WEEK B L A II 42$ 1865. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Vrijdag, 4 Augustus. Xesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. GLMIDDELDE Maandelijksclie Waters tandenWater-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Iioogheemraadschap van Rijnland. Landbouw. g- I KORT YERSLAG HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABORNEIENT in het Jaar6.— Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten gescbieden aan den Hoofdredacteur, te Haarlem Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. JUNIJ 1865. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1 6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 J/2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. WAARNEMINGEN. WAARGENOMEN TE Spaarndam. Vloed op bet IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden hi) j Boezemstanden ®.S J Verval in de Sluizen. (2 o T'$ van l°ozing i-h Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. f Gewerkt gedurende S I Opbrengst hpt Uitgemalen 02 I Gestopt voor boog water. id. voor SluisgaDg. 0,14 A.P. 0,213 A.P. 0,318 A.P. 0,742 A.P. 0,028. 18. 1,781,199. Noord. Halfweg. 0,135 A.P. 0,187 A.P. 0,8438 A.P. Noord. Gouda. 0,762 -f A.P. 0,55 Y A.P. 0,532 A.P. Noord. AANTEEKENIN GEN. Katwijk. 0,846 4- A.P. 0,816 A.P. 0,792 A.P. Noord. Leidschendam, Rijnland 0. 81 A.P. Delfland 0.446 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.788 A.P. Woerden 0.528 A.P. Door de boezemsluis van bet stoomgemaal te Gouda ingelaten 48,419,069 kub. ellen. De lozing te Spaarndam had plaats op de zoogenaamde wacbters of werd belemmerd. CT5 P-. 3' 5. a; 3 S.ST te) S- aroq CD CD P P-. n 5 CR CD P P te! tte a UIT ZEE1AND. Goes, Julij 1865. Het koolzaad dorschen is bijna overal afgeloopen en over het algemeen genomen leverde deze vrucht zeer bevredigende uitkomsten op. Waren er enkele stukken waar men slechts 15 tot 20 mud per bunder dorschte, de meeste kwamen daar toch boven, zelfs behoort eene opbrengst van 40 mudden dit jaar niet tot de zeldzaamlieden. ^Met het oog op deze uitkomsten en op de hooge markt- prijzen van dit artikel, zal de verbouw van koolzaad den vol- genden oogst waarschijnlijk vveder zeer uitgebreid zijn en menig voer mest dat voor andere doeleinden bestemd was nu gebruikt worden om een of ander stoppelland te dwingen eenen tamelijken oogst van dit handelsgewas af te werpen. In hoeverre dit aanbevelingswaardig is te achten, laat ik aan het oordeel van diegenen uwer lezers over, welke in het se- deit twee jaren in druk verscbijnend verslag over den Zeeuw- schen landbouw, opgemaakt door den Voorzitter onzer Maat- schappij uit de verslagen der afdeelingsbesturengezien hebben hoe het in onze provincie over het algemeen nog met de mestwinning gesteld isen tot welk doel het grootste gedeelte van dien mest aangewend wordt. eenige oplettendheid die verslagen lezende blijkt daar- uit ten duidelijkste dat het grootste gedeelte van den mest gebezigd wordt tot bemesting der braak, die met koolzaad bezaaid moet worden, terwijl een klein gedeelte, mogelijk of /5 dat overblijft, in bet najaar gebruikt wordt op het land dat in 't volgende voorjaat moet bezaaid worden. Wordt nu ook dit gedt lte gebezigd tot het voortbrengen van koolzaad, dat als alle thdere handelsgewassen uitputtend vierkt, en blijft er zoodoende niets over voor de andere vruchten, terwijl van aankoopen van mest zelden of nooit sprake isen er bovendien in den vorm van meekrap en vlas ook heel wat weggevoerd wordt, dan zal ieder landbouwer cut nagaande, met mij tot de overtuiging komen dat zulks op den duur niet vol te houden iszonder eene dikwijls weder- keerende braak. Dit vindt dan ook trouw plaatsom goede tarweoogsten te bekomen moeten de landbouwers die de oude wijze van bouwen volgenom de 6 of uiterlijk om de 7 jaren braken doch lnerover wellicht later en liever nog even onze oogen gewend naar onze nog te veld staande vruchten. Het oogstwerk is in vollen gang; een groot deel van den roggeoogst is reeds binnen en hier en daar ook een gedeelte er erwtendie algemeen tegenvallen. Winter- en zomergarst zijn overal gesneden, en met haver en tarwe zullen velen de volgende week een begin makenzoodat het te voorzien is, jn ,delaatste van de volgende maand de geheele oogst zal binnen komen. Op de goede en zware kleigronden zal de uitkomst daar- van waarschijnlijk zeer voldoende zijnminder bevredigend evenwel op de ligtere en zandgrondenwaarvoor de onlangs gevallen regen een paar maanden te laat kwam. UIT DE UTRECHTSCHE KLEISTREEK. Julij 1S 65. Dat de afgeloopen maand zich heeft gekenmerkt door vele en zware onvveders wind en regenvlagen, zullen alle groote en kleine landbouwers wel op hunne akkers kunnen gewaar wordenalthaus in deze streek is er nog al eenige schade door veroorzaakt. Hoe noodig en nuttig het is dat iederen boer zijn oogst vee en inboedel tegen brandschade verzekerd, hebben wij in den laatsten tijd ruimschoots gelegenheid gebad op te mer- ken,^ en zeker is het een vreemd verschijnsel dat in de laat ste jaren meer ongelukken door den bliksem zijn ontstaan dan vroeger. Vele boeren toch zijn in de laatste dagen, zoo niet geheel geruineerd, toch in hunnen financieelen toestand zeer terug ge- zet en dat a'leen door verkeerde zuinigheid men ziet er tegen op om jaarlijks eenige enkele guldens voor assurantiepennin- gen uit te geven en waagt daarentegen dagelijks het verlies van have en goed; het is te wenschen dat vele zich zullen spiegelen aan de laatste ongelukken en zich wachten voor schade. Met den oogst is men thans druk aan den gang en alles komt bijna^ gelijk; door de veelvuldige regenbuijen kon het koolzaad niet gedorscht wordenwaardoor het dan ook nog veel heeft verlorenzoowel in kwantiteit als kwaliteit, ver°- mits veel zaad in de peulen begon door te schieten en mis- kleurig is en een groot gedeelte er uit gevallen is met kee- ren enz. De rogge is op den gewonen tijd rijp geworden en laat een goeden korrel ziendoch de tarwe is hier dit jaar te vlug; deze is in enkele dagen van groenrijp geworden, zoodat zij nu gelijk met de rogge aan den hok staat en men weinig tarwe meer op stam ziet. Men vreest dan ook dat de goede scheut die van de tarwe verwacht werdweg zal zijn en dezelve veel zal zijn toegeslagenevenzoo is het met de haver, deze wordt bij het uur meer geel en rijpt zoo spoedig aan dat ik reeds op 28 j. 1. een paar morgen gemaaid zag liggen, zoodat men ook van dat gewas geen zwaar koren verwacht. De gerit zal goed van korrel zijn hoeivel er een klein bundertal mede bezaaid is, en de opbrengst per bunder ook wel niet zeer groot zal wezendaar dit gewas eveneens door de weersgesteldheid beeft geledeu. Boonenerwtenwikken en linzen hebben zich met den regen veel hersteld en verwacht men dat daarvan nog iets zal teregt komenhoewel men over het geheel geen halven bouw verwacht. Witte en mangelwortelen zijn weder in goede hoeveelheid uifgezaaid en staan zeer voordeelig, de mangelwortelen wor den nu ook nog veel uitgepoot in vroeg aardappelenland j bij een boer zag ik dezelve in roggeland uitpoote* hetgeen na- tuurlijk wel geen groot gewas meer zal gevendoch de moeite en kosten nog ruimschoots kan beloonen. De tweede snede van de klaver doet nog een goede kwan titeit verwachten, hetgeen zeer zal te stade komen, vooral nu de haver ook nog dreigt tegen te vallen. De graslanden hebben een geheel ander aanzien gekregen zoo dor en verbrand zij er voor 4 a 5 weken uitzagen zoo groen en heerlijk zijn zij nu, thans heeft het vee weder vol op, hetgeen zoowel op het lijf, als in den emmer te zien is; de pachters van naweiden op de Uiterwaarden zullen dit najaar nu niet duur weiden. Op vele plaatsen vertoont zich de zoo gevreesde ziekte weder in de aardappelenhetgeen aan de onaangename uit- wasemingbehalve de andere kenteekenenduidelijk is waar te nemen. De aardappelziekte is voor deze streek nog al van belang omdat hier niet meer aardappelen verbouwd worden dan voor consumtie noodig is; indien dus dat gewas mislukt of door bederf verloren gaat, is er terstond groote behoefte, hetgeen dan voornamelijk op de arbeidende klasse drukt, die hier nog al talrijk is en waardoor dan ook de verdiensten over het geheel klein zijn. Het volgende jaar zullen hier ook eenige proeven genomen worden met het verbouwen van suikerbeelenreeds is een morgen of lien daarvoor gehuurd tegen 120 gulden het mor gen doch als de proef gelukt zal tegen dien prijs in het ver- volg niet veel te krijgen zijn, daar de geruchten van elders ook tot hier zijn doorgedrongendat tot 200 a 250 gulden per bunder wordt betaald. Het wai'e te wenschen dat deze teelt hier ingang vondt, dan zouden de boeren als van zelve meer met den tijd mede- gaan en misschien ook andere nijverheidsproducten als vlas enz, trachten te verbouwen. van den Gezondheidstoestand van het Veealhier en in den omtrek, gedurende het tweede kwartaal dezes jaars. April doet wat hij wil. Gelukkig wilde hij dit jaar den goeden weg op, want Maart roerde nog duchtig zijn staart en in de hooibergen was armoe troef. Die even plotselinge als gunstige verandering van het weder had eenen ongedack vroegen uitgang van bet vee ten gevolgedie op zijne beurt sommige stalziekten in haren loop stuittewant dit gaat vrij zekerhet vee in 't land veel ziekten aan kant". Bij bet paarddat om den dorscb altijd iets later dan het rund zijne vrijheid herkrijgtkwamen nog twee gevallen voor van koliekhet waren beiden merrien met een veulende eene van haar werd gevoed met ongedorschtde andere met gedorscht haverstroo ze herstelden. Nog stierf een veulen van drie dagen ouddat de eerste meststoffen niet kwijt kon wordenaan koliek. Verder kwamen eenige gevallen voor van den gewonen of goedaardigen droes waarvan een doode- lijk ailiep voor dat men bij dit paard hulp inriepbad men de sterk ontstoken kaak- en halsklieren gepaptom ze rijp te doen worden. Het pappen van ettergezwellen om ze tot rijpkeid te brengen is een uitmuntend middel, mits dat ze telkens warm opgelegd en gehouden worden koud doen ze niet alleen geen nutmaar zelfs nadeelom die reden zijn ze dan ook bij de dieren moeijelijk aan te wenden. Een om zijne deugden onbetaalbaar paard van elders moest men onderweg achterlatenals dit dier in bet voorjaar niet tijdig adergelaten werd, leed het aan dnizelingen; dit jaar had men dat verzuimdnu vertoonde het koliekverschijnselen en was tevens onvermogend om van achteren te kunnen oprijzen of staan. Het mogt mij gelnkken het in zooverre te herstellen dat het vervoerd kon worden voor enkele individuen blijkt dus eene jaarlijksche bloedsontlasting noodzakelijk te zijn. Een jong paarddat met anderen volop met klaver gegraasd werd en in geruimen tijd niet gewerkt had, werd te volbloe- digarbeid en dieet deden het herstellen. Zoo ziet men een goed leven is daarom nog niet altijd een gezond leven Eindelijk leed nog een jong paard van kloeke taille aan den stillen kolderzoo als men weet, behoort deze ziekte tot de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1