114 HH 350jcfeaaufc<mbi0it!g. -- H AARLEMMERMEER-POLDER Haarlemmermeer DE MESTWINNING Sngcsatibeti. KATUILEN en VLEERMUIZEN SBjgJgfi MS*** ■iHMHHl - .-41 De handel voor binnenlandsche rekening was gedrukt de eenige oorzaak hiervan was het gebrek aan gras en bet voor- ■uitzigt dat er weinig hooi zal worden gewonnen. Het verbruik van melk te Amsterdam wordt op 70,000 kan per dag begvoot. mnand Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de Junij 1865, dd. 14 Julij, ontleenen wij het volgende A. OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN Geen der stoomtuigen is deze maand in werking geweest. Ten gevoige van het aanhoudend drooge weder, is aan den Leeghwater geduiende 529 uren water ingelaten uit de Ringvaart, en aan den Lijn den gcdurende 236 uren door twee rinketten en twee kleppen in den slortvloer. In de maand Junij zijn geleverd 3100 mud Ruhrkolenaan het einde der maand bedroeg de voorraad 709 mud Engelsche en 35,145 mudden Ruhrkolente zamen 35,854 mudden. B. OMTRENT IIETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT IS: A. Leeghwater. De machinislen zijn voortgegaan met het herstellen van pompzuigers en het maken van nicuwe gesmeed ijzeren stroppen, tcr verbinding der pompzuigerstangen met de halansen. Door de stokers zijn al de kotels schoongemaakt en ingesmeerden hebben zij zich voorts met het tceren van houtwerk bezig gehouden. B. Cruquius. Het personeel is voortgegaan met het herstellen der pomphartcn en zuigers, die daarua weder op hunne plaats gebragt zijn. Die herstcllingen waren de volgende. Van pomphart n°. 1 is do houten bedding gcheel en van pomphart n°. 3 voor de helft vernieuwdterwijl in de beddingen der overige pomphartcn enkele stukjes hout zijn ingezet. Aan de zuiger n°. 1 en 8 zijn nieuwe scharnieren en vier nieuwe lederen kleppen aangebragt; de beukenhouton randen dier zuigers zijn gedeeltelijk vernieuwd; terwijl in de zuigers n°. 3 twee en in n°. 5 zes stuks nieuwe scharnieren zijn aangebragt; eindelijk nog zijn aan de zuigers n" 1,2, 7 en n°. 8 nieuwe gegoten ijzeren geleidingstukken met metalen ingezet. Voor het droogmaken en drooghouden der put is de kleine machine van 13 lot 17 Junij in werking geweest. Door de stokers zijn al de rookkanalen schoongemaakt. C. Lijnden. De machinislen zijn voortgegaan met het herstellen der pompzuigers, door de stokers zijn de ketels n°. 1 en 2 schoongemaakt. Einde Junij is de lokomobiel met centrifugaalpomp gesteld, om op 1°. Junij te heginnen met het ontledigen der funderingsput tot het nazien der pomphartcn. C. OMTRENT ANDERE WERKEN Door den aannemer G. Hoogendoorn As. was einde dezer maand ge- leverd 1933 kub. ellen grind. De wegwerkers houden toezigt bij de lossing. Met het vervoeren van den grind is een aanvang gemaakt. De wegeu verkeeren in zeer voldoenden staat van onderhoud. Met de onderhoudswerken der gebouwen enz. wordt geregeld voorlgang gemaakt. Bij het opbreken van het lantaarnplat van don Cruquius is gebleken dat al het houtwerk geheel vergaan waswaarom dan ook al de balken ■en planken vernieuwd zijn geworden. Met het herstellen der ringvaartsboorden is men volgens de bcpalingen van het bestek bezig. Van de Hoofdvaarttusschen de Lisser- en Vennepcr-dwarslogt, was einde dezer maand ruim 1800 el op de bepaalde diepte en breedte uil- gcgraven en was men met het overige gedeelte bezig. Door den aan nemer is in den loop der maand Junij een tweede locomobiel met cen trifugaalpomp geplaatst op het gedeelte tusschen den Venneper- en Ben- nebroeker-dwarstogtwelk gedeelte op het einde der maand eveneens droog lag. Met het baggerwerk in den Venneper-dwarstogt is een aan vang gemaakt. De aarden dam in den Kruistogt was einde Junij gereedal de mate- rialcn zijn op het werk aangevoerd. Aan de fabriek van Schretlen waren eenige slijlen, dekplaten en consoles gegoten; terwijl aldaar de Ieggers van balkijzer waren ontvangen. De aannemer L. Kieviet is aangeschreven om den lOden Junij te he ginnen met het afbreken van de oude brug. Van de ringdijk tusschen de mijlpalen 46 en 52 is eene lengle van 1500 el onder profiel gebragt. Vergelijking met vorige Jaren. die collecte behulpzaam te zijn en door de meer dan gewone bijdragendie blijkens den uitslag der collecte werden ontvangen. Hiervoor ten zeerste erkentelijk, brengt de Com missie door deze haren dank, zoowel aan hen die haar in het honden der collecte hebben bijgestaan, als aan hen, die zoo mildelijk daarin hunne offers bragten. En vermoedende dat zijdie haar in het collecteren onder- stennden, en zij, die hunne bijdragen leverdengaarne den uitslag der collecte vernemen willen, doet de Commissie die hieronder volgen. Er is gecollecteerd in de collecte-bussen waarmede is rond- gegaan aan de huizen In de section A en I)door de heeren S. Nagtegaal en F. L. 5>224 In de sectien B en C, door de heeren R. Thomas en S. van der Ban In de sectien E en F, door de heeren A. W. Muijsken en Baron van Ittersum In de sectien G en Jdoor de heeren C. Tanis en J. Ran In de sectien II en I, door de heeren M. G. Wobbe en J. A. Pijnappel In de sectien K en L, door de heeren W. Noomen Janst. en A. G. J. Timmermans In de sectien M, N en O, door de heeren A. Wagenaar en van den Enden In de sectien P en Q, door de heeren A. L. Breure en C. van Beinum In de sectie R. door de heeren G. van Tol en Dk. van Wieringen In de sectien A A, BR en CC, door den heer Mr. J. P. Amers/oordt In de sectien DD en EE, door de heeren J. G. Schone en M. van Tol In de sectien GG en IIH, door de heeren ill. Tanis en J. In de sectien JJ en KK, door de heeren J. L. van der Moer en B. Labrijn In de sectien LL en 00, door de heeren P. Lanser en van Vuuren In de sectien MM en NN, door de heeren J. C. C. Dett- meijer en P. Gooljes In de sectien I'P en QQ, door de heeren Corn. Bulk en Rieldijk In de sectien RR en SSdoor de heeren J. van de Wal en J. Klapwijk Maakt te zamen een bedrag van 168,461 D 7.594 1 11.054 8.664 1 11.77 9 12.95 9 1.84 9 4.46 10 494 25.444 9 7.704 9 16.17 9 13.35 5.67 9 11.45 9 6.39 n 8.23 In de gereformeerde kerk aan het Kruis, bij gelegenheid dat daarin de Overwinning van Waterloo werd herdacht. In eene collcctebus, geplaatst op het terrein alwaar de Volksvermaken hebben plaats gehad En door den heer P. Boekel, onderwijzer in de school te Abencs, van zijne leerlingen 25.- 1.45 4.114 Alzoo in totaal 199.03 In de sectien FF en II is de collecte aan de huizen niet geschied. De heeren, tot het houden daarvan uitgenoodigdhebben ten later ure doen weten dat zij daarvoor geen tijd hebben gehad. Haarlemmermeer17 Julij 1865. De Commissie voornoemd J. L. van der Moer, Secret. Junij. Uren werking Gemidd, aantal slagen per minuut Mudden steenkolen verbruikt Gevallen regen, in strepen Verdamping in strepen Gemiddelde waterstand Iloogste stand aan het Kruisdorp 1865 1864 1863 1862 1861 161 0Kiijo 18194 51.35 55.15 47.00 92.52 104.08 116.90 112.08 119.85 109.85 120.38 4.79 4.82 4.80 4.81 4.67 4.65 4.80 4.78 4.72 4. 55 Do maand Junij was buitengewoon droog; do geheele hoeveelheid water vicl nagenoeg geheel op Vrijdagdon laatsten dag der maand. Door de aanhoudende water-inlating aan den Leeghwater en ook tijdelijk aan den Lijnden, hield men den waterstand echter nog iets hooger dan in vorige jaren. Bij de stemming voor leden van den Gemeenteraad is P. 'Knaap Gz. met volstrekte meerderheid gekozenterwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen B. BuisJ. Ran, N. T. DorbeckJ. C. C. BettmeijerM. P. Lanser en A. G. Timmermans. Wij vestigen de aandacht op bet volgend prospectus dat op het laatst te Assen gehouden Congres is verspreid. Het kan een nuttig werk worden en, vooral in zijue gevolgen, voor de landbouwers van veel belang zijn. Wij meenen echter dat, gelijk ook in het prospectus wordt gezegdeene zekere beknoptheid wenschelijk is, daar het al te uitvoerige, en het opnemen van minder belangrijke bescheidende waarde van het werk eer verminderen dan verhoogen zal. Goede alge- meene beschouwingen en nuttige wenken, op grond van het onderzoek van het bestaande, door een deskundige, zullen daarentegen zeker veel nut kunnen stichten, vooral ter voor- lichting der gemeentebesturen. Zoo mogelijkware het zeker zeer gewenscht, dan ook de ondervinding in den laatsten tijd buitenslandsinzonder- heid in Engeland en Pruissen hieromtrent verkregenin korte trekken mede te deelen. Het is in elk geval een werk, waarvan het verschijnen door inteekening van belanghebbenden en belangstellenden behoort te worden mogelijk gemaakt, zoodat wij ernstig hopen dat het vereischte 25Otal zieb spoedig zal hebben aange- meld. Dit zij ook inzonderheid de aandacht der besturen van landbouwmaatschappijen en gemeentebesturen aanbevolen. De omvang van het werk wordt geraamd op 20 a 25 vellen drnks van 16 bladzijden, en de prijs van het vel op 16 cts. dus die van het geheele boekdeel 3 a 4. D AH KB ETUI GIN G. De Plaatselijke Commissie te Haarlemmermeer van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Bienst in de Nederlanden, mogt met genoegen ontwaren dat ook in hare Gemeentebij bet jubile wegens de overwinning, waardoor Nederlands ouafhankelijkheid blijvend werd gevestigd, eene halve eeuw geledenna bloedigen strijd op de velden van Waterloo behaald, vooral werd gedacht aan hen, die voor die onafhankelijklieid streden en de wapens hebben aangegord. 'Vco.ondervond dit bij het houden der Collecte voor haar Cste lflif Sele/eQheid- iVLngebo'aen.-'dFilligheid van de verhoogife p!.jzen' gevraPg'S en bij partij te plaatsen. - hafAueea^ werden eenige partijtjes ten verkoop aangeboden, te zamen ougeveer dne last, zeer goed van kwaliteit, maar l"""1 zake te verkrijgen zouden zijn. Aan het Congres-Bestuur te Leettwarden werd die taak opgedragen. Het verzamelde de reglementen en eenige andere opgaven van 74 gemeenten en gaf daarvan in het Verslag van het aldaar gehouden Congres een kort overzigt. Een en ander werd in handen gesteld der ondergeteekende Commissie, welke ten Congresse te Haarlem. rapporteerdedat het in menig opzigt te bejammeren zou zijn als van deze in hare soort ddnige verzameling niet meer partij getrokken werden geene pogingen werden aangewend om haar nog uitgebreider en belangrijker en vooral meer al- gemeen te maken, terwijl zij tevens van oordeel was, dat de bijeengebragte statistiek in haar geheel aan den landbouwen- den stand en de gemeente-besturen niet mogt onthouden wor den. Zij adviseerde om die reden het werk uit te geven. Het Congres vereenigde zich hiermede en magtigde haar om tot de uitgave over te gaan. De Commissie, welker Secretaris zich met de redactie heeft belast terwijl hare leden zooveel mogelijk zullen medewer- ken en o. a. van elk vel eene drukproef nazien heeft zich op nieuw en nu tot alle Gemeentebesturen gewend, met ver- zoekom vermelding van veranderingen in de reglementen voor zoover die reeds ingezonden zijnen mededeelingen welke men ter openbaarmaking nuttig aeht of opgave en toezending van plaatselijke verordeningenvoor zoover dit nog niet mogt geschied zijn. Tot de Landbouw-Maatschappijen en tot alle Provinciate en Plaatselijke Geneeskundige Commission rigtte zij zich ook, met uitnoodiging, al zulke mededeelingen te mogen ontvangen die men der vermelding waardig mogt keurenomtrent de verzameling van meststoffende wijze waarop men deze zelfstandigheden ter bemesting bezigten het nut dat daarvan alreeds getrokken^is of nog getrokken worden kan. Zij wenscht toch een zooveel mogelijk compleet overzigt van alle gemeenten in ons land te leveren, waarin o. a. vermeld wordt of de mestwinning geschiedt bij verpach- tingbij aanbestedingbij eigen exploitatieof wel door opdragt aan anderen met opgave van ontvangst en uitgaaf, en onder bijvoeging van al wat verder bekend behoort te wor den omtrent het gebruik en het resultaat der gebezigde mest stoffen, waar 't noodig is met op- en aanmerkingen toegelicht. Ook zal eene afbeelding gegeven worden en beschrijving van de belangrijke Groninger vuilnisstoep en de beide te Amster dam gevestigde Maatschappijen voor mestwinning, die zulke groote massa's mest verzamelen zullen niet over het hoofd gezien worden. Uit alle bescheidendie de Commissie ver- zameld heeft en nog hoopt te vergarenzoowel van Gemeente besturen als van Landbouw-Maatschappijen enz.stelt zij zich voor den hoofd-inhond mede te deelen en er zooveel mogelijk algemeene beschouwingen uit af te leidenen bepaalde resul- taten te trekken. Een en ander toetsende aan bestaande of wenschelijke toestandenhoopt zij den weg aan te wijzen langs welken verandering en verbetering mogelijk en uitvoer- baar is. De Commissie meent, dat een op zulke wijs te zamen ge bragt en aldus geschreven werk van algemeen belang kan wor den en zij rigt zich om die reden dan ook nu door dit Prospectus openlijk tot belangstejlenden en vooral tot belang hebbenden met uitnoodiging om, bebalve door medewerking en toezending van bijdragen van allerlei aard, ook door mime inteekening bet in bet licht verschijnen van de Mestwinning in de verschillende Gemeenten van Nederland"mogelijk te ma ken. Hoewel zooveel doenlijk nsar beknoptheid zal worden gestreefdzonder de zaak te schaden zal toch het geheel zekeren omvang verkrijgen, indien het werk van eenige prak- tisehe waarde zal zijn en het met eenige vrucht zal kunnen worden geraadpleegd ook ten opzigte van de bestaande regle menten enz. Met zulk een werk aan het drukken te begin- nen voor dat het bekend is of de onderneming bijval vindt levert bezwaren op vooral daar het Congres de uitgave niet geldelijk ondersteunen kanterwijl het wenschelijk ishet aantal inteekenaren voor een bepaalden tijd te kennen ten einde daarvan te doen afhangen of met het schrijven van het boek kan worden aangevangen. Men stelt zich voorbet voor het einde van 1865 geheel gereed te maken, indien zieh voor 1° September minstens 250 inteekenaren hebben opgegeven. De Commissie, door het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres benoemdter zake der mest-statistiek Mr. B. W. A. E. Bn. SL0ET,TX»T 0LDHUIS, te Zwolle, ^we Voorzitter. J. J BRUINSMAte Le^'warden. C. J. M. J0NGKINDT Jb. B0EKE te Haren. Dr. L. MULDER te Dcventer, Secretaris. IN DE VERSCHILLENDE GEMEENTEN tan NEDER'LAND. onder medewerking van eene door het Nederl. Land- huishoudk. Congres benoemde Commissie bestaande uit de Heeren Mr. B. TV. A. E. Baron Sloet tot OldhuisJ. J. Bruinsma C. J. M. Jongkindt Coninck en Jb. Boelce. Uit officiele bescheiden opgemaakt door Dr. L. Mulder Lid en Secretaris dier Commissie. Junij 1865. '^•^INCKte Frcderiksoord. niet hard droog Men betaalde hier- Ten Congresse te Middelburg werd het belangrijke voorstel gedaanom de reglementen enz. bijeen te brengenomtrent de mestwinning in verschillende gemeenten van ons land vi- ■endemet alle mededeelingen en opgavendie te dezer «5o^ 9— 12. werden meermalen met verfoeijing in dit Weekblad genoemd alle anonyme schrijvers en karapvechters met gesloten vizier. Te zacht schijnen nogtans die namen voor den steller van een artikelin het vorig Weekblad over de Gemeenteraads- verkiezingen van Haarlemmermeer. In ieder geval moet hij iemand wezen die alle wapenen en middelen goed acht, en meer venijn bezit dan moedhet- geen niet alleen biernit blijkt dat hij zich schuil houdt, maar vooral uit de plaatsing van zijn' aanval in het laatste blad voor de verkiezingenen uit den onmiskenbaren toeleg om de aangevallen personen den weg tot verdediging af te snij- denof zelf de vruchten te plukken van zijne vertellingen alvorens hare onwaarheid kan worden in het licht gesteld. Mij komt dit intusschen hierin te stade, dat bet mij vry-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2