90 Till. Yolkslied. Op Dingsdag den 203ten Junij 1865. I. Aantreden van de verschillende deelnemers aan den optogt, op het terrein nabij het schoolgebouw aan het Kruisdorp. II. Regeling van den Optogt door de Ceremo- niemeesters. III. Optogt der Feestvierenden, gaande van de School naar den eersten seinpaal van den Spoorweg, welke men ho opt dat, met verlof der Hooge Regering, spoedig in Haarlem- mermeer zal worden daargesteld; van daar naar de Hoofdvaart en vervolgens naar het Marktplein. Orde van den Optogt IV. Volksspelen, als Ha ARLEMMERMEER-POLDER Rijivl and. IIoll. Maatschappij v. Landrouw. Hoeveel blopd het veld moest drenken Toen bij Waterloo, het pleit Werd beslistna 't wislend zweDken "Van de zegein langen strijd. 3. ,Ta gedenk ookbij het schallen Van het blij triomfgezang Aan het bloed dier duizendtallen In den kamp, zoo zwaar en bang, Tot uw redding neergevallen Op het slagveld waar zoo lang Onbetwist bleefof't voor alien Vree zou zijn, of ondergang? Woorden van Tollens. Muzijk van Willems. 1. Wien Neerlandsch bloed door d' aders vloeit Van vreemde smetten vrij Wiens hart voor land en koning gloeit VerhefF' den zang als wij Hij stell' met ons vereend van zin Met onbeklemde borst Het Godgevallig feestlied in Voor Vaderland en Vorst 2. Bescherm o God bewaak den grond Waarop onze adem gaat. De plek waar onze wieg op stond Waar eens ons graf op staat. Wij smeeken van uw Vaderhand Met diep geroerde borst, Behoud voor 't lieve Vaderland Voor Vaderland en Vorst 3. (Bit vers staande te zing en, door alle tegenwoordigen^ Dring luid van uit ons feestgedruisch Die bee ten Hemel in Bewaar den Vorstbewaar zijn huis En ons, zijn huisgezin Doe nog ons laatstons jongst gezang Dien eigen wensch gestaud Bewaar, o God! den Koning lang En 't lieve Vaderland 18. De gedecoreerden met het Metalen kruisde medaille van Naardenvan de Citadel van Antwerpendie van Oost-Indien en andere decoratien. 19. De notabelen der gemeente en de beschermvrouwen der straks te noemen eere-juffers. 20. De strijders van Waterloogeleid door eere-juffers in verschillende Nederlandsche kleederdragten, 21. De leden der Eeest-Commissie. 22. Burgemeester en Wethouders en de leden van den Ge- meenteraad. 23. Een eskadron ringrijders, tot sluiting van den Trein. namiddags ten Ben ure. 1. Een eskadron ringrijders. 2. Een korps mnziekanten. 3. De aannemers van de werken des poldersmet hunne polderjongens. 4. De opzigters van den polder, met de machinistenstoo- kers en verdere mansehappen onder hunne bevelen. 5. De brigadier der Bijksveldwachtmet de bezoldigde en onbezoldigde Bijksveldwachters. 6. Een peloton artillerie. 7. Twee compagnien verlofgangers der verschillende wapens van het leger, verblijf houdende in Haarlemmermeer. 8. Twee bataillons plattelands rustende schutterij. 9. Gaaischieterszwaardstrijdersbatonnisten, roeijers, wa- terschoenloopers en gymnastenalien met hunne wapenen. 10. Landbouwers, leden der Eollandsche Maatschappij van Landbouw met hunne werklieden. 11. De vlasboerenin Haarlemmermeer verblijf houdende, met hunne wiebazenwieders en wiedsters. De hoofd- en hulp-onderwijzersmet de schoolkinderen der eerste klasse. De leden der Zangvereenigingen van Haarlemmermeer met hunne vrouwen en meisjes. De leden der Letterkunstlievende gezelschappenConcor dia, Nut door Gezellig Verkeer en Van Ongenoegen vrij. De Gemeente-ambtenarende opper-brandmeesters en de brandmeesters. Commissarissen en deelhebbers in den ontworpen Haar- lemmermeer-spoorweg. 17. Dijkgraaf, heemradenhoofd-ingelanden en ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. (Bij deze afdeeling zal icorden gedragen de spadetcaar- mede de vader van den tegenwoordigen Dijkgraaf van de Poll het eerst de werken van de droogmaking van het Haarlemmermeer is begonnen.) Ka den Optogt zullen plaats hebben 1. Schieten naar de gaaiop verschillende mastenvoor de verlofgangers de veldwachters de schutterij en an dere liefhebbers, om prijzen en premien. 2. Bingrijden en koppesteken door ruiters, om voorwerpen in zilver prijs en premie. 3. Militair assaut, te houden op een vlot in de Hoofdvaart: a. door de eleves van den heer Paardehaar uit Haarlem. b. door verschillende meesters en liefhebbers, om prijs en premie. 4. Wedstrijd van roeischuitjes, door een man geroeid om prijs en premie. 5. Wedstrijd op waterschoenen om prijs en premie. Gedurende den Optogt en de Volksvermakelijkhedenzal zich doen hooren de muziek van het regiment dragonders in garnizoen te Haarlem en zullen minuutschotan worden gelost door de artillerie. Des avonds Verlichting van het Muziekvlot, en, zoo mo- gelijk, SCHITTEREND VUURWERK. De leden der opgenoemde Vereenigingen zijn bereids zoo veel mogelijk, bij afzonderlijke oproepingen uitgenoodigd aan den Optogt te willen deelnemen. Voor zooverre daarbij onverhoopt eenigen mogten vergeten zijn worden zij bij deze dringend uitgenoodigdzich te wil len aanmelden bij den ondergeteekenden, Secretaris der Eeest- Commissie die daartoe zal zitting houden op Maandag den 19den Junij 1863 van 1012 ure, bij Legel aan het Kruisdorp. Aldaar zal tevehs gelegenheid zijn zich bekend te maken met de voorwaarden, op welke men aan de verschillende wed- strijden zal kunnen deelnementerwijl deelnemers aan die wedstrijden worden uitgenoodigd almede op dat nnr en plaats hunne namen aan den genoemden Secretaris te willen opge- ven en zich van bewijzen van deelneming te willen voorzien. Uit naam der Feest-Commissie, Haarlemmermeer, DE BLOCQUERY, 7 Junij 1865. Secretaris. Voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder, op Woensdag den 14den Junij 1S65, des morgens ten 11 ure, in de Regentenkamer van het Oude- mannenhuis te Haarlem te houden, zijn de volgende punten ter behandeling aan de orde gesteld: 1. Mededeelingenenz. 2. Ingekomen stukken. 3. Rapport der Comtnissie over eenige af- en overschrijvin- gendienst 1864. 4. Behandeling van het voorstel van Dijkgraaf en Heemra den over het plaatsen van bevels, met het daarop inge komen rapport der Commissie. 5. Verzoek van Kwakkesteinaangaande verveening en op- stal van grond. 12. IS. 14, 15. 16. Hoofd-ingelanden en Hoofd-ingelanden-plaatsvervangers van Rijnland hebben, in hunne vergadering van den 6 Junij j. 1. opgemaakt de navolgende voordragt voor de betrekking van Hoogheemraadopenvallende door de periodieke aftreding van den heer Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeesten wel: lste kandidaatJhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. 2de T. P. Viruly. 3de Mr. P. L. F. Blusse. De benoeming geschiedt door Z. M. den Koning. VERBETERING. In de gemiddelde Maandelijksche Waterstand van Rijnland voor April 1865 (zie Weekblad n°. 22), staat: Vloed op het Y te Spaarndam 0,087 A. P. moetzijn: 0,087 -)-A. P. staat: Halfweg 0,068 A. P. ,t moetzijn: 0,068 -j- A. P. staat: Verval in de sluizen te Spaarndam 0,627. lees: 0,0627. verkoopingeen' boomstam kooptdan betaalt men daarvoor /2,60 of 3,terwijl men, voor dergelijken stamte Am sterdam, bij een' houtkooper, 25 a 30 moet betalen. En toch zou ik den stam uit Amsterdam, voor het gebruik, verkiezen." Hoe komt hetdat de stammen alhier zulk eene geringe waarde bezitten?" Het zal niet lang meer durenof we zullenlangs den Sloterweg hetzelfde schouwspel, dat ons in elk voorjaar wordt vertoond, weer aanschouwen. Een bende mannen met bijlen stokken, ladders enz. gewapend, zal op onze boomen langs den weg aanvallen, en, zonder eenig gevoel van barmhartig- heidzonder zich eenige rekenschap te geven, van hetgeen ze gaat verrigten, die boomen op eene zonderlinge wijze misvormenen deze daad wordt dan met den naam van boom-snoeijen bestempeld." Zoo ongeveer, liet spreker zich uit. En we vragen met hem, heeft het, op zoodanige wijze, schenden der boomen, niet op vele plaatsen in ons vaderland en voornamelijk in de groote steden plaats en is het geoorloofdaldus met moed- willige hand, de waarde te bederven van een product, zoo onontbeerlijk voor onze nijverheid? Gelijk het echter meestal gaat, de menschen zijn zoo boos niet, als ze oppervlakkig wel gelijken. De meeste ellende in de wereld ontstaat uit onkundeniet uit het booze opzet om kwaad te doen, en dit is, gelooven wij, ook met het onderwerpdat ons thans bezig houdthet geval. Laten we, voor zoo verre de ruimte in dit Weekblad toe- laat, trachten een denkbeeld te verkrijgen, van hetgeen men met het snoeijen der boomen beoogt. Yooraf dienen wij echter te wijzen op den bouw en het zamenstel van den boom zelf. Al wat leeft wordt ontwikkeld uit een met eene vloeistof gevuld blaasje, dat men gewoon is eel te noemen. Deze eel is de grondslag van elk organisch weefsel. Zijn de cellen loodregt op elkander gestapeld en gaan de wanden der cellen, die elkander aanraken, verloren, dan wordt uit die cellenrij eene buis gevormd, die men vat noemt. Wordt het vocht,in zoodanig vat aanvvezig, langzamerhand opgeslorpt en vult zich de holte naar evenredigheid met vaste stof, zoodat de holte van het vat eindelijk geheel is verloren gegaan, dan noemt men dit vezel. Zoo ontstaat het hoofdbestanddeel van ons houtgewas. De vaten doen zich onder verschillende vormen voor. Men onderscheidt daarom spiraal-, ring-, netvormige, gestreepte en gestippelde vaten. En juist, naarmate de vaten hunnen vloei- baren inhoud verliezen en meer vezelachtig (houtachtig) worden, schijnen zij in dezelfde volgorde als de hier opgegevenean dere vormen aan te nemen. De vaatbundels zelve zijn door celweefsel met elkander verbonden. Naarmate echter de vaat bundels meer opeengedrongen geraken verdwijnt dit celweefsel. Opmerking verdient het, dat de vaten in het dierlijk lig- chaam zich verdeelen, (takken afgeven). De vaten der planten bestaan uit 6&ne enkelvoudige buis. In onze boomen en dit is inderdaad eene merkwaardige eigenschap gaan de vaten uit den stam dikwijls in de takken over. Zaagt men een boomstam dwars door, dan ontdekt men in het midden gewoonlijk een meer week gedeelte, dat zich door de geheele lengte van den stam voortzet en het mergkanaal genoemd wordt. Daarom heen bevindt zich het eigenlijke hout genaamden eindelijkals buitenste bekleedselde bast. Planken, die door het hart van den stam heengaande zijn gezaagd en dus den weeken mergkoker bevattenworden ge woonlijk als timmerhout niet gebezigddewijl ze in het midden week zijn en spoedig aan verrotting bloot gesteld. Yeelal is in het celweefsel, dat de mergkoker helpt vullen, zetmeel aanwezig. De Sagopalm bevat dit in groote hoeveelheid en dit is, als Sago, in keuken en ziekenkamer genoegzaam bekend. Het spint (het eigenlijke hout) vertoont bij een' dwars doorgezaagden stam, van eenige jaren ouderdom verschillende ringenjaarringen genoemd. Aan het aantal dezer ringen kan men, bij onze woudboomen, tot op den leeftijd van 30 a 40 jaren den ouderdom bepalen. Wanneer, na verloop van een jaar, namelijk zich een ring om den mergkoker heeft afgezet, dan begint zich in het volgend voorjaar een nieuwe ring om den eersten te vormen. Naarmate deze jaarringen ouder zijn worden de vaatbundels, waaruit ze zijn zamenge- steldmeer op fsen gedrongen en is het hout dus vaster. Ofschoon de bast van sommige boomen eene belangrijke waarde bezit, men denke aan de kurk van den kurkeik, zoo is het in ons land vooral het spint, dat waarde aan den stam geeft. De loofdragende takken onzer boomen vertoonenbij dwar- sche doorsnede, dezelfde deelen, als we zoo even, bij de beschouwing van den stamhebben genoemd. (Wordt vervolgd.) Afdeeling Sloten. Wintervergaderingen (18641865). Het snoeijen der boomen, Als menzoo beweerde de spreker over dit onderwerp, hier in de buurt, op eene hout- Van wege de Afdeeling Westland der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zullen op den 7 den Julij a. s. te Loos- duinen twee harddraverijen worden gehouden Des voormiddagsvoor paarden uit de afdeeling, die nooit een prijs gewonnen hebben, zullen de prijs en premie bestaan in een zilveren inktkoker en eene met zilver gemonteerde sui- kervaas met 12 lepeltjes. Yoor den namiddag harddraverij voor paarden van zessen klaar, waaraan een ieder zal kunnen doen deelnemen, wordt als prijs uitgeloofd een zilver thee-serviester waarde van 200.en als premie eene fraai vergulde pendule. Aangiften ter mededinging moeten geschieden voor 5 Julij e. k.aan den Secretaris der Commissie, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2