- 145 SIoll. Maatschappij v. Laxdboiw. Maarlemmermeer Haarlemmermeer. FOK- en MEST-BIGGEN te Koop op „RUST-H0EI(", bij Loosduinen. HAARLEMMERMEER-POLDER. AANBESTEDING. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: UIT DE HAND TE KOOP: p.m. 60,0004 Ponden best gewonnen Klaverhooi, Het Slechten der Schotwallen langs de Berm- sloot in de Sectien LL en 0 0, en het Maken van Greppen in den Achterberm van den Ringdijk. Andel, A. J. van Mannekus, S. G. PiekW. van Steijn, T. Maaskant. Daar tot Let opnemen van punt 2 slechts met geringe meerderheid wordt beslotenaoht men het beter dit uit het rekwest te laten, daar men het wenschelijker vindt dat niets daarin wordt opgenomenwaartoe niet met eenstemmigheid althans niet met groote meerderheid wordt besloten. Na de vaststelling van het Adres wordt de bijeenkomst gesloten. DE IKEN TIN G EEN VOORBEHOEDMIDDEL TEGEN DE VEEPEST. De heer Jessen, hoogleeraar aan de vee-artsenijschool te Dorpat, bezocht ons land in Augustus 1858, en deelde toen aan den heer Hekmeijer, leeraar aan's Bijks vee-artsenijschool alhier, en aan mijbelangrijke proeven mededie bij met het vee genomen heeft waarbij hem duidelijk bleek dat de inenting een uitmuntend voorbehoedmiddel is tegen de veepest. Utrecht, 6 September 1865. I. C. Ballot. In Eijn-Pruissen, in de nabijheid van Bielefeld, wordt eene fabriek van vlasbereidingdoor stoomkracht gedreven opge- rigt. Het vlasverbouw neemt in die streken zeer toe, en het jaar 1864 was ook daar voor die teelt zeer gunstigmen schatte de bruto opbrengst op 420 tot 750 per°bunder. Beeds waren daar in den laatsten tijd vele inrigtingen voor vlasbereiding op kleiner of grooter schaal ontstaanwaardoor het ook hier een afzonderlijk bedrijf begon te wordeneven als in Belgie en Holland om het vlas groen van de boeren te koopen en te verwerkenwaarbij de boeren beter ston- den, dan bij de bereiding in huis. In Prankrijk begintdank zij vooral de meerdere bekend- heid door de regerings -tentoonstellingenhet gebruik van goede landbouw-werktuigen zeer toe te nemen. Eene enkele fabriekdie van Dameij rekent thans reeds op een jaarlijk- schen afzet van f 250,000. De fabriekanten Pinet en Zoon hebben in tien jaren tijds voor meer dan twee en een half millioen guldens aan landbouw-werktuigen geleverd waaron- der 6,200 dorschwerktuigen. Afdeeling Velsen en Omstreken. Den 31sten Augustus 11. had te Beverwijk de reeds vroeger aangekondigde vee-tentoonstelling van wege de afdeeling Vel sen en Omstreken der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw tot genoegen van ieder die ze bezocht, plaatsen gaf door milde deelneming in geldelijke bijdragenhet zenden van vee, een talrijk bezoek van belangstellenden, een waar bewijs dat de veehouder meer en meer begint te begrijpenhoe ten toonstellingen nuttig werken, ons opwekken en den weg aan- wijzen diersoorten van verschillend ras met elkander te verge- lijkenen daarna te veredelen. Niet weinig werd deze tentoonstelling opgeluisterd door het inzenden van Engelsche rij- en trekpaarden, alsmede En- gelseh gevogelteop naam van den heer Mam, een Engelsch- naanthans in onze afdeeling woonachli°\ o O De uitslag der bekrooning is als volgt Voor RIJSTIEREN van 2 iot 4 jaren Isle Prijs, aan J. J. Duin te Heemskerk2de Prijs, J. Tromp, te Uitgeest3de Prijs, J. lira- kennonte Castncum. Voor PINKSTIERENIste Prijs, aan W. deWildt, te Wijk aan Duin; 2de Prijs, S. Brandjes, te Uitgeest. J Voor MELKVEE, van 3 tot 5 jaren oucl: Iste Prijs, aan J J Bras ser, te Uitgeest; 2de Prijs, W. de Wildt, te Wijk aan Duin. Prijs van het Bestuur: aan C. Duivenvoordete Wijk aan Duin. Voor VROEGKALVERSdie niet later dan ultimo November moqen kalventste Prijs, aan C. Mooijte Castricum 2de Prijs H D Beverwijk8 Beverw'jk PriJs van het bestuur, aan II. Sanders^ te VoorMELKVAARZENIste Prijs, aan G- de Langen te Beverwijk; -de Prijs W. de Wildt, te Wijk aan Duin. Voor PINKVAARZEN: Iste Prijs, aan de Wed. Brakenhoff, te Castri cum; 2de Prijs, D. Planteijdt, te Uitgeest; Prijs van het Be stuur aan denzelfden. Voor TWEE GRASKALVEREN: isle Prijs, aan D. Groen, te Castri- cum, 2de Prijs, J. de Boer, te Wijk aan Duin. Voor TWEEjarige PAARDEN: Iste Prijs, aan D. Groen, te Castri- cnm; 2de Prijs, aan de Wed. Kloes, te Heemskerk; - Prijs van lot tegen "de'Wed. Kloet JaC°b 'C GaStriCUmmet het Voor DRIEJARIGE PAARDEN: Iste Prijs, aan J. Schulze Koolte Heemskerk; 2de Prijs, aan de Wed Vessies, te Beverwijk - Priis van het Bestuur, aan J. C. Mullerte Velsen. JT VIE^VEdTTE S«IAPEN-- <«te Prijs, aan J. T. Brasser, te Uit geest, 2de PrijsJ. J. Brasser, te Uitgeest; Priis van het Be stuur aan W. de Wildtte Wijk aan Duin J Voor ZES GEKRUISTE LAMMERENIste Prijs, aan D. Planteijdt te Uitgeest; 2de Prijs, A. Traan te Sandpoort; Prijs van het Be stuur, aan denzelfden. J ^de°PrhfPRHN Srh^MlEN ,PrijS 3an D' Piante'j(U. le Uitgeest de Biefte Velsen P"J'S Van het Besluur- aan E- te wl'aaEnRDni„PPEN Zl pEN 1ste Priisaan J"r- Borcel Heem kcrk P-iT 2deP"J®' aan Mevr- Rendorp van Marquette, to aan Duin J het Bestuur' aan EiJb- van de Wei te Wijk SailftEN GENJpme' GANZEN: tste Prijs, aan A. Traan, te bandpoort, - 2de Prijs, Jhr. Rendorp van Marquette, te Heemskerk. Voor EEN PAAR ZWANENtste Prijs, aan W. do Wildt, te Wijk aan Duin 2do Prijsniet toegekend. PRIJZEN VAN HET BESTUUR, voor Voorwerpen tot opluistering ingenonden. Aan de Heeren: Marrs, voor Engelsche Happen Brakenhoff, te Castricum voor een Mand met Bonte Eenden; G. van Eerde, te Wijk aan Duin voor een Bok Marrsvoor een tweejarig Engelsch Paard Denzelfden, voor een vierjarig Engelsch Trekpaard Jhr. Boreel, voor cen jarig Halfbloed Paard; Denzelfden, voor een Schot; Rendorp van Marquettevoor een Schot J. C. Mullerte Velsen voor twee ltamlammeren B. Hagen, te Beverwijk, voor drie Lammeren. Na den afloop dezer tentoonstelling, omstreeks twee ure, gaven honderden, ja duizendendie zich aan de schoou ge- legen Breestraat geschaard vonden, wel een bewijs, dat het feest niet geeindigd, maar hun nog iels belangwekkends te wachten stond. Men zag die hoop op de aankondiging, dat een Engelsch man en 14 Hollanders hunne paarden tot het houden van den aangekondigden wedstrijd hadden aangegeven, bevredigd. Omstreeks drie ure ving de strijd aan, die, na moeijelijk kampen en na ons schoone ritten te hebben doen zientegen zes ure nog drie paarden deed overblijven, Bij eenen moeije- lijken en volhardenden strijd behaaldenJ. B. Vasseurte Castricum, den prijs; W. Grapendaalte Wijk aan Zee, de Iste premie, en Arie Teelingte Uitgeest, de 2de premie. Met innig genoegen kan men hierbij berigten, dat bet feest, begonnen in den vroegen morgen en geeindigd in den laten avond, ongestoord, vredelievend, in de gewenschte orde is afgeloopen. Afdeeling Haarlem en Omstreken, De Tentoonstelling van Vee, Pluimgedierte en Voortbreng- selen van Land- en Tuinbouw, waarvan wij vroeger bet uit- voerig Programma mededeelden, zal worden gehouden Zatur- dag den 16den, Zondag den 17den en Maandag den lSden September 1865 op den Stads Doelente Haarlem. van 22 tot en met 29 Augustus 1865. GEBOREN: Elisabeth Johanna, doehler van G. Roza en D. van Dulst. Johanna Christinadochter van C. J. van Leeuwen en- N. Huij. Maar- ten, zoon van R. Hruk en J. tie Wit. Gesina Maria, dochter van B. J. van Graas en M. van der Wiel. Maria Wilhelmina, dochter van J. Bakker en T. Groeneveld Dora, dochter van J. Noorloos en E. van Wijk. Pieter, zoon van C Boogaard, (ongeh. wonende te Haarlem.) Trijntje, dochter van K. Vries en G. Meijn. Anna Johanna, dochter van H. Groeneberg en A. Verkuijl. Johannes, zoon van M Mans en A. Ilartman. Cornelia, dochter van J. van Dijke en G. Gravemaker. Maartje, dochter van J. Schipper en T. Dol. Adriana, dochter van J. van der Horst en A. C. Sparenberg. Maria Hendrika, dochter van N. Melman en J. Scheelings. Johannes Augustinus, zoon van II. van Doom en A. Smit. OVEBLEDEN; Cornelisje, oud 7 maanden, zoon van P. Tulp en C. de Vries. Johannes, oud 2 maanden, zoon van A. G. Vromans en E van der Tang, (wonende te Woubrugge). Pieter, oud 20 jaren, zoon van J. Dekker en T. Ros, (wonende te Sloten) Bouwdewina, oud 17 jaren, dochter van K. van der Heijden en G. Jonkers. Catharina, oud 15 maanden, dochter van A Kooring en T. Salemans. Marretje! oud 4 maanden, dochter van J. J. van Commenee en A. de Boer. Johan nes, oud 3 maanden, dochter van F. Somers en E. Havermans. ONDERTROUWD: P. van Dijk met N. Reinhoudt, (wed. van P. Gross.) GEHUWDJ. Nieuwkoop, (wedr. van A. Elzinga), met J. C. Klaver- stijn, (wed. van C. Camfferman. J. Voorwinde, (wedr. van A. Kreeft) met G. Nieuwenhuizen, (wed. van G. Krap.) Bevallen van eene DOCHTERR. DE BREUKGar- RITSEN. Eaarlemmermeer2 September 1865. voor 11 Gulden de 1000 Halve Ned. Ponden. Te bevragen met fr a nco B rie ven bij J. PENSEN aan het Kruisdorp. van GPOOT ENGELSCH PAS Brieven franco. Londen4 September. Graanmarkt. De gunstige wending van het weder, heeft gelegenheid gegeifen om den oogst gelukkig te volbren- gen, en, behalve de boonen, mag men het gewas als binnengebragt be- schouwenmaar wij vreezen dat wel drie-vierde der tarwe in geen gun stige kondilie zal zijn binnengekomen. Indien door de aanhoudend lage prijzen de landbouwers genoodzaakt worden tot geldmaken en daardoor veel graan ter markt brengen, zoo laat het zich voorzien, dat er weder een tijd van slapte komen zal, maar het algemeene erkende te kort in den oogst, gepaard met uitzigt op weinig puike kwaliteit, zal zijn invloed moeten doen gevoelen, zoodra de eerste aanvoeren hebben opgehouden. Oude tarwe bleef ten voile prijs, of was slechts voor meer geld le koop; maar de nieuwe werd, voornamelijk om zijn wakke hoedanigheid, lager afgegeven. In het naburig Frankrijk was de stemming dezelfde, doch door den vroegen oogst daar, was er meer droog graan van het nieuwe gewas aangeboden, waardoor eenige prijsverlaging plaats had. In Belgie en Nederland was eene kleine verhooging; Duitsehland bleef op gelijke hoogte. De hooge stand van prijzen bleef te Hamburg en Dantzig aan- houden, zoodat op dit oogenblik Londen, daarbij vergeleken, lager noteert. Men zegt dat onzo late aardappelen, sints de laatste regens, zwaar door de ziekte worden geteisterd; het laat zich echter hopen, dat het drooge weder den verderen voortgang stuiten zal. Daar het gras overvloedig blijft en de groenvoeder- en wortelgewassen welig groeijenzoo blijft er voor het mesten van vee goede kanshetgeen bij de hooge vleeschprijzen voordeelige rekening belooft, wanneer men van de ziekte verschoond mag blijven. Als voorbehoedmiddel, zij tusschen heiden gezegd, wordt hier het laten drinken van ijzerhoudend water aanbevolen. In New-York is de prijs der broodstoffen op nieuvv gestegen, zoo door buitenlandsche orders, als door aankoop op speknlatie; de vrees voor buitengewone aanvoeren van daar, heeft vermoedelijk weinig grond. Tee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 26,208 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 500 6114 562 978 Harlingen. 35 2775 119 121 884 Dordrecht. 29 736 562 978 Medemblik 26 2295 15 Belgie13 31 Frankrijk 9 76 12 78 Duitsehland. 1788 5880 493 17 967 Zweden44 47 2 22 DIJKGRAAE en I1EEMPADEN vr.n den PLaarlemmeryneer- polder zullen op Dingsdag den 19den September 1865, des morgens ten 11 ure, in het Logement van J. van der POEL, aan het Kruisdorp in dien Polder, overgaan tot de OPENBARB AANBESTEBINGbij enkele inschrijving, van: De Bestekken en Voorwaarden zijn op franco aanvrage aan de Secreturie des Polderste Idaarlent gratis verkrijgbaar, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Iloofd-Opzigterte Ileemstedeen bij den Opzigter J. Bietbergen te Aalsmeer. Haarlem, 6 September 1865. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. E, W. VAN BREDEEODESecretaris. 2444 17923 612 1322 3907 Er was eene belangrijke vermindering in den aanvoer van huitenlandsch Vee. Schapen waren echter behoorlijk voorhanden, en de kwaliteit over het algemeen vrij puik. De handel was vast, tegen voile prijzen. Uit het binnenlandzoowel als uit Schotlandwas de toevoer van Runderen matig. De kwaliteit was over het algemeen zeer middelmatig en het goede en puike Vee ging tegen voile prijzen weg; daarentegen was voor het mindere soort de vraag wat slap, tegen de nolering van 11. week. De markt was niet ruim van Schapen voorzien, de kwaliteit was over het algemeen vrij goed te noemcn. Voor de meeste rassen was vaste vraag en de kans van heden voor eene week liield zich goed staande. Het Lammersaisoen kan als geein digd worden beschouwd; enkel puik ras was nog aanwezig. Kalveren niet veel aan, waren goed gezocht, tegen voile prijzen. Voor Varkens goede vraag, prijzen als laatst. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 4270 Runderen, 27,820 Scha pen en Lammeren243 Kalveren en 340 Varkens. Prijs in cents per Ned. pond, schoon aan de haak: Runderen: Isle kwaliteit 79/82; 2de 68/77; 3de 55/66. Schapen: 1.05/1.10; 85/92; i 75/82. Lammeren:1,00/1,15. Kalveren: Djne82/87; grove zware 72/79. Varkens: kleine djne79/85; grove zware 68/77. Amsterdam 4 September. Vee. De prijzen, heden ter markt bc- steed waren als volgt: Koeijen Iste kwal. 170 a 2102dekwal./160 a 200 3de kwal. 140 a 180Melk- en Kalf-Koeijen f 70 a 170. 6 September. Tarwe bij gerijf onveranderd; per 2400 kilo wilbonte Poolsche 305. Rogge bij partij iets lager afgegeven per 2100 kilo Pruissische 168 kontant zonder kortiog, bij partij van boordTagan rog 173; Petersb. 175 bij partij. Op levering per 2100 kilo iets flaauwer. Koohaad 1 hooger; op 9/v. Olie in Sept. 78; Okt. X 79; Nov. 79£. Lijmaad lusteloos; 109 ffi Finsch 310. Raap- en Lijn-Olie dadelijk en op levering willig. Raap-Olie op 6/w. 46J-; Vlieg. 45. Lijn-Olie op 6/w. f 38f; Vlieg. 37J. Rennep-Olie op 6/w. /41J-; Viiegend 40. Raapkoeken per 1040 st. 78 a 83. Lijnkoeken per 104 stuks f 10 a 14. Kalveren Iste kwal. 40 a 60; 2de kwal. /30 a 50; 3de kwal./20 a f 40. Schapen f 24 a 32. Varkens 44 a 48 cts. per Ned. ft*. Alkmaar, 1 September. Kaas. Aanvoer 528 stapels of 105,849 Ned. Prijs: kleine 30,25: kommissie/31,— middelbare 30,50; laagste prijs 19,25. Koohaad f 12,50; rood Moslerdzaad f 19. 2 September. Aangevoerd: 3 Paarden 35 a 60; 2 Koeijen f 100 a 110; 566 Schapen f 14 a 24; 30 magere Varkens f 14 a 25; 50 Biggen f 8 a 13; 5 tieiten f 3 a 5. Boter 75 a 85 cents per kop.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3