118 PROEFTUIN te DEVENTER. Ha arlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 11 Julij tot en met 25 Julij 1865. mede ieder uiju graan op deze wijze voor het zaaijen toebe- reiden kan. Een kan van den vloeibaren mest is daartoe voor een schepel graan voldoende. In bijna alle gevallen is bemesting van den grond geheel onnoodigen zelfs in be- paald slechte gronden heeft het zaaizaadnaar de methode Boutin bewerktvolgens berigten van verschillende Franscbe landbouwkundigen goede vruchten opgeleverd. Wij gelooven dan ook dat onze landbouwers niet mogen nalaten een eigen onbevooroordeeld onderzoek in te stellen indien zij ten minste bun belang willen behartigen. Zoo luidt bet berigt, in een onzer dagbladen opgenomen omtrent eene meststof, waarvan men de aankondiging ook in ons land tegenwoordig in een aantal dag- en weekbladen aantreft. Het klinkt alles zeer fraai, maar wij gelooven er weinig of niets van, en de vermeende uitvinding kan gerust op eene lijn gesteld wonlen met de ruchtbare uitvindingen van Hooi- brink; terwijl men in de aanprijzing geen meer geloof behoort te stellen dan in die van Thorleijs veevoeder en andere Hollo- way-pillen op landbouwgebied. Als tegengif voor het boven- staande laten wij daarom een oordeel uit Dnitschland en van een werkelijk zaakkundige (Dr. E. Karmrodthooren. De heer Boutin, apotheker en scheikundige te Libourne gelukte bet na veeljarige proefnemingen eene vloeibare mest stof uit te vinden, die inzouderkeid ter zaaizaad bemesting dienstig is. Volgens bet verslag eener kommissie van onder zoek, door den minister van landbouw in Frankrijk, den heer Rouher benoemd, en die in de jaren 1856 en 1857 hare proefnemingen deed, verkreeg men met de Boutinsche mest zelfs op slechten, zandigen grond ruimer oogsten, dan op beter land en met andere soort van bemesting. Het daarmede verkregen graan zou van beter kwaliteit zijn geweest en fraaijer meel bebben geleverddan dat van graan dat niet op die wijze was bebandeld. De Boutin'sche mest wordt eindelijk nog als een uitstekend middel tegen den brand in bet graau en tegen de aardappel- ziekte aanbevolen. In de uitvoerige fransche aanbevelingsgeschriftenwaaraan wij deze opgaven ontleenen, vindt men ten slotte een aantal natuurlijk hoogst gunstig luidende getuigenissen over de voortreffelijkheid van de Boutin'sche mest. De berigten omtrent de Boutin'sche mest kwamen eerst onlangs alzoo negen jaren na zijne uitvinding over de grenzen van Frankrijk. Van verschillende zijden werden aan de scheikundige proefinrigting van de landbouw-vereeniging voor Rijn-Pruissen proeven dezer meststof toegezonden. Het is eene troebele blaauwgekleurde vloeistofwaarinbij het laten staan, een fraaije blaauwe stof naar beneden zinkt waarbij de verdere vloeistof helder wordt en groen gekleurd schijnt. De vloeistof is zuur en smaakt bitter, inktachtig en zoutachtig. In de aanwijzing tot gebruik wordt aanbevolen om de vloeistof, voor dat men ze gebruikt, goed om te schuddenen ze nooit in metalen pannen te gieten. Volgens de scheikundige ontleding bevat een kan van het Boutin'sche mestwater: IJzervitriool (zwavelzuur ijzer-oxydule) 22.S wigtjes. Kopervitriool (zwavelzuur ijzer-oxydule) 13.3 Zwavelzure magnesia 84.6 Zwavelzure potasch 11.8 Zwavelzure soda8.3 Chloorsodium (kenkenzout) 11.8 Chloorammonium9.6 '.Zoutzuur8.6 Blaauw bezinksel 65.0 Water860.4 1 Kan weegt. 1096.0 wigtjes. Bij deze opgave aijn de drie eerste zouten genomen, zooals zij in den handel voorkomen, namelijk, met bijberekening van hun kristahvater, zoo ook het zoutzuur van den handel met 33 pet. chloorwaterstof. De Boutin'sche mest is derhalve eene vloeistof, die als plantenvoedende bestanddeelen bevat: potasch, soda, magnesia, zwavelzuur, salpeterzuur, ammoniak en chloor. Kalk en phosphorzuur ontbreken. Het ijzervitriool en het kopervitriool rekenen wij niet tot de plantenvoedende stoffenzij zijn echter blijkbaar bijgevoegd om aan de vloeistof zijne brandwerende eigenschap te geven. De Boutin sche mest iszoo als de gebruiks-aanwijzing voorgeeft, voornamelijk als mest voor het zaaizaad bestemd maar hij kan ook dienen ter bemesting van boomenstruiken en den wijnstokdie langzaam groeijen. De manier om het zaaizaad in vloeibare mest te weeken is reeds zeer ondde Romeinen gebruikten daartoe reeds asch, loog en verschillende zoutenvooral salpeter. Ook in later tijd zijn daarmede veel proefnemingen verrigtwaarvan de uitslag versckillend beoordeeld werd. De meeste landbouvvers hebben er weinig mede op. Iloewel deze wijze van mesten zeer goedkoop en gemakkelijk schijnt, is ze toch nimmer een algemeene praktijk geworden daar het mesten van den grond steeds de voorkeur heeft bebouden. Het is ook vrij natuur lijk dat met die kleine hoeveelheid plantenvoedseldie door dit inweeken van het zaaizaad aan deu grond wordt toegevoerd deze niet voor het verlies aan plantenvoedende stoffen schade- loos wordt gesteld. Het inweeken van het zaaizaad heeft dan ook meer ten doel om eene eerste spoedige ontwikkeling te bevorderen of, wanneer men danrvoor de geeigende stoffen gebruiktde sporen der schimmelplanten te vernietigen die brand en andere plantenziekten veroorzaken. Met granen is dit het geval en het kopervitriool in de Boutinsche mest zal dus hier wel dezelfde werking doenals wanneer men die alleen gebruiktgelijk veel geschiedt. De aardappelziekte zal men echter daarmede wel niet gene- zenwant daarvoor is nog geen doeltreffend bijtmiddel bekend. Volgens zeggen, verkreeg de heer Boutin op zijn landgoed „Epinette" sints meer dan tien jaren met dezen mest de beste oogsten op slecht land en nog wel graanoogsten die zon- der tusschenpoozen op elkander volgden. Het behoeft echter niet bewezen te worden aan hemdie slechts eenige kennis van scheikunde en landbouw bezit, dat arm land door de weinige vruchtbare stoffen in dit mestwater voorhanden niet duurzaam verrijkt kan worden en goede oogsten geven kan. Men geeft aan om 10 kan mestwater te gebruiken voor 1 mud zaaizaad. Zaait men nu twee mud per bunderzoo komen daardoor twee nederlandsche ponden plantenvoedende stoffen in den grond terwijl een tarwe-oogst minstens het honderd- voud en rogge of garst het zestig- tot zeventigvoud daarvan aan den grond ontrooft. Als de bemesting genoegzaam waskwam ze zeer goedkoop want de twintig kan mest water die men voor een bunder noodig heeft, kosten slechts ongeveer f 23. Maar berekent men de wezenlijke waarde van dit mestwa ter dan komt men tot eene andere uitkomst. De zouten en andere stoffen die volgens de scheikundige ontleding in een kan voorkomen hebben te zamen eene waarde van seven en een halve cent. De heer Boutin laat daarvoor echter het zes- tienvoudnamelijk een gulden twintig cents betalen. Zeker een heele aardige winst voor eene zeer gemakkelijk daar te stellen zout-oplossing. Het blaauwe bezinkseldat de heer Boutin aanbeveelt, door dugtig schudden voor het gebruik goed met de vloeistof te vereenigen, is volgens onderzoek maar een slecht soort ultra- marineene blaauwe kleurstof, die als plantenvoedsel geheel zonder eenig nut is, en welke dan ook blijkbaar alleen daar is bijgevoegd om de vloeistof eene eigenaardige kleur te geven en het onderzoek naar de ware bestanddeelen wat minder ge makkelijk te maken. De raad om geene metalen pannen te gebruikengeschiedt waarschijnlijk om het nederslaan van het koper uit het in de vloeistof aanwezige koper-vitriool te verhoeden. Tot zoover het schrijven van den scheikundige Karmrodt. Het is dus weder het reeds zoo dikwerf beproefde kunstje om zeer bekende stoffendie eene betrekkelijk nuttige wer king hebben, waardoor zich dan de gunstige uitslag der proefnemingen verklaart, in vreemden vorm en onder grooten ophef ver boven hunne waarde aan den man te brengen. Men gaat daarbij met zijn tijd mede, en doet de zaken op grootsche schaal. Het heet dan ook: het fabriekaat der Al gemeene Maatschappij van James Boutin 8p Co. te Parijsen het moet te gelijker tijd in alle landen met kracht geadver- teerd en gekolporteerd worden. Een Amerikaan heeft gezegd dat iemand, die de kunst van adverteren goed verstaat, met groot gemak millionnair kan worden; wat men adverteert doet niets ter zake, er zullen altijd muggen zijn die in de kaars vliegen en menschen die koopen, alleen omdat zij het dikwijls hebben zien geadverteerd. Nu, dat die Amerikaan gelijk had, weet iedereen. Holloway heeft het zoo ver gebragt, Ihorleij moet op den goeden weg zijn, en die de eerste de beste courant opneemt, kan een reeks van hunne navolgers vinden. Als zij niet eveneens millionnair worden, is het niet omdat hunne aangeprezen zaken minder nutteloos zijn of niet zoo in den smaak vallen, maar omdat hunne advertentien het stoute en geniale missen. Boutin zal dus ook wel fortuin maken, als hij het maar goed aanlegt en volhoudt. Ook onder de landbouwers zullen er genoeg zijn te viuden, die liever op zulk eene aankondiging af, hun geld daarvoor zul len geven, dan voor stalraest, guano of beendermeel, waar van het nut hen reeds zoo lang is voorgepreekt. Maar voor de meer bedachtzamen is de waarschuwing ligt van nut. Goede en slechte zaken hebben beide bekendmaking noodig en om dus het ware van het valsehe te kunnen onderscheiden, bij al wat er aangeprezen wordtis voorlichting door zaak- kundigen zeer noodig. dezen zomer in geen gunstigen toestand; men hoopte echter dat het vruchtbare weder van den laatsten tijd nog veel zou herstellen. De zesde algemeene vergadering zal gehouden worden op 3 Augustus a. s.ten 12 x/2 ure, in het gebonw der inrigting. De groote jaarlijksche tentoonstelling der Engelsche Land- bouw-Maatschappigheeft ditmaal te Plymouth plaats gehad. De inzendingen en het bezoek waren minder dan in vorige jarenhetgeen telkens het geval iswanneer de tentoonstelling in een uithoek plaats vindt, waarom men ook nu weder ter sprake bragt, of het niet in het belang der maatschappij zou zijndeze om de twee jaren in Londen te houden. Gelijk bekend is, zijn de werktuigen voor deze tentoonstel ling in drie kategorien verdeelder worden elk jaar slechts voor eene kategorie prijzen uitgeloofd. Voorleden jaar waren de stoomwerktuigen aan de beurt. Ditmaal de oogst- en zaaiwerktuigen. Daar de meest voorname firmaas van Engel sche fabriekanten en hunne werktuigen bij onze landbouwers algemeene bekendheid beginnen te verkrijgen, zoo achten wij het niet ondienstig in het kort de prijstoewijzing mede te deelendoch alleen van de eerstbekroonden. Zaaiwerktuig voor alle doeleindenPriest en Woolnough. Bito voor graan, Sainty. Bito voor knollenPriest en Woolnough. Bito voor knollen op hedden, Gower Sf Zonen. MestspreidersSainty. Bito voor vloeibare mest, Reeves. PaardenhakSainty. Gras- maaiwerktuigWood. Graan- en GrasmaaiwerktuigHornsby en Zonen. Een-paards-graanmaaiwerkluigWood. Twee-paards diloHornsby en Zonen. Graanmaaiwerktuigdat zelf het graan in zwad legt, Hornsby en Zonen. HooischudderHoward. Paarden- HooiharkHoward. De werktuigen van Sainty worden uitslnitend vervaardigd in de fabriek van Garrett te Leiston. Van bet vee waren de korthoorns zwakker vertegenwoordigd dan andere jaren; daarentegen was er zelden zulk eene schoone verzameling van Devon runderen bijeen. De scbapen waren goed, doch boden niets uitstekends boven vorige jaren aan. Voor de Lincolns was de heer Bumpsiead Marshall degeen die de meeste prijzen wegdroeg. Als rasdat veel toekomst heeftworden vooral de Shropshires geroemd die de eigen- schappen vereenigeu van gehardheidgeschiktheid voor ieder klimaat, goede vormen, gemakkelijk vetmesten en een ferme vacht. De tentoonstelling der paarden was niet zeer talrijk noch uitnemend. Er bestaat plan tot het oprigten eener beetwortel-suiker- fabriek te Wijhe. Volgens het dezer dagen toegezonden verslag van het bestuur aan de leden, is de geldelijke toestand door het toetreden van meerdere leden en eenige giften eenigzins verbeterd. Vermoedelijk zal een gedeelte van het terrein der inrigting het volgende jaar eene groote verandering ondergaan. Bij het bestuur bestaat namelijk het voornemen, om het voor het huis gelegen stuk in te rigten tot botanischen tuin, vooral ook ten dienste van het onderwijs. Het desbetreffend plan, grootendeels van de hand van den heer Schepel, werd gemaakt in overleg met prof. Copdirecteur der hoogere burgerschool aldaar en tevens een der oprigters van den proeftuin. Door tusschenkorast van het bestuur der hoogere burgerschool werd dit plan bij den gemeenteraad van Deventer ingediend, met verzoek om het ter uitvoering noodige subsidie. Dit werd toegestaanzoodat de inrigting geene meerdere onkosten als vroeger zal te bestrijden hebben bij de uitvoering van genoemd plan. Door de benoeming van den heer Schepel tot bnrgemeester van Winsum (Groningen) verzocht hij zijn ontslag als direc teur. Ingevolge eene oproeping, in de dagbladen geplaatst, hebben zich tien sollicitanten aangemeld voor die betrekking, Daaruit werd door het bestuur de heer P. J. van Pesch uit Heerde benoemd, die op 1 Julij de directie aanvaardde. Ten gevolge van de vorst en de droogte verkeerde de tuin GEB0RENJohannes Nicolaas, zoon van J. H. Teeven en J. R Tceu- wen. Cornells, zoon van K. Voerman en M. v. d. Gragt. Cornelia Anthonia, dochler van J. Bol en S. van Krimpen. Willem, zoon van J. Groot en W. K. Goester. Klaas, zoon van C. Kerkhof en M. Sehaap. Maria Christina, dochter van C. Kerkhof en M. Schaap. Eefje, dochter van D. Stapel en T. Blokker. Johannes, zoon van J. Roodzand en L. Drooger. Panlus, zoon van P. de Vos en A. van Dijk. Teunis, zoon van J. Splinter en A van Rooijen. Geertje, dochter van D. van Wieringen en M. van Gecmen. Johannes, zoon van J. Engelhart en G. de Kruijf. Bernarduszoon van W. F. Loose en R. Ackeman. Arigje, dochter van J. Lakeman en A. van Es. Alida, dochter van F. Stolvoort en J. M. Teunisse. Jansje, dochter van J. Ruiter en C. Commandeur. Theodoras Jacobas, zoon van F. van der Reep en H. van den Berg. Alewijn, zoon van C. Radder en J. van Geest. Cornelis, zoon van J. Baars en M. G. Kortekaas. Klaasje, dochter van A. Langereis en L. Nierop. Hendrika, dochter van J. L. Ponne en W. H. Walstra, (wonende te Gorredijk). Fokke, zoon van II. Turkstra en N. Groen. Marytje, dochter van P. Spaans en J. Hoogstraten. Johannes Jacobus, zoon van J. Burger en A. de Lange. Johanna Maria, dochter van F. Lammers en Y. van Mares. Johanna, dochter van N. W. Wamsleeker en J. Geldhof. OVERLEDEN: Jacoba Elisabeth, oud 18 dagen, dochter van Jhr. H. A. van Foreest en E. A. Quanjer. Cornelis Jan, oud 3 maanden, zoon van J. Bouwman en E. van der Heijden. YVillempje, oud 3 maanden, dochler van L. Tamboer en J. Kaslander. Jan YVillem, oud 1 jaar, zoon van II. Maneschijn. Jan Kamp, oud 33 jaren (ongeh.) Blees, oud 2 maanden, zoon van K. J. van Groningen en M. Versteeg. Paulus, oud 5 maanden, zoon van J. van der Spek en C. Bree. Franciscus, oud 1 jaar, zoon van F. v. d. Kerkhof en M. Woerstorver. Wilhelmus, oud 3 weken, zoon van A. de Wijs en W van Dijk. Jan Both, oud 64 jaren, geh. gew. met J. Touw. G. de Bruin, geh. met T. van der Velde. J. van der^Boom, geh. met M. van Tol. Klaas, oud 3 dagen, zoon van C. KefaJi en M. Schaap Petronella Wilhelmina, oud 14 weken, dochteravan K. van Tol en N Burgersdijk. Jan, oud 26 jaren, zoon van H. 6.rriens en J. G. Garritsen. Maria Catharina, oud 3 maanden, dochter van W. Overtoom en A. P. van Aken. Diliana, oud 3 weken, dochter van H. van Kerkwijk en D. J. Alders. Martinus Jacobus, oud 5 weken, zoon van J. Wintersen en J. Oudewaal. Nicolaas, oud 3 maanden, zoon van A. Stokman en M Schoorl. Willem, oud 4 maanden, zoon van L. Willemse en D. Veld- huizen. Dirk, oud 6 maanden, zoon van A. Kaptein en T. Visch. Cornelis, oud 9 maanden, zoon van G. Schellingerhout en B. Houwc- ling. Marinus, oud 7 maanden, zoon van G. van Weerthuizen en D. de Heer. Catharina, oud 3J jaar, dochter van K. Voerman en M. van der Gragt. Louise Catharina Delphina, oud 18 jaren, dochter van C. A. van Beuzckom en M. W. Schweckhardt. Gerdina Agatha, oud 4{ maand, dochler van P. E. Oudejans en H. Oudewaal. Cornelis, oud 2£ maand, zoon van F. de G. v. d. Heuvel en G. de Kraaij. Johan nes, oud i jaar, zoon van L. de Koekoek en J. v. d. Stelt. Leentje, oud 9 maanden, dochter van L. Hameckman en L. Vrijenhoek. Trijn- Ije, oud 5 jaren, dochter van D. Haan en S. Steenman. Jacobus, oud 7 maanden, zoon van H. van den Bosch en W. Zonneveld. Jo hannes, oud 14 dagen, zoon van T. Braak en J. van Gellekom. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 kind van J. van Straten en J. Tim- mers. 1 kind van J. de Kooter en II. B Roskam. 0NDERTR0UWD: B Serne met E. M. G. Walenkamp. J. Hendriks met J. van Nieuwen Giessen. J. Heij met M. Paling. F. P. Over hand met J. Snijders. GEHUWD: D. M. Onkenhout met M. Ket. C. Resting met A. t» Kruijf.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2