151 Holl. Maatschappij v. Laivdbouw. f Sent met M' de J°flg' H> Meijer met P" NeIemans (wed- Gebeurtenissen der Week Haarl em mermeer Voorloopige Aankondigiixg. de Kavels LAND, Sectie L, N°. 18, 19 en 20, op Dingsdag den 5 September 1865, Huismanswoning, Een Bunder beste HAVER, J n g e z 0 it b e ii. Ha ARLEMMERHIEER GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: MEN VRAAGT TE KOOP: Men was het algemeen eens dat die teelt den grond zeer uitputmaar een huurprijs van 180 per bunder en hooger stelt ieder landbouwer in staat een gedeelte daarvan te beste- dentot den aankoop van meststoffenom het afgevoerde aan zijn land terug te geven en dan toeh goede rekening te maken. Het staat den landbonwer vrij de bestanddeelen van zijn akker duur te verkoopen, als hij ze in anderen vorm goed- kooper kan terug geven. Het nitputtend vermogen is dus geen beletsel om beetwortelen te teelenvooral daar de pulpe als het ware dadelijk voor de deur staat om het ver- lies te vergoeden. Wordt vervolgd.) Afdeeling Velsen en Omstreken, De vee-tentoonstellingvoor den 24sten aangekondigdis tot 31 Augustus verdaagd. Na de afloop, omstreeks 2 ure zal eene harddraverij met paard en chais, om prijs en premie, plaats hebben, door paarden uit de afdeeling, die nooit op de groote baan hebben medegedraafd. Zitting van Donderdag 6 Julij 1865. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt des middags ten 12 ure geopend. Tegenwoordig de Heeren 'IHooft, Knaap KootTensenLanser, Schone, Ferploeghvan RjnKlapwijk, van VuurenBuis en de Voorzitter. De Notulen der Vergadering van 8 Junij worden gelezen en, behou- dens eene kleine wijziging in het laatste punt, goedgekeurd. 1°. Wordt gestemd over het amendement van den Heer Klapwijk op art. 115 van het ontvvorpen Brandreglementomtrent de tijdsbepaling voor het veranderen van scboorsteenen waarover de stemmen in de vorige Vergadering hebben gestaakt. Het amendement wordt verworpen. Voorts wordt het Brandreglement in zijn geheel aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen en met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. 2°. Wordt ter tafel overgelegd het ontworpen beslek met teekening voor de nieuw te bouwen School in sectie E, kavel 15, waarvan de kosten zijn geraamd op f 15,200. Bedoeide stukken worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 3°. Wordt, behoudens eene kleine wijziging, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd het ontworpen bestek voor de te doene hersteilingen aan de scholen en onderwijzerswoningenenz. 4°. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een ontworpen concept-besiuit tot het doen van af- en overschrijvingen op de Begrootinn dienst 1865 ten bedrage van 475.— 0 8 5°. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd een ontworpen concept-besiuit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der Begrooting, dienst 1865 en wel voor het maken van eene voorloopige bewaarplaals van gevangenenad 250.— 6°. Aan het Burgerlijk Armbestuur te Haarlemmermeer wordt magtiging verleend tot het doen van af- en overschrijving in de Begrooting hunner administratiedienst 1864, ten bedrage van 200.— 7°. Worden goedgekeurd, behoudens eene kleine wijziging, de door den Gemeente-Ontvanger ingezonden staten van restanten en oninbare posten. 8°. Op het daartoe gedaan verzoekwordt aan A. J. C. Frans afschrij- ving verleend voor 6/12 gedeelten op zijnen aanslag in den hoofdeliiken omslag, dienst 1864. J 9". Worden cenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. 10". Gelezen het adres van Z. Bestman logement- en stalhouder te Haarlemmermeer, over rnilmg en verkoop van gronden met de Gemeente. 11^Het adres van den Secretaris der Gemeente, om verhooging zii- ner jaarwedde, wordt tot eene volgende Vergadering aangekouden. 12". Klaagt de Heer Ferploegh, over het ophangen van goederen aan wegen. 13° De Heer Tensen vraagthoe het staat met het bouwen van een Schoolhuis voor den ondervvijzer de Wal. De Voorzitter vraagt, aan wien zal worden opgedragen het maken van bestek en teekening. De Heer Tensen wenscht dat zulks aan Burgemeester en Wethouders worde overgelaten. De Heer 'I Hooft acht het noodig te weten van wien men de gelden by leenmg, zal kunnen krijgen, dewijl anders moeijelijk kan worden aanbesteed. De Voorzitter zegtna Heeren Wethouders te hebben geraadpleegd dat het maken van het plan zal worden opgedragen aan den Heer Buijn. De Vergadering is daarop gesloten. van 8 tot en met 15 Augustus 1865. GEBORENGerrit, zoon van G. Klomp en T. Mereboer. Jacoba ochter van G. D. de Wilde en D. de Rooij. Bernhard Herman, zoon van J. A. Stricklmg en A. F. van Blokhuijsen. Fredricus Petruszoon van P. Wagenmaker en M. v. d. Gragt. Petronelladochter van C. M. Heutler en M. Zegers. Boukje, dochter van J. C. van de Wal en B. Meyer. Wolmet, dochter van J. Kallenzee en N. Beets. Jan Ger- zo°n. van p> Standaart en W. van de Roemer. Ooljer, zoon van t. otrijbis en A. Delver. Francina, dochter van F. Verhoeven en A onijders. Mariadochter van P. Sohalk en C. J. Cuvelier. OVERLEDEN: Anna Geertruidaoud 1 maand rjochter van W. Koek- hoven en A. Dorbeck. Maartje, oud 6 maanden dochter van A. Strij- ?o1' Petrus, oud 11 maanden, zoon van J. B. Calvelage en M. M. Ongers. Cornelia van Schipoud 29 jarengehuwd met va" kgmend. Alewijnoud 3 wekenzoon van C. Radder en J van Geest. Petrus, oud 12 dagen, zoon van W. Mol en C. Schoo. Margaretba, oud 16 maanden, dochter van J. v. d. Assem en D. v d. jvoppel. Gerritjeoud 7 maanden, dochter van A. Borst en N. van teGroot 0 ou<1 6 maan(ien zoon van A. Griekspoor en J. G. ONDERTROUWD J. Nieuwkoop (wednr. van A. Elzinga) met J. C. averstijn (wed. Camflerman). J. Voorwinde (wednr. van A. Kreeft) met G. Nieuwenbuizen (wed. G. Krap). p J' IIe"lriks ™e' v- Nieuwegiessen (wed. A Klootwijk). R. Dekker (wednr. van G. v. d Oort met M. Meurs (wed. W. Dekker) Yele alhier woneude lezers van dit JNeekblad zullen zeker met mij met geen genoegen het ingezonden stuk van den heer Mock, in het laatste nummer van dit blad, betretfende den te hoogen waterstand in den polder en eene daarop betrek- king hebbende kritische beoordeeling van het polderbestuur hebben gelezen. De heer Mock heeft bij zijn schrijven vvaarsehijnlijk zijne eigene landerijeti op het oog gehad en vergeten dat er, behalve die, nog meerdere zijn, voor welke de waterstand niet nadeelig is; waar de weiden met veel gras zoo uitnemend zijn bezet, dat ik ze nimmer zoo in onzen polder heb gezien dan thans; °°k geloof ik niet dat wij in dezen tijd de grootste behoefte aan een lagen waterstand hebbendoch meen dat nu midden in den zomer het water hooger mag zijn dan in den winter; ik voor mij zie liever nu 8 palm water in de slooten dan in den winter. Wat aangaat de wateruitmaling in den zomcrhet is zeker zeer moeijelijk om op den juisten tijd daarmede te beginnen of te eindigen, getuige dit voorjaar; de werktuigen pompten dewijl het water niet aan het peil was en naauwelijks was het water aan het peil, of er kwam voor het hoog en zelfs middelbaar gelegen land gebrek, zoo zelfs, dat vele slooten ook in deze sectie E E droog liepen en er water moest worden ingelaten. Om dus bij iederen zelfs eenigen belangrijken regen waarvan althans des zomers spoedig veel verdampt, de pompen in werking te brengenzou alleen een middel zijn om de polderlasten te verhoogen, daar immers, wanneer het water boven zomerpeil komt, een aanvang wordt gemaakt met uit maling De oorzaakdat de een missehien schade heeft van water dat den ander nuttig is, ligt, zoo als bekend is, in de on- gelijke ligging van den bodem. Het beste middel om elk tevreden te stellen zoude missehien zijn, dat elk die last van of behoefte aan water had een mo- lentje, hetzij tot uit- of inmaling mogt plaatsenhetwelk missehien eenige moeite voor het polderbestuur zoude opleveren; doch desniettemin in andere hier in de nabuurschap gelegen polders zonder bezwaar plaats heeft. Of de heer Mock te Lisse de bevoegde beoordeelaar over de handelingen of raadgever van het bestuur van den Haar- lemmermeerpolder is, geloof ik niet, ofschoon volgens den toon die in zijn stukje heerscht, Z.Ed, daarvoor schijnt te willen doorgaan. Haarlemmermeer12 Aug. 1865. J. G. Schone. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Te Cherbourg (Frankrijk) heeft dezer dagen de zamenkomst der Eransohe en Engelsche vloten plaats, waarbij groote manoeuvres en feestelijkheden zullen worden gehouden." Een aantal partikuliere yachten van den Engelschen adel verzellen de vloot. Keizer Napoleon zal, naar men zegt, daar niet verschijnenomdat de Prins van Wallis geweigerd heeft offi- cieel daarbij tegenwoordig te zijn. Van den Great-Eastern met den telegraafkabel aan boord verneemt men niets. Ook de hem verzellende stoomschepen blijven afwezig. De Koningin van Engeland is op reis naar Belgie en Duitschland tot het bezoeken van hare familiebetrekkingen. Te Nijmegen is een groot zangersfeest gehouden. Zondag sohatte men het aantal bezoekers op het Yalkenhof op 7000. De werkzaamheden voor de verbetering van den water- weg van Rotterdam naar zee gaan geregeld vooruit, en heb ben nog geen schade geleden. De eerste dam van 200 ellen zeewaarts is nagenoeg voltooid. Voor de tweede verlenging is men met het plaatsen der zinkstukken en opwerken van den dam bezig. De gepantserde kustbatterij de Ruijler heeft de rijkswerf verlaten en een proeftogt op de Schelde gedaan, waarbij zij ititnemend voldeed, vooral wat de vlugheid van beweging betrof. De spoorweglijn Nijmegen—Kleef is feestelijk geopend. Op WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1865 zullen te Haar- lemmermeer in Publieke Veiling worden verkocht: te zamen groot 60 Bunders, met de daarop staande BOEREN- WONINGENin die Gemeente bij het Kruisdorp gelegen. Deze Landerijen, welke zijn van uitmuntende en zeer vrucht- bare hoedanigheidmet de Gebouwenzullen worden geveild in Perceelen van 5 en 10 Bunders en ook in Combinatien dier Perceelen. Het Bouwland is dadelijk en het Weiland met Kersmis 1865 te aanvaarden. MEN ZAL des voormiddags ten 11 ure, in het Logement „Veekbckg", in den Anna-Pauloicna-Polder gemeente Zijpe, in het OPENBAAR DOEN VERKOOPENEene kafitale met aan en bij GETIMMERTEN, voorzien van goede WONING, STALLINGEN, voor een groot getal Runderen en Paarden, ruime DORSCHVLOER, met Berging voor Hooi en Granen benevens het ERF en eenige Perceelen WEI- en BOUWLAND, zijnde vruchtbare Kleigrond, bekend onder den naam van Schorgrond; te zamen groot ruim 38 Bunders, staande en gelegen aan den Koegras-Zeedijklangs het Noord-Hollandsche Kanaal bij de nieuw gemaakte Schutsluis in het westelijk deel van den Anna-Paulotcna-Poldergemeente Zijpe, zijnde zeer voordeelig gesitueerd tot afvoer van Producten en aanvoer van Bouwmaterialen en Mestspecien. Waarvan de Huismanswoningmet 18 Bunders Land, is gelegen aan de Noordzijde van de Molenvaart, in de Kadas- trale Sectie K, onder de nummers 615 tot en met 619, en 20 Bunders aan de zuidzijde van den Grindweglangs de Molenvaart, in de Kadastrale Sectie L, onder de nummers 3 tot en met 9. Alles breeder bij Billetten omschreven. De Goederen zijn vrij van Grondlaslen, te weten; de Ge bouwen tot primo Januarij 1877 en de Landerijen tot 1885. Het Bouwland zal kunnen worden aanvaard onverwijld na de ontruiming der Gewassen van den tegenwooidigen oogst en de Gebouwen primo Mei 1866. De Bewijzen van Eigendom en Verkoopsvoorwaarden liggen van heden af ter lezing ten Kantore van den Notaris C. SIEMERS, aan de Schagerbrug in de Zijpe. aan het Kanaal te leveren. Adresmet opgaaf van Prijs en Ligging, aan den Boekhandelaar P. ENGELS, te Leiden, Brieven franco onder N°. 635. London, 14 Augustus. Graanmarkl. Van Maandag tot Donderdag- avond was, in de omgeving van Londen, het weder gunstig voor den oogst, en waren de markten dien ten gevolge weifelend; maar met den terugkeer van regen, vertoonde zich meer ongerustheid, en het schijnt nu wel vast zoo, dat heel wat van de tarwe van het regenwater zal heb ben geleden en veel niet volkomen vrij van spruit zal zijn. De prijs heeft zich naar den stand van zaken gewijzigd, en doorecn genomen heeft deze in den verloopen week eene verbetering van 40 cents per mud verkre- gen; mogt het oogstweder ongunstig blijven, zoo zal deze rijzing ongetwij- feld nog blijven aanhouden. Engeland alleen toont zich niet ongerust. In Frankrijk is de rijzing sterker dan bij ons; en hoewel Duitschland nog weinig beweging op dezen weg vertoont zoo zal daar ook, wijl er geen overvloedigen oogst te wachten is, wel meer vasthoudendheid komen. In Belgie en N'ederland rekent men J van den oogst binnen; de markten zijn echter nog ruim genoeg voorzien om verhooging te voorkomen, ler- wijl de vraag zich tot die voor gebruik beperkt. Te Hamburg was de prijs stijgende; te Dantzig, waar men reeds hoog was voor puike kwaliteit, die alleen gezocht wordt, was geen verandering. Te New-York heeft een plotselinge rijzing plaats gehad ten gevolge van verminderden toevoer slechte berigten uit het Westen en de dringende hehoeften van het Zuiden! Fee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week hedroeg 23,500 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Farkens. Rotterdam 685 6496 379 611 730 Dordrecht. 58 451 Harlingen165 1215 67 96 573 Medemblik 50 1400 l Belgie33 60 34 Frankrijk 25 149 24 25 Duitschland. 2801 5601 596 8 641 Zweden155 131 Spanje140 4112 15503 1042 774 1969 De markt was ruim voorzien van vreemd vee; sommige Runderen en Schapen waren van verbetcrde konditie; doch over het algemeen was do aanvoer middelmatig. De handel was evenwel vast tegen voile prijzen. Uit het binnenland was de toevoer niet groot, en daaronder weinig puik vee. Ilet beste ging vlug weg tegen de prijzen van Maandag 1.1. Voor minder kwaliteit was slappe vraag en de prijs 3 cents per Ned. ft' lager dan voorleden week. Van Schapen was de markt, wat tal betreft tamelijk wel voorziendoch de kwaliteit was over het algemeen heneden het middelmalige. Goed soort vond levendig vraag tegen vollen prijs, maar het mindere was wel zoo gemakkclijk te koop als heden voor 8 dagen. Lammeren niet veel aanwaren goed gevraagd. Kalveren gingen traag weg, tegen de laatste notering. Voor Farkens was levendige gading tegen ruim den vorigen koers er was een goed gemiddeld aantal ter markt. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 6320 Runderen 25,210 Scha pen en Lammeren, 248 Kalveren en 270 Varkens. Prijs in cents per Ned. pond, schoon aan de haak: Runderen: lste kwaliteit 85/87; 2de 72/77; 3de 59/68. Schapen: 1 1.02/1.05. Lammeren:1,00/1,15. Kalveren: fijne79/85; grove zware 68/77. Varkens: kleine fijne. 77/79; grove zware 66/75. Amsterdam, 14 Augustus. De prijzen voor het Vee, heden ter markt besteed waren als volgtKoejen lste kwal. 180 a 220 2de kwal. 160 a 200, 3de kwal. 140 a 180; Melk- en Kalf-Koeiien /80a/180. J 16 Augustus. Tarwe ruim prijshoudend per 2400 kilo nieuwe bonte Poolsche 280 bij partij. Rogge onveranderd; per 2100 kilo Tagan rog/ 175 kontant zonder korting. Op levering per 2100 kilo nagenoeg onveranderd. Koolzaad lager; Polder 12 per mud; op 9/v. Olie in Sept. 75; in Okt. 76. Lijnzaad onveranderd; 108 ffi Archangel 325. Raap- en Lijn-Olie dadelijk en op levering flaauw. Raap-Olie op 6/w. /44$; Vlieg. 43. Lijn-Olie op 6/w. /36J; Vlieg!

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3