezitten, ten gevolge der onderzoekingen van de heeren KnopHoffmannSachs en andereneene reeks van zeer mevkwaardige proefnemiugen met het doel om uit te maken welke rol iedere bijzondere slot bij de voeding der plant vervulten deze leveren het bewijs dat geen landplant in zuiver zand kan groeijen1, wanneer de plantenvoedende stoffen daaraan in oplosbaren toestand worden toegevoegd die proefnemingen bewijzen tevens, dat planten sterven in eene oplossing waarin vrije ammoniak voorkomt of die alka- lisch reageert. A1 de proefnemingen omtrent het opslorpingsvermogen van den grond voor meststoffen stemmen daarin overeendat de graad dezer eigenschap bij zand geheel afwijkt van diebij grond met plantengroei. Zand neemt even als andere poreuse stoffen uit eene oplossing zekcre zouten op, maar in veel geringer mate dan bouwaardeen wat nog gewigtiger is het zand ontleedt de zouten niet. De bouwaarde verrigt niet alleen de dienst, dat zij de plantenvoedende stoffen opneemt en verzamelt, maar hij maakt die ook geschikt om door de planten te worden opgenomenen hij beschut, gelijk eene gezondheids-commissiede planten voor schadelijken invloed daar hij de nadeelige stoffen verwijdert. Vrije ammoniak, die in den tijd van het kiemen als vergif werkt, wordt in aanraking met bouwaarde terstond onzijdig gemaakt; zwavel- zure potasch en chloorpotaseh worden ontleed en terwijl de zuren dezer zouten door den regen in de diepte worden ge- wasschen, wordt de potasch in de voor de planten meest ge- schikte vorm teruggehouden. Deze hoogst gewigtige eigenschap van den bouwgrond wordt veroorzaakt door het daarin voorkomen van zekere be- standdeelen (oplosbaar kiezelzuur, kleiaarde, kalk en magnesia) welke in het zand ontbreken. Wanneer het zand met eene zekere hoeveelheid dezer stoffen vermengd is, kan daardoor het phosphorzuurde ammoniak en de potasch, die in het rioolwater voorkomen voor de behoefte en het gebruik der planten gesehikt worden gemaakt; doch zonder die vermen- ging, blijft het zand ook aldus bemest, onvruehtbaar. Het voorkomen van het rioolwater van Londen iszegt Waij in zijn voortreffelijk geschrift Over het gebruik van stad-rioolwater als mest", bij het uitvloeijen in den Theems geheel anders als men denkt, en lang zoo afschrikkend niet. Een daarmede gevuld glastoont eene eenigzins troebele .wloeistof met vlokkige, slijmig vezelachtige stoffen, die een eenigzins bedorven, maar geenzins zoo weerzin verwekkende reuk heeft, en inzonderheid naar zwavel-waterstof riekt. Spoedig na het eindigen der rotting zinken de onopgeloste stoffen naar beneden en men heeft eene heldere vloeistof, doorzigtig als zuiver water, die slechts de opgeloste zouten bevat van koolzuren kalk, ammoniak, magnesia, van phos- phaten, mineraal- en potaschzouten. In dezen toestand zal het rioolwater de kom verlaten die de Heeren Napier en Hope aan het einde van het eerste kanaal willen bouwen en bereikt alzoo de Maplinzanden. Ik heb bevonden dat gemiddeld fijn zand, dat geheel van water doorvochtigd is, een vijfde van zijn volumen water be vat; een zandlaag van 5 duim diepte, zoo diep als ongeveer de graswortels gaan, kan derhalve per bunder niet rneer dan 250° ton (a 1000 lied, ponden) rioolwater opnemen. Grooter hoeveelheid daarop gebragt zou slechts het zand doorstroomen zonder het rijker te makeni Ook als wij aannemen dat het zand de eigenschap bezit om de meststoffen uit een vijf tot tienmaal grootere hoeveel heid rioolwater op te slorpen, wat geenzins het geval is dan nog zou om de hierboven vermelde reden het zand hier- door alleen niet in staat geraken om gras voort te brengen. Uit deze beschouwing volgt duidelijk dat het onder deze omstandigheden onmogelijk is om de Maplinzanden op die wijze tot vruebtbaar graslaud te maken. Wij kunnen thans over de waarde oordeelen van het ont werp der Heeren Napier en Hope, wat de voorwaarden aan- gaat om de Maplinzanden in weilanden te hervormen, die 1200 per bunder opbrengst zullen geven. Wordt vervolgd.) Het Genootschap ter hevordering van den Landhouw in Brenthe zal, ter gelegenheid van het XXste Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congres te Assen op Maandag den 26sten Junij 1865 en volgende dagen eene Tentoonstelling houden. Een ieder wordt tot inzending uitgenoodigd. Er zijn prijzen uit- geloofd voor dekhengsten van inlandsch en vreemd ras, voor jonge hengsten en hengst-veulensfokmerrienvoor runde- ren, schapen en varkens en voor pluimvee. Voorts voor eenige afzonderlijk genoemde werktuigen. Eindelijk nog een prijs, die vooral in dezen tijd eigenaardig in dit gewest te huis behoortnamelijk eene van 25,voor 25 kunstturven die op de goedkoopste wijze gefabriceerd zijnmet de be- schrijving der fabricage en bewerking. Gedeputeerde Staten van Noord-Braband hebben eene pre mie van 600 toegekend aan den besten buitenlandschen springhengst in die provincie, en wel aan den hengst, toe- behoorende aan de Maatsehappij tot verbetering van het Paarden- ras in het land van Ileusden. Het bekroonde paard is van Duitsch ras, van uituemende schoonheid en in alle opzigten fraai gevormd. Bij de herstemming ter benoeming van een hoofd-ingeland van den Haarlemmermeerpolderop Vrijdag 5 Mei 1.1. in het lokaal Biligentia te Amsterdam gehouden, werden 174 stemmen uitgebragt, waarvan de beer Dr. C. E. Ileynsius, wo- nende aldaar, er 103 op zieh vereenigde, terwijl de heer A. W. Muijslcente Haarlemmermeerer 71 bekwam weshalve eerstgenoemde tot hoofd-ingeland is benoemd. Voor de Vergadering van Hoofdingelnnden van den Haar lemmermeerpolder, op Woensdag den 17den Mei 1865 des moreens ten 10 ure, in de llegentenkamer van het Oude- mannenhuis te Haarlem te houden, zijn de volgende punten ter behandeling nan de orde gesteld 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3 Benoeming eener commissie tot onderzoek der geloof3- brieven van nieuw benoerade hoofd-ingelanden. 4. Rapport der commissie omtrent den staat van af- en over- schrjjvingen dienst 1864. 5. Missive van het bestuur van den Schinkelpolderom verbetering van het pontveer en het Schinkelwegje. 6. Toelage aan de Wed. Kraaijenhage. 7. Voorstel tot verbetering van den afrid der brug aan de Kruisvaart en den Spieringweg. Naar wij vernemen zal de Commissie, benoemd voor het onderzoek der hevels, Dingsdag aanstaande een plaatselijk onderzoek omtrent die zaak in den polder komen doen. VEREENIGDE VERGADERING gehouden op Zaturdag 29 April 1865 des morgens ten 10 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. Tegenwoordig 20 Leden. De Notalen der vorige Vergadering worden gelezcn en goedgekeurd. 1. Mededeelingen. a. Opgaaf der schade aan den Spaarndamschen dijk en ove.rige werken, te weeg gebragt door de stormen en den ijsgang in January j.l. De kosten van herstelling zullen f 580 bedragen. b Besluit van Gedep. Staten van Noord- en Zuid-Hollandmet goed- keuring om in regten te ageren legen het verzet van de ingelanden van den polder Nieuwkoop, in zake de betaling van Rijnlands bundergeld. c Besluit ran Gedep. Staten van Zuid-Hollandmet afwijzende bescbik- kin<f op bet adros van llarreveld, zieh beklagende over de door Rijnland geeischte schadevergoeding voor de inpoldering van boezemland. d. Belegging van 30,000 (kasgelden) bij do Haarlemsche Bankveree- niging, tegen gewone beurs-usantien. e. Dat op den lsten April jl. in kas was de som van 46,836.621, welke som overeenstemt met de boeken van den Rentineester. Dat de uitslag van de verkiezingen is als volgt: 1 ste District. A. van Lennep en 7. J. J. Barnaart, herkozen als Hoofdingeland en Hoofdingeland-Plaatsvervanger. 7de District. G. G. Snellen gekozen tot Hoofdingeland. 12de District. J. van der Breggen Az>. herkozen als Hoofdingeland en Ii. van der Torren gekozen tot Hoofdingeland-Plaatsvervanger. g. Dat overleden is de Hoofdingeland H. Verdegaal. Ofschoon hiervan geen officiele mededeeling gedaan is, wordt door den Dijkgraaf hulde ge bragt aan de nagedachtenis van genoemden Heer. h. De Voorzitter deelt mededat het schriftelijk voorstel, omtrent het beplanten der Oost- en Brederosche duinen hetwelk in de vorige Verga dering door den Heer van Stralen ter tafel gebragt werd, is gedrukt geworden en aan de leden toegezonden. Dijkgraaf en Hoogbeemraden hebben met belangstelling kennis genomen van de uitvoerige en naauw- keurige beschrijving van de grenzen en de ligging der genoemde duinen, ofschoon ook bunne navorschingen tot een zelfde uitkomst geleid hadden, brengen zij gaarne hulde aan den arbcid des heeren van Slralenen betreuren het slechts dat, wat betreft den cigenlijken zin van het be- wusle contract van 1832, bij hen nog denzelfden twijfel als vroeger he- staat en zij daarom gemeend hebben, omvo<5r dat het voorstel van den beer van Stralen in behandeling worde genomen, op nieuw het advies van den advocaat in te moeten winnen, ten einde, zoo wanneer dit advies in den geest mogt zijn van' den voorstelleronmiddelijk pogingen te kun nen aanwenden, tot staking van het reglsgeding, aanhanging in zake de beplanting van de duinen, tusschen Gedep. Staten van Noord-Holland en het Hoogheemraadschap. De Vergadering hecht hare goedkeuring aan de in deze gevolgde ge- dragslijn. i. De heer Gevers van Endegeest deelt mede dat hij zieh scdert eenigen tijd onledig gehouden heeft met de zamenstelling van een statis- tische beschrijving van het Hoogheemraadschap en van de 214 polders, welke daarvan deel uitmaken. Zal zijn arbeid echter eenige volkomenheid bereikendan heeft hij behoefte aan vele inlichtingen en opgaven, waartoe hij de vrijheid neemt de hulp en medewerking van al de leden der Vergadering in te roepen. 2. Voorstel tot het verkoopen van het Malle Gat en daar langs geiegen strooken land onder Katwijkaan de aangrenzende eigenaren tegen een prijs, gelijkstaande met de gekapitalisecrde huurwaarde, tegen den penning 30, en volgens het oordeel van Dijkgraaf en Hoogbeemraden, in billijke ver- houding met de innerlijke waarde dier gronden. De Fmanciele Commissie aclit den voorgestelden prijs te laagen wenscbt de waarde door een onpartijdig en bevoegd deskundige gecon- stateeid te zien en stelt voor, bet voorstel te dien einde aan Dijkgraaf en Hoogheeraraden te renvoijeren. Met 13 tegen 7 stemmen wordt hiertoe besloten. 3. Voorstel tot afiossing van waarborgkapitalen gevestigd op de landen van don Achterofschenpolder. Uithoofde dat de bedijking van dien polder in goeden staat verkeert en tegen deze aflossing geene bezwaren zijn ingekomen wordt besloten de uitkeering aan de regthebbende eigenaren der verwaarborgde landen te doen plaats hebben. 4. Wordt overgelegd het jaarlijksch verslag omtrent den toestand van het Hoogheemraadschap. De Vergadering besluit het verslag te doen drukken en aan de leden rood te zenden. 5. Onderzoek der geloofsbrieven. De Commissie, bestaande uit de heeren Baron van Pallandt, Kempenaer en Spruijl, brengt bij monde van bet eerst genoemde lid rapport uit, en adviseert tot de toelating van al de gekozen ledenmet uitzondenng echter van den heer K. van der Torren As benoemd Hoofdingeland- Plaatsvervanger voor het 12de district, omdat niet al de procuration, krachtens welke stemmen werden uitgebragt, zijn overgelegd geworden en de alzoo uitgebragte stemmen van invloed op de verkiezing hebben kunnen zijn. De Vergadering besluit het stembureau uit te noodigen, alsnog die pro curation over te leggen, en vereenigt zieh overigens met hot praeadvies der Commissie. 6. Benoeming van eene Commissie tot onderzoek der bezwaarschnften tegen bet ontworpen gaarderboek. - Hiertoe worden uitgenoodigd dezelfde leden als vroeger, terwijl de plaats van wijlen den heer Verdegaal door den heer Pallandt zal worden ingenomen. 7. Rekening van ontvangsten en uitgaven over 1864. Bij monde van den heer Viruly brengt de Financiele Commissie dien- aangaande rapport uit. Zij verklaart de rekening met al hare, bewijsstukken in de beste orde bevonden te hebbenen verheugt zieh over den gunsligen finautielen toestand van het Hoogheemraadschap blijkbaar uit het batig saldo, bedragende 24 pet. meer, dan bet daarvoor geraamd cijfer Iij betreurt het evenwel dat, naar haar inzien dit groote saldo moot worden toegeschreven aan te booge cieringen. De heer van Stralen is van oordeel dat het gunstig resultaat voor een goed doel is toeteschrijven aan de besparing op de post der stoomgemalen by zou het wenschehjk aehten dat de daarvoor toegestane gelden ook zooveel mogelyk werden hesteedte meer daar hij meent dat de boezem meermaleii te lioog gc- vvccst is. De Dijkgraaf beantwoordt de beide sprekers, hij ontkent dat er bij Dijk graaf en Hoogbeemraden eene strekking zou bestaan tot het vormen van een ruime kas; de uitgaven van de stoomgemalen spelen een groote rol in de begrooling en het al of niet uitputten van den post, hangt geheel van omstandigheden af; men heeft zicli bij het in werking brengen en het doen stilstaan der werktuigen, steeds naar het vastgestelde maaipeil geregeld. Na de articulate behandeling der rekening, wordt zij ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd en het voordeelig saldo vastgesteld op f 32 225.26. 8 Voorstel nan Dijkgraaf en Hoogheemraden om de aan hen door Gedep. Staten van Zuid-Holland, ter fine van berziemng, teiuggezondcn ontwerp-vorordening op de Gouwein banden te stellen van de Com "is- sie, welke vroeger het ontwerp onderzocbt hebben, bestaande uit heeren Pie/c, Blusse en Spruijl. De Vergadering vereenigt zieh hiermede. Zij wordt daarna door den Voorzitter geslotcn. EEESTELIJKE HERDENKING van ons vljftlgjarlg onafhankelljk bestaan. Op Donderdag 4 Mei 1.1. des namiddags ten 6 ure, had aan het Kruisdorp in het Wapen van Haarlemmermeer, eene bijeenkomst plaats van eenige Ingezetenen dezer Gemeente, waarin besproken werd, ons vijftigjarig onafhankeltjk bestaan, op den aanstaanden gedenkwaardigen 50sten verjaardag van den slag van Waterloo, den 18den Junij 1865 feestehjk te vieren. °Bij acclamatie werd besloten dat de feestviertng Zu

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2