WEEKffiLAI) Vrijdag, 22 September. No. 38. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD La i&kAItX> lesde Jaargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ Augustus 1865. GEMIDDELDL Maandelijksclie Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. I IVDBOCW. EEN BEZOEK HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf AUe Toezendingeu de Redactie bctreffendemoeten geschieden aan - den Hoofdredacteur, te Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADVERTENTieW van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending niterlijk Woensdag. Adres van Bonga C°.Amsterdam. WAARNEMINGEN. WAARGENOMEN TE Vloed op bet IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. j, den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden A bi) I Boezemstanden ®.S Verval in de Sluizen. o T'jd Tan loozing i—i Hoeveelheid geloosd Be meest heerscbende wind. i f Gewerkt gedurende S J Opbrengst §.M\ Uitgemalen g 3 J Gestopt voor hoog water. A id. voor Slnisgang. Spaarndam. Halfweg. Gouda. Katwijk. 0,103 A.P. 0,061 A.P. 1,057 A.P. 0,839 A.P. 0,269 A.P. 0,28 A.P. 0,232 A.P. 0,628 A.P. 0,502 A.P. 0,521 A.P. 0,564 A.P. 0,538 A.P. 0,533 A.P. 0,565 A.P. 0,618 A.P. 0,051. 0,029. 0,054. 24£. 21. 157 J. 4,480,204. 1,759,138. 14,942,089. Zuid-West. Zuid. Zuid. West. 560-50. 512-37. 0,5976. 0,966. 27,945,488. 19,594,853. 3-30, AANTEEKENINGEN. Leidschendam. Eijnland 0.519 A.P. Belfland 0.358 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.519 A.P. Woerden 0.446 A.P. Van Woerden op Rijnland gedn- rende 286 nren afgevloeid. Jr ra CD *-!• e-+- a cr? p-i >s a e. g, n ot) CD CD 0 >S p. CD co n S» CD 2- B 5* 5' CBJ »-• CD 0 a t-l S S-cw aan de Landbouw-Tentoonstelling te Keulen. Gehouden 2 Juuij 2 Julij 1865. (Vervolg en slot, zie N°. 37.) Vergezel ons nu nog eens in eene oppervlakkige wandeling over het tentoonstellingslerrein. Vooreerst zien wij daar de toestellen, die ons in de straten te Keulen tegenkwamen, bestemd om de sekreetputten te le- digenzonder eenigen stank te verspreidenzoo als ook in- derdaad het geval was. Verbeeld u eene groote ton op een wagenstel geplaatst, en daarachter een wagentje met twee pompeneen vliegwiel en eenige buizen. Men plaatst eene elastieke buis in den luchtdigt gesloten sekreetput en pompt met de zuigpomp, door eene kruk en vliegwiel bewogen de vloeistof op. De daar naast liggende perspompdoor hetzelfde vliegwiel bewogen, perst het vocht in de ton. Tot zoover gaat alles goed door de luchtdigte sluitingmaar naarmate de ton gevuld wordt, moet de lucbt daaruit ontwijken en juist die ontwijkende lucht brengt den stank mede. Hoe is dit nu verholpen? Zeer eenvoudig. Voor op het wagenstel bevindt zich eene koperen bus met rooster, wnarop houtskolen onder toetreding van weinig lucht, eene halve verbranding ondergaan en kooloxydegas vormen. De lucht, uit het spont- gat van de gierton ontwijkende, wordt door eene buis geleid naar de koperen buswaar die door den rooster met gloeijende kolen moetende strijken door middel van het kooloxydegas ontleed wordt en alien stank verliest. Eenvoudig en onkost- baarder middel dan het bijvoegen van desinfecterende mengsels. Verscheidene belangrijke inzendingen van centrifugaae- pompen bewezen, dat ook dit werktuig belangrijk is vooruit gegaan en spoedig de eerste plaats onder de water-opvoerings- werktuigen zal innemen, vooral indien de op te voeren hoogte eenigzins aanzienlijk is. Eene inzending van Hilger met eene locomobile van 10 paardenkrachten voerde 300 kub. voet water per minuut, 25 voeten hoog op en stortte aanhoudend als eene geweldige waterval weder in bet bekken neder. Niet alleen om water uit te malenmaar ook om grasland te bevloeijen in drooge jaargetijdenzou zulk een werktuig misschien met voordeel aan te wenden zijn en is dit laatste onderwerp op de algemeene vergadering der Gelderscbe Maatsch. van Land- bouw besproken, vvaarbij men hoopt nadere gegevens en kosten-berekeningen te verkrijgenindien de fabriekanten hun plan om naar Nederland te komen ten uitvoer brengen, Andere water-opvoeringstoestellenzoo als brandspuiten, en vooral de vier inzendingen van stoom-brandspuitenzijnde voor den landbouw van geen belang, gaan wij voorbij, en zien nit nieuwsgierigheid eens wat zoo geheimziunig in die vier- kanten linnen tent verborgen is. Het zijn de producten van gegoten staal uit de fabriek van Krupp te Essentwee kanonnen met hunne projectielen. Is dit een voorbeeld van de staalbewerking of een svmbool van vrijheid? Verkon- digen die vernielings-werktuigen te midden der vreedzame akker-werktuigen niet luide de verdediging van den eigendom. In de iniddeleeuwen zouden de vuurwapenen de landbouwers tegen den overmoed der geharnaste ridders beveiligd hebben geene feodale inrigtingen als jagtregt en tienden waren ooit ontstaan, en de geschiedenis leert het, de vooruitgang van landbouw en nijverheid hield gelijken tred met de verbetering der vuurwapenen. Die bewerking van het gegoten staal dwingt bewondering af. Daar ligt het geheele uitgeboorde gedeelte, de ziel van het kanon, als een onafgebroken koord opgerold in eene rol van meer dan 400 ellen buigzaam, hard en sterk, zoo- dat men het in den eersten oogopslag voor ijzertouw aanziet. Onder de kleinere werktuigen trokken eene soort van tuin- ladders die geen steunpunt noodig hadden en korter of lan- ger konden gemaakt wordenzeer de aandaeht. Het steunpunt werd gevormd door eene beweegbare staaf aan de achterzijde aangebragt, even ais bij een schilders ezel. De ladder zelve bestond niet uit twee zijbalken met sporten zooals bij eene gewone ladder, maar uit eene enkele middel- balk met sporten er dwars doorheengelijk de vroegere spoor- weg-seinpalen. Door die middelbalk in of uit te schuiven en losse sporten in te steken, kon men die ladder langer of korter maken, terwijl het ondereinde van den balk vorksgewijze d. i. met twee steunpunten, op den grond uitliep. De prijzen van die eenvoudige ladders waren 3 thaler 15 gr. voor tien treden, 4 th. 10 gr. voor 13 treden, 5,5 th. voor 16 treden enz. Vooral om vruchten uit het midden van breed getakts boomen te plukken, zijn die ladders zeer geschikt, men lioeft niet buiten den boom te blijven, zooals met de dubbele tuin- ladder en kan het zwakke steunpunt van eenen dunnen tak die dikwerf breektmissen. Daar hebben wij in gindschen boek nog enkelvoudige en zamengestelde steenvoemers en werktuigen om droogduikers te maken, maar het zijn oude bekenden, en moet ik nog stilstaan bij die wasch- en wringtoestellen die haast ontelbaar waren? Neen liever eens een kort overzigt der 5e afdee- ling genomen, n.l. de tentoonstelling der produkten. Moet ik u nu mededeelen wat ik hier zag? 't Is mij waar- lijk niet mogelijk. Van alle mogelijke landbouwprodukten in den uitgebreidsten zin des woords was hier het bestehet eelste verzameiddat men zich bedenken kan. Verbeeld u een beste akker met koren zoek daar de zwaarste aren uit en gij kunt u een denkbeeld maken van wat hier te vinden was. Even als met het koren was het ook met spinplanten met knolgewassen, met zijde (van den Japanschen zijdeworm), met honig, was, zuivelproduktenwijnen, sterke dranken, tabak enz. het geval. De tabak was veelal geplet en vertoonde zich daardoor veel schooner als die op de gewone wijze op- gebost was. Er was echter ook bepaald slecht korenb. v. dat uit Algiers, maar verdienden de collectieve inzendingen uit dat land en uit Baden wegens hunne uitgebreidheid en voltalligheid alle aandaeht. Het is te veel om op te sommen wat er was, de catalogus kan u daaromtrent inlichten indien gij het begeert, maar waarschijnlijk kan het u ook niets schelen of gij al weet dat Hartman in Lippe-Detmold, Poddingsaus tentoongesteld heeft die 70 thaler per aam kost, als gij die toch niet zien kuntgezwegen nog van ze te proeven. Meer belang zal u misschien de hennip van Vollralh te Emmendingen (Baden) inboezemen, als ik u mededeel, dat die de ongeloofelijke lengte van 3.60 el had; of wel de bord- papieren voorstellingen van eenige vloeiweideningezonden door de Badensche WeidebomcinrigtingHetzelfde is met de mestsoorten het gevaldie in uitgebreide verzamelingen waren tentoongesteldzoo fraai en zoo sierlijk alsof het waarlijk geene mest was. Als ik niets meer mededeel dan de namen en de zamenstellingen (die algemeen bekend zijn), is het maar beter er over te zwijgen, want ook de toeschouwer die dit alles ziet en ruikt, zonder de uitwerking in het veld waar te nemenheeft zeer weinig aan eene dergelijke tentoonstelling. Die hoek, waar de meststoffen geplaatst waren, was het mikpunt der aardigheden van de Duitsche bezoekersof nu die grappen echter de meststoffen dan wel de tabellen van Griineberg be- troffen, weet ik niet. Men zag namelijk op de tentoonstelling, in de nabijheid der hulpmeststoffeneene soort van wegwjjzer om de hoeveel heid der verschillende stoffen te Jeeren kennendie de oogst van zeker gewas aan een Pruissisch morgen (l/i bunder) gronds onttrok, opdat men uit kon rekenen, welke meststof en hoe- veel men daarvan op het morgen brengen moest, om het verlies weder te vergoeden. Dr. H. Griineberg, mestfabriekant en professor in Keulen, had zijne tabellen op de volgende wijze ingerigtAchter den naam van het gewas en het cijfer van het aantal ponden der bruto opbrengst op een Pruissisch morgen (/t bunder), vond men blokjes van verschillende kleureneven als een veelkleu- rig lint, afgebeeld. Ieder scheikundig bestanddeel werd door eene kleur voorgesteldzoo was b. v. potassa blaauwsoda donkerblaauwphosphorzuur roodkalk zwart en wit gestip- peld magnesia groen, zwavelzuur bruin chloor geel gekleurd enz. De hoeveelheid van die stoffen (in halve kilo's), welke door de oogst van een Pruissisch morgen door ieder gewas, aan den grond onttrokken werdwas door de grootte van het blokje aangeduid hetgeen men op eene verdeelde deci- male schaal kon aflezen. Zoo ontnam b. v. de oogst van rogge, die 2900 ponden (koren en stroo) per Pr. morgen be- droeg, 22 ponden (halve kilo's) potasch, hier aangeduid door een blokje van 22 strepen; verder 5 ponden soda, aangewe- zen door een blokje van 5 strepen; 15 ponden phosphorzuur door een blokje van 15 strepen, enz. Ik herhaal het, al die blokjes waren onafgebroken naast elkander geplaatst en ver- toonden als het ware een gekleurd lint met smalle en breede dwarsstrepeu. Tot zoover wat de hoeveelheid stoffen betreft, die ieder gewas aan een Pr. morgen gronds onttrekt. Op dezelfde wijze was ook de zamenstelling van een 13tal soorten natuurlijke en kunstmeststoffenzoo als Peru-guanoBaker-guanobeen- derenmeelgier stalmest(!), en de kunstmeststoffen uit de fabriek van Vorster en Griinebergwaartoe behooren zwa- velzure potaschsuperphosphaat van Baker-guanoenz.aan- gegeven. De cijfers waren evenzeer door gekleurde blokjes vervangen. Door meting en vergelijking der blokjes van het gewas en van die der meststoffen, kon men in den eersten opslag zien, welke stof het geschiktste was om het verlies aan een of an- der bestanddeel aan den grond terug te geven, en hoeveel men daarvan noodig had. Nu wordt het mij te theoretisch en ik schei uitzal me- nigeen zeggen. Ik ookwaarde lezer Was ik in mijne beschrijving der tentoonstelling onvolledig, en heb ik veel verzuimdvergeef het mijnogmaals herinner ikhet is geen verslag, maar alleen de mededeeling van een bezoekwat ik geef. Wat ik derhalve niet zagkan ik ook niet beschrijven. Barneveld, Augustus 1865. II. M. Hartog.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1