WEERBLAD 1865. Viujdag, 19 Mei. No. 20V VAN A AN LANDBOFW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Xes&e laargang Haarlemmermeer GEMEENTE -RAAD. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingende Redactib betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haablem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. In verband met de Oproeping, aan het hoofd van het vo- rig Weekblad geplaatst, vermelden wij hier de opgaaf van de LEDEN deb PLAATSELIJKE COMMISSIE tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewa- pende Dienst in de Nederlanden TE HAARLEMMERMEER: Mr. J. P. AMERSF00RDT, President, op de Badhoeve, bij Slolen. A. W.MUI.ISKEN, Vice-President, op Anna's-Hoeveaan do Hoofd- vaart, bij den Vijfhuizerweg. J. L. VAN DER MOER, Secvetarisaan het Kruisdorp. B. LABRIJNPenningmeesteraan het Kruisdorp. M. G. WOBBE, aan het Kruisdorp. J. A. PIJNAPPEL, aan het Kruisdorp. P. LANSER, op Anlje's-Hoeveaan den Aalsmeerdcrweg, tusschen den Kruis- en Bennebroekerweg. Kls. RODENBURGop de Hofstede Bronkhuizetusschen Abenes en den Leeghwater. Vii DP'^TMEIJERaan den Sloterweg bij den Venneperweg, Sec- tie MM, N°. 28. J. C. VAN DE BLOCQUERY Jr., op de Hofstede Ter-Lamen hoek IJweg en Vijfhuizerweg. Vijfhuizen)^1'aan de Hoofdvaart' bij den Spaarnwouderweg (Afdeeling Zitting van Donderdag 30 Maart 1865. VlorzitterMr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt des voormiddags ten 10 ure geopend. Tegenwoordig elf leden, te weten de Heeren: 't Hoof I, Knaap, Koot, Tensen, Spaans, Schone Verploegh, van Rijn, Klapwijk, van Vuuren en de Voorzitter. De notulen van 23 February 1865 worden gelezen, en met algemeene (tien) stemmen gocdgekeurd, hebbende de heer Spaans zich onthouden, als zijnde in de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest. De Heer Schone verzoekt, dat de notulen vooral duidelijk zullen wor den geredigeerd. De Voorzitter zegt dat daaraan zooveel mogelijk zal worden voldaan maar dat het dan ook des te noodzakelijker is, dat niet meer dan cen lid tegelijk spreke. 1°. Aan de vergadering wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Heer Commissaris des Konings in Noord-Hollandwaarbij het over- lyden wordt berigt van Hare Maj. de Koningin-Moeder. De Voorzitter ver- trouwt dat de leden het berigt van het overlijden der Koningin-Moeder met lcedwezen zullen hebben vernomen, en deelt mede dat ingevolge het in den brief uitgedrukt verlangen, de klokken zijn geluid. De vergadering besluit een en ander voor kennisgeving aan te nemen. 2°. Wordt op het daartoe gedaan voorstel besloten o. Dat de Wolmarkt,^ thans gehouden wordende op den tweeden Woens dag der maand Junijin het vervolg zal worden gehouden op den vier- den Woensdag der maand Junij. h. Dat er tweemalen 'sjaars, op den derden en vierden Woensdag der maand Junijzal worden gehouden eene Lammerenmarkt. 3°. Gelezen de adressen van: a. A. Leeflangverzoekende dat aan hem mogo worden verkocht, eene oppervlakte van ongeveer 171 vierkante ellen grond, uitmakende een gedeelle van het marktplein en gelegen voor het huis, aan hem adressant behoorende, zijnde de herberg diet wapen van Haarlemmermeer." b. Een adres van J. G. Beget, waarbij dat verzoek wordt ondersteund. Voorts wordt gelezen het praeadvies van Burgemeester en Wethouders, strekkende om den gevraagden grond te verkoopen tegen 30 cents de vierkante El. Na toelichting en korte deliberatiewordt overeenkomstig het praead vies van Burgemeester en Wethouders, zonder stemming besloten, be- muaens net nader vaststellen van een formeel raadsbesluit en bet vragen der goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. 4°. Gelezen een verzoek van den waagmeeslcr J. G. Legel, vragende at aan hem mogen worden verstrekt do noodige weegmaterialenten genruike by de Wolmarkt, en dat moge worden vastgesteld een tarief van weegloonen. tevens gelezen bet praeadvies van Burgemeesters en Wethouders, strekkende om met gemelden legel te contracteeren dat hij ten alien tyae gratis zal zorgen voor eene geschikte plaats, tot plaatsing en ber- ging der weegmaterialen; dat het gemeentebestuur daarop toezigt zal kunnen houdenregten heffen enz., met regt aan de zijde der Gemeente, om dat contract op te zeggen naar goedvinden. J0"!!'!6!" deeit ,mededat bij aanneming van dit praeadvies het ntract nog later aan de goedhcuring van den Raad wordt onderworpen. Rnrof"? wo,dt>zonder stemming, overeenkomstig het praeadvies van Burgemees.er en Wethouders besloten. v.nl Vf°.rd'-- afw'jzend beschikt op een adres van M. van Tot, verzoe- vernleeit i„Zr "Til voorrek?ning dez« Gemeente, moge worden verpleegd in een gesticht voor krankzinnigen. 6°. Aan de vergadering wordt medegedeeld een schrijven van de plaat- selijke schoolcommissie, waarbij wordt ingezonden het verslag omtrent het onderwijs over 1864. Van dat verslag wordt mode voorlezing gedaan. Daarna wordt beslotenbedoelde stukken voor kennisgeving aan te ne men, onder dankbetuiging voor het wel uitgewerkt verslag. 7°. Aan de vergadering wordt medegedeeld het verslag van het burger- lijk armbestuur, omtrent den toestand van het armwezcn over 1864; ook dat stuk wordt, na lezing, voor kennisgeving aangenomen. 8°. Aan de vergadering wordt medegedeeld dat de uitslag der besteding op den 23 Maart is geweest, dat het laagst is ingeschreven voor de aan- legplnats, door G. van der Starve, voor f 138; voor het brandspuithuis door L. Kievietvoor /319. Dat het'maken der aanlegpiaats is gegund, doch dat zulks niet het geval is met het brandspuithuis, omdat slechts 300 daarvoor op de begrooting is toegestaan. Burgemeester en Wethouders wenschen, dat de Raad zal besluilen om op de bedoelde post 25 meer toe te staan, opdat ook het maken van een brandspuithuis aan den laagsten inschrijver kunne worden gegund. Daartoe wordt zonder stemming besloten. 9°. Wordt golezen een schrijven van den Minister van Financienvan den 24sten Maart 1865, n°. 30, waarbij wordt te kennen gegeven dat, na het besluit dezer Vergadering van 22 December 1864, geen sprake meer kan zijn van kosteloozen afstand van gronden voor een Raadhuis en eene begraafplaatsdat evenmin tocgestemd kan worden in den onder- handscben verkoop van grond voor eene begraafplaats, doch dat Z. Exc. geene bedenking heeft tegen den onderhandschen verkoop van een klein perceel voor den bouw van een raadhuis, mils daarvoor naar evenredig- heid der grootte denzelfden prijs betaald wordedie bij de te houden vei ling voor de naastliggende perceelen verkregen wordt. Na de voorlezing van dien brief, brengt de Voorzitter ter sprake het bouwen van een Raadhuis. De Voorzitter zegt, dat, na hetgeen daaromlrenl in de vorige zitting is beslotendeze zaak bij Burgemeester en Wethouders is tor sprake gebragt; dat daarbij aan hem Burgemeester is opgedragen om naar plans voor een Raadhuis te informerendoch dat toen tevens is gebleken dat de Wethouder 't Hooft ook reeds een plan heeft doen maken door den Heer Buijn. De Voorzitter wenscht echter vooraf uitgemaakt te zien de vraag, of in het te bouwen raadhpis aan den Secretaris eene vrije woning zal wor den verleend alsmede hoeveel terrein men denkt noodig te hebben. Hieromtrent volgen vele discussienzoowel omtrent de vragen door den Voorzitter gesteldals omtrent de vraag door den Heer Spaans ge daan wordende, of er tot de bouwing van een raadhuis zal worden overgegaan. Daarbij wordt in hoofdzaak aangevoerd Door den Heer Verploegh, dat hij het beler acht om geen raadhuis te bouwen uithoofde het geld er voor geleend moet worden. Er zijn drin- gender behoeften. De Voorzitter zegtdat hij met den Heer Verploegh inslemt. De Heer 't Hooft meent, dat er geen vooruilzigt is om binnen twaalf jaren uit eigen middelen cen raadhuis te bouwen, en acht het niet on- billijk om daarvoor geld te leenenomdat het ook voor de nakomeling- schap is. De Voorzitter wenscht uit te maken of aan den Secretaris daarin vrije woning zal worden gegeven. De Heer 'I Hooft meent, dat zulks zeer billijk zou zijn; het tegen woordig gebouw is eigendom van den Secretariswanneer hem bij het bouwen van een raadhuis geen vrije woning wordt gegeven zou zulks hem groote schade veroorzaken en tot groot nadeel in de dienst aanlei- ding gevenwanneer hij op verren afstand van het raadhuis woonde bovendien meent spreker dat de Secretaris aanspraak kan maken op ver- hooging zijner jaarwedde en hij gelooft dat die verhooging dan eenige jaren achterwege kan blijven. De Voorzitter zegt, voor zijn persoon niet te willen verhuizen van de Badhoeve, maar gelooft dat het eene vreemde houding zou hebben, wanneer er een andere Burgemeester isindien dan de Secretaris eene vrije woning heeft en niet de Burgemeester. De Heer 't Hooft meent, dat er een groot verschil is tusschen Burge meester en Secretarisde eerste wordt voor zes jarende laatste voor zijn leven benoemd. De Secretaris heeft veel meer werk dan de Burge meester. De Heer Schone zegt, dat een raadhuis in elk geval moet worden be- woondwaarvoor Spreker niemand nader oordeelt dan den Secretaris. De Heer Spaans is voor eene vrije woning voor den Secretaris, als er een raadhuis wordt gebouwd maar wil met dit laatste wachten. Spreker is wel voor eene geldleeningmaar voor eene schoolniet voor een raadhuis. De Voorzitter vraagt, of dan ook de bedoeling is vrije woning. De Heer Spaans meent dat zulks later kan worden uitgemaakt. De Heer Knaap is er tegeu om den Secretaris eene woning in het raadhuis te gevenwel eene herbergwant op vele plaatsen is het ar- chief in eene herberg. De Heer Schone meent, dat deze Gemeente niet is te vergelijken met eene kleine gemeentezij wordt jaarlijks grooler. De Voorzitter onderwerpt daarna aan het oordeel van de Vergadering de vraag, of, bij het bouwen van een raadhuis, op eene woning voor den Secretaris zal worden gerekend. Bij stemming wordt die vraag met 6 tegen 5 stemmen toestemmend beantwoord. Vodr stemden de Heeren aans en Schone. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12'/2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. Klapwijk, van Vuuren, 't Hooft, Koot, Tegen de Heeren: KnaapTensen, Verploegh, van Rijn en de Voor zitter. De Voorzitter vraagt, of daarbij ook zal moeten zijn een tuin, in welk geval over de grootte moet worden gesprokenb. v. een-derde bunder zoo als bij de scholen. De Heer Spaans stelt voor, om, alvorens verder over deze zaak te beraadslagen, uit te maken de vraag, of er een Raadhuis zal worden gebouwd. Ook de Heeren 't Hooft en Tensen zijn er voor om die vraag eerst uit te maken. Nadat daaromtrent nog eenige gedachlenwisseling had plants gehad, brengt de voorzitter in stemming de vraag, zal er een Raadhuis worden gebouwd. Bij do gehouden stemming verklaren zich daartegen zes ledenvoor vijf Leden, zoodat besloten is geen Raadhuis te bouwen. Voor stemden de Heeren: van Vuuren, 't Hooft, Knaap, Koot en Schone. Tegen stemden de Heeren: KlapwijkTensen, Spaans, Verploegh, van Rijn en de Voorzitter. De Voorzitter stelt daarop voor, om, na het gevallcn besluit, den Heer Minister beleefdclijk te bedanken voor den aangoboden grond voor een Raadhuis. Daartoe wordt zonder stemming besloten. De Heer Verploegh geeft in overvveging om met den Secretaris te onderhandelen over de vergrooting van het tegenwoordige Raadhuis. 10". Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van de voigende ingekomcn stukken. a. Brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij de ontvang wordt berigt van de gewijzigde verordening op het schutten van vee. b. Eenige Staats-Provinciale- en Weekbladen. En voorts medegedeeld dat het kohier van den Hoofdelijkcn Omslag is opgemaakt, en aan de Leden daarvan een afschrift zal worden gezonden. Deze. mededeelingen worden voor notificatie aangenomen. 11°. Gelezen een adres van de Rijks- en Gemeenteveldwachters in deze Gemeente, verzoekende in het genot to worden gesteld van eene gra- tificatie. Op voorstel van den Heer Schone wordt dit adres gerenvoijeerd aan Burgemeester en Wethouders, om advies. 12°. Gelezen een adres van A. Raster, onthefflng vragende van zijnen aanslag in de Hondenbelasling, dienst 1865. Op voorstel van den Ileer 'I Hooft wordt dit adres gesteld in handen van den Burgemeester, tot onderzoek. 13°. Het adres van C. J. Kramers, in zake van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1864, zie de notulen van 23 February 1865 N°. 4 wordt aangehouden uithoofde nog geen antwoord van den Heer Zeilmans is ontvangen. 14°. Gelezen een schrijven van Mevrouw Biemonl, waarbij H.Ed, zich bereid verklaard, om cen derde bunder land in erfpacht af te staan, voor eene te bouwen school op Sectie E, Kavel 15. Tevens wordt door den Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders gevraagd, of de Raad zich kan vereenigen, met het gevoelen van Bur gemeester en Wethoudersom een derde bunder te vragen aan den Vijf huizerweg, en wel tegenover den Spieringweg. Alle Leden verklaren zich daarmede te kunnen vereenigen. 15°. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders worden benoemd tot torenwachtersbelast met het uitsteken der seinen in geval van ge- vaar voor doorbraakin het Kruisdorp L. Kieviet, en te Nieuw-Vennen K. Oudijn. 16°. Worden, zonder stemming, vastgesteld twee besluiten tot het doen van af- en overschrijvingenen een besluit tot het doen van beta- lingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1865. 17°. Aan de Vergadering wordt voorgeiezen een schriftelijk voorstel van Burgemeester en Wethoudersstrekkende om te negotieeren een kapitaal van 12,000 en te beschikken over het batig saldo der dienst 1864, tot eene som van 2000, ten einde in dit jaar te bouwen eene school op E. 15 en een schoolhuis op LL. 12, om van die op te ne men som van 12,000 jaarlijks af te lossen minstens 1000, do rente te bepalen op 5 pet., of, zoo mogelijk, minder, en tot zekerheid te sleilen de gcmeente-belastingenen te hepaien dat het kapitaal onmid- delijk moet worden gefourneerd. Nadat deze zaak door den Voorzitter en de Leden was hesproken wordt zonder stemming besloten, bij den Heer Minister van Biunenland- sche Zaken aan te dringen op eene spoedige beslissing op de aanvrage om subsidie voor eene school op E. 15. Daarop stelt de Voorzitter voor, om in beginsel uit te maken of, in dien geene of geene meerdere subsidie wordt verleend dan 4000, zal worden overgegaan lot het aangaan van eene geldleening, voor het bou wen van eene school en woning op E. 15 en van eene woning op LL. 12, ter somma van f 12,000, of zooveel meer als men zal noodig hebben. Bij stemming wordt daarop met algemeene stemmen in beginsel beslo ten tot het aangaan der bedoelde geldleening. 18°. Wordt besloten de hehandeiing van het Brandregiement uit te stellen tot eene voigende vergadering. 19°. Eindelijk wordt, op voorstel van den Heer Hooft, beslolen aari Burgemeester en Wethouders op te dragen om uit te zien naar an- deren grond voor eene begraafplaats te Nieuw-Vennepen tevens te on- derzoeken of aldaar eene begraafplaats mag worden aangelegd. De Vergadering is daarop gesloten. van 9 Mei tot en met 16 Mei 1865. GEBOREN: Jannelje, dochter van H. P. Bakker en C. de Haan. Ariezoon van J. Retel en S. van VJiet, Marinus, zoon van P. Don-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1