- 86 - h u 0 e z o it b e it. voor dertlg en meer jaren, toen de veehouderij meer als bijzaak zoo al niet als eene last werd beschonwdwaartoe men door de behoefte aan mest en zuivelproductie voor eigen gebruik zicli genoodzaakt zag. Wat de veehandel betreft, deze was en is nog levendig, en vooral sedert het gras bet uitzigt gaf van een voordeelig gewas waren de rtinderen en schapen zeer gezocht, zoodat ook de prijzen zij het dan met eenige afwisseling nogthans steeds hoog waren en nog zijn. Bij eene gestadige verzen- ding naar buiten, droeg tot deze gezochtheid van vee, nog eene buitengewone omslandigheid zeer veel bij. Door de geringe boeveelheid veevoeder, namelijk zagen vele voorname veehouders in dit gevvest en misschien ook elders zich in het nojaar genoodzaakt een gedeelle van hun beslag te verkoo- pen; en dit noodzaakte hun evenzeer, in het voorjaar, ten einde hun beslag wederom voltallig te krijgen tot aan- koop. Naar ons is verzekerd worden er op dit oogenblik in de beste greideoorden nog menige veehouders gevonden die daarin nog niet zijn geslaagd, waardoor men voorspelt dat de trek, naar rundvee vooral, nog wel eenigen tijd zal blijven bestaan. Overigens werd het vee dit voorjaar meestal, door hande- laars, vooruit opgekocht, om op eene der marktplaatsen te worden geleverd, waartoe men hier in het noordelijk gedeelte van Eriesland, behalve de wekelijksche markte te Leeuwarden, die te Berlekum (27 April) en Stiens (de lste Woensdag in Mei) bepaald. Buiten die plaatsen waren dan ook de vorige veemarkten weinig voorzienen bepnalde zich de handel bijna uitsluitend tot weder verkoop. Altbans op de beide, alhier gehoudene veemarktdagen, den 4de en den 23ste dezer was het aantal ter markt gebragte runderenniet noemens- waard. Dat der schapen en lammeren was op de laatsten marktdag daarentegen vrij aanzienlijk, terwijl de prijzen eene zelden gekende hoogte bereikten. Zoo werden voor lammeren van gemiddelde kwaliteit van 6 tot 8 en voor eenjarige melk- of gusteschapen en zonder wol, van/13 tot /16 be- dongen. Tot de uitzonderingen ons medegedeeld, behooren een lam dat voor /17 en een melkschaap dat voor 30 (zonder wol) werd verkocht. Daar ook de wolprijzen, alhoewel sedert eenige weken retireerendenogthans billijk kunnen worden genoemdzijude, naar gelang der kwaliteit, van 1.40 tot 1.65 per kilo; zoo mag men onzes eraehtens veilig aannemen dat de scha- penfokkerij dit jaar billijke uitkomsten heeft opgeleverd. St. A. P. W. Mei 1 8 6 4. daaromtrent veel uieuws aan het licht te brengen. Het voor de landbouwers op bevattelijke wijs mededeelenwat omtrent die ziekte bekend is en wat ter voorbehoeding of genezing geschieden kan, ware zeker doelmatiger te achtendoeh dan zou het opdragen van dien arbeid aan een bevoegd persoon stellig beter tot het doel leiden, dan het uitschrijven eener prijsvraag, die lang niet altijd de schrijflust van deskundi- gen opwekt. De tweede vraag is zeer onbepaald en onduidelijk gesteld er bestaan enkele ongehoornde rassenen de Heer Dutrone in Belgie heeft zich als voorstander opgeworpen van het met opzet fokken van ongehoornd rundvee. Nu moet het de vraag niet wezenom verschillende gehoornde of ongehoornde ras sen tegenover elkander te stellen, waar tusschen geen juiste vergelijking mogelijk iswijl het ontbreken of aanwezig zijn der hoornen slechts een der raskenmerken is. Is het echter de bedoeling om uit te maken of het mogelijk is en voor deelig zijn kan een bestaand ras, dat hoornen heeft, hoornloos te maken, dan heeft de vraag zeker meer zin, doch wij achten dat het zeer moeijelijk zou zijn of allhans langjarige ervaring zou vereischen om uit te maken of dit wegnemen der hoornen een belangrijk gunstigen invloed op zuivelpro- duktie en geschiktheid tot vetmesting heeft. Ter beoordeeling is ingekomen eene landhuishoudkundige beschrijving der Geldersche vallei, in antwoord op prijs vraag n°. 543. Wij zien met veel genoegen, dat eindelijk weder eens eene bijdrage wordt geleverd tot de grondige beschrijving van onzen vaderlandschen landbouw, waartoe vele jaren geleden het tijdschrift dezer maatschappij belangrijke bouwstoffen le- verde, en hopen dat deze de uitgeloofde bekrooning waardig zal blijken en tot nasporing zal aanmoedigen. Het werk van een vreemdeling, den heer de Laveleijeover ons land, moge wel tot spoorslag strekkenom de door hem geleverde uit- nemende schets, door landgenooten'grondig in de bijzonder- heden uit te werken. aan de zoogenaamde raseigenschappen en konstantheid van overerving. Yoor een 17tal verschillende landbouwwerktuigen zijn nog geldelijke belooningen uitgeloofd, waaronder 100 voor een locomobiel. Als onderwerpen, ter bespreking in de algemeene vergade- ring, zijn gesteld: 1°. Het doelmatige der algeheele stalvoe- dering. 2°. Het aanbevelingswaardige van het verbouwen van suikerpeenen (helaas nog eens een nieuw woord naast suiker-beetwortelsbieten mangels, wortels, enz. doch zeker wel het meest onjuiste van alien). 3°. Het voor- deel van het droogleggen uit een geldelijk oogpunt. 4°. De teelt der bromus Schaderii als voedergewas voor het vee. Weinige en goedgekozen onderwerpen, naar het ons voorkomt. Met een gemeenschappelijken maaltijd op 14 Junij zal deze Zeeuwsche landbouw-bijeenkomst besloten worden. Doch hopen wij daarbij ook menig landbouwer uit andere provincien zal aanzitten. Zeeland toch is een landbouwbezoek overwaardig. De Commissie van Landbouw in de provincie Groningen, heeft een prijs uitgeloofd voor een doelmatig werktuig om Koolzaad op het veld te dorschenvan een vermogen om dage- lijks ongeveer 5 bunders te kunnen afdorschen en het zaad kafschoon op te leverenwaarbij op het in werking brengen door stoom wordt gerekend. Zij looft uit: 50 voor eene teekening, 100 voor een model op een vijfde der grootte en 300 voor het werktuig zelf. De Haarlemmermeerpolder werd reeds door een aantal vreemdelingen bezocht, en menigeen gaf, in zijn land terug- gekomenverslag van dit grootsche werk. Bij gelegenheid der Internationale Tuiubouw-Tentoonstelling begaven zich weder een aantal vreemdelingen, onder leiding van Jhr. Mr. II. Iloeufft van Velsen, daarheenen een hunner, Dr. F. C. geeft in de Nieuwe Vrije Pen, een dagblad dat te Weenen verschijnt, eene beschrijving van dozen Zondag in Haarlemmermeer. Op levendige wijze geeft hij de ontvangen indrukken weder. Dat breede kanaalde ringvaart, door groote schepen bevaren boven op een dijk, die kolossale stoomwerktuigen wekken zijne bewondering op. Natuurlijk moest de Badhoeve bezocht worden, van welker inrigting eene beschrijving wordt gegeven, doch waarbij de verslaggever zich eene wat al te grocrtsche voorstelling maakt van hetgeen door werktuigen verrigt wordt. Bijzonderen indruk maakte op hem echter vooral het goede dejeuner, hen aangeboden; de biefstukgroot als uit de len- denen eener Mammouth gesneden, en malsch en sappig als eene rijpe persik, de boter en kaas, als Godenspijs geroemd, niet minder de Sherrij en Bordeaux, al was dit geen produkt van eigen grond. llet lieve kompliment aan de vriendelijke gastvrouwis daardoor wel wat materialistisch gekleurd. Er bleef daardoor zeker ook weinig tijd over, om meer van den polder-landbouw te zien, waarvan we verder dan ook niets hooren. Het artikel is aardig geschreven en de aanhalingen uit Goethe's Faust zijn goed gekozen, maar wat zaakrijker had het wel kunnen zijn. Op de 88ste algemeene vergadering der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid zullen aan de beraad- slaging worden onderworpen, de navolgende ontwerp-prijsvra- gendie op landbouw betrekking hebben. 1. Aan welke oorzaken moet het dikwijls voorkomende zoogenaamde miltvuur bij runderenschapen of paarden wor den toegesehrevenen welke zijn de middelen om die ziekte te bestrijden. 2. Volgens ingewonnen berigtenis het ongehoornde rund vee voor de zuivelbereiding en als slagtvee boven het gehoornde rundvee te schatten, welk laatste wel meer, maar minder goede melk leverten waarvan het vleesch ook voor dat van het ongehoornde rundvee in kracht, sappigheid en welsmake- lijkheid moet onderdoen. De Maatschappij looft dnarom de gouden medaille uit aan hen, die het meest volledig vergelijkend verslag bij haar in- zendt omtrent de uitkomsten van zuivelproduktie van onge hoornd tegenover gehoornd veeen zulks door bewijsstukken nader toelicht. VYij wenschen het oordeel niet vooruit te loopen dat om trent deze beide prijsvragen zal geveld worden, doch het komt ons voor, dat ze niet ab zeer geschikt zijn te beschou- wen. Het miltvuur is eene te bekende ziekte, en die te zeer vooral in den laatsten tijd in Duitschland de aandacht heeft getrokken en in zijn aard is onderzochtdan dat eene dergelijke opwekking noodig of doeltreffend is te achten, om Aan het verslag van den Handel en de Nijverheid van Rotterdam, gedurende 1864, ontleenen wij de volgende bij- zonderhedenomtrent zaken van landbouwbelang. De publieke veilingen van landbouw-produkten uit den Wil- helminapolder bij Goes hielden dit jaar onafgebroken aan; andere landbouwers in Zeeland en Zuid-Holland beginnen dit voorbeeld te volgen en ongetwijfeld zou dit op grootere schaal geschieden, wanneer het bezwaar der registratieregten dit niet tegenhield; het is te betreuren, dat bij het ontwerp eener nieuwe registratiewet deze belemmering is bijbehouden ja zelfs eenigzins verhoogd. Het verkoopen per icigt neemt meer en meer aan onze markt toe; reeds worden niet alleen buitenlandschemaar ook vele binnenlandsche granen per wigt verkocht en de landbouwers beginnen meer op de wigt hunner producten te wijzen. Het is te wenschen dat het wegen in plaats van het meten spoe- dig algemeen bij de binnenlandsche granen worde toegepast daar de buitenlandsche orders, die steeds per wigt berekend wordenbij voorkeur de markten zoekeuwaar zij ook op die wijze kunnen koopen. De handel in vlas was wederom zeer levendig en omstreeks Junij was het gewas van 1863 genoegzaam geheel opgeruimd. Het gewas van 1864, dat zoo wat kwaliteit als kwantiteit betreft voldoende uitviel, vond reeds bij de eerste aanvoeren goede vraag. De afzet onzer landbouw-producten naar Engelanddoor deze stad, was buitengewoon groot, hetgeen ook door het in werking komen van eenige nieuwe stoombootdiensten bevor- derd werd. Daaronder verdient opmerking de meer dan gewone uitvoer van vee naar dat land, welke vermeerdering echter grooten- deels bestond uit jong en mager vee dat door het ongunstig grasgewas alhier laag in prijs was, deze bedroeg Runderen. Kalveren. Schapen. Varkens. 61.828 36.015 157.694 28.933 31.980 104.115 11.130 22.141 85.660 Inlandsche granen echter gingen zeer weinig derwaarts, kaas en boter zeer veel, en voor een deel, ook veel inland sche zaden. Met veel genoegen vernemen wij het berigt eener belang rijke prijsvermindering van het Huisboek voor den Landman in Nederland, door Dr. IF. C. II. Staring, door den tegen- woordigen eigenaar van het fonds, den boekhandelaar G. L. Funkevan/7,60 op 2,90. Het is zeer te hopen, dat wij spoedig thans van uitverkocht of tweedvn druk zullen hooren want ieder landbouwer, die goed lezen kan, behoort dit beste en volledigste werk over onzen landbouw te bezittenwaarin Staring den schat zijner ervaring en jaren lang ijverige studie heeft medegedeeld. De prijs kan thans geen bezwaar meer zijn en wij zouden inzonderheid ouze laudbouw-maatschappijen en afdeelingen aanradenom zich van een aantal exemplaren te voorzien, ten einde die als prijzen of bij verlotingen te gebruiken. Het artikel is bepaald beneden marktwaarde en wij hopen daarom dat het door vermeerderde navraag spoedig niet meer voorhanden zal zijn. in 1864 1863 1862 27.046 1754 626 De algemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Feeteelt in Zeeland zal dit jaar worden gehouden te Hulst, op den 12den, 13den en 14den Junij. Het aantal en het bedrag der prijzen voor het vee is niet zeer aanzienlijk. Men zou denken, dat deze rijke landbouw-provincie meer moest kunnen doen. Bij het rund vee worden o. a. ook gevraagd volbloed Durham stierenen zoowel volbloed als gekruiste Durham koeijen en vaarzen terwijl nog een moesmaker van Bentall is uitgeloofd voor de schoonste verzameling van gekruist Durham vee. Van schapen worden alleen gevraagd springrammen van volbloed Leicester en Lincolnrasen ooijen van gekruist ras. Het is zeker goed gezien omwaar de meerdere waarde van het vreemde ras en het nut van het kruisen algemeen wordt erkendvoor het inlandsche ras geen prijzen meer uit te loven. Het niet uitloven van prijzen voor stieren en rammen van gekruist ras, vindt zijn grond in denkwijzen omtrent vee^ veredeling, dat men namelijk nimmer halfbloeds mannelijke dieren daarbij gebruiken mag. Een leer, hier ook door Dr. Staring verdedigd, en die in Frankrijk nog zeer vasten voet heeft, maar in Duitschland zoowel verdedigers als heftige be- strijders vindtwelke laatsten aan de kracht en het overervings- vermogen van het afzonderlijke dier meer waarde hechten dan WEKELIJKSCHE VEEMARKT te HAARLEM. Het was ons hoogst aangenaamin het laatste nummer van uw veel gelezen Weekblad het belang van de Haarlemsche Wekelijksche Veemarkt besproken te zien. De vraagof het niet goed zoude zijn om op een der volgende woensdagsche marktdagen eene openbare zamenkomst van belanghebbenden te houden om deze zaak eens te besprekenen te beramen welke maatregelen de meest dienstige zouden zijnom spoe dig door eendragtig zamen te werken eene markt te vesti- „gen, die zoowel kooper als verkooper genoegzame gading geeft en tot geregeld bezoek uitloktgeeft ons aanleiding om onze gedachten uiteen te zetten. Hoewel wij iedere inlichting, die op de uitbreiding van Haarlem's marktwezen van gunstigen invloed kan zijn op hoogen prijs stellen, gelooven wij niet, dat eene publieke vergadering tot eenig praktisch resultaat leiden kan. De zaak is te eenvoudigom er diepe redeneringen over te hooren houdende plaatsde dag en het uur zijn reeds aangegeven en schijnen ieder naar genoegen te zijn en uit hetgeen ons reeds zoo doorslaande gebleken is, kan men van de regering van Haarlem verwachten dat deze het bezoek der markt zoo gemakkelijk en zoo weinig kostbaar mogelijk zal maken. Ieder is het daarover eens, zoowel de bewoners van Haar lemmermeer als van Haarlem en omstreken dat eene weke lijksche veemarkt te Haarlem in eene werkelijke en dringende behoefte voorziet. Geen polder in ons land bestaat er, waar de veestapel zoo afwisselend is enuit den aard der grondenzoo afwisselend moet zijndan de Haarlemmermeer zoodat er altijd te kort of te veel is, naarraate het gunstiger of ongunstiger weder. Die wat koopen of verkoopen wilzoowel uit Haarlemmer meer als uit de overige omstreken van Haarlem is verpligt naar de markten te Amsterdam Purmerende of Leiden te gaan waarmede verlies van tijd en geld gepaard gaat. De slagters van Haarlem en omstreken zijn verpligt het- zelfde te doen om in hunne behoefte te voorzien kan men daartoe in de nabijheid gelegenheid vindenmen zal die niet ongebruikt laten. Woensdag is de eenige vrije dag voor de kooplieden in Noord- en Zuid-Hollandom de markt te kunnen bezoeken. De kaasmarkt wordt op dien dag gehouden en een hoogst aanzienlijk aantal veehouders komen dan ter markten het spreekwoord is niet te vergeefsch waar het volk isis de nering." Al het vee, dat uit de noordelijke provincien naar Zuid- Holland gaatmoet Haarlem passerenop woensdag kan dat vee aan de markt te Haarlem kosteloos worden aangebragt en des noods op donderdag te Gouda of Delft, of vrijdag te Leiden gemarkt worden. Van Noord-Holland, en vooral van de dingsdagsche markt te Purmerende, kan met weinig kosten het vee hier op woens dag worden aaDgevoerd, met de kaasschuiten die ledig hie&

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2