W E E 14 B 1, .4 D UK 40*1 1865. Vrijdag, 6 October. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEK-BELANGEN GEWIJD Xes&e Saargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Haarlemmermeer GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 19 September tot en met 3 October 1865. Landbouw. IIAARLCIMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingende Redactie betreffeixde, moeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. Zitting van Dingsdag 5 September 1865. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. Tegenwoordig 7 leden, le weten: de heeren 'I IloofI, Tensen, Schone, Verploegh, van Rijn, van Vuuren en do Voorzitter, en later ouk de lieeren Knaap, Buis, Lamer en Timmermans. De notulen van 17 Augustus 1865 worden na eene kleine wiizHne goedgekeurd. J 0 1°. Ter vergadering staan binnen do lieeren P. Knaap, B. Buis, P. Lanser en A. J. G. Timmermansalien benoemd tot leden van 'den Cemeenteraad. Aangezien tegen de besluiten lot toelating van gemelde lieeren als leden van den Raad geene bezwaren zijn ingebragt wordt door elk dor bonoemden afgelegd de eedenvoorgesehreven bij art 83 der grondwet en bij art. 39 der gemeentewet, en wordt door lien zitting genomen. Do vergadering bestaat alsnu uit 11 leden, hebbende de benoemde leden de presentielijst geteekend. 1 bis. De heer Verploegh knmt terug op de vraag in de vorige ver gadering door hem gedaan, namelijk of door H. M. de Koningin eon he- zock aan de gemeente zou worden gebragt, en het daarop door den Burgemeester gegeven ontkennend antwnord, en zegt vernonien te hebben dat H. M. de gemeente wei liecft bezocbt. De Voorzitter antwoordt, dat H. M. de Koningin wel in de gemeente is geweest, doch door II M. was veizocht dat daaraan zoo woinig inogelijk open arheid 2011 worden gegeven. 11. M. kwam eigenlijk alieen o'm de Badhoeve te bezigtigen. De beer Verploegh meent dat H. M. toch ook de kerk aan het Kruis- dorp heeft gezien. De Voorzitter antwoordt ja, maar dat is ook alles. wf,rdt aan de vergadering inededeeling gedaan, dat door lieeren Gedep. Staten afwijzend is beseliikt op de bezwaarschriften van J. van Keizerswaard en J. de Graaf, tegen liunnen aanslag in den hoofdelijken omslag. J Wordt bosloten om het kohier van den hoofdelijken omslag te wijzigen overeenkomstig de beslissing van Gedep. Statengenomen op het bezwaar- t.o in™" J' van niessennainenlijk art. 464 te vermiuderen tot op /-3.40, waardoor het totaal bedrag van het kohier wordt 7168.93£. Voorts besluit do vergadering om de eerste termijn van iuvorderin* te bepalen op den 11 October 1865. 3°. Overeenkomstig de eonclusie van het rapport der commissie, welke onderzocht heeft de rekening van het burgerlijk arnibesluur over 1864 d„e, vergade"ng gemelde rekening vast te stellen in ontvangst on /2647.63£; in uitgaaf op 2278.52^batig saldo 369.11. 4°. De door Burg, en Welh. aangeboden wordende begrooting voor 1866 wordt ter nadere bchandeling aangeliouden. _5°. Wordt vastgesteld eene suppletoire begrooting van ontvangsten en uitgaven over 1865, en zulks tot regeling in ontvangst en uitgaaf van de kosten van den bouw der school en onderwijzers woning op E 15 voor zoo verl de eerste termijn van betaling betreft, en de kosten van'da«e- lijks opzigt Gemelde begrooting bedraagt in ontvang 2928.40 in uit gaaf /2928.40; saldo nihil. De Voorzitter zegt dat het, met het oog op de wet van 7 Julij 1865 Staalsblad n°. 79), noodig is om over te gaan tot de herziening van het belastingstelsel, en deelt mede den hoofdinboud van eenige daar- toe betrekkelij1<e aansclirijvingen van heeren Gedep. Staten. Daarop worden ovcrgelegd en goedgekeurd de noodige voordragten tot helling van belasting en van de verordeningen op de invordering, en wei: a. Besluit tot beschikking over godeelten van de opbrengst der Rijks- belasting op het personeel, te beginnen met 1 Mei 1866. b. Besluit tot lieffing van opcenten op de grondbelasting, en wel 40 voor de gebouwde en 10 voor de ongebouwde eigendommen, te beginnen 1 January 1866. c. Verordening op de invordering dier opcenten. d. Besluit tot lieffing van 25 opcenten op de hoofdsom der personele belasting, te beginnen 1 Mei 1866. e. Verordening op de invordering dier belasting. f. Besluit tot lieffing van eenen hoofdonislag ad hoogslens f 7000 te beginnen met 1866. g. Verordening op de invordering dier belasting. h. Besluit tot heffing van begraafrcglente beginnen 1 Jan 1866. i. Verordening op de invordening dier regten. k. Besluit tot lieffing van belasting op de honden, ingaande 1 Jan. 1866. I. Verordening op de invordening dier belasting. i°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan: a. Dat de school on onderwijzerswoning op E 15 is aangenomen door J. Bulgers voor 13,707. b. Van eenige staats-provincial en weekbladen. Aangenomen voor nolificatie. 8". De Burgemeester brengt ter sprake de thans op enkele plaatsen in ons land heerscliende veepest en het nemen van maalregelen tegen de verdere verspreiding dier ziekto, en wordt aan de Vergadering voorlezin® gedaan van: s a. Een adres van de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandses Maat- sciiappij van Landbouw, waarbij wordt verzocbt dat krachlige maalregelen mogen worden genomen, oin zoo mogelijk bet overbrengen der ziekte binnen deze gemeente te voorkomen of, zoo zij zich mogt openbaron, haren voortgang te stuiten. Daarloe wordt gewezen op de verordeningen op den in- en doorvoer, reeds elders vastgesteld; zoo ook op bet besluit van andere besturen tot het tijdelijk opbeffen van rundveemarkten. b. Twee aanschrijvingen van het Provinciaal Gouvernement te dezer zake. c. Brief van den Burgemeester van Alkemadewaarbij mede op de vaststelling van eene verordening op den in- en doorvoer wordt aan gedrongen. De Voorzitter merkt aan, dat het adres van de afdeeling der Holland schappij van Landbouw oogezegeld is; docli ziet er geen bezwaar om de daarin behandelde zaak tot een punt van bcraadslaging te maken. (De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft vrij'dom van zegel). Spreker deelt verder mede, wat omtrent deze zaak reeds is gedaan, dat zich in deze gemeente de ziekte nog niet heeft verloond; dat heden morgen berigt is ontvangen dat er een ziek beest is geweest op de boerderij van P. J. Oil de Fries, en dat beest te Oude Watering is geslagt, waaromtrent onderzoek wordt gedaan. Spreker zegt verder van oordeel te zijn, dat het verbieden van in- en doorvoer van rundvee in deze gemeente niet mogelijk is, aithans niet zonder zeer groote kusten van surveillance. De Voorzitter meent dat de beste maatregel vooralsnog is, dat de Raad aan Burg, en Wetli. een crediet opene, ter betaling van de te maken kosten, wanneer zich bier een of meer gevallen mogten voordoendaar- door zullen, naar zijn oordeel, de meest afdoende maalregelen kunncn genomen worden Ook berinnert de Voorzitter dat, wii men de onteigeningswet toepassen, daaraan zooveel oponlhoud en zooveel kosten zijn verbonden, dat de uit- voering er van zeer moeijelijk zou blijken le zijn. De heer Schone is er niet tegen een crediet toe staan, zoo ver de middelen het veroorloven, maar geeft in bedenking om een crediet te vragen aan het Bijk. De heer 'I llooft berinnert dat, volgens de Slaals-Couranl, de gemeen- lenwelke door te nemen maatregelen te zwaar zouden worden gcdrukt, zullen worden geholpen. De heer Knaap acht het raadzaam eene commissie uit den Raad te benoemen tot taxatie van het vee, dat zou moeten worden afgemaakt. De Voorzitter betoogt dat zulks zou strijden tegen dc bepalingen der wet op de onteigening. De heer Schone stclt voor om aan Burg, en Welh. een crediet te openen van 500en daartoe die som af le schrijven van de post voor aanlcg en onderhoud der algemeene begraafplaats. De vergadering er zich mede vereenigende, dat vooralsnog niet behoort te worden overgegaan tot de vaststelling van eene verordening op den in- en doorvoer, besluit met algemeene stemmen overeenkomstig het voorschrift van den heer Schone, om f 500 beschikbaar te stellen tot betaling van te maken kosten indien de ziekte in deze gemeente zich mogt voordoen. Aangezien dat besluit de goedkeuring behoeft van Heeren Gedeputeerde Staten, wordt door den Secretaris geformeerd een Conceptbesluit luidende De Raad der Gemeente Haarlemmermeer heeft bosloten op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1865 te doen de navolgende af- en overschrijvingeii. Afschrijving Hoofdstuk 3, afd. 3, art. 9, voignommer 63, kosten van aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaats /500. Overschrijving. Hoofdstuk 4, afd. 1, art. 8, voignommer 73buiten- gewone kosten van policie 500. Beweegredenen. Ten einde te kunncn belalen de kosten die gemaakl zouden moeten worden, ingeval zich ook in deze Gemeente de veepest mogt voordoen, wordt doze aanvraag gedaan. En zal dit besluit aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten worden onderworpen. Gedaan le Haarlemmermeer, ter openbare Raadsvergadering van 5 September 1865. Dit Conceptbesluit aan de goedkeuring der vergadering onderworpen zijnde, wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Eindelijk wordt op voorstel van den Heer Schone nog besloten, om het hcsprcken van de vraag, of de markten al of niet zullen worden ge- schorst, aan te houden tot de volgende vergadering. 9°. De heer 'I llooft geeft in overweging om aan Z. M. den Koning een adres in te dienenwaarbij wordt gevraagd eene wijziging van de onteigeningswet, waardoor de uitvoering er van zou worden vergemak- kelijkt. Nadat de zaak door don Voorzitter en den heer 'IHooft was besproken, en dewijl de heer't llooft er geen hepaald voorstel van inaakt, heeft doze zaak geen verder gevolg. 16°. Gclezen een adres van de afdeeling Haarlemmermeer der Holland sche Maatschappij van Landbouw, waarbij in overweging wordt gegeven, om het tijdstip voor hot houden der paaidenmarkt le veranrieren, en te bepalen in plants van op den derden, op den tweeden Woensdag der maand Junij. Wordt beskitfn dat stuk aan te houden tot de volgende vergadering 11°. De heer 'I llooft geeft te kennen, dat hem is mcdegedeeid dat er des Zondags in de gemeenlo veel misbruik wordt gemaakt van koop- manschap. De Voorzitter zegt, dat hij de veldwachters daarop zal Iaten toezien, en zulks ook aan den brigadier zal opdragen. De heer Schone voegt er bij, dat er ook aan den Lijnden veel dron- kenschap is, en de surveillance van den veldwachter Danens aldaar niet veel helpt, omdat hij gelooft dat die veldwachter daarin wel eens voorgaat. 12°. De heer Knaap vraagt hoe het is met de verordening op het brandwezen, waarvan hij nicts meer hoort. PRIJS DER ADYERTENTieiy van 16 regels 7 5 Cents. Elke regel meer 12 y2 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending ulterlijk Woensdag. Adres: van Bonga C°.Amsterdam. De Voorzitter antwoordt dat van Gedeputeerde Staten nog geen ant- woord is ontvangen. 13°. Wordt de vergadering gesloten. GEBORENAlida Maria, dochter van J Eggink en G. Koolhaas. Jan en Bastiaan, zonen van W. de Graaf en E. de Ruiter. Jacoba, dochter van J. Westbroek en E. Hogerwerf. Margaretha, dochter van P. Cinjee en J. Strijdhorst. Johanna, dochter v.an L. Trommel en M. van Lier. Pillen, zoon van K. de H.ian en C. Blaauw. Apolonia Cornelia, dochter van 11. van Ptijn en C Damman. Hendrik, zoon van G. van Tol en M. Los. Grielje, dochter van P. Verhoeve en N Wit- kamp. Hendrik, zoon van A. lloogmoed en T. Schelling. Adriana, dochter van J. van Wijk en G. den Hartog. Christina, dochter van P. Kistemaker en N Jonker. Teuuis, zoon van C. Maaskant en L. v. d. Boon. Johanna, dochter van M. van Leeuwen en M. T. Jansens. Petronella Hendrikadochter van C. W. Burger en \V. Kersting. Wilhelmus, zoon van A. J. Vervoort en M. Goverden. Cornells Johan nes, zoon van C. Faas en P. Chrisliaanse.Catharina Elisabeth, doch ter van J. J. Ramakers en C. Krijnen. Vogeltje, dochter van J. Uijt- hoven en G. Router. Teunis Willem, zoon van T.'Klaare en M. Sepers. Grielje en Maria, dochtcrs van L. Vermeulen en J. van 't Woud. Trijnlje, dochter van L. Iloutkoper en E. dc Jong. Arie, zoon van H. Raapliorst en J Schoorl. Hendrika Maria, dochter van f. Korsmnn en M van don Heuvel. Feinrnetje, dochter van S. van Geest en K. Kool. Johannes Hendricus, zoon van D. van Worcum en M. Blom. Johannes, zoon.van J. Trouwen en A. Handgraaf. Trijn- tje, dochter van W. Blokker en A. Kooiman. Grielje, dochter van P. de Geus en C. de Haan. Aarlje Maria, dochter van W. Schaap en J. Bouinan. Alida Dionysia, dochter van C. Hameetman en M. Eveleens. Hendrik, zoon van M. C. Duijui en C. Aker. OVERLEDEN: Maarlje, oud 13 jaren, dochter van G. Smit en J. Bas. J. P. uren, oud 51 jaren, gehuwd met F. Schephard. Lena, oud 1 o jarendochter van P. Maliepaard en G. Ilartmans. Johannes Jaco bus, oud 2 maanden, zoon van J. Burger en A. de Lange. Theodorus van der Poel,^ oud 47 jaren. Huibert, oud 5 maanden, zoon van M. I ellekaan en C. van Krimpen. Johannes Cornells, oud20dagen, zoon V3I1 II. A. Scboenmaker en C. H. Fertelman. Johannes, oud 2 maanden, zoon van J. Roodzand en L. Drooger. Hendrik, oud 7 weken, zoon van II. van Breda en H. M. van Treuren. Pieter, oud 21 maand, zoon van W. Meirmans en C. G. Breedijk. Maria, oud 3£ jaar, dochter van D. do Jong en M. Knor. Maarlje, oud 22 dagen, dochter van P. Verkuijl en II. van Baren. Margaretha, oud 6 dagen, dochter van P. Cinjee en J. Strijdhorst. Pctrus Ruigrok, oud 72 jaren, wedr. van M. Brnnsgeest. Anna Francyna, oud 4 jaron, dochter van W. do t oorter en J. van der Schans. A. Bakker, oud 37 jaren, gescheiden vrouw van J. Leeflaiig. Cornelis, oud 5 maanden, zoon van F. Sauer en J de Groot. Anlje, oud 12 dagen, dochter van J. V. Nomes en G. Smit. Hendrik, oud 4 maanden, zoon van H. Bakker en A. Hulleker. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van II. Raaphorst en J. Schoorl. ONDERTROUVVDII. Spierings met S. Vink. GEHUWD: J. J. Couvce met M. J. Berg. T. Kuhne met J. Waas- dorp. J. Faas met D. Scholtens. P. Appelman met A Deymei. C. Stoop met E J. Timmerman. VAN DE VELUWE. October 1865, Nu de oogst der Veluwsche produkten afgeloopen iskun- nen wij zoo het een en ander daarvan mededeelen. In de eerste plants de roggevreesde men een gering be- schot van dat gewas, toen men den dunnen stand, de kleine aren en het korte stroo op bet veld zag, thans nu men met dorschen bezig is, brengt dit gewas tot aller verbazing meer op dan men verwacht had. Een vim, d. i. 100 schoven, geeft 1 mud, ja zelfs 1% mud koren. Ofschoon de aren klein en slecht gevuld zijn, bevat eene schoof door het dunue korte stroo veel meer halmen dan bij grof stroo het geval zoude zijn, en van daar het grooter beschot. He boekweit heeft een ongehoord schoon gewas opgeleverd en is bij degene die niet te vroeg gemaaid heeft, zoo droog binnengekoraen, als zelden het geval is. De hoeveelheid stroo is zoo grootdat de boekweitsbergen overal tot den top ge vuld zijn, en bet gevolg van een welig boekweitgewas is, dat men schoon land voor den volgenden roggebouw overhoudt, daar alle onkruiden onder de bladrijke boekweit verstikken. De berigten omtrent het beschot van een vim zijn nog al uiteenloopend. Zijdie de boekweit al te onrijp gemaaid hebben, zagen door de aanlioudende droogte vele witte kor- rels verdroogen, hetgaen natuurlijk op de hoeveelheid goed zaad invloed uitoefent. De haver gaf ook een voortreffelijk gewas, en is de klaver, die bier meestal in dat gewas gezaaid wordt, zeer goed on- gekomen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 1