- 102 - Holl. Maatsciiappij v. Landcouw. II IJ A L A A I). Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: 7. Feestyierixg te Leiden. Winter- en zomer-gard zien er tot nog toe goed ait. I En wederom was het de ervaring gesteund door naauw- Uaver is slechts gedeeltelijk goed opgekomen en belooft op keurige proevendie daarop een voldoend antwoord wist te 7erre na zulk een goed gewas niet als lret laatste. geven. Over boonen wordt nog meer geklaagd. In hammen cervelaat-worst enz. worden dtkwyls dezelfde Koohaad is zeer verschillendnaarmate meer of minder puntjes als de boven beschrevene gevonden. Worden zooda- kevers op den bloei geweest zijn. In sommige streken rekent nige spijzen door den mensclr gebrmkt dan kunnen daardoor, men op een matiV gewas, in andere op een half gewas of onder begunstigende omstandigheden, deze wormen by milli- rainder In doorlnede za4 men op a van een gewone oenen in het menschelijk ligchaam worden overgebragt. Zijn oocrst kunnen rekenen. eenigen dier wormen met de spys in de dunne darmen van De weilmcten zien er zeer slecht uit, vooral de oude sink- den mensch geraakt, dan verliezen zij hunne kalklaag groei- ken ofschoon de Haver nog al goed staat. jen binnen korten tijd tot de grootte van 2 a 3 nederland- Er is ter na'auwernood gras genoeg voor het vee en hooi sche strepen en tenvijl men duidelijk de mannelyke van de zal er bijna niet gemaakt worden. vrouwelijke wormen kan onderscheiden brengen deze laatste levende jongen eenige honderden te gelijk, voort, om, nadat dit laatste eenige malen is herhaald te sterven. De jongen intusschen hebben ter naauwernood een zekere grand van ontwikkeling bereiktof ze doorboren gelijk we boven zeidenmenigmaal tot een aantal van eenige millioe- nen den darrawandtrekken het ligchaam door en ver- spreiden zich in de spieren waarin zij zicliter plaatse waar Er is een tijd geweest en deze ligt niet I deze in de pezen overgaan vestigen Zij kiezen daarbij zulke uiteenloopende wegen dat men in alle spieren van het men- haarwormen heeft gevonden. Alleen het hart Afdeeling Sloten. WiNter-Vebgadekingen (18641865.) Wormen ver achter ons waarin men, ter verklaring van het ont- staan van sommige wormen, die in het ligchaam van ver- scTiillende dieren voorkomen zeer vreemde theorieen aannam. In de hersenen, het oog (van het paard)de pezen, de spie ren het bindweefselenz.waren dusdanige wormen in- gewandswormen geheeten aangetrolfenalleen in de been- deren had men ze nog niet gevonden. Hoe kwamen deze dieren daar? Men meende, dat er in den regel tot het voortbrengen van een dier, eene vruchtbare gemeenschap van een mannelijk en vrouwelijk vooraf noodzakelijk was met andere woorden er was noodig eene kiern. Op dezen regel bestonden echter uitzonderingeu. Het kon echter gebeurenzoo redeneerde men verder, dat sommige dieren ontstonden zonder dat daarbij vader noch moeder in het spel waren geweest, zonder dat er een kiem had bestaanwaaraan zoodanig levend wezen zijn oorsprong verschuldigd was. Zoodanige wijze van ontstaan noemde men moederlooze vor ming en deze kwam tot stand wanneer b. v. stilstaand water schelijk ligchaam bleef van dit bezoek verschoond. Zijn ze eenmaal ter plaatse hunner bestemming aangekomen dan leven en groeijen ze ten koste van den hen omringenden spiervezel. Hebben ze een maal hun' wasdom bereiktdan worden ze in een zeer teer en doorschijnend vliesjedat kermetisch gesloten schijut - den kapsel ingesloten. Deze laatste is eenige malen groo- ter dan het dier zelf, en dit komt in het midden daarvan en wederom ongeveer als een horologieveer opgewonden te liggen. Weldra beginnen zich in het binnenste van den kap sel krijt- of kalkdeeltjes af te zetten zoodat de kapsel zelf, na verloop van twee of drie maanden, in eene kalkachtige massa is veranderden deze vormt het witte pontjedat voor ongeveer 30 jaren voor het eerst in de spieren van den mensch werd ontdekt. Intusschen doet zich hier de vraag voor: hoe komen deze wormen in het vleesch der varkens Ik moet het antwoord schuldig blijven omdat men zich bij de beantwoording dier vraagop den weg der gissing heeft begeven en ik mij gaarne bij hetgeen wij met zeker- tot bederf overging en in het dierlijk ligchaam kon zoo- j danige vorming onder bijzondere omstandigheden uit slijm I weten wil bepalen enz. plaats hebben. In ons land zijn nog geene dier wormen in het vleesch Wei was het vreemd, dat de ingewandsicormen op zoodanige aangetroffen. In het jaar 1863 echter maaide de doodvoor- wijze zouden ontstaan; en te meer mogt dit bevreemden, om- aj jn SOmrnige streken van Duitschland vele menschen die dat zij vrij zamengesteld georganiseerde wezens waren die zelfs levende jongen ter wereld bragten. Van tijd tot tijd werd er du3 wel eens aan de juistheid dezer theorie getwij fold lunar hoe zou men op andere wijze het voorkomen van ingewandswormen in de hersenen het oog enz. verklaren Men bevond zich nu eenmaal op den weg der veronderstel- op onvoorzigtige wijze van varkensvleesch waarin deze wor men aanwezig waren hadden genuttigd weg Ter geruslstelling dienen echter eenige opmerkingen. Zijn deze wormen in gering aantal in het menschelijk ligchaam aanwezig, dan sehijnt het dat ze uocli eenig lijden noch eenig gevaar voor het leven teweeg brengen. Nuttigt men lino- en scheen die niet te kunnen verlaten tenzij de erva- varkensvleesch waarin deze wormen aanwezig zijn dan ver- ring licht in die duisternis ontstak. Naauwkeurige onderzoekingen veelvuldig, en onder ver- schillende omstandigheden herhaald hebben geleerd dat de leer der moederlooze vorming eene dwaalleer was en gecn levend dier hoe laag in het scheppings-systeem geplaatst het aanzijn kon ontvangentenzij het ouders hadde gehad en uit eene kiem ware voortgekomen. Bij het varken komt eene ingewandsworm voor, waardoor een ziekelijke toestand wordt teweeg gebragtdien we alien keunen onder den naam van gortigheid. De worm zelf wordt llaas-staariworm van het celweefsel genoemd. Overal door het bindweefsel vindt men hem verspreid tusschen de spieren Van het varken. Bij het levep van dit dier is hare aanwe- zigheid moeijelijk te onderkennen alleen is zijn bestaan vrij zeker wanneer zich in de mondholte onder de tong, kleine Jronde verhevenheden van eene blaauwachtig gele kleur voordoen. In het laatst der vorige eeuw werd reeds een duister ver- moeden geuitdat er eene zekere familie-overeenkomst tus schen dezen worm en den bandworm moest bestaan. De er- varing leerde laterdat dit vermoeden inderdaad met de waarheid overeen kwam. Wordt gortig varkensvleesch door den mensch genuttigd dan kan het gebeuren dat de blaas- staartworm zich tot bandworm ontwikkeltals zoodanig in het menschelijk ligchaam voortbestaat en tot veelvuldig lijden aanleiding geeft. Is deze worm bevruchtdan stort hij van tijd tot tijd een of meer zijner geledingen waarin zijne eije- ren bevat zijn, af, en deze worden dan met den menschelij- ken stoelgang ontlast. Worden deze eijeren door het varken weer opgenomendan ontwikkelen zich daaruit wederom blaas- ■staartwormendiede darmwanden van het varken doordrin- gende, een heirtocht door het ligchaam van dit dier aanvaar- den om zich op hunne beurt in het bindweefseltusschen de spierenin alle ligchaamsdeelente verspreiden. Ziedaar de zonderlinge loop dien de ontwikkeling van dit dier neemt en tot zijn voortbestaan behoeft. Niet minder merkwaardig is de levensloop van een' anderen ingewandsworm, wiens bestaan voor ongeveer 30 jaren voor het eerst werd ontdekt, en wiens aanzijn voor den mensch dikwerf levensgevaarlijk zelfs is. In de spieren (het vleesch) van sommige menschen werden wel eens witte puntjes aange troffen die in hooge mate de aandacht der ontleedkundigen opwekten. Bij onderzoek bleek, dat deze puntjes ze wa ren slechts /2 lijn groot uit eene kalk- of krijtachtige stof bestondenterwijl in het midden daarvan een als eene horolo.'ieveer opgewonden vorm werd gevonden, die overigens de ged'aante van een draad had. Daarom gaf men hem den naam van miraatvormige draadworm. De vraag deed zich wederom voorhoe kwamen deze dier- ijes daar en in zulk een toestand liezen deze hunne levensvatbaarheid als ze aan de kookhitte zijn blootgesteld geweest. Men ete dus varkensvleesch dat gaor is. "Wil men iets meer van deze wormen weten dan verwijs ik naar eene monographic van R. Virchowuit het Iloog- duitsch vertaald door Dr. JD. J. Coster, uitgegeven bij den boekhandelaar van der Post te Amsterdam en naar een op- stel van my voorkomende in den Schat der Gezonoheid jaargang 1864 en daaruit overgedrukt en afzonderlijk uitge geven onder den titelTrichinen-ziekte en Trichinen-vrees" door den boekhandelaar Centen te Amsterdam. Wordt vervolgd.) Voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland te houden op Vrij dag 30 Junij 1865 des voormiddags, zijn de volgen- de punten aan de orde gesteld 1. Mededeelingen. 2. Voorstel omtrent ontwerp-besluiten van Gedeputeerde Staten van Znid-IIollandtot opheffing van eenige am- bachten in Bijnland. Voorstel over de duinbeplanting. idem tot het niet verder aanslaan van de landen in den polder Nieuwkoop en Noorden. Voorstel tot het aangaan van een contract met de Hoi landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij Voorstel tot verdere vervanging van den heer Sleengracht. c. Konuisgeving van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van de aflossing der waarborggeldengevestigd op de-landen van den Achter- ofschen polder. 2°. Nadere beslissing van de toelating van den Heer van der Torren als hoofdingeland plaatsvervanger. De commissie berigt dat aan haar zijn overgelegd en mitsdien door haar onderzoeht de volmagten kracbtens welke door den Heer Bengeveld bij de verkiezing gestemd werd, en adviseert nu tot de toelating van den benoemdewaannede de Vergadering zicht vereenigt. 3°. Vaststelling van bet Gaarderboek. Bij monde van den Heer Blusse, rapporleert de Commissie voor het onderzoek der bezwaarschriften tegen de vaststelling van bet Gaarderboek, dat zij alleen heeft te onderzoeken gehad een reclame van den Heer Crookewil, zich beklagende over een te grooten aanslag van duingron- den, welke als bebouwd worden aangemerkt. De commissie is van oordeel dat er omtrent een gedeelte van den aan- geslagen grond verschil van gevoelen zou kunnen bestaan in hoeverre die al of niet als bebouwde gronden zouden behooren te worden aangemerkt, waarorn het haar wenschelijk is voorgekomen genoemde aanslag met 13 Bunders te verminderen. Behoudens de voorgestelde wijziging wordt het gaarderboek vastgesteld. Scppletoiue Agenda. 1°. Wordt ingebragt een missive van den Raad van Staten houdende uitnoodiging, dat de Vereenigde Vergadering zich in haar belang doe liooren, lietreffende het verschil tusschen Gedeputeerde Staten van Noord en Zuid-Holland in zake het verzet van Ilarreveld tegen de hem opge- legde betaling van schadeloosstelling voor het indijken omkaden en in- polderen van boezemland. De Vergadering besluit Dijkgraaf en Hoogheemraden uit te noodigen kermis te doen nemon aan de stukken welke te dier zake, hij de Griffie van genoemd Collegie gedeponeerd zijn, en zoo noodig de zaak nader toe te lichten 2°. Verkooping van eenige gronden van het mallegat onder Katwijk. Dijkgraaf en Hoogheemraden berigten dat de door de Vergadering ge- wenschte taxatie der te verkoopen perceelen heeft plaats gehadwaarvan het resultaat is dat de waarde van het mallegat aanmerkelijk hooger is geraamd, dan de som die daarvoor bij onderhandschen verkoop zoude to bedingen zijn, weshalve zij voorstellen een en ander lhans in publieke veiling aan te bieden. lliertoe wordt besloten. 3°. De herkozen hoofdingelanden A. van Lennep en J. van der Breg- gen Am. en de tot Hoofdingeland gekozen Heer G. G. Snellen worden door den Dijkgraaf, ge'inslalleerd. 4°. De Heer van Slralen vraagt hoe het staat met het proces tusschen Gedeputeerde Staten van Noord-Hoiland en Rijnland betreffende de Im planting der duinen, ook rneent hij dat de Vergadering thans een hesluit zou kunnen nemen, omtrent zijn voorstel om krachtens het bekende contract de Brederoderduinen te beplanten. De Voorzitter zegt, dat gczegd proces eerst zal kunnen dienen na de vacantie van de Regtbank, omdat de advocaten van beide partijen ver- hinderd zijn gewordenop den daartoe hestemden tijd te pleiten. Wat botreft de al of niet naleving van het contract, hierop wordt het advies van den Regtskundigen raadsman ingewacht. Ofschoon Dijkgraaf en Hoogheemraden het hierdoor ontstane uitstel be- treuren, meenen zij voor de kennisneming van genoemd advies, geen nader voorstel in deze aan do goedkeuring der Vereenigde Vergadering te kunnen onderwerpen. Da Vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. van 20 tot en met 27 Junij 1865. GF.B0REN: Hendricus Cornclis, zoon van W. C. H. Verhoeve en A. W. Alberts. Gijsberdina Geertruida, dochter van H. van Opzeeland. Johannes Adrianuszoon van J. Dikhuizen en A. Kuijer. Lena, doch ter van J. Blans en J. de Giaaf Marrigje, dochter van D Uilhol en D. Veerman Jan, zoon van C. de Regt en G. van Puffelen Wil- hejmus, zoon van A. Wijsman en W. van Dijk. Hendrika Adriana dochter' van R. M Jeronimus en N. Tanis. Jacoba Elisabeth dochier van Jlir II. A. van Foreest en E A Quanjer Deliauadochter van [1 van Kerkwijk en D. J Alders. Neeltjedochter van J de Vries eii W. Dil. Anna Maria, dochter van A. Huiskens en M. Veen. Elisabeth, dochter van K. Loosbroek en G. Spanjer. OVEP.LEDEN: Anna Johanna, oud 10 jaren, dochter van Ivo en M A. v d Ley Adrianus, oud 3 maanden, zoon van L. Blom en A. Meu- lekes. Johanna Gorrissen, oud 52 jaren. gehuwd met C. Stoop. Maria oud 10 maanden, dochter van J. G van Renswouw en H. A van Bommel Hendrika Johanna, oud 5 maanden, dochier van H. Spel en J v. d. Ilorst. Aril Anlhonie Bos, oud 38 jaren, gehuwd met J. van der Knijf. Arie, oud 3 maanden, zoon van C Bakker en D. Kooi- man Gijsbertus, oud 1 maand, zoon van G van Diemen en N. Bijk. Jacoba, ouii 2 maanden, zoon van C. Iluijser en W. Dobbe. Jannetje, oud circa 5 jaren, dochter van F. Enzler en M. Mourik. LEVENLOOS AANGEGEVEN: Een kind van J. de Rniier en C. Lewis. ONDERTRODWD: geene. GEHUWD: A. v-n Beck, Weduwnaar van J. M. de Bnoi, met J. Buk- kenisWeduwe van A. Bestman. P. Kolle met A. Versteeg. 3. 4. 5. 6. Den 26sten Junij, des avonds t^n zes ure, werd de opening van het eerste gedeelte van het Jpest door kanonschoten aan- oekondigdterwijl het karillom .n den stadhuistoren speelde. idem nopens afdamming van een gedeelte van den I jje zatnengekomen oud-strijders werden in Zomerzorg door boezem. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van werken aan het stoomgemaal te Spaarndam. eene deputatie uit de feestkommissie ontvangenen vervol- gens langs den aangewezen weg en in de in het programma aangewezen orde, naar het Invaliedenhuis geleid. De ouden wien het gaan te moeijelijk viel, zaten in rijtuigen. In het Invalidenhuis werden zij feestelijk ontvangen door den president en de verdere leden der feestkommissie. Vervolgens werden hun eenige ververschingen aangeboden. Bij het invallen der schemering werd het terrein voor het Invaliedenhuis, en het gebouw zelf, met lampions verlicht. Den 27sten Junij, des morgens ten half negen ure, arriveer- den met den spoortrein uit 's Ilage een bataillon grenadiers en een bataillon jagers, met de muziek van het korps. Deze plaatsten zich nabij het stationsplein nevens de andere troepen, volgens het programma, tot ontvangst der oud-strijders. Al- daar sloten zich mede aan de oud-strijders, die uit de omlig- werken? geduren'dT'dcn t ij Van've rp'l'ig ten stilstan'd. Da.wdeze'vergunnlng I „euje dorpen (Noordwijk, NoordwijkerhoutKatwijk enz.), in strij'd is met het tlessvegens genomen hesluit der vorige Vergadering. a)g jn tr;onifj gezeten op een zegewagen derwaarts werden wenschen Dijkgraaf en Hoogheemraden dat door haar deze handclwijze (joo), cgn aan(aj dorpsgenooten getooid met de oranje- worde goedgekeurd. VOQrzien van vaanc|els, en gezeten op paardenhetgeen Deze goedkeuring wordt door de Vergadering verleend. I VERSLAG DER VEREENIGDE VERGADERING, gehouden op Maandag 29 Mei 1865 des morgens ten 10 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. Tegenwoordig 9 Leden. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. -1°. Mededeelingen. a Kennisgeving van de cassatie van het proces tegen Swillen eigenaar van landen in den Natten Polder van Nieuwkoop. b. Kennisgeving, dat uilhoofde van den lagen stand van Rijnlands boe zem dour Dijkgraaf en Hoogheemraden vergunning is verleend aan de huurdcrs der Voimolens te Gouda om tot wederopzeggings toe, te mogen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2