WEE iiB L I l» Vrijdag, 50 Junij. VAN A AN LANDBOTJVGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Landbouw. Xcsde Saargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. lit tlltlitlMIIMKKII PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Alle Toezendingen de Kedactie betreffende, moeten gcschiedeu aan den Hoofdredacteur, te Haarlem, Kruisstraat, AVijk 6, N°. 513. UIT Z EEL AND. Goes, St. Jan 1S65. Voor velen niijner medelandbouwers, die hun vlasland op St. Jans beraad verhuurd hebbenis bet heden een lastige dag om tot een goed accoord met hunne vlasboeren te komen. AA aarschijnlijk zal zulks dit jaar zeer moeijelijk gaandaar verreweg het grootste gedeelte van het vlas weinig of geene waarde heett, zoo zelfs dat het de moeite van optrekken niet zal beloonenmenig stuk wordt dan ook afgemaaid of onder- geploegd. Zelfs de landbouwers, die op stik sta vast verhuurd hebben, geven afslag aan hunne vlasboeren om hun een weinig in hunne verliezen te gemoet te komen. Door den slechten stand van het vlas in het algemeen in deze provinciehebbeu de enkele stukken, waarop het vlas goed vol en lang staat eene hooge waarde; ik hoorde o. a. van eene koopsom van /500 per bunder besteed in den Anna Jacobapolder van den beer del Campogenaamd Camp. Met het oog op dit alles is het te voorzien dat het zaailijn- zaad zeer duur zal worden; men spreekt reeds van rainstens 30 per mud. De aanhoudende droogte heeft eenen zeer nadeeligen invloed op de in het voorjaar uitgeplante meekrapkiemengoede blokken jonge meekrap ziju uilzonderingenniettegenstaande veien bij Lerhaling hunne meekrap bijgeplant en zicli zoo- doende groote uitgaven getroost hebben. Ook de mangelwortels zijn door de droogte slecht opgeko- men en zullen op vele plaatsen weinig of niets opleveren; maar niets ondervindt meer het gebrek aan vochtigheid dan de hooilandenwaarvan men de opbrengst gerust op minder dan een derde van gewone jaren kan stellen. Gelukkig echter worden wij door de verschillende tentoon- stellingen van landbouwwerktuigenzooals er in de vorige week nog eene gehouden werd te Hulst door de Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteeltin de gelegenheid gesteld kennis te ma'ken met de beste hakselsnij- ders, wortelsnijders of raspers, graanbrekers etiz.alle werk- tuigen, die eene groote besparing van veevoeder mogelijk maken en die ons daardoor dit jaar uitnemend te stade zul len komen. AA aarschijnlijk zullen wij ook daardoor nog beter leeren zien, hoe ermet eenig overleg en volharding, partij te tiekken is van veel, wat in jaren van overvloed verloren gaat en dat toch met zeer groot voordeel te gebruiken ware. Zoowel door de Heeren Peignat 8p Co. van Amsterdam en de Heeren Nardten Sp Luckerhoff van Zierikzee als door den Heer Dr. E. Vogelvanger van Hulst, waren aldaar verscheidene van bovengenoemde werktuigen alien van Engelsch maaksel tentoongesteld. Door keurmeesters werden de volgende ge- oordeeld de besten te zijn en werden alzoo ook bekroond. Ilakselsnijders. Iste prijs van Ashbytentoongesteld door Nardten Sp Luckerhoff; 2de prijsvan Bentailtenloonge- steld door Peignat 8p Co. Wortelsnijders. Iste prijsvan Bentall (Gardeners turnip- cutter) tentoongesteld door peignat Sp Co.-, 2de prijs: van Samuelsontentoongesteld do« Nardten en Luckerhoff. Moesmakers of raspers. Iste prijs: die van Bentallten toongesteld door Peignat Sp Co.; 2de prijs: die van Ashby, tentoongesteld door Nardten 8p Luckerhoff; Sde prijs die van Ilornsbytentoongesteld door Dr. E. Vogelvanger terwijl eindelijk voor de loonen- of graanbrekers een prijs werd toegekend aan Peignat Sp Co. voor de vereenigde boon- en graanbreker van Eansomes and Sims. Ik heb gemeend de een of ander uwer lezers wellicht dienst te doeu met de mededeeling dezer bekrooningenmaar zie mij tevens verpligt nog eene opmerking daarbij te voegen en wel deze: wanneer men met de cataloges der Engelsche fabriekanten zelve in de hand de prijzen nagaat, die beide bovengenoemde nimas voor de werktuigen dier fabriekanten vragendan komt men tot de overtuiging, dat zij die nog vrij wat goed- kooper konden leveren, in welke meening men bevestigd wordt, i.) het inzien van de prijscourant van een' anderen agent in landbouwwerktuigen, den Heer Jb. Boeke te Haren bij Gronin- gen, die de meeste derzelven lager noteert. Behalve bovengenoemde werktuigen waren er op de ten- eoQustolhng te Hulst uatuurlyk nog vele anderento veel om ze bier alien te noemen; in dit opzicht was de tentoonstelling vrij volledig. Hetzelfde zoude men kunnen zeggen met betrekking tot de paarden maar wat rundvee en schapen betreft, daarin liet ze zeer veel te wenschen overig, vooral in vergelijk met de ten toonstelling, die in 't vorige jaar te Zierikzee gehouden werd, waar tal van blijken gegeven werddat men zich met hart en ziel op veeveredeling toelegde. Onder dankbetuiging voor de in het tceekblad medegedeelde berigten aangaande de wolprijzen wil ik tot slot nog vermel- dendat de markt in dit artikel alhier in eene rijzende stem ming is. In het begin dezer maand betaalde men voor de ongewasschen wol (de wol der lammereu van de laatste wer- ping daarbij gerekend) per steen van 3 kilo's/3,75 terwijl men op het einde van den laatsten marktdag gaarne 4,50 besteedde en enkele partijen nog/0,20 hooger gedaan wer den zijnde dus bijna 1,60 per kilo. A OORUITZIGTEN van den OOGST, In de provincie Gronlngen. De berigten omtrent den stand der tarwe zijn zoozeer uiteen- loopenddat het hoogst moeijelijk is tot een naauwkeurig resultaat over de geheele provincie te geraken. Uit het Old- ambt wordt gemeld dat de uitzaai ruim isdat het gewas eerst van den winter wel scheen ^eleden te hebben, maar dat het daarvan genofegzaam hersteVtr'is en nu bij weinig stroo eene vrij middelmatige opbrengst belooft. In het Noorden en Noord-Oosten der provincie is weinig omgeploegd en staat dus eene ruime oppervlakte te veldedie hier iets meer, daar iets minder, doch doormen eene klein middelmatige opbrengst be looft. Meer westelijk is meer omgeploegd en op sommige plaatsen een groot gedeelte van het uitgezaaide het overge- blevene staat ten deele zeer dun en belooft geen ruim beschot. Daarentegen wordt uit het Westerkwartier gemeld dat de tarwe daar een der beste gewassen is en eene goede opbrengst belooft. Neerat men hier bij in aanmerking de meerdere of mindere belangrijkheid voor den verbouw van tarwe in de verschillende streken dan komt men tot de gevolgtrekking dat waarschijnlijk de oogst van tarwe in deze provincie dit jaar dooreen wel iets maar toch niet veel beneden het mid delmatige zal blijven. Aran rogge is dooreen minder uilgezaaid dan gewone jaren het gewas staat algemeen dun en kort van stroo en men ver- wacht dooreen iets minder dan middelmatig beschotmaar ten gevolge van den aanhoudenden Noordewind zeer goede kwali- teitvooral wanneer er spoedig wat regeu komt en het weder op de inoogsting niet ongunstig is. Ook in Drenthe klaagt men dat het gewas dun en kort van stroo is vooral op de hooge landen waar het nog meer door droogte heeft geleden dan hier. Door het drooge voorjaar is in de Veengronden veel boek- weit uilgezaaid en daarvan verwacht men een vrij goede op brengst. Op de zandgronden in de kolonien heeft het gewas door nachtvorsten en sterken wind wel iets geleden, maar be looft toch een vrij goeden oogstevenzeer op de andere zand gronden de vroegst gezaaide, terwijl de later gezaaide en her- zaaide zeer weinig belooft. Over het geheel dus verwacht men van de Veengronden een ruimen oogst, maar van de Zandgronden niet meer dan goed middelmatig. A an icinler-garst is in sommige streken minder dan gewoon uitgezaaid omdat bij den buitengewoon grooten verbouw van zomergranen in het vorige jaar vele landen daarvoor niet vroeg genoeg gereed waren. Daarbij is hier en daar nog al wat omgeploegdzoodat dooreen minder dan een gewoon gewas te velde staat. Algemeen staat het tamelijk dun en belooft in enkele gedeelten der provincie ver beneden eene middelmatige opbrengst. Over het algemeen echter wordt de aar zeer geroemden verwacht men, indien het weder op de inoogsting gunstig is, een klein middelmatigen oogst, ver schillende van 40 tot 50 mud per bunder bij uitmuntende kwaliteit. De vroegste stukken beginnen reeds te rijpen. Aran maarte-garst is niet veel uitgezaaid, het gewas staat op de meeste plaatsen arm en ziekelijk, heeft veel behoefte aan regenen wanneer daaraan niet spoedig voldaan wordt, belooft het weinig. A an zomer-garst is de uitzaaiofscboon op verre na niet zoo buitengewoon groot als het vorige jaar, toch boven het PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 /2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk AVoensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. middelmatige. Het gewas staat op sommige plaatsen redelijk maar op de meeste zeer goed. Op de zandgronden echter heeft het sterk behoefte aan regenom ook daar aan de aan- vankelijk gunstige verwachtingen te kunnen beantwoordeu. Knobbe-garst belooft bij redelijken uitzaai een vrij goed beschot. A7an haver is in de meeste gedeelten der provincie eene ruim gewone hoeveelheid uitgezaaid. Op de kleigronden staat het gewas meestal wat dun en schraal, op sommige plaatsen ook betermaar op de zand- en zandachtige kleigronden wordt daarover minder geklaagd over het algemeen begint de aan houdende droogte van nadeeligen invloed te wordenwaar- door de opbrengst waarschijnlijk beneden het middelmatige zal blijven, wanneer niet spoedig door eenigen regen en meerdere warmte hierin eene gunstige verandering komt. Over het ge heel zijn de vooruitzigten van dikke en witte Voer-haver min der gunstig dan van zwarte haver. Van boonen is eene ruim middelmatige hoeveelheid uitge zaaid. Het gewas stond eerst zeer ongunstig, ten gevolge van nachtvorsten in April en Mei en harde wind in het laatst van Mei, waardoor op de kleigronden hier en daar nog nl wat is omgeploegden ook nu nog op die landen de opbrengst waarschijnlijk nog al wat beneden het middelmatige zal blijven; maar op de ligtere gronden is sedert 2 a 3 weken in de voor uitzigten van dit gewas eene belangrijke verbetering gekomen zoodat men daar eene vrij goede opbrengst verwachtvooral daar, waar het gewas geene nadeelige gevolgen ondervindt van te scberpe heldere lueht gedurende den bloeitijd. A an koolzaad is de uitzaai ruim middelmatig geweest. Ilier- van is in sommige strekenzoo als b. v. het Oldambtweinig minder dan omgeploegd, in andere streken /t tot f3 zoodat men berekent dat omstreeks van eene gemiddelde hoeveelheid te velde staat. Kort na den bloeitijd scheen het dat de opbrengst zeer klein zoude worden, daar zich in de jonge peulen tal van kleine wormen vertoonden; maar door het daarop gevolgde gure weder is het nadeel, door deze wormen veroorzaakt, veel minder belangrijk geworden dan men algemeen verwacht had en er bestaat vooruitzigt, wanneer het weder op de inoogsting niet ongunstig is, dat het te velde staande koolzaad in sommige strekken 15 a 18, in de meeste 18 a 20, in zeer weinige iets meer zal opleveren. Trekt men de mindere oppervlakte hier af, dan komt men tot ruim de helft van een gemiddelden oogst, terwijl men al gemeen van de kwaliteit eene zeer gunstige verwachting koestert. Hierbij is geheel buiten rekening gelaten de opbrengst van een nieuwen polder in het Oldambt, den Beiderwolderpolder, waar ruim 800 bunders koolzaad te velde staat en waarvan men, bij gunstig weder bij de inoogsting, omstreeks 30 mud per bunder verwacht. AAranneer het tegenwoordige heldere weder aaDhoudt, dan zal men misschien in het laatst der vol gende week reeds een begin maken met bet snijden der vroegste slukken. Zomer-koolzaad zeer weinig uitgezaaid, staat redelijk goed. Dederzaad vooral in bet Oldambt veel uitgezaaidbelooft een vrij goeden oogst, maar heeft behoefte aan regen. Aran geel mosierdzaad staat weinig te velde, maar het gewas staat zeer goed. Aran lijnzaad was de laatste jaren de verbouw toegenoraen dit jaar echter is de uitzaai niet groot geweest, daarbij is het hoi opgekomenheeft van boven vrij wat geleden van den harden windzoodat de opbrengst en van Lijnzaad6n van A'las, niet groot zal zijn. De graslanden hebben tot voor korten tijrl goede weide ge geven maar de aanhoudende koude en droogte van den laat sten tijd hebben het gras zeer doen verminderen en de hooi- opbrengst is op verre na zoo goed niet als men verwacht had, slechts van eene enkele zijde is de opbrengst tamelijk voldoende. Wanneer het gunstige weder nog eenigen tijd aanhoudt, zal de kwaliteit algemeen uitmuntend zijn. De vooruitzigten van den aardappelen-oogst zijn nog gun- stigvooral de vroeg gezaaide beloven een zeer goede op brengst, Uit Oost-Fhiesland wordt gemeld dat het weder aldaar zeer koud droog en onvruchtbaar blijft. Tarwe belooft tot dusverre een vrij goeden oogst. Itogge staat nog al goedmaar vele aren zijn ter helft doof door den fellen wind gedurende den Woei.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1