- 122 - redhibitoire gebreken ofschoon er een karakteristiek verschijn- sel bestaatwaaraan men haar gemakkelijk kan herkennen namelijk ditdat zulke dieren wel vooruit, maar niet ach- teruit willen. B. v.het paard waarvan bier sprake is, had men in den noodstal gezetmaar toen het er uitmoest, kon men het met geen mogelijkheid een stap terug doen gaan slagenbedreigingengoede woordenvoeder, niets mogt baten men was genoodzaakt de beide zijboomen weg te ne- men en het toen met veel moeite te doen draaijen waarna het door de werkplaats heen eene andere deur kon uitgeleid worden. Als men dus op de markt twijfelt of een paard kolderig isbehoeft menom zich daarvati te overtuigen maar te proberen om het terug te zetten doch men vergete nietdat paarden met gebreken in den mondb. v. gekwet- ste lag en jonge nog ongedresseerde dieren, en zij die zwakke, stijve of slechte spronggewrichten hebbenook moeijelijk teruggaan daar moet men dus eerst op letten. De voornaaraste uitwendige gebreken waren de volgende: Eene opzettelijk gesneden wond onder de vetlok van het reg- ter achterbeenvvaardoor de pezen gekwetst waren men had dit gedaan om het paard, dat zoo men zeide eene soort van beroerte had te doen bloeden doeltreffender en minder ge- vaarlijk ware het geweest om de spataderenhet best om de halsaders te openen. Hoe het verder met dit paard afgeloo- pen isweet ik nietwant reeds den anderen dag riep men er een empiricus bij, waarschijnlijk omdat ik zoo onverbloemd mijne meening had durven zeggen zoo gaat het in de we- reld de waarheid vindt geen herberg Een jong paard afgereden door iemand die blijkbaar niet tot het Matigheids- genootschap behoordegeraakte op de ketting van een hek en bekwam eene belangrijke gescheurde wond tusschen de voorbeenen. Een jarige hengstvier weken geleden gesne den kreeg eene aanzienlijke en harde zwelling in de regter liesstreek waaruitrijp geworden, zich eene groote hoeveel- heid aldaar opgehoopte etter ontlasttehet spoedig sluiten •der castratie-wonden is daarom niet altijd even wenschelijk Bij het rund kwamen nog een paar gevallen voor van op- liooping van drooge voederstoffen in de eerste magen, gepaard met trommelzucht. Die van de moederziekte waren ditmaal vrij talrijk en liepen als gewoonlijk meestal doodelijk af; nu eens gaf eene verzuimde aderlating vodr het kalven dan eens het te spoedig buitenjagen na het kalven bij ongunstig we- der, gereede aanleiding. Men zegt dat door het ingeven van eene flesch traan met roet, deze gevreesde ziekte voor te ko- men zou zijn ik weet dit niet te verklaren. Daar zijn zoo- genaamde koehelpersdiebij eene barende koe geroepen hunne taak ja meesttijds volbrengen maar veelal ten koste van het leven des kalfs en dikwijls ook der koe even goed had men dan den slager kunnen roepen. De kunst is, om zoo mogelijk beiden te behoudenkan dit met den besten wil niet 6n moet men kiezen, daii dient natuurlijk het kalf opge- offerd te worden sleehts hoogst zeldzaam kan het gebeuren dat men het leven van het moederdier in de waagschaal mag stellen om dat van het jong te behouden. Twee koeijen en een kalf leden aan de bloedziekle op eene overvloedige aderlating herstelden de beide eersten geheel, het laatste nog nietmaar wel na het vlijtig aanwenden van koude stortba- den ik kan dit middel aanbevelen de natuur zelf wijst er op, daar zulke dieren meestal geneigd zijn om te water te gaan. De belangrijkste der uitwendige gebreken bij deze diersoort waren zware beleediging der uitwendige geboortedeelen van eene vaars na eene moeijelijke verlossing, waarop, door bij- komend gangreende dood volgde, Nu men toch de ver- keerde gewoonte niet wil opgevenom nog niet volwassen vee te laten kalven is het maar goed dat men er ook nog niet volwassen rijstieren op nahoudtanders zou het er nog slimmer uitzien. Als een kwartier verhard is en in ver- zwering overgaat, snijdt men wel eens de speen af, om aan den gevormden etter uitgang te verleenen die handelwijze is even wreed als verkeerd. Beter ware het om te trachten die verharding te verdeelen of anders die verzwering spoedig tot ■rijpheid te brengen en dan te openen er bestaan toch voor- beeldendat zulke kwartieren later weer goed melkgevend geworden zijnmaar eenmaal de speen er af zijndeblijft zulk eene koe altijd driespenig. Het te lang bij zich hou- den der nageboorteontvleescht de koeijen; terwijl eene on- voldoende of gestoorde nazuiveringziekten doet ontstaan zoo als kraambeenen enz.waaraan de dieren soms sterven altijd veel lijden daarom moest men in zulke gevallen niet te lang zelf dokteren of zijn vee aan onkundigen toevertrou- wenmaar liever spoedig de hulp van een deskundige inroe- pen dien de sehoen pasttrekke ze aan Bij het schaap kwamen weinige gevallen voor van het voeteuvelmaar zeer velen van den uitwendigen wormwaar aan enkelen bezweken. Terwijl ik dit sehrijf, begint zich de gewone jaarlijksehe ziekte onder de varkens weder op onrustbarenne wijze hier en elders te vertoonendanhierover bij leven en welzijn een volgende keer meer. Nieuwveen, Hooi(?)maand 1865. D. van Hclst. PRIJZEN van LANDERIJEN in NOORD-HOLLAND. In het .verslag van den toestand der provincie Noord-Hol- land over 1864, vinden wijeven als de beide vorige jaren, eene opgaaf van den prijs bij openbare veiling voor landerijen besteed. Deze opgaven worden verkregen van de ontvangers der registratie, door tusschenkomst van den heer directeur. Wij zijn van voornemen, wordt daarbij gezegddie opgaven jaarlijks te vervolgen, niet zoozeer omdat zij telken jare eene bijzondere waarde hebben, dan wel omdat zij, over een tal van jaren voortgezet, ongetwijfeld vele punten van vergelijking zullen aanbieden, die tot eene juiste beoordeeling der ont- wikkeling van den landbouw kunnen strekken. De opgaven betreffenwat het bouw- en weiland aangaat alleen verkoopingen van grondstukken van meer dan een bun der oppervlakte, wijl de koopprijs van zeer kleine oppervlakten in den regel te zeer door bijkomende omstandigheden beheerscht wordt om een juiste maatstaf van de waarde van den grond te kunnen zijn. Aan den staat, waarin de prijs in veiling voor gronden besteed, uit ruim 80 gemeenten wordt medege- deeldontleenen wij de volgende bijzonderheden. Te Andijk vinden wij als middenprijs voor ruim 34 bun ders, ruim 2700 per bunder. Daaronder is een gedeelte moeslandwaarvoor tot 4000 de bunder besteed wordt, maar ook nog al wat water en rietland. Het weiland geldt daar p. m. 2500 de bunder, en onder de 2000 schijnt daar geen land te koop. Uit den Beemster vinden wij den verkoop opgegeven van 65.0110 bunders, waaronder 2 huizen en erven, hetwelk te zamen heeft gegolden 206,300; hetgeen een gemiddelde prijs van 3173 per bunder geeft. Wij vinden daaronder 1 bunder 4 roeden weiland 3800 en 2.3620 bunders wei land voor 10,000. Dit laatste wordt 4233 per bunder; zeker wel van den hoogsten prijs immer voor weiland besteed. De genoemde prijzen zijn zonder de lasten. Te Haarlemmerliede en Spaarnwoude vinden wij voor 14 bun ders weiland een middenprijs van p. m. 1320 per bunder (met de lasten). In den Haarlemmermeerpolder zijn publiek geveild 502.6594 bunders, welke hebben opgebragt (met de fasten)/ 577,279.56 J/2; de middenprijs wordt alzoo ruim 1180 (met de lasten). Daaronder zijn 7 perceelen met huizen en erven. Het is bekend, dat in dezen polder ook nog al veel verkoop onder de hand plaats heeft, en dat daarbij in den regel de hoogste prijzen worden besteed. Het ware middencijfer van den ge- middelden prijs der verkochte gronden is dus misschien nog hooger dan het genoemde en dan zeker niet onbevredigend. Intusschen toont ons de Beemster hoeveel die nog klimmen kanhet is zeker een spoorslag voor de grondeigenaars om niets te verzuimen wat de waarde van hunne gronden verhoogen kan. In de waardevermeerdering van de gronden vinden zij zonder twijfel veel zekerder hunne winst, dan in het doen betalen van hooge pachtsommen of het verlangen naar lage polderlasten, zoolang nog nuttige werken kunnen worden verrigt. In de gemeente Hoorn vinden wij ruim 2100 (met de lasten) als middenprijs per bunder van 5 veilingen van weiland, te zamen ruim 16 bunders. Onder Onder-Amstel zijn 3 hofsteden verkocht: de eerste met p. m. 26 bunders voor 31,300; de tweede klein 19 bunders voor 20,900; de derde bijna 30 bunders voor 31,000. De prijs is met de lasten. Een middenprijs van dus sleehts ruim 1000 per bunder met gebouwen. Zeker niet hoog v'oor deze streek. In de Farmer vinden wij sleehts dene veiling en wel van ongeveer 7 '/s bunder grasland, prijs 15,500 (zonder de lasten). Onder Schagen bedraagt de middenprijs van 16 bunders grasland f 23 70 (zonder de lasten). De geaardheid van den grond in aanmerking genomen, streeft men hier zeker, wat hoogte van prijs betreft, de Beemster mooi op zijde. Onder Sijbecarspel (voornamelijk onder Benningbroek) bedraagt die nog niet vol 2000 over p. m. 34 bunders. Op Texel zijn verkocht 19.13.20 bunders, meest kleine perceeltjes bouwland van ruim een bunder grootte; de opbrengst was 17,649; dus nog ruim 900; hetgeen zeker bij het afgelegene der streek geen slechten prijs is. Onder Ursem is nog al veel land geveild. Daaronder eene boerderij met 16 bunders weiland, voor 28,864; en een met 31 bunders voor 88,770.34'/^; deze laatste geeft een middenprijs van 2800 per bunder. Deze beide laatsten opgaven zijn met de lasten. Onder de opgaven van Wieringen trelfen wij den verkoop van den polder Nieuwland aan; 417.15.60 bunders, geldende te zamen 179,900; of alzoo sleehts 431 per bunder. Waarlijk wel een spekulatieve prijs; om door aanwending van veel kapitaal dezen grond tot hoogere waarde te brengen waartoe de mogelijkheid ongetwijfeld bestaat. Onder TFognum vinden wij eene hoeve met 7 bunders die 19,400 geldt (met de lasten). In de Wormer vindt men alleen den verkoop opgegeven van 10.68 bunders weiland, waaronder nog huis en erve voor 7600, of maar even 700 per bunder; zeker dus wel niet van het beste. Uit den Anna Paulowna Folder vinden wij een aantal opga ven te zamen loopende over 232.25.40 bunders, die dooreen genomen 225.per bunder (met de lasten) opbragtenter wijl het duurste bijna 600.gold. Zeker nog een laag middencijfer, maar ook wel het juiste niet, daar er toch in dezen polder reeds gronden van 1000.en meer. waarde gevonden worden; maar daarentegen ook zandgronden die weinig of niets opbrengen en, met 10 a 12 lasten be- zwaardin het geheel geen waarde hebben. De aanstaande spoorweg-verbinding zal echter zeker ook op het in waarde stijgen dezer gronden zeer gunstig werken en de belangstel- ling der veraf wonende grondeigenaars verhoogen. De te Utrecht gevestigde Vereeniging tot bescherming van Dieren heeft een comite benoemd tot verbreiding van het ras van hoornloos rundvee. De praktische rigting die deze veree niging thans inslaat, zal haar voorzeker de belangstelling van het publiek in hoogere mate dan tot nu doen oudervinden. Den 29sten Julij j. 1. heeft genoemd comite, bestaande uit de heeren Maurin NahuijsHengeveld en dr. Pennink, in eene algemeene vergadering der vereeniging, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht, drie medailles uitge- reikt, ter belooning van zorgen besteed aan het ras van on- gehoornd rundvee, en wel: een, door Prins Adalbert van Beijeren aan den heer Mr. E. Verloren van Themaai geschon- ken en twee andere door de Vereeniging tot bescherming van Dieren te Parijs, als: een aan B. Oskam te Jaarsveld met eene premie van 50 francs, en een aan C. Sonke te Bunnik, toegekend. De heer Nahuijs, voorzitter van het comite, deed hierbij in zijne toespraak uitkomen welke groote voordeelen het on- gehoornd veeras boven het gehoornde oplevertzoowel uit het oogpunt van de bescherming, omdat het minder gevaarlijk is, als uit dat van landhuishoudkunde, vermits hoornlooze koei jen beter en meer melk geven en het vleesch der ongehoornden meer met vet doorweven en smakelijker in het gebruik is. De heer Hengeveld bevestigde, op grond van wetenschappe- lijke beschouwingenen de heer B. Oskam op grond zijner eigen ondervinding, hetgeen omtrent dat ras door den heer Nahuijs was gezegd en de heer Hengeveld deelde o. a. nog eenige belangrijke bijzonderheden mede omtrent de voortteeling. De heer Oskam wees op de voordeelendie hijals houder van ongehoornd vee, aan dat ras verbonden wist. Vooral de ingenomenheid van dezen laatste met het doel van het comitd kan, dunkt ons, strekken ter bevordering van het doel, want een praktischen landbouwer zal men toch niet ligt verwijten dat hij zich door holle theorien laat verblindenen wanneer hij zijnen bedrijfsgenooten de zaak aanprijstzal dit eerder ingang vinden dan wanneer een alleen wetenschappelijk ge- vormd man dit doethoe welgegrond de redeneringen van dezen overigens ook zijn mogen. Behalve de bovenvermelde medailles en premie, heeft de Vereeniging tot bescherming van Dieren te Parijs terzelfder zake nog eenige eervolle vermeldingen toegekend, en welaan den heer Nahuijs, als oprigter der Vereeniging alhierden heer van Otterloosecretaris van Z. K. H. Prins Erederikden heer Baringardirecteur en stichter van „Neerlands Mettray", en Dr. Wellenberghdirecteur van ,,'s Eijks Veeartseuijschool", te Utrecht. (Ulr. D.) Bij Koninklijk besluit van 23 Julij j. 1.is aan Jhr. L. Rutgers van Rozenburgassuradeur en Jhr. Mr. J. IF. H. Rut gers van Rozenburg advocaatbeiden te Amsterdamconcessie verleend tot droogmaking van den Oost-Binder poelgele- gen onder de gemeenten Aalsmeer en Nieuwer-Amstel. De plas die voor de naburige dijken en oeverwerken niet zon der gevaar was, is circa 600 bunders groot. Op de paardenmarkt te Voorschoten, den 19 Julij j. 1. waren ruim 700 paarden aangevoerd. De handel was leven- digvooral voor Fransche rekening, en jonge paarden van 5 a 6 jaren werden tegen 300400 en hooger afgedaan. Veulens waren niet veel aangevoerd en de handel daarin meer beperkthetgeen ook met werkpaarden het geval was. Over het algemeen werd de hoedanigheid der aangevoerde paarden geroemd. In de omstreken van Leiden heerscht de varkensziekte in hevige mate. Den 24sten Augustus zal te Beverwijk eene tentoonstel- ling van vee en eene harddraverij worden gehouden. Te 's Gravenhage hebben de slagers, uit aanmerking der duurte van het vette vee den prijs van het rund-kalfs- en schapenvleesch met 5 cents per ned. pond verhoogd. Te Groningen had men het berigtdat uit Amerika 40,000 last koolzaadbestemd voor Holland en Engeland afgezonden warenzeker een eenigzins ongeloofelijk groote hoeveelheid. Uit Cappelle wordt berigtdat in den hooihandel wei nig levendigheid heerschtde schelften aan het Oude Maasje staan meerendeels nog onaangeroerd enkele partijtjes werden tot /20,per 500 ned. ponden ingescheept. De gunstige stand van het nagras is hierop van veel invloed. In het maandelijksch berigt van de Marklane Express om trent den veehandel wordt gezegd Niettegenstaande dat de aanvoeren van buitenlandsch vee zeer ruim warenwas de aanvoer ter markt in de hoofdstad de verloopen maand voor den tijd des jaars geenszins ruim. Behalve het vee uit Schot- land, liet daarbij de kwaliteit over" het algemeen veel te wen- schen over. Ook in de boedar'gbeid van het vreemde vee was niet veel verbetering. Onner de Duitsche schapen was eenige verbetering op te merken maar het uit Holland aan gevoerde was niet zoo goed als het vorig jaar. Er is thans een overvloed van gras en de stand der wortelgewassen is rijk belovendsommigen verwachten hier- van een verlagenden invloed op den prijs van het vleesch maarnaar onze meeningzullen wij nog wel verscheidene maanden zeer hooge prijzen houden. De aardappel-oogst in Engeland belooft een der ruimste en beste te worden. Bijna nergens wordt eenig spoor van ziekte ontdekten de markten worden ruim voorzien van het nieuwe gewas dat gereedelijk tegen een prijs van 30 tot 78 per ton (van 1017 ned. ponden) netners vindt. Ook op het vaste land van Europa verwacht men over het alge- meen eene ruime opbrengst van dit kuolgewas. De wolprijzen zijn in Engeland thans gedrukt door buiten- gewone hoeveelheden wol uit de Koloniendie in publieke veiling zijn gebragt. Er is echter veel vastheid in den han del in wollen stoffenen de uitvoer daarvan neemt toezoo

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2