ASYBmmvvHttm. IMMSMMOTBI, 09 - Xget.) G. A. van Houweninge Gz. Haarlemmermeer Gebeurtenisseiv der Week Haarlemmermeer-Polder Verpachting van Grasgewas, 1°. Het regt van Jagt op de Gronden en Dijken 2°. Het regt van het Bevisschen van eenige Wateren binnen den Polder, Het Grasgewas van het opgehouden Perceel Veenslik N°. 15, van Kaart Ilia van 1864, Het Grasgewas van den Ringdijk, ten westen van het Perceel tot den uitweg voor de Bouwhoeve op Kavel A, N°. 1, Verkiezing Gemeenteraad. lijk is, terwijl zij tevens eenparig het gevoelen deelt, dat de billijkheid vordert, dat de eigenaars van hooge gronden, die zooveel hebben bijgedragen om het lage land van overlast van water te bevrijden, waar zulks mogelijk is, van wege het Polderbestuur aan water voor hunne gronden worden ge- holpen; hetgeen niet anders te doen is dan door middel van bevels of duikers over of in den Ringdijkomdat zij door het inlaten van water aan de stoomtuigenniet worden gebaat. Verder is het der Commissie voorgekomen, dat het stelsel van water-inlating door middel van hevels, op de wijze als thans plaats heeft, zelfs na de uitbreiding die Dijkgraaf en Heemraden daarann wenschen te geven, voor het lage land niet hinderlijk kan zijnmits bij eene verordening bepaald worde de wijze van inrigting der keerdammen in de kavels en het beheer over de hevels geheel aan Dijkgraaf en Heem raden zij overgelaten. Evenwel kan de Commissie zich niet geheel vereenigen met de voornoemde beschouwingen van Dijkgraaf en Heemraden of met het rapport van den Hoofdopzigter. Een onzer meende zelfs, dat, na de opschieting der bermsloot, zou blijken dat op verschillende punten geene behoefte aan inlating van water zou bestaan. De overige leden steraden dit toe, voor zoo veel betreft de gronden ter wederzijden van den Cruquius, doch meenden dat voor de overige gronden het opsehieten der bermsloot niet voldoende zou helpen. Wat die herschieting der bermsloot aanbelangt, meent de Commissie, dat deze zeer wenschelijk is, zelfs al mogt uwe Vergadering besluiten om geene hevels te doen leggen, omdat die herschieting, alleen toegepast als middel tot verbetering van den Kingdijk en tot verhooging van de pachtprijzen voor het grasgewas reeds aanbeveling zou verdienen. Na langdurige wisseling van denkbeelden heeft de Commis sie gemeend zich te moeten bepalen tot het uitbrengen van advies omtrent de drie punten, die, aan het slot der beschou wingen van Dijkgraaf en Heemraden, hun voorstel uitmaken. Omtrent die punten meent de Commissie uwe Vergadering achtervolgens te moeten adviseren Punt I. Om in 1865 de bermschoot te laten herschieten langs twee sectien waar geene verveeningen zijn en waar geen veldwe" kan worden verkocht. Ora echter niet dadelijk tot het leggen van hevels over te gaan, maar Dijkgraaf en Heemraden te magtigen tot het leg gen van een of twee hevels voor elke sectie, indien het hun, na de herschieting der bermsloot, voldoende gebleken zal zijn dat die herschieting alleen niet genoeg water voor de hooge gronden langs den veldweg geeft, en onder bepaling, dat de inlating van water door de hevels geheel zal worden geregeld en behandeld door Dijkgraaf en Heemraden, die uitsluitend over de sleutels der hevels zullen hebben te beschikken en dat de inlating zal plaats hebben gedurende de maanden Ju nij Julij en Augustus, behoudens de uitzonderingen die Dijkgraaf en Heemraden mogten noodig achten. Verder, dat bij het leggen van hevels voor rekening van den Polder, eene verordening zal worden gemaaktvolgens ■welke het aftappen van water uit de bermsloot geregeld wordt en bij welke verordening dan tevens regelen moeten worden gesteld omtrent de thans bestaande hevels. Punt II. Om het 2de punt van het voorstel van Dijkgraaf en Heem raden te lezen als volgt o centrifugaalpomp, die aan den Lijnden bewaard wordt, naar den Leigh- water vervoerdtot het ontledigen der funderingsput voor het nazien en herstellen der pompharten. Bij het onderzoek is gebleken dat de herstelling aan die harlen siechIs bestond in het vervangen van eenige losgewerkte klinknagels in de klep- pen door nieuwe nagels en het inbrengen van eenige nieuwe blokjes beukenhout in de beddingen der kleppen. De zuigers waren mede nog in goeden staat; slechts van vijf zuigers moesten de honten randen vernieuwd worden, zoodat met het einde van Mei al de pompharten en zuigers hersleld waren; waarna de lokomobie! en centrifugaalpomp naar den Lijnden zijn teruggebragt. Overigens zijn door do stokers al de rookkanalen en de algemeene vuurgang schoongemaakt en is men werkzaam met het bikken der ketels. D Cruquius Gedurende de maand,Mei is door het personcel de hin dering van het machinegebouw schoongemaakt en de klep hersleld van den koudwalerbak. Den 22slen Mei is de kleine stoorripompmachine in werking gesteld tot het ontledigen der funderingsput voor het herstellen der pompharten en zuigers. Met die herstelling is men den 2Bsten Mei aangevangen en bij het onderzoek der pompharten is gebleken, dat die over het algemeen weinig herstelling behoeven, en slechts een hart uit de pompbuis be- hoefde geligt te worden. Voorts is in de smederij nog gemaakt een ijzeren koker voor de vlag- gestok en eenige waarlooze schroefbouten. C. Lijnden. Gedurende de maand Mei zijn de stokers voortgegaan met het schoonmaken der rookkanalen en is dat werk voltooid. De machinisten zijn begonnen met het herstellen der pompzuigers terwijl de stokersvoor zooverre zij bij die herstelling geen hulp ver- leenden werkzaam waren met het schoonmaken der ketels n°. 9 en 10. C. OMTRENT ANDERE WERKEN De pont bij Heemstede en de booten bij den Lijnden, de Sloter- en Bennebrocker-rolbrugzijn door den aanncmer gehellingdhersleld en weder ter plaatse gebragt. De wegen verkeeren in zeer voldoenden staat. Door den aannemer Hoogendoorn is tot onderhoud geleverd 350 kub el grind. Ter verbe tering van eenige opstalgronden langs den Jaagweg en eenige opslagplaat- sen zijn geleverd 174 kub el koolasch. De puin, uit den Ringdijk gerooidwordt gesorteerden daardoor eene betrekkelijk groote hoeveelheid klinkertpuin verkregen Met hot doen van herstellingen en veruieuwingen aan do gebouwen bruggen enz volgens bestekis door do aannerncrs der verschillende perceelen een aanvang gemaakt. Met het onderhoud der ringvaartsboorden is nabij het fort Schipshol een aanvang gemaakt, en zijn de tuinen langs de togten en vaarten in den polderneergedreven. Het gedeelte der Hoofdvaart tusschen den Lisser- en Venneperdwars- weg is afgedamd en dit vak drooggemalen door middel eener centrifugaal pomp, gedreven door een locomobiel-stoomwerktuig en door drie tonmo- lens zoodat in de eerste dagen van Junij een aanvang met het verdie- pen kan worden gemaakt. Voor het maken van eene vastc ijzeren brug aan het Kruisdorp is een dam in den Kruistogt gelegd, en was een groot deel van het benoodied hout ter plaatse aangevoerd. Aan de fabriek van D. A. Schretlen S Cie zijn nagenoeg al de modellen voor het gietwerk gereed. Met het verhoogen en gelijkmaken der taluds van den ringdijk is tus schen de mijlpalen n°. 50 en n°. 52 een begin gemaakt; gelijk ook met het verhoogen en verzwaren der bermen langs den Jaagweg nabij Haifweg. Vergelijking met vorigo Jarert. omslandigheden het werk beletten of vertragen lioopt men daarmede op 20 of 21 Julij gereed te zijn. In Brazilie wordt de trapsgewijze afschaffing der sla- vernij voorbereid. Op het veld van Waterloo heeft den 18den Junij eene manifestatie plaats gehaddoor den Ylaamschen advocaat van der Plassche geregeld en door een honderdtal afgevaar- digden der Vlaamsche genootschappen bijgewoond. Overigens werd tot het herdenken van dezen dag in Belgie weinig verrigt. Het Bestuur van het Paleis voor Volksvlijt heeft de inschrij- ving voor eene hypothekaire geldleening van 800,000. geopend ter voorziening in de verdere kosten voor de inrig ting en het beheer. In gemeld paleis heeft Maandag, ter gelegenheid van het Waterloofeest, eene zanguitvoering plaats gehad van 800 kinderenleerlingen der stads-armenscholen die daarna ont- haald werden. Ruim acht duizend toehoorders woonden het feest bij. Den 2 7sten Junij zal te Leiden het feest plaats hebben der oud-strijders van 18131815 en de herdenking van het instellen der Militaire Willems-orde. Optogteneene feest- rede en gastvrij onthaal zullen daarbij de hoofdzaak zijn. De Koning zal daarbij tegenwoordig wezen. De stand van den polderboezem zal des zomers in den regel gehouden worden op 4.75 el onder het Amsterdamsche peil. Punt III. Wanneer de beide vorige punten worden aangenomen, meent Re Commissie, dat voor de zoogenaamde middelbare landen in het algemeen geene bijzondere middelen moeten worden aan- gewendomdat in die landen dan een goede waterstand zijn zal. De eigenaars van hooge landendie direct door hevels als in punt I. zijn aangegevenniet van water kunnen wor sen voorzien, kunnen zich dienaangaande tot het Bestuur wenden dat in deze naar billijkheid zal beslissen zoo het mogt blijken dat zij dringende behoefte aan water hebben. Hiermede gelooft de Commissie hare taak volbragt te heb ben. Zij geeft hare beschouwingen aan uw beter oordeel over en meent hier ten slotte haren dank te moeten betuigen aan den Dijkgraaf, die haar,als adviserend lid, met de meest mogelijke bereidvaardigheid &alle verlangde inlichtingen heeft gegeven. a He Commissie voornoemd, Haarlem.J. Lanser. 17 Mei 1865. J. A. Beijerinck. A. H. van Tienhoven. A. 't IIooft. Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand Mei 1865, dd. 15 Junij, ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN tws" derstoomtuigen is deze maand in werking geweest Aan den 'S,ged?re"de 140 uren water uit de Ringvaart in den polder vloer aanwezi" geopende skisdeuren door het luik in den stort- de^maLr^ MeiuZijn seleverd 3265 mud Rnb'kolen; aan bet einde ituhrUlen, 32'098 B. OMTRENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT IS: Ut9hwater. In het begin der maand Mei is de locomobiel met de Mei. Uren werking Gemidd, aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbrnikt Gevallen regen, in strepen Verdampiegin strepen. Gemiddelde waterstand Hoogste stand aan het Kruisdorp 1865 1864 1863 1862 1861 26.62 147.82 4.85 4.83 48£ 4.733 530 49.02 124.92 4.80 4.74 24.10 140.05 4.85 4.82 32. 21 129.32 4.79 4.76 48. 59 105.15 4.70 4.67 Zondag j.l., des namiddagshad in de Kerk der Her- vormde Gemeente aan het Kruisdorp de godsdienstige herden king van den veldslag van Waterloo plaats. Ds. Tinholt hield eene korte, bevattelijke rede, waarin hij het gewigt van het herdachte feit deed uitkomen, en de zegenrijke gevolgen daar- van door ons Vaderland genoten. Yoor en na deze rede hadden zang-uitvoeringen plaats, van de by vroeger pro- gramma vermelde liederen ten deele door kooren van leden der gemeenteten deele vierstemmig door eenige genoodigden van den heer Amersfoordt, met begeleiding van piano. De opkomst der belangstellenden was goed. Dingsdag daaropvolgende hadden de optogt en feestelijk- heden plaatszoo als die bij programma waren aangekondigd. Verre het meerendeel van de daarbij gemelde personen °en corporation namen aan den optogt deel. De Dijkgraaf van den Polder, de Burgemeester der Gemeente, verscheidene Heemraden en andere autoriteitenwoonden het feest bij waarvan eenigen met hunne eclitgenooten. Ook uit Haarlem en Amsterdam waren nog belangstellenden het feest komen bijwonen. De oefeningen in schermen en andere ligchaams-oefeningen op een vlot in de Kruisvaart gaven veel vermaak en vormden een levendig tooneel. Tot laat in den avond bleef men bijeen en het feest werd door een prachtlg vuurwerk beslo- ten. De heer Amersfoordtdie voor een goed deel de moeite, aan de regeling verbonden, had gedragen, mogt dan ook de voldoening dragen van het over het algemeen welsla- gen van het feest. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Binnen kort zal ten tweede maal beproefd worden om de telegraphische verbinding tusschen Amerika en Europa tot stand te brengen door middel van een kabel op den bodem der zee. De kabel is geheel gereed en wordt ingeladen op het monsterschip de Great Pastern. Indien geen onvoorziene DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullenna afloop der tegen Dingsdag den 27sten Junij 1865, des voormiddags ten Elf ure, in het Logement „DE BEURS", van J. van der Poel, aan het Kruispunt te Haarlemmermeeraangekondigde OPENBARE VERHURING van: en nog overgaan tot de OPENBARE YERPACHTING over 1865 van: groot 71 Roeden en 30 Ellen, met groot ongeveer 80 Roeden; te zamen alzoo 1 Bunder 51 Roe den 40 Ellengelegen tusschen den Spieringweg en het Fort bij de Liede. Haarlem, 21 Junij 1865. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf E- W. VAN BREDEBODE, Secretaris. Alle KIEZERS, welke belang stellen in den bloei der Gemeente en zooveel mogelijk, door het Kiezen van geschikle Raadsleden, tot dien bloei willen medewerken, wor den uilgenoodigd tot het bijwonen eener VERGADERING op Eingsdag 4 Julij 1865 des morgens ten 10 ure, in het Logement „de Beurs", aan het Kruisdorp. Er bestaat, zoo als reeds meermalen is gebleken, voor de Kiezers van het Noord-Oostelijk Gedeelte der Gemeente meer dan eene reden, om zich naauw aan een te sluiten, bijgevolg wordt ieder KIEZER, aldaar wonende, dringend tot het bij wonen dezer Vergadering uitgenoodigdten einde, zoo moge lijk, te verhoeden dat de Stemmen geheel versnipperd worden op een groot getal Kandidaten, even als vroeger. EENIGE KIEZERS. Lionden, 19 Junij. Graanmarkt. Hooijen zoolang als de zon schijnf, is het wachtwoord van de verloopen week geweest, en er is reeds veel' gras voor de zeis gevallen, waarop het uitmuntend geweerd heeft; het meerendeel echter moet nog in veiligheid worden gebragt en hoewel het hooi puik van kwalitelt belooft te zijn, zoo is de opbrengst niet al te ruim. Het lang aanhouden van het drooge weder zal echter ongunstig op de haveroogst en die van het overige Zomergraan werkenvooral over den stand van het bavergewas hoort men nog al algemeen klagen. Wat de Tarwe betreft, zoo is voor die welke te dun stond geen verbe tering meer mogelijk, wijl de bloeitijd reeds daar is; en als de zon zoo krachtig hlijft schijnen als den laatsten tijd, zal de oogst ook vroeg inval- len. Het beslissende tijdperk is thans echter gekomenen de eerstvolgende vier weken moeten beslissen of wij voor het aanstaande oogsljaar buiten- gevvonen of slechts gewonen toevoer van granen zullen behoeven. In Frankrijk zijn de verwachlingen omtrent den komenden oogst niet groot en de rogge schijnt over het algemeen op het vaste land geen voordeelig gewas te zijn; in Hongarije hebben echter de laalste regens nog veel ver betering te weeg gebragt. In Duitschland hebben koude nachten gc- heerscht, die voor den groei niet voordeelig waren In de prijzen heeft weinig verandering plaats gehad; op vele markten was geringe aanvoer waardoor de neiging tot dating werd tegengehouden, terwijl do zolder- voorraad meest in vaste handen is. In Frankrijk is eenigen teruggang; daarentegen zijn in Belgie en Nederland de markten wat vaster door den geringen aanvoer. Te Hamburg houden zich de prjjzen door vraag voor

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3